Případ Assange: Západ se hroutí zevnitř

Velká Británie činí bezprecedentní kroky, jež potvrzují, že nejde jen o vydání zakladatele WikiLeaks do Švédska kvůli sexuálním deliktům.

Světové události
Jan Schneider | 16.08.2012

Ekvádor se rozhodl poskytnout politický azyl Julianu Assangeovi, zakladateli portálu WikiLeaks, na němž bylo zveřejněno mnoho utajovaných materiálů Spojených států amerických. A mnoho z materiálů, které organizace WikiLeaks získala, ještě na své zveřejnění čeká.

Na Assange je naštvaný i diplomatický svět, protože odhalil styl, jakým diplomaté domů referují o svých hostitelích. Pikantní četba – a nutno říci, že na rozdíl od té bezpohlavní diplomatické ptydepe jde o zprávy hodnotné a šťavnaté, dokazující, že mnozí diplomaté mají temperamentu, vtipu a sarkasmu na rozdávání.

Julian Assange pobývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Britská justice však rozhodla o tom, že vyhoví švédské žádosti o jeho vydání. Ve Švédsku má být souzen za sexuální delikty. Tato obvinění jsou vždy velmi podezřelá, nemusíme chodit daleko: Dominique Strauss-Kahn, Karel Daňhel. Velmi závažná je proto námitka, že Švédsko by bylo pro Assange možná jen přestupní stanicí do USA, které by ho rády soudily za ona zveřejnění jejich klasifikovaných depeší.

Jenomže ve Spojených státech už zaznělo, že vzhledem k podivnému statutu války-neválky proti terorismu by teoreticky mohl pro Assange být žádán trest smrti, který ve Spojených státech není zrušen. A vydání do takové země je podle mezinárodního práva, které ctí civilizované státy, podmíněno tím, že vyžadující stát poskytne dostatečné ujištění, že takový trest nebude uložen, respektive že nebude vykonán, bude-li uložen. Další podmínkou vydání osoby je, že jí nesmí hrozit mučení nebo zacházení s mučením srovnatelné. Očekávat, že Spojené státy by po Guantánamu takové podmínky mohly splnit, je asi stejně realistické, jako očekávat, že by Rockefeller mohl získat potvrzení o chudobě.

Je zřejmé, že  Británie činí bezprecedentní kroky, které potvrzují, že asi nejde jen o vydání Assange do Švédska kvůli sexuálním deliktům

Situace se však přiostřuje. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiño prohlásil, že „Spojené království nám pohrozilo, jasně a v písemné formě, že by mohlo vtrhnout na naši ambasádu v Londýně, jestliže Ekvádor odmítne vydat Juliana Assange“. Dopis doručili ekvádorským činitelům britští diplomaté v Quitu.

Je zřejmé, že Velká Británie činí bezprecedentní kroky, které potvrzují, že asi nejde jen o vydání Assange do Švédska kvůli sexuálním deliktům. A že Assange musel někoho hrozně naštvat a někdo se ho hrozně bojí a někdo se mu chce pro výstrahu krutě pomstít.

Velká Británie tedy přinejmenším nedovolí Assangemu opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně a odjet do Ekvádoru. V tom případě pak bude Assange pobývat na ekvádorské ambasádě dlouhé měsíce, možná i roky. Připomene tím starý případ kardinála Józsefa Mindszentyho, který pobýval na americké ambasádě v Budapešti dlouhých 15 let. Pouze v roli trýznitelů a drábů nebude komunistické Maďarsko, ale lidskými právy donedávna až na export oplývající ctihodná Velká Británie.

Možná však bude vše ještě trochu jinak. Britové se totiž odvolávají na svůj zákon Diplomatic and Consular Act z roku 1987, podle nějž by prý na ekvádorskou ambasádu skutečně mohli zaútočit. Přestože, jak uvedla agentura AP, v moderní historii zatím k ničemu takovému nedošlo a podle mezinárodního práva to není možné. Není to pro dnešní Západ příznačné? 

Zobrazit diskusi
Reakcí:56

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Naprosto souhlasím se

Naprosto souhlasím se stanoviskem kdvoraka ze17.08.2012 - 13:06. Míra sympatií ke šmejdovi, který zveřejnil ukradenou cizí korespondenci a ohrozil tím životy mnoha lidí, je nepochopitelná.

Nevím, jestli Assange skutečně přimíchal do pití těm Švédkám nějaký prášek, než s nimi měl sex (což je ve Švédsku považováno za znásilnění, neb neměly svobodnou vůli), ale to by měl právě posoudit soud ve Švédsku, kam by měl být bez řečí vydán. Jako kdokoliv jiný, proti komu by bylo vzneseno takové obvinění.

nešlo o prášky

.. podle výpovědi obou stran šlo o sex vědomý a dobrovolný. Problém nastal ve chvíli, kdy slečna po posledním pohlavnímu styku dodatečně zjistila, že Assange neměl kondom. Nepoužití ochrany bez vědomí jedné ze stran je ve Švédsku považováno za znásilnění. O tom, jak gumové takové ustanovení může být a jak věrohodné bude skutkové prokazování zřejmě můžeme spekulovat, ale slečny jsou dvě a Assange tam byl sám, takže zcela bezpochyby tahá za kratší konec hole.

ach ti Švédové

Může mi někdo vysvětlit všeobecné obavy, že Assange zrovna Švédové vydají do USA. Mně to zatím hlava nebere. Přeci ho už dávno mohli vydat Angličani, mají přeci k Američanúm blíž, já vím bylo by to do očí bijící, no a co. Asi jsem chyběl ve škole, když se to probíralo.

kdo hledá najde

Švédsko má s USA nadstardantní dohodu o urychlené deportaci osob podezřelých  z trestné činnosti. Guardian, Seumas Milne

Diplomatický azyl

je regionálním obyčejem v Jižní Americe. Svého času býval každý lichý čtvrtek v některé jihoamerické zemi státní převrat. Dosavadní diktátor (spolu se svojí suitou)  se vždy uchýlil na některou spřátelenou ambasádu, kde dostal azyl. Nový diktátor ten azyl respektoval, protože tušil, že ho sám může vbrzku potřebovat, a nechal své předchůdce odjet. 

Nicméně tento obyčej platí jako běžná praxe jen mezi jihoamerickými zeměmi vzájemně.

Ve zbytku světa pak každý pokus o jeho užití vede k diplomatickým komplikacím, i když se věc vždy nakonec nějak urovná. Případ kardinála Mindszentyho nakonec maďarským komunistům velmi vyhovoval. Nijak nestáli o ostře sledovaný proces s kardinálem. A určitě se jim více líbilo, když byl zapikolovaný na americké ambasádě, než aby byl aktivní v exilu. Navíc svojí přítomností dost komplikoval život na ambasádě USA, což jim komunisté přáli. Diplomatická anekdota říká, že jednou, když už na tom kardinál nebyl psychicky nejlépe, vyšel náhle před budovu velvyslanectví na chodník. Hlídkující komunistický bezpečnostní orgán ho prý po krátkém přemýšlení otočil, postrčil zpátky na půdu velvyslanectví a zavřel za ním dveře. Když už byl pan kardinál spolehlivě senilní, umožnili mu komunisté jako humanitární gesto ve vší diskrétnosti ze země odjet. Musel se ovšem vzdát postu ostřihomského arcibiskupa.

Kolem Assange lze očekávat podobné tanečky, ale nevím kde v tom autor nalézá prvky vnitřního hroucení Západu. Událost je to zvláštní, nikoli však fatální. Spíše určité oživení běžné diplomatické nudy.

Několik Saturninovských připodotknutí

je zcela na místě.

Vydávání osob do zahraničí má svá pravidla. Tím základním je, že skutek, za který smí být vydaný odsouzen, musí být trestný i v zemi vydání.  A že mu nebude uložen přísnější trest, než který je pro takový skutek maximální ve vydávající zemi. Vydaný rovněž nesmí být odsouzen za jiné skutky, než pro které byl vydán.

Soudy v USA jsou sice velmi nezávislé, ale takové podmínky respektují. A kromě toho je víc než pravděpodobné, že by exekutiva takový trest smrti nevykonala.

Ale to jsou velké spekulace. Státy uspěšné se žádostí o vydání (včetně USA) tato pravidla dodržují zejména z toho racionálního důvodu, že pokud by je porušily, byl by to asi na dlouhá léta poslední zločinec, který by jim byl ze světa vydán.

RE:

A hlavně UK vydává do SVE. Co udělá SVE už není vůbec žádná zodpovědnost Spojeného království. Nad tím si mohou bez obav umýt ruce...

Ono ale vůbec není jisté, že

Ono ale vlastně vůbec není jisté, že ho Švedové vydají do USA, když jim byl vydán výhradně za účelem stíhání pro ty sexuální delikty.

Ano, to je přesně úder hřebíčku na hlavičku

Ano, to je přesně úder hřebíčku na hlavičku. Pokud by Británie vydala Assange do Švédska výlučně kvůli stíhání za sexuální trestný čin, pak Švédsko nesmí (ani kdyby chtělo, přičemž to, že by chtělo je ryzí spekulace) ho vydat jinam ke stíhání za jiný trestný čin.
Nehledě na to, že kdyby Britové chtěli Assange vydat do USA, už to mohli dávno udělat a nepřidělávat si práci s oklikou přes Švédsko...

Prekvapuji me ty sympatie k Assangovi

Prekvapuji me ty sympatie, ktere autor k Assangovi zjevne chova. Nejsem si jisty, ze si je tenhle arogantni a bohorovne se chovajici clovek zaslouzi. Opakovane deklarovanym cilem jeho jednani bylo poskodit Spojene staty (mimo jine). Takze neni divu, ze se ze strany USA obava stihani i kdyz dosud nebyl obzalovan a  informace, ktere zverejnil, sice nevrhaji zrovna priznive svetlo na americkou diplomacii, ale nikterak sokujici take nejsou. Nicmene, jedna se o informace utajovane a zadny stat nebude jen tak koukat, jak jsou zverejnovany.

Tim, ze se uchylil na ekvadorske velvyslanectvi, porusil Assange dohodu s britskymi justicnimi organy. Poskytnuti azylu takovemu cloveku je ze strany Ekvadoru sotva mozno vnimat jako pratelsky akt vuci Velke Britanii. Reci o tom, ze se ekvadorska ambasada musi obavat utoku nebo obsazeni, jsou prave jen reci. Ale na co se Ekvadorci nejspis pripravit musi, je dlouhodoby pobyt pana Assange. Dobre jim tak, nemyslim, ze jde o kdovijak prijemneho najemnika.

Srovnani Assange s kardinálem Mindszentym je dost nevkusne. Mindszenty se na americkou ambasadu uchylil pote, co Rusove krvave potlacili madarske povstani 1956. V te dobe uz byl odsouzen k dozivotni internaci a zcela realne mu hrozilo, ze skonci mezi temi nekolika sty popravenych po porazce povstani. Assange se ma ve Svedsku zodpovidat z udajneho sexualniho nasili, ze ktereho jej obvinily jeho dve (byvale ?) soudruzky. Je to trochu podivne, ale priste si holt da lepsi pozor na to, s kym soulozi. Zajimalo by me, jestli nekdo skutecne veri, ze by ho Svedove vydali do USA. Tim spise kdyby hrozilo, ze se tam k nemu ti zli Americane budou chovat osklive. Takto sluzebni Svedove nejsou. Nebo snad existuje nejaky precedent?

RE:

Z právního hledfiska existuje ještě jedna možnost. VYpovědět všechny ekvádorské diplomaty a přerušit dipl. styky. Tím dipl. území zanikne.

 

Pan Schneider je nechvalně známý svými anarchistickými postoji. Assange jednoznačně ohrozil americké životy příslušníků tajných služeb i ekonomické zájmy země. A nejen v USA:. Jeho místo je na doživotí v kriminále...

 

Hlupáci v něm vidí hrsinu, ačkoli ohrozil mnoho lidí na životech a zničil mnohá budovaná spojenectví...

Tak jednoduché to není

Svoboda slova a šíření informací je prvním přikázáním americké demokracie. Udržet statní tajemství neprozrazené je starostí státu a jeho zaměstnanců. Jakmile však informace tento okruh opustí, je volná a lze ji šířit, a za její šíření nelze trestat.

Trestat lze pouze činnost směřující k jejich vyzvědění. 

Navíc, pokud "ohrozil mnoho lidí na životech" (zdroj?), pak dle počtu pravděpodobnosti aspoň několik z nich muselo o ten život i přijít. Kdo?

A - pokud  vím - Assange ty informace nevydoloval, ani jejich vydolování neinicioval.  Takže jeho stíhání vypapdá spíše jako pomsta státního aparátu neschopného udržet svá tajemství.

JuDr.Marek Kalina je ve

JuDr.Marek Kalina je ve skutečnosti JuDr.Marek Benda.Ty nesmysly které potí ho naprosto přesvědčivě usvědčují.

RE:

A co z toho je nesmysl? Že Západ svým novodobým appeasementem ztrácí dominantní roli ve světě? To je podle mě velmi špatně... ZAčalo to nesmyslným vzdáním se všech kolonií a takhle to pokračuje...

povzdech

Bože kde jen jsou ty naše kolonie, nebo jsme sami kolonii?

Vy jste opravdu ten flákač z parlamentu Benda?

Nezaregistroval jsem totiž Vaši odpoveď.  Mě osobně někdo nazvat Bendou...

Souhlasím.

A podle mně to souvisí i s tím,jak kvalitní je prezident.A v posledních létech je to bída.

RE:

Klaus nesouvisí s tím, že si takový Ekvádor klidně dovolí hněv USA, Commonwealthu a v podstatě Západu jako celku... Že neumíme jasně ukázat, že vysmívatc se a ignorovat západní vůli je krajně neprospěšné, ba devastující...

Jste zbytečně agresívní.

Já měl na mysli amerického prezidenta a jeho zahraniční politiku.V.Klaus je naprosto politicky nepodstatná figura v pohybu světových dějin.

RE:

V tom, že je Obama v zahr. politice zbytečně připosr..., o tom není sporu...

Obskurní Kalina

Pane JuDře Marku Kalino, opravdu by mne zajímal Váš životopis a stav Vašeho majetku. Jste vzdělán v oboru, který vedle finančníků erozi atlantické civilizace zavinil. Vaše terminologie ve stylu "obskurní zemička Ekvádor" a "civilizovaný západní svět" Vás jasně usvědčuje. V životě jste zřejmě pořádně nepracoval a nic smysluplného ani nevymyslel. Prostě malér a ostuda. Fuj.

RE:

Podle Vás je zřejmě přijatelníé, aby si Západ nechal diplomaticky doslova naplivat do obličeje skoro komunistickým režimem v Ekvádoru. Podle mě to přijatelné holt není. V tom je mezi námi rozdíl...

Ad.M.Kalina

Západ si -bohužel- plive do tváře denně!A zcela dobrovolně a bez nátlaku.Projekt zvaný EU se zdá být odepsán.Jeho hlavní smysl byl protiváha k hegemonii USA.

Kolo dějin,jak to tak vypadá,se vrací do třicátých let minulého století.OPĚT je snaha nastolit diktátora,který tento Augiášův chlév"vyčistí".

Která země ho vytvoří,je celkem nabíledni.Německo si to již odbylo,Francie na to nemá tradici.Zbývá Rusko.A to,prostřednictvím ropy,na tom pilně pracuje!

A platí,že kdo se nepoučil ze svých dějin,je donucen si je znovu zopakovat.

RE:

To je naprostý blábol, samoděržaví na nic takového nemá a mít nebude... Že si Západ plive sám do tváře sám je pravda, to ještě neznamená, že si totéž smějí dovolit jiní, tím méně jakýsi Ekvádor...

Honza

jakýsi Ekvádor je stejné jako jakýsi Kalina.

RE:

No tak v relaci vůči USA a UK je snad přece jen ekvádor ještě "jakýsi"... Ta přehnaná PC je už trapná...

Jste agresívní a konfrontační člověk.

JEN váš názor je ten správný.

Nehodlám s vámi dál diskutovat.Vy totiž diskutovat nechcete,vy chcete lidi umlátit a uřvat svými argumenty.

Nejste-alespoň pro mne-diskutér,ale hulvát!

RE:

Jsou věci, o kerých diskutovat lze. Vážně polemizovat o tom, zda je přípustné, aby se banánová republika vysmívala Západu, tak tam snad ještě opravdu nejsme...

Chtelo by tu bananovou republiku demokraticky vymazat, ze pane

Euroatlantickej blbe. Ctu zdejsi diskuzi uz delsi dobu ale jeste jsem nenarazil na cloveka ktery by souhlasil s vasimi nazory.

RE:

Pokud narozdíl ode mě myslítem že je přijatelné, abby si banánová republika léčila své komplexy na úkor Západu, tak to napište jasně...

Zase došlo k trefení kozla

K erozi Západu skutečně dochází, ale hlavně tím, že jsme to dopracovali tak daleko, že si nějaká obskurní zemička jako Ekvádor vůbec může takto ostentativně dovolit ignorovat naprosto drze vůli civilizovaného západního světa. Normálně by to nikoho kromě naprostých excentriků typu Plukovníka z Líbye vůbec ani nemohlo napadnout. Následky by měly být naprosto drtivé a minimálně by ta země měla být ekonomicky zcela zdecimovaná. Na to snad ještě ekonomickou a politickou síle lze na Západě najít. Opak je totiž extrémně nevýchovný a vede to jen k tomu, že si další pofidérní zemičky dělají ze Západu dobrý den. Dokud nepřijdou 2 nebo 3 radikální tresty, tak to bude pokračovat... 

 

První na řadě by bylo odstranění zpupného režimu v Sýrii a hlavně v Íránu... Nemluvě o tom, co se trpělo Rusku v Gruzii, nebo že ještě žije Chávez nebo existují komunisti na Kubě... To vše mohlo být dávno hotovo...

Obskurní zemičky

si právě na takovýchto prkotinách potvrzují svoji suverenitu. Velké hráče to sice otravuje, ale nakonec nad tím nějak mávnou rukou. 

RE:

A to je ta chyba. Kdyby Západ opravdu chtěl, není zítra ani Ekvádor, natož jeho suverenita....

A jaká by z toho byla pro svět výhoda?

Žádnou nevidím. Jen podpora pro lavinu keců, jak američtí hegemonisté brutálně potačují vše, com jim není po chuti

Doktore, měl byste možná na

Doktore, měl byste možná na čas vysadit užívání těch nikoli měkkých drog, k jejichž užívání jste se před časem veřejně přiznal. A třeba více čtěte (nikoli mainstreamová media), neboť sovy nejsou tím, čím se zdají býti.

RE:

Moje přesvědčení, že euroatlantické hodnoty jsou to nejlepší, co v současném světě funguje, nemůže nabourat vůbec nic...

Jenže ony euroatlantické hodnoty

především nepřipouštějí remedia, která navrhujete.

Dobrá. Jen doufám, že

Dobrá. Jen doufám, že pravidelně se dotazujete svého poslance, jak je to s těmi euroatlantickými hodnotami ve světě, jak si na tom stojí Česká republika a zejména její euroatlantičtí spojenci. Mimochodem, jak byste navrhoval zatočit s Ekvádorem, tedy po euroatlanticku? Pár tisíc úderů rakety typu Tomahawk a pak je pěkně srovnat se zemí kobercovými nálety? Nebo destabilizovat zemi podporou různých guerillových uskupení? Anebo ekonomicky a finančně Ekvádor totálně izolovat? To vše kvůli jednomu chlápkovi, který si ve Švédsku dal švédskou trojku.

Osobně bych navrhoval Ekvádor

Osobně bych navrhoval Ekvádor ekonomicky kompletně izolovat. Myšlenka speciálních oddílů my rovněž není cizí. Ani raket bych se nevzdával... Jen tak docílíme toho, aby naší jasně artikulovanou vůli brali jinde SMRTELNĚ vážně...

 

A to není kvůli nějakému chlapíkovi. To vše jen proto, že si nějaký režim, který si to vůbec nemůže dovolit, dovolil ostentativně odporovat naší, západní vůli... Pokud nepočímě ostatní, že tato vůle beztrestně ignorovatelná není, tak se nám lépe na mezinár. poli nepovede. Bylo by to velmi výchovné, to by se začly dít věci...

A přesně to je naprosto choromyslná představa

S kanónem na vrabce.

K samostudiu doporučuji analyzovat tento text:

http://www.youtube.com/watch?v=jVpJG4C2HMg

Nedopadnete tak jako Škrhola;

nebudou Vás považovat za ****.

Lepší než Dikobraz

Dovoluji si navrhnout, zda by pro příspěvky JUDr. Marka Kaliny nemohla být zřízena na České pozici humoristická rubrika. V ní by mohl např. podrobněji rozvést, jak mohlo být hotovo Rusko, kdyby to vzal do svých rukou on.

RE:

Rusko je stále exrémně závislé na západních penězích i odbytu. Navíc je třeba hledat co nejvíce cest energetické nezávislosti na Rusku. Aby mužik nemohl diktovat a musel respektovat vůli civilizovaného světa...

Máte skutečně kuriózní představu o tom, co je to civilizace,

a právo zaměňujete s právem džungle. Vlastně nevěřím, že to můžete myslet jinak než jako provokaci.

RE:

Civilizace je pro mě reprezentované jednoduše euroatlantickými hodnotami. Není na tom nic složitého. POkud možno co největší demokracie, kapitalismus, liberální prostředí...

... a bohatá nabídka nikoli

... a bohatá nabídka nikoli měkkých drog.

RE:

Některé drogx mám k rekreačním účelům rád a nevidím na tom nic divného. NEchápu, proč to dem stále taháe...

S potěšením mohu vzácně s p. Schneiderem souhlasit.

Na to, že se Západ hroutí zevnitř, poukazují přemýšliví jedinci již asi dvě stě let. Dnes je to jen jaksi víc vidět.

Že je Evropa v rozkladu

Konstatoval již Nick Carter, když přičichl k syrečkům (Adéla ještě nevečeřela)

V této souvislosti si dovolím upozornit na

webovou verzi časopisu CSmagazín a v něm na články L.Frýborta.

Západ se hroutí zevnitř ... již asi dvě stě let ?

Pokud na tuto tezi pristoupime, nehrouti se nahodou vlivem jedincu jako je Assange?

Jsem přesvědčen, že nikoliv.

Souvislost tu však je. Západ (jako jakýkoliv jiný režim, společnost, civilizační okruh, náboženství) se hroutí od okamžiku, kdy se mu začal protivit obraz v zrcadle. Ono hroucení ještě nemusí (bohužel) znamenat zánik (vždyť kapitalismus uznává oživující funkci krachů), ale sesouvání se na zcestí. A na to pak v zrcadle opravdu není pěkný pohled. Nemyslím si tedy, že by se Západu stalo něco v dějinách ojedinělého. Prostě ztratil se sám svým kořenům a jeho imunita zeslábla a životodárná síla se vytratila. Povšimněte si jen, jak se ohání svými křesťanskými (ve výjimečných případech prozření dokonce židovsko-křesťanskými) kořeny, ale že by uznal Desatero jako evropskou ústavu, to ani omylem. V tom si myslím že je vidět názorně to sesouvání na zcestí. Assange opravdu není příčina, ale prošvihnutá příležitost se léčit.

Naprosto a bezvýhradně souhlasím!

Západní civilizace-mimo jiné bláznoviny-povolila vstup islámu na svoje teritorium.I v Česku lze toto sledovat.Hněvá mně to velmi velice.Kdo si dal někdy tu práci a přečetl si Korán,dojde k názoru-alespoň já ano,že je to snůška nenávisti,zaslepeného fanatismu a zhovadilosti.

Ovšem západní "korektnost" nedovolí to takhle říci,či napsat.Ale hlavně,bránit se mu!Inu,kdo chce kam................. !

a četl jste někdy bibli?

třeba tuto pasáž: „Nedomnívejte se, že bych přišel pokoj dáti na zemi. Nepřišel jsem, abych pokoj uvedl, ale meč“ (Matouš 10,34). Uvedený řecký výraz „machaira“ neznamená nic jiného než „meč, šavle, obětní nůž“. Kdyby bylo avizované Ježíšovo použití meče interpretováno způsobem, jaký jste předvedl, byl by to důvod posoudit křesťanství z trestněprávního hlediska, zda nejde o hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo nehlásá-li zášť či nenávist.

Budete-li hledat protiargumenty, hledejte je i v případě islámu a židovství, abyste nezaváděl dvojí metr ... ona ta tři náboženství totiž nelze interpretovat každé odlišným způsobem; jsou totiž z jednoho kořene.

Zastanu se p. Schneidera...!!!

Interpretovat Korán podle vytržených Veršů meče není správné...

 

I Bible je nechutná, např. nenávist ke gayům, apod..

 

I proto nic nevracet a chudými církevemi podporovat sekularismus...

Problém je  v tom, že

Problém je  v tom, že křesťanství už dávno takové chování nepraktikuje. Navíc ztratilo jakýkoliv vliv na reprodukci svých oveček, tím nemám na mysli v tomto případě věřící, ale  celý ten v prvé řadě evropský prostor. Přerod srbského Kosova v průběhu několika desetiletí na albánské je toho zářným příkladem. Žádné vakuum nemá dlouhé trvání. I proto mi připadá "co bylo ukradeno musí být vráceno" jen jako další staro-dětinské přetahování o měšec.

To by byl ten správný úkol

To by byl ten správný úkol pro církev a né restituce.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah