HOT TOP|Světové události
Břetislav Tureček|14.04.2014

Kdo se stane pro šíity příští náboženskou autoritou?

V zákulisní hře o nástupnictví po churavém iráckém duchovním Husajnu Alím Sístáním nejčastěji padá jméno íránského ájatolláha Šáhrúdího.

Každodenní inspirace pro desítky milionů šíitských věřících, obrovský politický vliv na Blízkém východě i za jeho hranicemi, a také enormní majetek a okolnímu světu nečitelné finanční toky. To je v sázce v zákulisní hře o nástupnictví po churavém iráckém duchovním íránského původu ájatolláhovi Husajnu Alím Sístáním. Jeho nástupce byl měl vzejít ze dvou ájatolláhů – Júsefa Sáneího či Mahmúda Hášemího Šáhrúdího, píše Břetislav Tureček.

Světové události
Roman Joch|18.04.2014

Zoufalství amerických konzervativců: Prohrávají boj za svobodu a malý stát

Nejen česká, ale ani americká pravice na tom není příliš dobře. Vyplývá to z jubilejního 50. setkání konzervativní neziskové vzdělávací nadace The Philadelphia Society, jež proběhlo počátkem dubna v Chicagu. Nálada na něm byla značně pesimistická, až neamericky pesimistická. Dle většiny jeho účastníků ve střetu „všemocného státu a svobody“ se USA posunují od svobody k všemocnému státu, píše Roman Joch, jenž se setkání zúčastnil.

Reakcí:9
Světové události
Zuzana Lizcová|16.04.2014

Být salafistou se jeví více „sexy“ než stát se katolíkem

Němečtí radikální islamisté, především z řad salafistického hnutí, stále častěji odcházejí bojovat do syrské „svaté“ války. Bezpečnostní složky se obávají, že se tito bojovníci budou snažit po svém návratu přenést válku do středu Evropy. Proč je pro část mladých Němců radikální islám atraktivní a zdali představují skutečně hrozbu, se ČESKÁ POZICE ptala Alexandera Straßnera, odborníka na terorismus a extremismus z univerzity v Řezně.

Reakcí:7
Světové události
Martin Rychlík|13.04.2014

Další důkaz, že čínská věda letí vzhůru

Časopis Nature vydal zajímavou přílohu. Jmenuje se Nature Publishing Index 2013 Asia-Pacific. Na základě publikovaných článků v osmnácti žurnálech celého nakladatelství sestavili editoři žebříček „nejvýkonnějších“ institucí Asie a Oceánie. Na první příčku se v indexu NPI poprvé dostala instituce z Číny: Čínská akademie věd, jež díky 165 článkům v Nature předstihla kdysi nepokořitelnou Tokijskou univerzitu (128).

Reakcí:4
HOT TOP|Světové události
Jan Čuřík|11.04.2014

Egyptské překvapení na rozvíjejících se akciových trzích

Co pojem „rozvíjející se trhy“ prozrazuje o roku 2013, podíváme-li na něj prostřednictvím Bloombergu a akciových indexů? Mimo jiné, že nejvíce nerostly ekonomiky Brazílie, Turecka nebo Jižní Koreje, ale Egypta. Byl příčinou růstu tržní kapitalizace káhirské burzy nějaký zázrak vojenské vlády vedené polním maršálem Abdulfattáhem Sísím? Nikoli, spíše to, že gumový i ostrý náboj stále zaručují, aby věci zůstaly při starém. Píše Jan Čuřík.

Reakcí:2
Světové události
Pavel Pokorný|09.04.2014

Nejdražší stradivárky: Bude se na ně hrát nebo skončí v trezoru?

Aukční síň Sotheby’s vypustila v minulých dnech do světa zprávu, která opravdu stojí za to. Nabízí violu Macdonald od Antonia Stradivariho z roku 1719, jejíž odhadní cena prý je 45 milionů dolarů! Ta částka zní až neuvěřitelně, je téměř třikrát vyšší než rekord z veřejné aukce v roce 2011, kdy dražitel zaplatil za stradivárky Lady Blunt 15,9 milionu. Ale má jedinečná viola opravdu takovou cenu? A jaký osud ji po vydražení čeká?

Reakcí:2
Světové události
Lukáš Kříž|08.04.2014

Čínský vývoj, americko-evropský výzkum

Výdaje na výzkum a vývoj bývají uváděny mezi parametry indikujícími hospodářskou vyspělost dané země nebo komerční společnosti. Při vzájemném srovnání je ale důležité oddělovat jejich absolutní hodnotu a dynamiku meziroční změny. Stejně jako v jiných oborech platí, že velcí rostou pomaleji než malí. V případě výdajů na výzkum a vývoj však dlouhodobou relativní neměnnost narušují ambice nejlidnatějšího státu světa.

Reakcí:5
Světové události
Ondřej Hýbl|07.04.2014

Zákaz lovu velryb prospěje všem, i potrestanému Japonsku

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu 31. března vyzval Japonsko, aby okamžitě zastavilo jak vlastní lov velryb, tak vydávání kontroverzních povolenek k lovu kytovců „pro vědecké účely“. Takové jednoznačné vyjádření překvapuje. Nečekaná je i reakce „odsouzeného“ Japonska, jež se chystá názor soudu plně respektovat. Ve „velrybím sporu“ vláda Šinzó Abeho zřejmě hledí mnohem dál, píše Ondřej Hýbl.

Reakcí:0
Světové události
Jiří Kasl|05.04.2014

Venezuelské protesty: Nebude-li dialog, násilí poroste

Kvůli pokračujícím demonstracím, v nichž zatím přišlo o život 39 lidí, poklesla politická podpora některých jihoamerických zemí prezidentu Venezuely Nicolási Madurovi. Ten i proto vyzval k mírovému řešení krize ve své zemi. Opomněl však zatýkání, mučení a porušování lidských práv členů opozice. Dokud obě znesvářené strany nebudou respektovat lidská práva a zákonnost, počet obětí poroste a největší břímě ponesou běžní Venezuelané.

Reakcí:18
Světové události
Zuzana Lizcová|02.04.2014

Vztahy Německa a Číny: Když nejde o byznys, zavřete dveře

Čína je příliš důležitá na to, aby byla ostře kritizována a přehlížena. A zdá se, že i v Německu převážil názor, že agenda lidských práv je vždy jen částí, nikoli dominantním faktorem zahraniční politiky demokratického státu. Přesto by se Berlín po událostech na Krymu mohl snažit dosud silně pragmatickou politiku vůči Číně zasadit do širšího multilaterálního rámce a více se ohlížet na své evropské partnery, píše Zuzana Lizcová.

Reakcí:9