Jerusalem Post: Maďarsko se čím dál více podobá Izraeli

Izraelský deník se rovněž pídil po tom, zda se Židé v Maďarsku bojí. Šel přímo ke zdroji a zjistil, že se jich bojí jen velmi málo.

Evropa
István Léko | 25.01.2012

Maďarsko se čím dál více začíná podobat Izraeli, ale nikoli kvůli počasí, míní Jerusalem Post. Nejčtenější anglicky psaný izraelský deník se rovněž pídil po tom, zda se Židé v Maďarsku bojí, jak tvrdí zelený europoslanec Daniel Cohn-Bendit. „Je smutné, jak většina světa nerozumí tomu, co se v Maďarsku děje, a vrhá zemi do izolace. Zahraniční média se k ní chovají velice nepěkně,“ uvádí tento vkusně pravicový list.

Podle Jerusalem Post novináři v souvislosti s Maďarskem píší o hrozbě nástupu krajní pravice, o omezování svobody slova a nezávislosti soudů, stejně jako v případě Izraele. Podobný je prý i postoj Evropské unie, která „nestydatě přikazuje Maďarsku, co má doma dělat“. Izrael i Maďarsko mají podle listu dokonce i podobné nepřítele, jako jsou například Daniel Cohn-Bendit či bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, kteří ostře kritizují Izrael.

Kromě těchto paralel se Jerusalem Post snažil zjistit, co je pravdy na tvrzení poslance Cohn-Bendita, že Židé se v Maďarsku bojí. Izraelský deník nevystačil s papouškováním vyjádření některých maďarských socialistických či liberálních politiků, ale šel přímo ke zdroji. Předseda Spolku maďarských židovských obcí Péter Feldmájer sice připouští, že v autobusech či na ulicích je někdy slyšet protižidovské výroky, ale v činech se to neprojevuje – prý se velmi málo Židů v Maďarsku bojí.

O Maďarsku se traduje, že po Francii žije v této zemi, zejména v Budapešti, nejvíce Židů v Evropě. „Neleháváme si a nevstáváme s obavami o antisemitismus, když víme, že existuje,“ řekl vrchní rabín slavné budapešťské synagogy v ulici Dohány Róbert Frölich. Podobně se vyjádřil i ortodoxní rabín Slomó Köves, jenž je předsedou Jednotné maďarské obce izraelitů. Kövese sice znepokojuje existence krajně pravicové strany Jobbik, ale přesto má za to, že situace v Maďarsku je stále lepší než v západní Evropě. „Dva roky jsem žil ve Francii a za tuto dobu jsem zaznamenal mnohem silnější antisemitismus než za dvacet let, které jsem strávil v Budapešti,“ řekl rabín. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:0

Oblíbený obsah