Útok na masožrouty zahájen

Podle americké autorky Melanie Joyové žijeme v brutálním systému, který považuje vraždění zvířat za naprosto normální, a dokonce nutné.

HOT TOP|Světové události
Petr Matějček | 01.09.2013

Počátkem srpna vědci v Londýně představili první hamburger ze zkumavky. Ve stejnou dobu v tisíc kilometrů vzdáleném Berlíně němečtí zelení ohlásili svůj plán prosadit vegetariánský den v jídelnách po celé zemi. Hlavu už si tím nemusejí lámat menzy v hlavním městě Spolkové republiky, Mnichově, Kolíně, Brémách ani Tübingenu, kde bezmasý den zavedli již v létě. Tamní studenti si tak jednou týdně namísto šťavnatých steaků a tolik oblíbených bratwurstů objednávají sójové karbanátky, rýžové nudle anebo kuskus s tofu.

„Snažíme se tak přimět naše studenty, aby se stravovali zdravěji, a zároveň alespoň trochu přispět k ochraně klimatu,“ napsala v tiskové správě organizace Studentenwerk, jež za chod studentských vývařoven zodpovídá.

Je veganství pouhý trend s jepičím životem, anebo předzvěst rozsáhlejší společenské změny, která naše stravovací návyky obrátí naruby? Ostatně veganství, tedy druh stravy, filozofie i životní styl spočívající v odmítnutí konzumace živočišných produktů, se aktuálně těší obrovské popularitě. Jedná se však o pouhý trend s jepičím životem, anebo předzvěst rozsáhlejší společenské změny, která naše stravovací návyky obrátí naruby? Na psychologické i kulturní aspekty konzumace masa si ve své nejnovější knize Proč milujeme psy, jíme prasata a oblékáme si krávy posvítila profesorka psychologie a sociologie na bostonské University of Massachusetts Melanie Joyová.

Některá zvířata jsou našimi nejlepšími kamarády, jiná končí na talíři. Nedávný skandál kolem koňského masa v hovězích hamburgerech a lasagních názorně předvedl, že pokud nám někdo naservíruje to špatné zvíře, výkřik je veliký. I tato skutečnost přiměla Joyovou k provokativní tezi: Žijeme v karnismu, brutálním systému, který považuje vraždění jistých zvířat za naprosto normální, a dokonce nutné.

Karnismus a zákon podobnosti

V rámci své doktorské práce Joyová vedla řadu rozhovorů s lidmi pracujícími na jatkách, bio farmáři, masomilci i vegetariány. Psycholožka u dotazovaných bez výjimky zjistila pocit viny z toho, jak dnešní společnost se zvířaty zachází. Aby dotyční tento morální rozpor překonali, využívají nejrůznější psychologické obranné mechanismy. Jejich chování je prý silně ovlivněno ideologií tak rozšířenou a zakořeněnou, že její principy jsou považovány za součást selského rozumu. Právě tuto ideologii Joyová ve svém kontroverzním bestselleru nazývá karnismus. Dle ní se jedná o násilnický systém organizovaný okolo intenzivního vykořisťování určitých druhů zvířat.

„Většina lidí se zvířaty soucítí, a přesto pravidelně jí části jejich těla. Je to možné jen proto, že je celý systém postaven na potlačování našeho vědomí a empatie. A protože empatii nedokážeme potlačit absolutně, jíme jen některá zvířata, zatímco jiná si držíme jako domácí mazlíčky, budujeme si k nim vztah a učíme je všelijaké roztomilé kousky,“ píše autorka.

Joyová o karnismu:

Přitom prasata a krávy prožívají svá muka stejně intenzivně, jako by je prožívali například psi. V psychologii se i v této souvislosti mluví o zákoně podobnosti – čím více společného s někým máme, tím více empatie jsme mu schopni projevit. A přesně z toho vzniká výše popsaný rozpor, jehož mechanismus lze prý najít v lidských vykořisťovacích zvyklostech. Některé lidi bombardujeme, jiné zachraňujeme, některé zotročíme, jiné oslavujeme.Násilnický systém organizovaný okolo intenzivního vykořisťování určitých druhů zvířat nazývá Joyová karnismus

Základním pilířem karnismu je podle Joyové zapírání, jež se manifestuje například tím, že jen málokdo z nás měl to „štěstí“ pozorovat třeba zbídačenou drůbež ve velkochovné stanici. „Přitom lze toto odvětví potravinářského průmyslu, které jde jakoby mimo nás, považovat za jednu z nejbrutálnějších praktik v dějinách lidstva,“ míní psycholožka s tím, že jen v Americe kvůli našim choutkám ročně zemře kolem deseti miliard zvířat. Právě tato skutečnost přiměla v minulosti držitele Nobelovy ceny za literaturu Isaaca Singera přirovnat způsob, jakým se zvířaty zacházíme, k „nekončící Treblince“.

Vítejte na jatkách:

Bez násilí to nejde

Podle některých statistik na jatkách přijde každou minutu o život 124 tisíc zvířat. Joyová sice uznává, že každé utiskování je jiné, ideologie za ním jsou ale velmi podobné: „Je to mentalita, jež nám umožňuje vnímat živého tvora jako pouhou věc. Nakonec není rozdíl v tom, zda týráte zvíře anebo zotročujete člověka.“ Karnismus je podle autorky knihy stejně brutální ideologie jako mnohé další. „Bez násilí bychom se k masu nedostali. Jedna skupina vykořisťuje ve svůj prospěch jinou,“ vysvětluje.

Zobrazit diskusi
Reakcí:58

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

...

"Ema má mísu.

Máma má maso.

Ó my se máme!"

jedení určitého masa (a nejedení jiného) je jen kulturní návyk

To je dobrá zpráva v tom, že maso skutečně existenčně nepotřebujeme. A špatná v tom, že kulturní návyky se obtížně mění. Zákazy a příkazy nejsou v tom moc efektivní. 

Pomohla by daň z masa - ve stejné výši jako daň z cigaret. Množství zkonzumovaného masa by šlo dolů, lidé by z finančních důvodů jedli více bezmasých jídel. Koneckonců, před 100, 200 lety jedli lidé maso také mnohem méně než dnes, bylo drahé. Od 20. stol. se zrůdnými velkochovy srazila uměle cena masa dolů a lidé je začali konzumovat každý den (ó, ten blahobyt!), jídelny všude cpaly maso na jídelníček atd. Tento "blahobyt" je nemravný, je vykoupený utrpením ve velkochovech, pochybnou stravou-nestravou, kterou se zvířata krmí atd. Je to stejný zločinný race to the bottom jako naše oblečení a většina výrobků, vyráběná za nepřijatelných podmínek někde v Asii.

 

 

 

Dvojí tvář Zelených

Zelení se na jedné straně tváří div ne jako ochránci zvířat. Skutečností ale je že, podporují halal maso, což je maso se zvířat zabitých zvlášť odporným a triznivým spůsobem muslimy.  Halal zeleným nevadí.

jungefreiheit.de

horor největší

Kdysi jsem viděl dokument o zacházení lidí se zvířaty. Po necelé čtvrthodině jsem musel odejít. A už nikdy se na ten film nebudu schopný dívat. Manželka má podobný problém s filmama z koncentráků. Ty mě zle nedělají. Kam se na ten dokument hrabou Kubrickovi Osvícení.

 

Od každého trochu: místo masa sedmkrát týdně jen šestkrát, občas místo firem se stresovanými "zaměstnanci" odsouzenými na smrt si vzít pozůstatky pohodově žijícího dobytka vyrůstajícího u lidštějších lidí.

konzum, proto jatka

kolik lidí všežravců by jedlo maso, pokud by byla podmínka, že si zvíře i sami zabijí? tak to přece příroda vymyslela, ne? (přitom někdo má problém i s vánočním kaprem, který nekvičí)

Nemyslím, že by se pak maso jíst přestalo, ale dostalo by se to třeba na nějakou morálně únosnou míru... jatka jsou dle mne zbytečné zvěrstvo.

 

zvířata si zabíjím sám už raného mládí

Na zabijení zvířat nevidím nic zvláštního nebo pozoruhodného, prostě zvíře vezmu, zabiji, případně vyvrhnu a třeba stáhnu z kůže, naporcuji, zbourám atd., je to pro mě tvůrčí činnost a opovrhuji lidmi, co s tím mají problém, já osobně to beru jako přirozenou věc.

přesně tak jsem to myslel :-)

je to jako s jablkem - utrhnu, zblajznu. Líbí se mi to opovržení, to mě nikdy nenapadlo - já jim vždycky říkám, že jsou pokrytci, když nechtějí přiložit ruku k dílu, ale možná v hloubi duše cítím i něco takového. Jsou to vlastně zbabělci, když nad tím teďka tak dumám...

:-)

jídlu zdar

Dělba práce

A kolik lidí si ty troubo dokáže vypěstovat zeleninu. Ta nekvičí ani neotvírá hubu jako kapr. Zelenina a tofu mlčí. Proto je to cool? Jasně je ve velké míře zelená. Holt společnost se proměnila, každý nemůže žrát co si vypěstuje nebo odchová za barákem. Maso se jedlo a jíst bude a žádný paka tomu doufám nezabrání. Byl jste na vesnické zabájačce? To jsou panečku jatka.  Tyhle vaše ideologie jsou známkou úpadku.

o voze a koze

odpovidam postupne: snad kazdy, pokud neni kvadruplegtik; ja jsem tam snad psal ze je neco studeny? spolecnost se meni stale. K lepsimu? Na zabijacce jsem byl. Byl jste na jatkach? Jaké ideologie??? ps: ja maso normalne jim a vubec mi to nevadi; priste zkuste vy troubo necist mezi radky co tam neni

ale to víte, že ano

ani studený, ani teplý, tak ty vaše řeči působí. Autem by měl jezdit jen ten, který si ho umí sám opravit. V domě nebo bytě by měl bydlet jen ten, co si ho umí sám postavit. Trouby dělím na: nejsou, jsou, a na kecaly. S těmito příměry, že kdo si co zpracuje, to si taky sežere, jděte k šípku, to se nepovedlo. 

 

tak jinak

tan článek je o jedení masa z pohledu morálky a tak můj příspěvek nabízí možné řešení z morálního hlediska - toť vše; nepíši o znalostech, dovednostech, ale o morálce, svědomí a "morálu" (tj. mít na to povahu/žaludek); prostě by mě zajímalo, kolik lidí by bylo dneska (morálně) schopno vlastnoručně zabít králíka za uši či podříznout drůbež, kdyby to nebylo balené na pultě; prostě jsem napsal jenom úvahu v rubrice diskuze, tak co se hned rozčilujete? :-)

Můj pohled

Článek je plný bludů a psychopatických emocí. Člověk je všežravec. Jedná se o import filosofií z východu, s jejich propagací začali už němečtí nacisté, hlavně jejich špičky Adolf Hitler, Himler a další, tito narušení jedinci rádi dumají o utrpení "nebohých zvířat", protože nerozumí sami sobě a tím pádem ani lidem okolo sebe. Pro psychicky nezralé nebo jinak deformované jedince trpící poruchou mezilidské komunikace a sdílení emocí je to vítaná berlička, jak svůj hendikep mohou zamaskovat. Domácí zvířata určitě trpí "péčí" těchto nemocných jedinců, když na ně přenáší své lidské emoce, které normální zdravý člověk projevuje vůči sobě a lidem okolo sebe. Před pár dny jsem vyslechl emotivní projev od pomatené osoby, povoláním právničky, že "zvířátka" by se měla chovat pro jen pro radost, s luxusním servisem v bydlení, stravě a při všestranné lékařské odborné péči. Kam jsme to dospěli? Kdybych na to měl zbytečný čas a prostředky, s radostí bych namnožil obrovský pytel myší, potkanů a další havěti, aby o ně mohla ona pomatená mladá dáma s nejvyšší láskou a něhou pečovat, aby si splnila své touhy.

S pomatenými osobami se v tomto století rozsypal pytel.

Španělský parlament přiznal již před několika lety lidská práva opicím. Nemyslím, že tato exploze blbosti je náhodná.

Vy jste evidentně stál dost blízko epicentra

té exploze. :-)

Vaše komentáře jsou čím dál

inteligentnější.

Škoda, že vaše komentáře zachovávají

 setrvale nízkou úroveň.

Nemyslím, že

jste kompetentní to posoudit.

To je objektivní fakt.

Na to, že setrvale blábolíte nesmysly můj soud nemá žádný vliv.

člověk se rád odvolává na

člověk se rád odvolává na přírodu, když se mu to zrovna hodí.

 

Můžeme se zase léčit modlitbou a starý lidi vodit do lesa, aby zbytečně nevyčerpávali skupinu. Zajímalo by mě, jestli člověk taky tak bojoval proti kanalizaci s tím, že je jeho právo vylévat splašky na ulici a nenechat si rozkorejnit byt trubkama...je jedno, že ostatní musí doplácet na jeho lenost.

 

Strach a bolest je zděděná, všichni dobře víme, jaké to je. Osobně netuším, proč to omlouvat tím,  že u zvířete je to jiné. Nedostatek empatie a neschopnost domýšlet důsledky svého jednání je jen známka slabšího rozumu a arogance.

 

Bohužel jediné, co většinu lidí dělí od primitivních forem života, je stále pouze schopnost mluvit.

i když jen hovna.

 

přesně tak

Souhlas.

Veganství je zdraví škodlivé

Veganům prokazatelně chybí jisté vitaminy a minerály, které se vyskytují pouze v živočišných produktech. Ty potom musí brát ve formě tablet a potravních doplňků. Proto je veganství záležitost čistě moderní doby, všechny podobné skupiny v minulosti byly vegetariáni - přijímali alespoň nějaké živočišné produkty, např. mléko. Z toho vyplývá, že lidstvo ke své výživě přirozeně potřebuje využívat živočichy, jsme všežravci a přechod na veganskou stravu je zcela nereálný.

Záležitostí moderní doby

jsou spíše velkochovy hospodářských zvířat, která kromě krmných směsí, do nichž se uměle přidávají vitamíny, často musí papat i antibiotika a v některých případech i hormony.

Nicméně ona ta flákota na talíři opticky vypadá 'přirozeně', takže proč si s tím lámat hlavu, že?

V tradiční stravě nás primátů se živočišná složka vyskytuje, ovšem jen ve velmi malém množství - výrazně menším, než ve kterém je běžně konzumují lidé např. v Evropě a USA.

U veganské stravy je jediný významný problém s vitamínem B12, který lze ale získat jako produkt bakterií. Osobně mi to přijde přijatelnější, než jíst maso zdravotně i eticky pochybného původu.

pěkná blbost

svědčící o neinformovanosti. To, že jsme všežravci je obecně rozšířený blud. 100x opakovaná lež se stává pravdou a je to přesně to, o čem autorka píše. Jen potvrzujete jeí slova :-)

http://maso.skrabalek.cz/

pan Škrabálek je také fanatik, inu, příznačné jméno

četl jsem jeho bláboly, oceňuji dobrou manipulaci s anatomickými údaji. V části " vysvětlovací" hned vyletěl jeho fanatismus v prvním bodě. Ano, tohoto nebožáka velice trápí "etika" zacházení se "zvířátky", ne samotná konzumace masa. Tito lidé jsou vysoce nebezpeční pro lidstvo. Ostatně jako všichni sociální inženýři.

Masu zdar

:-)

očividně jste chytřejší, než

očividně jste chytřejší, než světová zdravotnická organizace.

Jsem pyšný, že máme takový světový unikát takříkajíc za humny...

 

 

Laskavě se vzdělejte, než

Laskavě se vzdělejte, než něco plácnete. WHO sama říká, že tyto doplňky je nutně třeba brát, především vitamín B12. Přečtěte si článek o veganství na Wikipedii.

B12

Zkoušet po přečtení jednoho článku na wikipedii  nachytat někoho, kdo byl na stejně hloupou otázku nucen svým okolím odpovídat milionkrát a věnoval tedy dost logicky o něco víc času jejímu zodpovězení, je úsměvné.

 

B12 je vyráběn mikroorganismy, houbami a řasami, běžně se vyskytujícími ve vodě nebo půdě, dokonce v malém množství i mikroorganismy v lidském těle. (tyto pak vitamínem "kontaminují" živočišné produkty)

 

To, že je voda a půda v  západních zemích v současnoti zamořená (a ze stejného důvodu chemicky upravovaná) nemůžete považovat za argument o nepřirozenosti veganství.

 

bakteriální fermentace, při které se komerčně získává vitamin b12 pro veganské doplňky, je přirozený jev, pomocí kterého se připravuje mnoho druhů potravin po staletí...

 

 

Je třeba si uvědomit, že toto je bitva pouze ideologická. Na každý váš argument existuje odpověď a vy mě jen nutíte donekonečna opakovat to samé jako každý, kdo si myslí, že zrovna on odhalí tu velkou díru, která usvědčí veganství ze škodlivosti a nepřirozenosti. O to je směšnější pokoušet se o to papouškováním věcí z internetu. 

 

Je zarážející, že podle vás stačí dát si občas salám a řízek a tradá, všechny vitamíny v pohodě, strava vyvážená, netřeba přemýšlet, co jím, ale tady jste najednou výživový specialista.

Díky za článek...

Jsem rád, že se i o tomhle tématu začíná mluvit intenzivněji. Sám jsem vegetariánem a skoro (ještě pořád mám kožené boty, které jsem kdysi pořídil) i veganem nějakou tu dobu. Možná teď zklamu obhájce všekonzumizmu, ale zatím pozoruji jenom samá pozitiva :-) 

 

V každém případě zatvrzelost a strach ze změny u všehokonzumentů, který tak rádi nazývají selským rozumem, je pro mně jen důkazem mého správného rozhodnutí, ať již z pohledu zdraví, ekologie, ekonomie nebo etiky.

 

Než mě někdo obviní z propagace vegetariánství, dodám, že nikomu nic nevnucuji. Ať si jí, kdo chce, co chce...  Možná jen doporučení na knihu Peace Food od Rüdigera Dahlkeho. Přeji pěkný karnistický večer...

jsem na tom podobně

To, že vegani vypadají jako Svědci Jehovovi v propagování veganství je do značné míry způsobeno fenoménem, který autorka také popisuje, a sice, že vegani jsou často nuceni masožrouty se obhajovat a vysvětlovat. Znám to moc dobře z vlastní praxe, kdy diskuse obvykle začíná nevinným: "a co tě k tomu vedlo?" Po zkušenostech už odpovídám: "jen tak z rozmaru". Člověk se tím vyhne diskusi s lidma, kteří vědí prd a navíc si o sobě myslí, že mají selský rozum :-D

Pro pobavení: http://www.youtube.com/watch?v=NJY_8ab5h2k

..

Vaše moudrost vás dovedla do stavu, že kdo se zeptá na vaše pohnutky, tak je pro vás "debil" a nemá cenu mu nic vysvětlovat.

 

Pokud vám vadí diskuze, nechápu, proč lezete na veřejná fóra.....

 

Evidetně jste ze své stravy zdr. postižen.

SOuhlas se článkem

Naštěstí kolem sebe vidím stále více lidí, kteží maso nejí.. bohužel je tomu spíše v Praze než kdekoliv jinde..

...

Veganství, vegetariánství je pouze rozmar postižených lidí.

Příroda to již dávno vyřešila.

Česká pozice otevírá další frontu,

na které na nás útočí neomarxisté. Bude to jako s kouřením, žárovkami a špatně zakřivenými banány. Za pár let  budou soudruzi ředitelé zeměkoule chtít maso zakázat.

Najednou vám zelení fanatici vadí.

V případě GMO jste se sám pasoval na pozici ředitele zeměkoule jehož jediným cílem je tuto bezpečnou a nesmírně prospěšnou technologii zakázat ale když někdo jiný se začne chovat stejně jako vy tak je oheň na střeše. Jste pokrytec.

Že je GMO bezpečná, tvrdíte Vy,

ale už jsem Vám vysvětlil, proč Vás nemohu brát vážně. Ostatně, kde je psáno, že by zelení fanatici nemohli mít někdy v něčem pravdu a že bych s nimi nemohl v některém bodě souhlasit? Co je na tom pokryteckého? Odmítám vést tak hloupé debaty.

Zřejmě u bednářů zaměňují význam věty

 "Nevím jak rozumně obhájit své stanovisko." s významem "Odmítám vést hloupé debaty." Na to lze říct jediné. Tak tu hloupou debatu neveďte. Ve vašem podání je  ta debata opravdu neskutečně hloupá, jediném z čím jste totiž zatím přišel jsou pověry, argumenty od vás nezazněly žádné. A mimochodem to, že GMO je bezpečné netvrdím já, to tvrdí špičkoví světoví i čeští biologové, genetici a vědci v oblasti zemědělství. Opak tvrdíte pouze vy a zelení fanatici. Navíc v souvislosti s tím co jste napsal o vegetariánství je to dvojí metr jak brno a vrchol pokrytectví. To je holá skutečnost.

Tady je řeč o mase.

Nějak se Vám to všechno plete. O GMO se diskutuje jinde, a tam jsem se již vyjádřil.

Asi vám stále nedošlo, že v tomto případě

jsem nekomentoval ani maso ani GMO ale jen a pouze vaše pokrytectví.

Biohovna Petra Matějčeka

musí být úplně zelená .

Pán mě pobavil ....

Tak závěr, co jsem si z toho

Tak závěr, co jsem si z toho odnesl já je, že je pokrytecké kritizovat kultury, které považují chov psů na maso za normální. Je zvláštní, že autorka z našeho rozporuplného postoje k různým živočišným druhům vyvodila, že jíst maso je fuj. Do studie taky mohla zařadit pasáž o tom proč si etičtí vegetariáni odmítají připustit, ž i rostliny prokazatelně cítí bolest...

 

Jinak si kladu otázku, jak se máme eticky postavit ke zvířatům, které jedí maso, například k těm psům?

 

No celá ta práce autorky mi přišla poměrně nevědecká a divím se, že jí to oponent nerozcupoval.

Různé klutury přistupují k

Různé klutury přistupují k této a jiným otázkám rozdílně. 

Stejně jako k otroctví, mučení, genocidě - to ale neznamená, že odlišná kultura je omluvou pro takové jednání.

 

Pocit fyzické bolesti vzniká v centrálním nervovém systému, který rostliny nemají. 

 

Vaše představa o vědě je směšná. Autorka je psycholožka a její práce se zabývá tématem z pohledu této vědy (jak je v článku uvedeno) přečtěte si ho tolikrát, dokud ho nepochopíte.

existuje-li šance, že vůbec...

Kam to povede?

Myslím, že já osobně bych se bez masa obešel, ale nenapadá mě fungující model, kdy lidstvo nejí maso. Kde se bude pěstovat všechna čerstvá a kvalitní potrava?(Nebo již není problém s kácením lesů?) Nebylo by lepší investovat peníze do výzkumu geneticky mdifikovaných rostlin (za účelem vyšších výnosů) a do technologei pěstování svalové hmoty v laboratořích?

Nějký článek na téma vnímání rostlin by mě zajímal. Nějaké doporučení na zdroj informací?

chci Vám posloužit jen pár informacemi

1) FUNGUJÍCÍ MODEL, KDE LIDSTVO NEJÍ MASO.

Nejstarší náboženství světa (hinduismus v Indii) je z duch. principů (které stanovují védy) vegetariánské. Z čehož plyne, že na rozdíl od Egypta a Číny (z časového hlediska)  máme u Indů písemné záznamy, které předepisují nejezení masa (3000 let před Kr.). Druhé nejvlivnější náb. staré Indie (ginismus) je rovněž vegetariánský. I v současné době jsou tato dvě náb. v Indii naprosto většinová. (3. nejvlivnějším náb. je imporotvaný islím, tj. cca 150 mil. Indů.) Pokud islámce odečteme od cca 1 mld. Indů, kdy počet ateistů a křesťanů je marginální, pak nám zůstává šílená masa vegetariánů s velmi prastarým genetickým kmenem. Názory některých lékařů o možných poruchách na DNA  u rodů, kde se vegetariánství dědí ve více jak 3 generacích je tím pádem poněkud úsměvné.

2) KÁCENÍ LESŮ, INVESTICE DO GMO atd.

Biochemie není můj obor. Ale jako religionista, co klade duch. principy nad plody lidského cogita (dané nástupem evrop. racionalismu v 18.st.), mám záporný vztah ke GMO. Riziko exploze různě diverzifikovaných genomů v rámci flóry mohou vytvořit negativní interakce a navíc.... jak na to bude reagovat celá fauna (včetně nás)?, na různé GMO - mutanty....? - v tomhle jsem ale amatér a tak jen píši svůj názor.

S čím ale souhlasit musím, jsou propočty fyziků o ztrátách sl. energie nutné k   přežití živočišné sféry na zemi. A) 1. forma této energie jde přes fotosyntézu do rostlin ( i ropa pochází ze slunce). 2. transformovaná forma je v podobě živočichů, ktří pasou tuto zelenou biomasu.

Závěr fyziků tedy byl  že (z čistě jejich úhlu pohledu) lidský rod neuvěřitelně plýtvá tím, že tak masivně "pase maso", a tím "ředí" energii slunce (danou do rostlin) v poměru 1 : 10. (V článku je tam ten příměr s 10 bochníky chleba na dávku obilí, nebo tak nějak podobně.) 

                                                               S pozdravem Aleš Brendl

bolest u rostlin - jeden z

bolest u rostlin - jeden z posledních výzkumů:  (http://cell.uchc.edu/pdf/fein/nociceptors_fein_2012.pdf)

 

všechna čerstvá a kvalitní rostliná potrava se bude pěstovat tam, kde se v součastnosti pěstuje potrava pro dobytek. Dovolím si odkaz na článek na

wikipedii a to z toho důvodu, že je dostatečně ozdrojovaný - 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_meat_production#cit...

 

logicky z jednoho kila rostliné potravy nedostanete jedno kilo masa, byl by to zázračný metabolický proces. 

 

((vzhledem k uváděným 7 kg rostliné potravy na 1kg živého hovězího (5kg na 1kg vepřového, 2kg na 1 kg kuřecího) lze vyvodit, že k nasycení stejného počtu lidí masem je potřeba min. 7x (5x,2x) více plochy))/je třeba také zohlednit, že z 1kg živého hovězího je masa jen něco přes půl kila/

 

náročnost na spotřebu vody je oproti rostliné produkci astronomická.

Jen poznámka - odkazovaný

Jen poznámka - odkazovaný článek popisuje biochemii bolesti u člověka, potažmo u zvířat. Rostliny nemají obdobné receptory ani nervovou soustavu, takže tyto procesy u nich neprobíhají. Nicméně ale rostliny maji jiné receproty a mohou reagovat na vnější podněty, takže je možné, že i ony cítí bolest (jsou schopny reagovat na nepříjemné vnější podněty aby jejich působení zabránily), akorát jinou mechanikou než zvířata.

 

http://www.youtube.com/watch?v=BLTcVNyOhUc 

Rostliny jsou schopné

Rostliny jsou schopné reagovat na elektrické vzruchy, stejně jako třeba mrtvé svaly žab (fyzika zš.)

absence nerové soustavy vylučuje bolest. 

 

Stejně tak můžu tvrdit, že na oběžné dráze se vznáší gigantický archanděl, ale nemůžeme ho vidět, ani dokázat. Vlastně nic nenaznačuje, že by tam byl. Přesouváte se z vědy do otázky víry. 

Fungujici model? Indie a

Fungujici model? Indie a Hindove, kteri maso nejedi. Obrovska hustota obyvatelstva a obrovske obyvatelstvo zhruba 1,2 milliardy lidi z nichz vice nez miliarda jsou Hindove, tj. vegetariani.

Nejsem si jista,

ale neni to tim, ze nejedi, jelikoz nemaji...

Díky

Díky za odkazy. Nastuduji a s případnými připomínkami se jistě ozvu. :)

Další ze " spasitelů lidstva ) ? !

Každá civilizace má svoje specifika i ve stravování, navíc člověk je všežravec. Tyto " spasitele " je potřeba vyhnat do divočiny, bez výdobytků dnešní doby/blahobytu potravin a možnosti se vrátit minimálně rok. Budeme vidět, zda přežijí a jak pak budou mluvit !

Možná to bude tím, že v té

Možná to bude tím, že v té divočině nežijeme a že jedině tam, jak sám tvrdíte, je toto nutnost. 

 

 

...vida, pán Šofér je

...vida, pán Šofér je demagog.

Zatímco syrský rebel pojídá játra protivníka

( před kamerou, off record raději ani nedomýšlet) pokrok nejde zastavit. Zelenina není špatná, ale vyžaduje mimořádné přírodní i lidské zdroje.Jednou zahradník zaspí, a úroda zakrní. Jednou obchodník nemá zboží a prodává podtržené, jindy se pěstuje i tam, kde je slunce málo.  To býk je (pokud je transportován, ne honěn honáky,) v kondici skoro stále. Nestačil jsem nastudovat, jak to mají v Indii, kde asi už se býci nerodí, nebo je má jiná kasta (křesťani?). V arabském světě to znám přesněji, hřebců mají minimálně, neb na ně nestačí. Trávu ale při nejlepší vůli nemohu, kdežto skot ji spase a rád.  Ovšemže přiměřené množství.

 

Jinak maso jako tabák jako výraz prestiže, "kdo to má", jak pravil klasik český sociálně empatický přes úctyhodný břich také na kameru. Psi, koně, .., repektujeme pro emocionální vazby jejich chovatelů. Ne pro psy samotné. Kdysi Prahou běhaly dámy v psích kožiších, světle žluté, pokud to ještě někdo doma. Byl to vynález čínských paneláků, kde suché záchody ekologicky zkrmeny, ta kvalita lesku byla mimořádná, sám krmím masem, ale nemám šanci. Na druhou stranu bych číňanům nevnucoval lidská práva, nemají pro ně zdroje, člověk sám je málo, třeba i odpovídající civilizaci.

 

Podepisuji však potřebu uvědomění si věci, iluze o "ee" které vzniká až v nočníku z naší jinak voňavé chutné křupavé stravy, je přiměřená batolatům. Zralejší člověk má představu nejen o žvýkání, ale o procesu krok za krokem. Tak nemůže na Radiožurnálu !ve zprávách! referovat, že si "dal stejk". Lid manipulovaný rozhlasem v té volební kampani si představí lákavou porci, zdobící úspěšnost kandidáta, ale to je historie, aktuálně v čase vysílání je stejk v docela jiním tvaru a konsistenci. Poté i úcta k člověku, ač je krevnatý a krev je namnoze primární moč ještě ledvinami nezahuštěná. Třeba potom i hygiena odpovídající nejen manželského života.

 

Jo, a nějakou ekologickou antikoncepci či vzhlednější aborty, když je ten pokrok.

Skláním se

máte v tom více jasno než pán písatel článku.

A taky víc pobavíte ....

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah