Hitler se znovuzvolení nedočkal

Jmenovec vůdce nacistů neobhájil mandát. Voliči vypoklonkovali také Frankensteina. Svět truchlí.

Světové události
Dan Macek | 03.03.2013

Na první pohled nepochopitelné pozornosti světového tisku se pravidelně těší volby do zastupitelstva sotva třímilionového státu Méghálaj na odlehlém severovýchodě Indie. Nejinak tomu bylo letos; k vysvětlení mediální anomálie by mělo postačit, uvedeme-li, že o hlasy voličů se ucházeli Adolf Lu Hitler Marak, Frankenstein Momin či lidé pojmenovaní poněkud neosobními anglickými jmény Process (Proces) nebo Predecessor (Předchůdce). Ani mediální prostor s bezkonkurenčně nejzazším globálním dosahem však mezinárodním favoritům nepostačil k vítězství.

Nejednalo se přitom o žádné zahraničím nafouknuté bubliny, nýbrž o místní politické veličiny, a tak spravedlivě věnujme pozornost nikoli světovému mediálnímu obrazu, ale jim samotným. Jejich jména si voliči spojovali především s nimi jako politiky – bez potutelných úsměvů.

Například pan Hitler býval ve vládě Méghálaje ministrem lesů a životního prostředí a později ministrem pro spolupráci, přičemž v zastupitelstvu strávil tři volební období. Dosluhující zastupitel Frankenstein býval ministrem školství. Oba kandidovali za stranu Indický národní kongres vládnoucí na federální úrovni.

Jenže voliči ve státě Méghálaje se rozhodli zastupitelstvo řádně vyvětrat. V článku pod titulkem „Těžké váhy šly do kopru“ vypočítává místní deník Meghalaya Times, že z šedesáti členů dosluhujícího zastupitelstva jich jen 26 obhájilo mandát. Mezi „volebními zabijáky“, kteří z křesel sestřelili dosavadní „velká zvířata“, vyjmenovává v dalším článku i přemožitele pánů Frankensteina a Hitlera.

Navzdory jejich porážce však volby skončily jasným vítězstvím Indického národního kongresu, který si oproti předchozím volbám před pěti lety polepšil o čtyři mandáty. V novém zastupitelstvu mu k nadpoloviční většině křesel budou chybět právě dva světoznámí jmenovci, přičemž Frankenstein prohrál rozdílem pouhých jedenácti hlasů.

Hitlerovi sice k vítězství v jeho obvodě chybělo víc, ale v minulosti už jeden úspěšný comeback předvedl, když se po porážce z roku 2003 vrátil do zastupitelstva s pětiletou přestávkou. V mezidobí byl přitom zatčený za styky s militantními separatisty ze svého kmene Garo.

Záliba obyvatel převážně křesťanského Méghálaje v pojmenovávání dětí podle známých historických osobností, literárních postav či pouhých libozvučných anglických slov má údajně původ v koloniální éře. V hornaté oblasti zvané „Skotsko Východu“ tehdy britští vojáci a misionáři s oblibou hledali útočiště před tropickými vedry. Místní kmeny prý začaly dětem dávat jména, která měla návštěvníkům dokázat, že jsou také „světoví“. Přetrvávající zvyk připadá kuriózní nejen lidem v zahraničí, ale i ve zbytku Indie. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Pro člověka s perspektivou byznysu, politiky a

vůbec lidi s náročnými cíli je nezbytí si jméno vyměnit včas, nejpozději snad na gymnasiu. Efekt jména v mediálním světě roste, kdyby se JJ kníže včas přejmenoval na Josefa  Přemysla, šla volba jinak. Podobně v cizině je praktické budit dojem ne-li domorodce, pak alespoň evropana.  Vyjma zemí rusku nakloněných, kde slovanské jméno rovnou penze i bez práce.

 

A pro po, v té kampani jsme opomněli zapsaný výrok Karla Marxe, který slovany chtěl vymýtit, Hitler po něm jen opisoval, asi  v revolučním nadšení tehdy sociálním jen nacionálně. Tak romský vlastenec, když se nechá pojmenovat  Palacký , Jirásek,  práci dostane hnedle.

 

V zmíněných koloniích ovšem šlo i o pýchu otců, když některá z jejich hojných manželek měla potomka míšence. Pokud ta choť byla evropského vzhledu, bylo to skoro dokonalé.  To není neuctivé, jeden náš kandidát z rodiny podobně četné sourozenectva bohatého. Ač rekordu jednoho mého dělníka nedosahuje, ten měl sourozenců 27, v ještě matriarchálním olašském stylu se jeho tatík pyšnil, že má dcery všetkých národností (myslel sňatky)

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah