Sebeparodie Pchjongjangu jako nejvyšší stupeň propagandy

Pro Američany je stále těžší brát vůdce KLDR vážně. I poté, co v něm „přítele na celý život“ našel vykřičený exot z NBA Dennis Rodman.

Světové události
Dan Macek | 05.03.2013

Někdejší basketbalová hvězda Dennis Rodman po letech opět zaplnil titulky novin. Tentokrát to nebyla sportovní rubrika ani lechtivé senzace ze světa celebrit, nýbrž zprávy ze zahraničí. S exhibičním košíkářským týmem Harlem Globetrotters vyrazil na mediálně vděčnou „diplomatickou misi“ do Severní Koreje, která vyvrcholila přátelským zápasem (výsledek 110:110).

Rodman s četným piercingem v obličeji, který proslul extravagancí na hřišti i mimo něj, utkání sledoval z tribuny po boku mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una. Totalitní režim přitom vlastním občanům povoluje jen vymezený počet podob úpravy zevnějšku.

V následném projevu před desetitisícovým davem se Rodman vyznal, že je Kimovým „přítelem na celý život“. O novém kamarádovi, jehož režim přednedávnem pokusně odpálil svou třetí a zatím nejmocnější jadernou nálož, Rodman v televizním interview po návratu z KLDR prohlásil, že „nechce válku a je velice skromný“.

Organizátoři výpravy z mediální agentury VICE uvedli, že podle jejich přesvědčení by „basketbalová diplomacie“ s KLDR mohla navázat na někdejší úspěch „pingpongové diplomacie“, jež předcházela normalizaci vztahů mezi USA a komunistickou Čínou v sedmdesátých letech. Jenže tehdejší lámání ledů, později ztvárněné například ve filmu Forrest Gump, se dělo na popud nejvyšších míst v Pekingu i Washingtonu. Od Rodmanovy iniciativy se naopak americká diplomacie distancovala.

„Basketbalovou diplomacii“ už totiž USA kdysi zkoušely, ale Pchjongjang to nijak neobměkčilo. Z nekončící série severokorejských jaderných výhružek následovaných zpřísňováním vnějších sankcí se mezitím stala diplomatická rutina, která by na sebe už sotva strhávala mediální pozornost – nebýt bezděčně groteskní dimenze režimu v Pchjongjangu.

Angažováním zjevně ujetého Rodmana v propagandistickém spektáklu si Kim Čon-un u vnějších pozorovatelů opět vysloužil klepání na čelo

Na ní si s oblibou smlsávají američtí baviči. Zesnulý Kim Čong-il se tak dočkal památného zvěčnění v akční loutkové satiře „Team America: Světovej policajt“. Z projevené pocty ovšem známý hollywoodský fanda Kim radost neměl, a tak severokorejští diplomaté žádali i v Česku o zákaz promítání filmu. Marně.

Když Pchjongjang zkraje letošního roku označil Spojené státy ze svého „arcinepřítele“, způsobil svou nabubřelostí opět leda pobavení. Angažováním zjevně ujetého Rodmana v propagandistickém spektáklu si Kim Čon-un u vnějších pozorovatelů opět vysloužil klepání na čelo.

Ruský státní kanál RT ovšem připomíná, že právě „labilitou“ severokorejského vedení je nejlépe ospravedlněná americká vojenská přítomnost v severozápadním Pacifiku, která Pchjongjangu z propagandistických důvodů vyhovuje. Nejnovější vzkaz světu tak možná zní: „Pozor na nás, nebo uděláme něco nepředloženého. Jako Dennis Rodman.“ 

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Rodman - íkvé

tykve...

No jo hrozná sranda co amíci?

No jo hrozná sranda co amíci? Za stovky milionů dolarů ročně :). Jen se smějte. Já pobaven tedy nejsem.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah