Protipirátský výbor Kongresu USA: Švýcarsko na černé listině

Dle amerických kongresmanů se z alpské země stává magnet na všelijaké pochybné weby.

Světové události
Petr Matějček | 25.09.2012

Američtí kongresmani z protipirátského výboru koncem minulého týdne zveřejnili seznam zemí, ve kterých řádí pirátství. Vévodí mu stejně jako každý rok Čína, Rusko a Ukrajina. Snad poprvé v dějinách internetu se však na seznamu zloduchů – The Congressional International Anti-Piracy Caucus – objevily i Itálie a Švýcarsko. Zejména alpská země působí na seznamu podobně nemístně jako Rakušan Josef Fritzl na výjezdním zasedání Dětského fondu Organizace spojených národů.

Podle protipirátského výboru Kongresu USA jsou prý švýcarské zákony natolik bezzubé, že se ze země stává „magnet na všelijaké pochybné weby“. Zpráva dává mimo jiné najevo, že pokud země nezačne aktivně chránit držitele autorských práv, minimálně ti čtyři kongresmani, kteří seznam sestavili, se se Švýcarskem přestanou kamarádit.

V případě Švýcarska však možná jde o pomstu za prohlášeníšvýcarské vlády na konci minulého roku. Tehdy Švýcaři v podstatě oznámili, že stahování filmů a hudby u nich zůstane legální, přestože v něm hudbu, filmy a hry ilegálně downloaduje každý třetí teenager. Navzdory tomu však nemají pocit, že by pirátství jakkoli škodilo jejich kultuře a že peníze, které lidé tímto způsobem ušetří, obratem investují například do návštěv koncertů či kin. Pirátství prý škodí zejména zahraničním společnostem, které se však musejí novému chování konzumentů přizpůsobit.

Rozhodně prý není na švýcarské vládě, aby se starala o příjmy zahraničních firem. Ty se musejí vyrovnat s tím, že nové technologie lze i zneužít. „To je cena, již platíme za pokrok,“ konstatuje analýza, kterou si bernský kabinet objednal u švýcarského Ústavu pro duševní vlastnictví. A vůči zahraničním koncernům podotýká, že ten, kdo bude spoléhat na staré byznysové modely, boj o trh prohraje. Není divu, že se v USA naštvali. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

USA = Buzerant světa?

Kdyby Američani všechny nebuzerovali a nestrkali jim svoje autorské zákony, byl by svět lepší. Švýcaři si tradičně nenechali do ničeho kecat, a tak se mají dobře. Švýcaři mají ještě tu výhodu, že mají mnohem volnější vazby na USA než "spřátelené/kooperující země USA v boji proti pirátství" (které jsou asi tak spřátelené, jako kdysi s námi "spřátelený" SSSR; mezi nimi např. Nový Zéland, VB...)

+Rapidshare: Na tomto serveru je vidět, jak je copyrightová lobby neuspokojitelná. Rapidshare dělá všechno proto, aby byli držitelé práv šťastní, dokonce jdou i za hranice většiny zákonů týkajících se copyrightu (i do fáze "co ještě máme udělat, aby byl Hollywood šťastný?"), ale stejně jim je to k ničemu.

Ilegálně downloaduje?

"stahování filmů a hudby u nich zůstane legální, přestože v něm hudbu, filmy a hry ilegálně downloaduje každý třetí teenager."

Jak "ilegálně downloaduje", když to je a zůstane legální?

Švýcarské vládě, parlamentu a koneckonců i občanům v referendech

 byla vždy košile bližší než kabát.

Jak ve věci praní zahraničních špinavých peněz přímo v bankách, tak ve věci nakládání se zahraničními autorskými díly, resp. odměňování za jejich užití.

Budiž jim ale ke cti jejich upřímnost, se kterou dají najevo, že kdyby více vydavatelských firem (a asi i autorů) spadalo pod jejich judikaturu (a možná i naopak u nich sídlilo a platilo daně méně pirátských serverů), klidně by se k tomu postavili i obráceně.

Občané Švýcarska mají moudrou vládu. Mohou na ni být hrdi.

U nás stačilo k prosazení hloupého autorského zákona, aby Petr Janda (Olympic) občas zadarmo zahrál se skupinou na předvolebních akcích ODS. Jako hlavní zástupce lobby OSA (Nostra) dosáhl svého. Víc, než očekával. A my se dnes divíme, že zazpívat si staré písničky u táboráku nebo veřejné vystoupení dětského pěveckého sboru může být i trestným činem.

P.S.:

Ve Švýcarsku má sídlo i známý share-server Rapidshare.com, kam se uchýlil před několika lety poté, co mu hrozily problémy s nově přijatými zákony v Německu. Rapidshare.de byla jeho původní doména, dnes už prakticky zapomenutá. Podíl na trhu firmy (společnost RapidShare AG Švýcarsko, Cham) byl srovnatelný se známým Megaupload.com, jehož činnost ukončila za podivných okolností FBI.

kéž by

Kéž by podobně rozumných rozhodnutí byli schopni  u nás. A nejenom co se internetu týká. Přestat poskakovat, jak si nadnárodní koncerny, skrz americkou vládu, pískají; to by se mi líbilo.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah