Může Evropská unie nechat padnout Kypr?

Finanční pomoc 17,5 miliardy eur odpovídá HDP země, ale nikomu se nechce otvírat kyperskou plechovku s červy. Mohli by v ní být i ti EU.

HOT TOP|Evropa
Bohumil J. Studýnka | 09.02.2013

O Kypru se příli nemluví, ale pro Evropskou unii představuje větší problém než finanční krize skupiny zemí PIGS (Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko). V kyperském případě totiž nejde jen o středozemní rozhazovačnost a nehospodárnost. Tento ostrov ve Středozemním moři je daňovým rájem i „pračkou“ na špinavé peníze a jejich „chráněným přístavem“. Navíc má významnou strategickou polohu.

Loni na podzim upozornila německá zpravodajská služba Bundesnachrichtendienst (BND), že nejde pouze o peníze promrhané kyperskými bankami, ale i o to, komu patří. Odkud a kam směřují, kdo je má na Kypru zaparkované a kdo přes tamní domicil obchází EU nízkými daněmi placenými v tomto daňovém ráji.

Kypr se od léta 2011 snaží připojit k penězovodu vedoucímu z Evropské měnové unie (EMU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) a jedná s takzvanou trojkou – MMF, Evropská komise a Evropská centrální banka – o finanční pomoci od těchto institucí ve výši zhruba 17 až 18 miliard eur. Tato snaha Kypru je stále živá. V největším finančním přispěvateli Německu se však po podzimním upozornění BND politici začali pozvolna probouzet.

Německé pochybnosti

Kancléřka Angela Merkelová si již není stejně jistá jako loni v létě německou finanční pomocí „nevinným“ Kypřanům. A s blížícími se parlamentnímu volbami zostřují své „přátelské“ výtky jak německé opoziční strany – v první polovině ledna představitelé německé sociální demokracie (SPD) –, tak vládní koalice. Například poslanec Křesťanskodemokratické unie (CDU) Michael Fuchs řekl: „Není-li Kypr připraven zavést stejná pravidla, která v EU platí pro transparentnost a praní špinavých peněz, pak žádnou finanční pomoc nedostane.“

Kancléřka Angela Merkelová si již není stejně jistá jako loni v létě německou finanční pomocí „nevinným“ Kypřanům

Kandidát SPD na kancléře Peer Steinbrück pak k finanční pomoci Kypru prohlásil: „Jen za určitých okolností.“ Stínový ministr financí Michael Meister byl v týdeníku Der Spiegel konkrétnější: „Pokud Kypr může obrovsky investovat v Rusku, nevidím důvod, proč by jej měl německý daňový poplatník finančně zachraňovat.“

Svobodná demokratická strana (FDP) – součást vládní koalice – opakovaně projevila vůči finanční pomoci Kypru obezřetnost. V pondělí 4. února se pak ve švýcarském deníku Neue Zürcher Zeitung negativně vyjádřil její poslanec Frank Schäffler: „Největší kyperská banka není větší než hamburská spořitelna. Nikdo nemůže tvrdit, že Evropa skončí, nebude-li Kypr finačně zachráněn.“ A upozornil i na praní špinavých peněz a na daňové úniky přes Kypr. Dle něho jeho strana nechce zachránit euro za každou cenu, například tištěním peněz či socializací dluhů.

Ve střehu jsou i zástupci EU. Olli Rehn, eurokomisař odpovědný za hospodářskou a měnovou politiku, po několikerém snížení ratingu Kypru agenturami Standard & Poor’s a Fitch v uplynulých měsících, a navíc s negativním výhledem, jednoznačně uvedl: „Jakýkoliv odpis nebo snížení kyperského dluhu nepřichází v úvahu.“ Doufejme, že nadále bude takto nekompromisní.

Ve hře je i Rusko

Kypr se dnes považuje za oběť restrukturalizace řeckého dluhu, a proto od EU očekává solidární přístup. Kypřané však uvažují o všech možnostech, což nijak nepřekvapuje. Například v roce 2011 Rusko půjčilo Kypru na 4,5letý úvěr 2,5 miliardy eur, aby nebyly ohroženy zájmy ruského kapitálu a šedé ekonomiky.

Kypr se dnes považuje za oběť restrukturalizace řeckého dluhu, a proto od EU očekává solidární přístup

Jak však sdělil minulý týden německému deníku Handeslblatt ruský premiér Dmitrij Medveděv, Kypr dle něho prý dostane od Ruska další finanční pomoc, jen pokud ji poskytne i eurozóna a MMF. „Hlavní břemeno při řešení těchto problémů spočívá na Kypru a členských státech EU.“

Kypr očekává finanční pomoc od „trojky“ a je si jistý, že ji dostane. Tuto jeho jistotu však narušují hlasy z Německa, dle nichž by se na ztrátách kyperských bank měli podílet i jejich vkladatelé – včetně těch z šedé ruské ekonomiky a odjinud z Východu.

Toto poselství předal společně s vedením skupiny ministrů financí členských zemí EU ECOFIN jeho lucemburský exšéf Jean-Claude Juncker svému nizozemskému nástupci Jeroenu Dijsselbloemovi. Tomu však není co závidět, EU a EMU totiž opět odložila „řešení kyperské otázky“, tentokrát na březen.

Byzantinský trik

V tomto případě však platí, že to co je odloženo, není ještě zrušeno, což kyperská vláda i prezident vědí a tuto kartu dovedně používají. Jakkoliv malá je totiž řecká část Kypru – Kyperská republika – a její požadavek 17,5 miliardy eur ve srovnání s předchozími hříšníky, zejména s Řeckem, nižší, EU je před nejednoznačným rozhodnutím.

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Samozřejmě, že může

ale kde by se pak praly ty špinavý peníze?

Může si Imperium EU dovolit

Může si Imperium EU dovolit padnout Kypr nebo zvítězí ekonomika volného obchodu?? Dovolím si naprosto odmítnout myšlenku, že evropská integrace jakkoliv s laissez-faire souvisí. Klíčovou myšlenkou evropské integrace není a nikdy nebyl volný trh. Podstatou evropské integrace je vnitřní trh svázaný čtvrt miliónem stran unijního práva, které reguluje vše od banánů až po pojištění. Celní sazebník tohoto EU čítá přes deset tisíc položek.To však nebrání politikům všech stran, aby EU vydávali za zónu volného obchodu, kdykoliv jim teče do bot a hrozí, že by lidé mohli EU v referendu odmítnout. Viděli jsme to dobře v případě českého referenda, stejná taktika se používá už téměř půl století ve Velké Británii a dnes také při propagaci EU v „čekajících“ státech. Je ale ostudou, že se takové nesmysly propagují ve školách, namísto aby byly kriticky zhodnoceny. Vsadím se, že jako každé Imperium , tak i EU podlehne pravidlům ekonomiky a tedy je jedno jestli pustí nebo nepustí Kypr... je to jen iluze!P.S. 

Když si pozorně přečtete Hayekovo dílo – např. Ústavu svobody nebo Cestu do otroctví, zjistí, že právě před takovými konstrukty jako je Evropská unie Hayek varoval a myšlenky evropeistů označoval za osudovou domýšlivost. 

Kypr je chudá země,

rejdařství dělá kdekdo, námořníků je všude dost.  Israelské trejfe svatby to neuživí. Kdysi bezcelní obchod je evropsky již limitován. Středomoří je neklidné, lepší létat, než někde čekat na lodi. Ne Kypr potřebuje nás, ale my potřebujeme Kypr. Daňové úniky jsou jen banalita, tak velkou letadlovou loď nelze nechat protivníkovi nebo šrotu.

Pane Studýnko, celý článek je

Pane Studýnko, celý článek je takový zamotaný, jakoby ten dort pekl pejsek a kočička. Kypr neinvestuje v Rusku, ale to jsou soukromý investoři. Daňové úniky , nízké daně a tak podobně , které z článku vyčnívají jako něco špatného, tak ve své podstatě je jen d§sledek okrádání občanů v EU! Daně jako takové jsou zločinem na všech lidech! Nehledě na to, že  sama EU má ve svých základech systémovou chybu, a tou je nadiktované EURo a vsadím se , že já budu svědkem rozpadu Sovětského svazu socialistických evropských republik! bohužel původní bohulibá myšlenka volného pohybu osob a zboží bere za své a z celého evropského systému se stává byzantickýzkorumpovaný bordel! Doufám, že vše neskončí válkou....

Míněny jsou jistě investice kyperských subjektů v zahraničí ...

... jak uvádíte,  hlavně těch cizích soukromých  (zajisté) na Kypru domicilovaných. Jejich kapitálový provoz s bývalou domovskou zemí jde pak do statistik jako kyperské zahraniční investice v dané zemi - zde v Rusku. Takto "investují" i "pravé" kyperské firmy i v Česku do dolů, do leteckého průmyslu, do zdravotnictví ... kam se jen podíváte. Výnos z  investic  v zahraničí (jistě účetně "optimalizovaný")  jde zase na Kypr, malounko se zdaní a mizí.

 

Ale statistika je statistika - "suma kyperských  investic  do země x" je jedno šedivé číslo. I německý citovaný politik to tak samozřejmě  rozumí a  velmi dobře. I jeho voliči v letošních nadcházejících volbách do Bundestagu se jej mohou na to zeptat jestli tomu porozumněl - a on říká zde, že  porozumněl.

Hezký den.

BJS

Historicky (řekněme

Historicky (řekněme posledních 100-200 let) si z velké evropské trojky (Německo, Francie, Británie) dělá největší ambice ve východní části Středozemního moře právě Británie - cesta do nejvýznamnější kolonie Indie musela být zajištěna. Dokud bude Británie členem EU, je otázka budoucnosti Kypru v zájmu EU, jak psáno v článku. Ten skutečný mazec nastane s případným vystoupením GB z EU. Ale v tu chvíli zase nebude otázka Kypru rozhodně to hlavní, co bude Evropa muset řešit.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah