Jak ze mě Hra o trůny udělala piráta

Game of Thrones je jedním z nejvíce „pirátěných“ seriálů v dějinách. Producenti nenabídli dost možností, jak se k fenoménu dostat legálně.

Světové události
Petr Matějček | 22.05.2012

Až donedávna jsem se nepovažoval za příznivce hrdinské fantasy. Soustředil jsem se na jiné věci a literaturu, jíž dominují hobité, nadpřirozené bytosti a nebojácní rytíři, přenechal chlapcům s nadprůměrnými znalostmi aplikované fyziky a podprůměrnými zkušenostmi v oblasti mezilidských vztahů. Můj postoj k tomuto žánru se radikálně změnil, když jsem koncem minulého léta náhodou zakopl o první díl seriálu Hra o trůny (Game of Thrones).

Seriál z produkce kabelové televize HBO vznikl dle předlohy dosud nedokončené fantasy ságy Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina. Musím přiznat, že už mě dlouho nic tak nenadchlo (tedy minimálně od chvíle, kdy mi můj vietnamský spolužák Anh v polovině devadesátých let ukázal, kde na internetu najdu porno...)

Sága Píseň ledu a ohně

Známa je především pro své komplexně prokreslené postavy, náhlé a často velmi brutální zvraty a politické intriky. Lze rozlišit tři dějové linie. První z nich se zabývá politickým bojem o moc mezi rody Stark, Lannister a Baratheon (přičemž se postupně zapojí ještě rody Greyjoy, Tyrell, Tully, Martell a Frey) a chronickou občanskou válkou. Druhá dějová linie se zabývá rostoucí hrozbou Jiných, nemrtvých nadpřirozených bytostí daleko na severu. Třetí dějová linie se zabývá osudy Daenerys Targaryen, dcery krále svrženého před patnácti lety, která žije v exilu na obřím kontinentě zvaném Essos a která z touhy získat zpět trůn svého otce udělala svůj životní cíl. (Pramen: Wikipedia)

A tak mě ani nepřekvapilo, když se z první sezony Hry o trůny stal historicky nejúspěšnější seriál HBO v objemu prodejů DVD. Jen za první týden se prodalo 350 tisíc kopií. Martinovi hrdinové nechali daleko za sebou i seriálové megahity jako Rodina Sopránů, Pravá krev anebo Sex ve městě. Prezident HBO Home Entertainment Henry McGee mimo jiné poznamenal, že je seriál úspěšný napříč všemi platformami. Na mysli měl sledovanost kabelové televize a digitálního vysílání a prodeje DVD. Jeden úspěch však novinářům zatajil – Hra o trůny je rovněž jedním z nejvíce „pirátěných“ seriálů v dějinách.

Nebýt pirátství...

Tedy minimálně podle průzkumu firmy Big Champagne je již dnes nejstahovanějším pořadem na torrentech roku 2012. Hra o trůny si oproti loňskému roku polepšila o jednu příčku a porazila tak svého loňského pokořitele, Dextera. Podle statistik z konce dubna si seriál denně stahovalo kolem 2,5 milionu uživatelů, přičemž statistiky nezahrnují takzvaný streaming, tedy přenos audiovizuálního materiálu v reálném čase, který se jen stěží monitoruje.

Statistika Big Champagne názorně předvádí, že se pirátství a komerční úspěch navzájem nevylučujíStatistika Big Champagne názorně předvádí, že se pirátství a komerční úspěch navzájem nevylučují. Často je tomu dokonce naopak, jak poznamenal jeden z uživatelů na stránce Reddit: „Pirátství nezabránilo úspěšnému prodeji DVD. Nebýt pirátství, nikdy bych se o seriál nezajímal a nikdy si DVD nekoupil.“ Ostatně tomuto tématu se obsáhle věnujeme v článku Pomsta amerických superhrdinů.

Případě HBO dokládá, že za pirátství si filmový průmysl často může sám. Producenti kabelové televize jednoduše nenabídli rozsáhlé fanouškovské základně dostatek možností, jak se k seriálu dostat legálně. A to i přesto, že v Americe mají tak fantastické služby jako Hulu a Netflix, jenže ani ty seriál nenabízejí. Tamní situaci ostatně velmi trefně glosuje komiks I tried to watch Game of Thrones and this is what happened (Snažil jsem se zhlédnout Hru o trůny a tohle se stalo).

Pokus o legální cestu

Český fanoušek má v podstatě možnost jedinou: musí si vybrat z nabídky operátorů, se kterými HBO v Česku spolupracuje, celou službu si na několik měsíců předplatit a pak každou neděli v 21:50 dřepět v obýváku na gauči a čekat, až ta podívaná konečně začne. Je to podobné, jako kdyby jediným legálním způsobem, jak se v dnešní době dostat do Brna, byla cesta kočárem a člověk si musel koupit roční permanentku, i když tam chce jen jednou. A příslušný dopravní podnik by se divil, že lidé jezdí raději ilegálně autem a jemu klesají tržby. (Mě by krach takového dopravce nepřekvapil, koneckonců už i Darwin říkal, že nepřežije ten nejsilnější ani ten nejchytřejší druh, ale ten nejpřizpůsobivější.)

Přesto nejsem zrovna fanouškem pirátství. Ne proto, že bych ho považoval za morálně zvrácené, ale protože nerad stahuji zajíce v pytli a jsem líný spotřebitel. Vzhledem k mému relativně mainstreamovému hudebnímu vkusu by mě od chvíle, kdy v Česku funguje iTunes, například ani nenapadlo hledat hudbu jinde než v appláckém digitálním obchodě. Jenže filmový či seriálový ekvivalent takové služby na českém trhu prostě neexistuje.

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

auto clanku by mel vedet ze darwin se v evoluci mylim

Ne v jejim principu ale v jejim prubehu ... 

 

Darvin si nevsiml podstatnou vec ze v evoluci nastava obdobi monopolu.

 

Clovek jako druh je prikladem monopolu , nebo potkan . Proste nekdo obsadi nejakou niku trvale a monopolne na dlouhe obdobi  .

 

Proto se taky o evoluci pochybuje a taky tzv. volnej trh , trpi monopoly.

 

Volny trh byl koncipovan presne podle darvinovy teorie . 

 

http://www.academia-knihy.sk/sub/academia-knihy.sk/templates/kniha-knihy...); background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; background-color: rgb(220, 204, 135); text-align: justify; background-repeat: no-repeat no-repeat; ">Pragmatizmus

 

Autor: VišňovskýMihinaEAN: 80-88778-45-X

 

 

Hear Me Roar

Hear Me Roar

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah