Na krizové nebe vplouvá vzducholoď „Italia“

Pokud by mechanismem EU prošel požadavek Španělska na stamiliardy eur, se svým superdluhem by bleskurychle nastoupila také Itálie.

HOT TOP|Evropa
Bohumil J. Studýnka | 30.07.2012

Aktualizováno. Na úvod malý kvíz. Následující trojčíslí „40-60-80; 100-30-100; 300-100-?“ znamenají:

a) tajnou depeši z berlínského bunkru z roku 1945 v kódu Enigma;
b) míry finalistek marťanské soutěže krásy;
c) postupné nástřely požadavků na desítky a stovky miliard eur unijních peněz na sanaci španělského dluhu (nejen soukromých bank, ale i státu);
d) analogicky očekávané manévrování s nástřely rozsahu italských dluhů.

Strefil se ten, kdo tipoval za c). Skutečně jde o jakoby zmatečná čísla „pomoci“, kterou postupně požaduje Španělsko po ostatních zemích Evropské unie.

Evropský býk dostal zčistajasna kordem přímo do mozkuSanace španělského dluhu je tématem pro veřejnost nejméně poslední rok. Otázkou bylo, kdy a s jakým načasováním bude lidem naservírována. Dosavadní španělské vlády (včetně té nynější) vytrvale tvrdily, že dluh zvládnou samy. Nebyla to však pravda, samy tomu jistě nevěřily, ale jako mlžící informaci dodržovaly distanc.

Teprve letos v červnu byla věc spuštěna (po předchozím květnovém návrhu na vznik takzvané bankovní unie). Je zbytečné připomínat všechny ty manévry a toreadorské úkroky stranou. Evropský býk dostal zčistajasna kordem přímo do míchy.

Nejprve se hovořilo o jedné z nižších cifer – 30 miliard eur pro tamní banky. Během července Španělé zamanévrovali se 100 miliardami a minulý pátek formou testovacího balonku až s 300 miliardami eur. Údajně ho vypustil sám španělský ministr hospodářství Luis de Guindos. Po vyhodnocení mediálního testu byla celková potřebná suma stažena zpět na 100 miliard.

Kdo vystrkuje bradu?

Španělská marnotratnost trvající desetiletí, zejména v nemovitostech, nemohla nevylézt z podzemí. Byl také nejvyšší čas vystupňovat tlak na dosavadní chaotický status a výši „záchranných“ fondů.

ECB udělá cokoliv, co bude nutné, aby zachránila euro“. Tedy zřejmě vše až do posledního centu evropských daňových poplatníků.Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který tak hladce boří zbytky národních suverenit, však 9. července ještě nespustil chrlení a vysávání peněz, jak se původně předpokládalo. Německý ústavní soud stanovil vlastní zodpovědný termín 12. září 2012, kdy hodlá vydat výrok o (ne)souladu ESM s tamní ústavou. Teprve poté se bude Německo moci a smět znovu zabývat otázkou, zda schválit toto finanční hazardérství.

Tím třetím vzadu, co vystrkuje bradu, však není Španělsko, ale Itálie. Hlavním iniciativním hráčem současné eurouměnové šachovnice je právě italský premiér Mario Monti. Má černé figury a nutí ty bílé vytvářet defenzivní postavení. Pokud by totiž prošla španělská „třístovka“ evropským sanačním mechanismem, Itálie by určitě bleskurychle nastoupila se svým superdluhem.

Podpora Montimu již naplno vytryskla i z úst jeho krajana Maria Draghiho, toho času ve funkci šéfa Evropské centrální banky (ECB). Minulý čtvrtek prohlásil, že „v rámci svého mandátu udělá ECB cokoliv, co bude nutné, aby zachránila euro“. Tedy zřejmě vše až do posledního centu evropských daňových poplatníků.

Euro jako čmelák?

„Frankfurtský“ Mario (ECB) se již také stačil pochlubit znalostmi z aerodynamiky a konstrukce letadel. Euro je údajně jako čmelák – podle všech současných výkladů exaktních věd neschopný létání, a přece tento hmyz (těžší než vzduch) létá perfektně podle přírodních zákonů.

Euroměna ale patří do kategorie létání objektů lehčích než vzduch. Vztlaku dosahuje pomocí balonů naplněných lehkými plyny, jako je hélium nebo vodík, nikoliv tahem a vlastní silou motorů.

Euro létá na vzduchové bublině inflačního chrlení nekryté měny na úkor obyvatel financujících zemíJenže vzpomeňme: vzducholoď Hindenburg naplněná nebezpečným vodíkem tragicky havarovala v plamenech. Podobně létá euro – na vzduchové bublině inflačního chrlení nekryté měny na úkor obyvatel financujících zemí, zejména Německa a Nizozemska.

Německo se jako hlavní financiér potýká se dvěma tlaky:

  1. pomoc ostatním státům představuje neskutečný nápor na jeho daňové výnosy;
  2. pokud by náhle – spolu s kolapsem eura – skončil systém centrálního vyrovnávání plateb v Evropské měnové unii (TARGET 2), Němci by rázem nenávratně zchudli o stamiliardy eur. Důvodem je jejich plusové saldo v tomto systému. (Podobně zůstala Česku takováto bezcenná aktiva v řádech desetimiliard korun při rozpadu jen týdny trvající česko-slovenské měnové unie na počátku rok 1993.)
Draghi zahnaný do kouta

Zároveň se stále hledají kamuflovanější tahy než jakým je podojení Evropského fondu finanční stability (EFSF), a to pro případ, že záchranný mechanismus bude v Německu prohlášen za ústavně nezpůsobilý. ECB by měla opět – proti pravidlům – začít přímo nakupovat dluhopisy „krizových“ zemí na sekundárním trhu, což již od března nedělá. Nebo by měla zase dodávat bankám likviditu v podobě „rutinních“ 500 miliard eur, jako to již dvakrát učinila před půlrokem (takzvané LTRO). Po prvních dvou fázích LTRO se během několika dní ocitl skoro celý bilion zpět na účtech těchto bank u ECB.

Před pár týdny Evropská centrální banka vyhlásila konec přijímání řeckých státních dluhopisů do záruky za své likvidní půjčky, a to od 25. července 2012. Proto také už následující den přišly již zmiňované výroky Maria Draghiho, že pro záchranu eurozóny udělá ECB cokoli. Podle hodnocení odborné veřejnosti se tím ale zahnal sám do kouta, neboť vytvořil obrovská očekávání, jež nebude snadné naplnit.

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Fico: O takej integrácii, aká Slovensko čaká, sa nám ani nesníva

 

Vláda na čele s Robertom Ficom si pripravuje pôdu na veľké zmeny, ktoré vďaka Bruselu v najbližších mesiacoch čakajú Slovensko. K hlasovaniu za „bezprecedentné prehlbovanie integrácie“ premiér chce presvedčiť aj opozičné strany.

 

Predseda vlády a šéf Smeru-SD po rokovaní s lídrami opozičných parlamentných strán zdôraznil, že situácia v eurozóne je aj napriek už vykonaným záchranným opatreniam mimoriadne vážna. Správu o aktuálnom vývoji a ďalších plánoch má koncom augusta predstaviť prezident EÚ Herman van Rompuy. Práve dokument má ukázať aké kompetencie, a do akej hĺbky, musia členské štáty odovzdať Bruselu.

 

„Tento materiál bude obsahovať celý rad konkrétnych opatrení prehlbujúcich európsku integráciu v TAKOM ROZSAHU, o akom sme ani v minulosti nesnívali a ťažko budeme snívať aj do budúcnosti. Budú tak zásadné, že musíme hovoriť s opozíciou, lebo je vhodný nielen dialóg, ale aj široký konsenzus,“ vyhlásil premiér. Konkrétne opatrenia ani plány však zatiaľ Fico spresniť nevedel. Presnejší obraz bližšieho vzťahu Slovenska a EÚ sa má vraj ukázať až po Rompuyovej správe

 

Sulík: Integráciu by malo odobriť aj referendum ! http://jdem.cz/vvcm8

To, že jsou řecké, italské,

To, že jsou řecké, italské, španělské a koneckonců i české dluhy nesplatitelné vědí všichni. Vlády, věřitelé, ratingové agentury i analytici. Stejně tak je všem jasné, že jejich příčinou není sociální stát, ale kumulace jiných důvodů - systematické neplacení daní, odliv výroby do rozvojových zemí, chroniky vysoká nezaměstanost. Státy se ovšem nemohou nacházet v trvalé roli bankrotáře, kde řešení přijímají finanční trhy namísto demokratických procesů rozhodování. Výkup státních dluhopisů centralní bankou by představoval eleģantní řešení, které by většině obyvatel (a myslím tím široké spektrum zahrnující podnikatele i zaměstnance) pouze pomohlo, protože dluhy států by byly přesunuty tam, kam již dávno patří, totiž do bilance veřejného subjektu celoevropského rozměru (ECB). 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah