Eurozóna: Už se bijou

Sebevražda evropských národů, jež pokračuje „záchranou“ Španělska, není heroickým aktem, ale hazardem.

HOT TOP|Evropa
Bohumil J. Studýnka | 14.06.2012

Dva roky se to očekávalo, dva měsíce kamuflovalo a popíralo, ale už je to skutečnost. Španělsko se jako první skutečný problém eurozóny dovymlouvalo a dokamuflovalo. Po několika operetních kouscích typu „rozhořčený lid v ulicích“, hrozby krachem největší a neproduktivnější provincie Katalánska či ekvilibristiky kolem banky Bankia (již v mozkové smrti a na přístrojích) přišla téměř operní tragika.

Bizetova Carmen nastoupila namísto frivolního flamenga. Proslulá Goyova Maja je střídavě oblečená a střídavě nahá, aby nakonec z díla slavného umělce byly prezentovány děsivé Hrůzy války. Ani malířovy Los Caprichos (Rozmary) nestačily důkladně varovat před lehkovážným stylem španělských hidalgů, které Goya zobrazuje posměšně jako osly.

Eurofiesta ve Španělsku skončila, ale to bylo jasné už od roku 2010

Eurofiesta skončila, ale to bylo jasné už od roku 2010. Španělsko je poseté bezhlavými developerskými projekty, stavební firmy zinkasovaly svoje honoráře, veřejní úředníci pobrali své odměny a korupčníci úplatky, lobbisté v Bruselu rovněž. Vyšetřování věci stále není (a asi nesmí být) zahájeno, evropská veřejnost by však neměla zapomenout, co bylo a je příčinami nastalé nepřekvapivé situace: Eurounijní nezodpovědnost nikoho za nic, ideologická hesla a hledání toho, kdo věci rozmařile promrhané zaplatí, tedy „trans-alpinského“ daňového poplatníka za „cis-alpinské“ rozmařilce.

Je to jen „plivnutí do Stromovky“

Věci dostaly spád v posledních pár týdnech. Bankii a spol. „chtěla“ stále okázale a hrdinsky řešit španělská vláda, abychom se nakonec dozvěděli, že je to neřešitelné. Snížení španělského ratingu o tři stupně ve čtvrtek 7. června nemohlo být pro nikoho bleskem z čistého nebe. Ještě na počátku minulého týdne se pak hovořilo o „pouhých“ 40 miliardách eur nutných k rekapitalizaci španělských špatných bank, uprostřed týdně to již bylo 60 miliard. Neformálně si před týdnem Angela Merkelová, Mario Monti a David Cameron odkývali nezbytné kroky k „dvojrychlostní unii“ a přes víkend ministři financí EU odklepli rovných 100 miliard eur. Nárůst profesionály deklarované částky o 150 procent během pouhých šesti dnů není ani profesionální ani věrohodný.

Španělský premiér Mariano Rajoy považuje „řešení“ za zásadní. Finanční trhy i po krátké pondělní euforii však nikoli. Zmíněných 100 miliard eur je považováno jen za začátek první porce salámové metody krájení evropských záchranných peněz pro Španělsko. Mnohem menší a nevýznamnější Řecko jich za dva roky stačilo ze salámu ukrojit již 110 plus 130 miliard a vydíráním snížit hodnotu svých dluhů vůči soukromým investorům o další stamiliardy. Řešení to však nebylo.

Tím spíše to nebude řešícím momentem ve Španělsku. Je to jen „plivnutím do Stromovky“ – tunely se posypou dále. EU však již další peníze momentálně nemá k dispozici – pokud nevznikne nový děsivý, prý záchranný fond ESM (Evropský stabilizační mechanismus). Půjde však spíše o konec systému jako takového, včetně podojení České republiky – jak ukvapeně a pokrytecky naši poslanci rozhodli minulé úterý.

Mnohem menší a nevýznamnější Řecko za dva roky stačilo ze salámu ukrojit již 110 plus 130 miliard eur

Při rozmařilém a nezodpovědném rozhazování peněz nevytvořených na evropském „jihu“ a jejich stále tvrdším vybírání v daních na „severu“ nejde o národní zájmy. Vůbec ne. Nic smysluplného totiž netmelí ty dvě oblasti dohromady. Ideologická hesla a prosazování politické unie nestačí. Americký politolog George Friedman příznačně porovnává situaci s americkou válkou Severu proti Jihu: Na bitevních polích umírali vojáci za Unii i za odštěpení se od ní. V dnešní době bez rozumového i emocionálního nadšení pro věc (ať už jakéhokoliv směru) však heroické boje nelze vést. A v našem případě ani středomořské křídlo ani německý poplatník neprožívají vášně za svoje non-národní zájmy.

Ty evropské (zájmy) ještě neprošly ani testovací definicí. „Bez nich však chybí pojidlo tmelící národy v EU k sobě. Čím větší integrace, tím více se takové skutečnosti odhalují,“ píše Friedman. Myšlenky na EU v její soudobé formě jsou vynucené, nerealistické a jsou jen diktátorským aktem úředníků a rádců. Z evropských států žádnému nijak zvlášť neprospívají. Společná sebevražda evropských národů eurem není heroickým aktem stylu posledního vzepjetí obránců Masady. Je jen pouhým hazardem bez morálky a bez odkazu dalším generacím.

Zaznívají už i kritické hlasy

Zkušení a odpovědní politici a finančníci již delší dobu připouštějí jízdu EU po slepé koleji daleko za bod možného návratu. Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová nedávno již nemohla nepoukázat na řecký falešný patos bez snahy pro elementární úsilí o výběr daní; skutečné humanitární potřeby vyžadující pozornost MMF podle ní existují v subsaharské Africe, nikoli v evropském Středomoří.

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Hezký popis událostí, zejména

Hezký popis událostí, zejména mě zaujal ten text na konci psaný kurzívou... Znamená to snad, že očekáváte válku?

  Jinak ke Španělsku je dobré připodotknouti, že se samozřejmě vyhýbají "troice" a jeich záchrannému plánu jak čert kříže, na druhou stranu pokud je pravda, co jsem kdesi zahlédl -tj. že už mají nyní 3/4 dluhopisů nutných letos rekapitalizovat upsány, tak se jim ani nedivím, že žádají jen pomoc pro bankovní sektor:-))

 Otázkou je, jestli si Merkelová a spol. propočítali, co je vyjde dráže - jestli hair cuty a bail-outy pro PIGGS, nebo ty nechtěné "eurobundy" doprovázené důslednou aplikací rozpočtových pravidel pro všechny zůčastněné pacienty na JIPce, LDNce i mimo ní...

Hezký popis

Dobrý den pane Murdochu,

díky za hodnocení. Na vaši  přímou otázku si radši nedovedu představit odpověď. Modlím se aby ne.

Bohumil Studýnka

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah