Svět v roce 2030: Bude Asie stejně jako ve středověku opět v čele?

Zpravodajské služby USA po čtyřech letech opět zveřejnily prognózu globálního vývoje. Údajně se vyostří spory o suroviny včetně vody.

Geopolitika
Dan Macek | 03.02.2013

Národní zpravodajská rada USA (National Intelligence Council) sdružující šestnáct civilních i vojenských zpravodajských služeb zveřejňuje každé čtyři roky pro potřeby nově nastupující americké vlády obsáhlou strategickou prognózu „Globální trendy“ (Global Trends). Jejich aktualizovanou výhledovou zprávou do roku 2030 – Global Trends 2030 – loni na podzim vláda prezidenta Baracka Obamy odstartovala své druhé funkční období.

Tato nejnovější prognóza předpovídá návrat mocenské převahy Asie ve světové politice. Dle ní relativní úpadek Západu urychlila finanční krize, zatímco Ruskem záhy otřese nepříznivý demografický vývoj. Hrozba radikálního islámu se prý časem vyčerpá.

Mediálního ohlasu se dočkaly zejména optimistické předpovědi úbytku chudoby a celosvětového nárůstu střední třídy coby důsledku postupující urbanizace, ale vyostří se spory o suroviny včetně vody. Světová populace během příštích 20 let údajně zestárne a vlivem migrace bude čím dál více promíchaná. Významným zdrojem globálního hospodářského růstu se má stát dosud periferní Afrika.

Příliš velký optimismus

Na oficiálních webových stránkách projektu jsou formou blogů zveřejňovány analytické komentáře předních mezinárodních expertů, kteří (mnohdy protikladně) hodnotí pravděpodobnost různých prognóz. Některé scénáře v prognóze sice počítají i s výskytem takzvaných „černých labutí“ – dramatickách zvratů (náhlý rozpad Evropské unie či globální pandemie) –, které významně ovlivní další vývoj, kritici jí však většinou vyčítají příliš velký optimismus.

Američtí zpravodajci nepředpokládají žádný scénář třetí světové válkyAmeričtí zpravodajci se kupříkladu kloní k závěru, že do roku 2030 se islámský extremismus i faktor globální bezpečnostní politiky do značné míry vyčerpají. Nepředkládají ani žádný scénář třetí světové války. Bývalý ředitel pražského Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda Jeffrey Gedmin v této souvislosti podotýká, že na začátku 20. století se těšila značné popularitě předpověď, že tehdy kvapně postupující globalizace obchodu zabrání příštím válkám a že k roli hlavního zastánce světového míru je předurčeno Francií a Ruskem obklíčené Německo.

Američtí zpravodajci sebekriticky připouštějí, že jejich předchozí prognóza zveřejněná v roce 2008 zásadně podcenila rychlost mocenského vzestupu Číny a že pozvolné uvolňování politických poměrů na Blízkém východě předpokládali v horizontu několika desetiletí, načež se regionem přehnalo „arabské jaro“…

Index globální síly

Snad aby se zpravodajci pojistili, že je ve čtyřletém mezidobí do zveřejnění další prognózy překotný vývoj opět nezaskočí, vyhlašují už dopředu, že 3,5 století trvající dominance Západu končí. „Nacházíme se v kritickém bodě lidských dějin,“ hlásá v úvodu předseda Národní zpravodajské rady Christopher Kojm s tím, že Asie definitivně znovu – jako ve středověku – nabývá mocenského statutu.

Finanční krize tento trend urychlila, neboť její důsledky ustála většina nastupujících mocností relativně bez úhony. Ochromující zadlužení USA a vleklá krize jednotné evropské měny jsou vlastní góly, které jen potvrdily vývoj utkání. Zatímco Británii trvalo 150 let zdvojnásobit HDP na hlavu, stonásobně lidnatější Číně se to podařilo za desetkrát kratší dobu.

Snad aby zpravodajci vyvážili pro Západ poněkud defétistické vyznění své zprávy, používají nový výpočet pro index „souhrnné globální síly“Snad aby zpravodajci vyvážili pro Západ poněkud defétistické vyznění své zprávy, používají nový výpočet pro index „souhrnné globální síly“. V dřívějším pojetí zohledňoval vedle HDP pouze počet obyvatel, vojenské výdaje a technologickou vyspělost. Nově však zahrnuje i kvalitu zdravotní péče, vzdělání a státní správy.

I podle nového výpočtu sice globální síla Číny vzroste, ale pomaleji než při použití tradičního indexu o pouhých čtyřech proměnných. Podle něj by Říše středu měla mocensky dostihnout USA už v roce 2030, dle nového výpočtu však v té době bude ještě o čtyři až pět procentních bodů zaostávat. Souhrnná síla „rozvojových“ zemí však do roku 2030 předčí tu „rozvinutých“ zemí (včetně USA) podle obou výpočtů. V obou případech také poklesne globální síla Evropské unie, Japonska i Ruska.

Čína se veze

Vzhledem k všeprostupující bázni z Říše středu jsou na nové prognóze zajímavé spíš identifikované slabiny soudruhů v Pekingu. Čína se souběžně s mocenským vzestupem potýká s řadou problémů – od urbanizace, přes životní prostředí až po korupci. Její třicetiletý dvouciferný hospodářský růst by měl okolo roku 2020 klesnout k pěti procentům. Citelné zpomalení dosud dynamicky rostoucí ekonomiky však může vyvolat sociální otřesy.

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

tak to je, kdyz je prace

tak to je, kdyz je prace trestana a narod zivi mensina! Zbytek se veze a ma cim dal vice naroku na sve prava. Delat se uz nikomu nechce, kdyz je statem okradan!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah