Harvard je on-line a zdarma. Přihlaste se!

Prestižní americké univerzity sázejí na vzdělávání po webu. Lze nahradit klasické přednášky postavené na dialozích profesorů se studenty?

Světové události
Petr Matějček | 13.08.2012

Zmíním-li v přítomnosti svých vrstevníků zkratku MMORPG, nastane moment, jenž golfista Roy McAvoy ve filmu Zelený svět popsal slovy „pukrle bohu“. Jako by se na okamžik zastavil čas, oni na pár milisekund zatrnou a jejich mysl odcestuje do paralelních světů. Třeba do World of Warcraft, kde naposledy se svými kamarády vyvraždili bandu elfů, do fantasy říše Ultima Online či středověké země Lineage II – prostě na všechna ta místa, kde v minulosti rádi hráli takzvané Massive-Multiplayer Online Role-Playing Games, tedy on-line počítačové hry o více hráčích, které se dnes těší nevídané popularitě.

Kdybych si ale před nimi posteskl, že zrovna nemám čas na pivo, poněvadž mě večer čeká několikahodinová seance MOOC, pravděpodobně by na mě zírali jako vegetarián na hovězí tatarák. Přitom jsou Massive Open Online Courses, tedy vyučování on-line, tím možná nejzajímavějším internetovým trendem současnosti.

Slovem revoluční nedávno označily univerzity Harvard a Massachusetts Institute of Technology (MIT) svůj nový projekt. Svatostánky amerického školství budou společně prostřednictvím internetu nabízet on-line vzdělání úplně každému a zadarmo. Projekt, jenž odstartuje na podzim, se jmenuje edX a zmíněné vysoké školy do něj investovaly šedesát milionů dolarů.

Vzdělání zdarma pro dvě miliardy lidí

Již dnes se můžete na webu edX přihlásit například na sedmiměsíční kurz, v jehož rámci vás David J. Malan, instruktor z Harvardu, zasvětí do tajů počítačové vědy. Anebo například můžete projevit svůj zájem o čtyřměsíční exkurzi do světa chemie pevných látek s profesorem Michaelem Cimou z MIT. S profesory prestižních univerzit bude moci od září spolupracovat každý, kdo má přístup k internetu, takže něco přes dvě miliardy lidí.

Jedním z nich je 24letý Ind Ašvit Rego, jehož příběh nedávno popsala agentura Associated Press. „Nikdy jsem si nedokázal představit, že by mě jednoho dne mohl vyučovat profesor z MIT a k tomu ještě zadarmo,“ jásá mladý inženýr. Příznivci nového trendu tvrdí, že vyučování on-line spustí rapidní nárůst počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí, což by mohlo popohnat technologickou inovaci a ekonomický růst. Nový trend zároveň nabízí řešení všem, kteří se kvůli titulu doposud odmítali beznadějně zadlužit.

Harvard a MIT budou on-line za 3, 2, 1...

Vzdělávací bublina

Aktuální vývoj by měl potěšit například spoluzakladatele platebního systému PayPal a úspěšného investora do mladých internetových startupů Petera Thiela. Nedávno si postěžoval, že se v Americe právě nafukuje nová bublina. Podle něj totiž hrozí, že hypoteční krizi nahradí takzvaná higher education bubble, tedy bublina vysokoškolského vzdělání.

„Opravdový problém nastane, když je něco nadhodnocené, a přesto v to všichni věří,“ tvrdí Thiel a dodává: „Vzdělání je dnes pravděpodobně jedinou věcí, které lidé v Americe ještě důvěřují. Zpochybnit smysl vzdělání je opravdu nebezpečné, je to absolutní tabu. Je to, jako byste prozrazoval malým dětem, že neexistuje Santa Claus.“

Přesvědčení, že vzdělání má v dnešním světě jako jediné ještě smysl, může přerůst do extrému navzdory pravdivému fundamentuTaková přesvědčení však mohou podle Thiela přerůst do extrému navzdory pravdivému fundamentu. Ne vždy jde o promyšlené investice, varuje expert, spíš o prosté konzumování převlečené za investování. „V minulých letech si lidé kolikrát brali půjčky, aby si pořídili větší dům s bazénem, a lhali si, jak dobře hospodaří a jak chytře se připravují na stáří,“ říká Thiel, podle něhož je to například s Harvardem podobné.

Tam prý také přece nejde pouze o vzdělání. Nikdo nezaplatí čtvrt milionu dolarů, jen aby mohl číst básníka Goeffreyho Chaucera. „Slib, že stačí se tam dostat a máte do konce života vystaráno, může vést ke zcela nezdravým nárokům,“ varuje spoluzakladatel PayPalu. Jenže přesně to školy tvrdí a častokrát tím dokonce odůvodňují zadlužení svých studentů.

V minulosti bylo dáno, že vysokoškolské vzdělání v USA za svou cenu stálo. I v případě, že se člověk musel zadlužit, aby se k titulu dostal. V posledních letech však podle nejnovějších studií roste nejen nezaměstnanost, ale rovněž počet absolventů, kteří se po školních letech vracejí domů do „mama hotelu“. 

Prorok Gates

Na první bezplatnou hodinu edXu se přihlásilo 154 tisíc studentů ze 160 zemí a podle šéfa projektu Ananta Agarwala vyjádřilo 120 univerzit zájem se k Harvardu a MIT připojit. Pomalu ale jistě se tak plní sen Billa Gatese, který se v poslední době beztak zajímá víc o budoucnost školství než softwaru. Nové vzdělávací technologie dle něj zajistí, že se budeme chtít učit celý život. A navíc zrevolucionizují školní třídu, je přesvědčen druhý nejbohatší muž planety.

Zobrazit diskusi
Reakcí:12

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Coach Outlet Online

the opportunity to

Coach Outlet Online

demonstrate that it can play a moderate and constructive role internationally. That includes responsible action on the nuclear program

Coach Outlet Online

which is among the top concerns of the international community," Ban said.Iran's nuclear aspirations have been a top issue

Coach Outlet

for the United States and other Western The United States, along with other permanent members of the U.N. Security Council,

Coach Outlet Store

have engaged in discussions with Iran this year about its nuclear program. Western countries believe Tehran is intent on building nuclear

Coach Factory Online

weapons. Iran claims the program is only for civilian medical and energy purposes.

Coach Outlet Online

"For the sake of peace and security in this region and globally, I urge the government of Iran to take the necessary measures to build international

Gucci Belts

confidence in the exclusively peaceful nature of its nuclear program," Ban said.Earlier at the summit, Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei defended

Louis Vuitton Belts

his country's right to produce nuclear energy for peaceful purposes."The Islamic Republic of Iran considers the use of nuclear, chemical

Coach Outlet

and similar weapons as a great and unforgivable sin," Khamenei said.This does not mean forgoing our right to peaceful use of nuclear power and production of nuclear fuel," he said.

Louis Vuitton Handbags

"On the basis of international laws, peaceful use of nuclear energy is a right of every country."While defending his nation's nuclear program, Khamenei took jabs at the United States.

Coach Factory Outlet

"A bitter irony of our

Louis Vuitton Bags

era is that the U.S.

Titul?

Pokud to chápu správně, tak sice ty kurzy jsou zadarmo, ale taky se za takové studium neuděluje žádný titul, že ano? Článek je napsán trošku zavádějícím způsobem a vyznívá to, jako by ty školy nabízely tituly zadarmo. A to by mohli rovnou zavřít krám...:) Jinak je to chvályhodné, ale žádná novinka to není, videa z přednášek Ivy League univerzit jsou online dávno.

Titul?

Pokud to chápu správně, tak sice ty kurzy jsou zadarmo, ale taky se za takové studium neuděluje žádný titul, že ano? Článek je napsán trošku zavádějícím způsobem a vyznívá to, jako by ty školy nabízely tituly zadarmo. A to by mohli rovnou zavřít krám...:) Jinak je to chvályhodné, ale žádná novinka to není, videa z přednášek Ivy League univerzit jsou online dávno.

Dobrý článek, vyvážený...

... já se už zapsal na kurs sociologie na Princeton... :))

Souhlasím, taky pečlivě

Souhlasím, taky pečlivě sleduji, kam se tento typ vzdělávání vrtne... Faktem je, že velký rozmach "free" kurzů začal loni a zejména tento rok.

Na iTunes i jinde je k dohledání řada videopřednášek, ale u nich chybí živé kontakty s vyučujícími, spolustudenty, nedostanete se ke kvízům ani domácím úkolům, testům. A samozřejmě pak chybí závěrečné zkoušky, pokud jsou. Ale nikoho od takových videí neodrazuji, naopak, pro začátek to může být zajímavé, i já se tak k živým kurzům dostal.

Free kurzy sice zpravidla obsahují cosi jako certifikát, pokud člověk splní požadované zkoušky a úkoly, ovšem spíše na úrovni diplomu z dětského tábora :-) Pro sběrače titulů to opravdu není. Ale už se objevují snahy alespoň o následné započítání kreditů, pokud dotyčný na příslušnou universitu zamíří jako řádný student, apod.

Můj šestnáctiletý syn už projevil taky zájem, s angličtinou nemá problém, náplň některých začátečnických kurzů by ho, myslím, slušně mohla uspokojit.

Zajímavá je minulost i budoucnost MOOC

Tyto kurzy existují už na iTunesU, které už delší dobou je jednou z velkých databází přednášek. A i když jich je obrovské množství, tak ruku na srdce, když se zajímáte o nějaký obor, tak jich je docela málo.

 

Zajímavá je spíš budoucnost těchto kurzů, protože už od 70. let dělá něco podobného Open University, jenže si za to nechává jednak platit, ale s tím zároveň poskytuje velmi dobré koučování a vedení svých studentů, aby dokázali závěrečné zkoušky složit a získat titul. Pokud budou univerzity chtít rozdávat plnohodnotné tituly, tak bude velmi těžké pro větší množství lidí, aby zaplatili "jenom za státnice" a všechno ostatní zvládli bez pomoci. 

 

Mimochodem, o dobré univerzity s astronomickým školstvím bude zájem vždycky a tituly z "kamenné univerzity" budou mít vždy větší váhu než online. Kurzy a znalosti z nich získané jsou jenom jednou složkou univerzitního života. Dobrý student se podle amerických profesorů nepozná podle toho, jestli má dobré známky, ale daleko spíše jaké má mimoškolní aktivity, jaké studijní skupiny navštěvuje a co dělá ve svém volném času. 

Pro elitní univerzity nejsou nejdůležitější získané znalosti, ale získané kontakty a návyky, jako je schopnost udržovat dlohodobě pekelné pracovní tempo, být v každé situaci proaktivní, umět argumentovat, vést, koordinovat atd. (samozřejmě, liší se podle přírodovědeckého x společenského oboru)

Nejenom Harvard a MIT!

Chválím čeho všeho si ČP všímá.

Rád bych podotknul, bez jakýchkoli asociací, že již před edX tu byla a je Coursera a Udacity, například. Každá platforma, možno-li je tak označit, přistupuje k výuce trochu jinak, záběr a výběr "předmětů" je úžasný. Přednášky často vedou, a většinou skvěle, světové špičky, ke kterým člověk dříve jen vzhlížel a studoval z literatury.

Sám jsem již prošel, neskromně oznamuji, že úspěšně, několika technicky zaměřenými kursy (týká se buď mé profese, nebo čistě z osobního zájmu) na Stanfordu či Berkeley. Ve svých, no už jsem o něco blíže padesátce, čtyřicítka už je v mlze :-)

A na podzim jsem se zapsal do dalších kursů, vřele doporučuji!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah