Evropa
Zuzana Lizcová|11.04.2014

Výuka islámu v Německu: satisfakce pro muslimské starousedlíky

Někteří spoluobčané naopak průkopnický postup düsseldorfské zemské vlády vnímají jako zmařenou šanci religiózní výuku vůbec zrušit.

Samotný fakt, že se Severní Porýní-Vestfálsko rozhodlo zavést řádnou výuku náboženství pro muslimy a další spolkové země jej budou zřejmě následovat, vyvolal v Německu kontroverze. Jde o propašování „státního islámu“ do společnosti takříkajíc zadními dveřmi, nebo naopak o nutnou osvětu a možnost pro kritickou reflexi náboženství? Jiní vnímají situaci jako zmařenou šanci religiózní výuku v Německu vůbec zrušit. Píše Zuzana Lizcová.

HOT TOP|Evropa
Martin Kočí|07.04.2014

Kyjevský Majdan: Střet nikoli dvou etnik, ale světových názorů

Události na náměstí Nezávislosti byly revolucí Ukrajinců věřících v evropské demokratické hodnoty a ochotných za ně i umírat. Šlo o střet prodemokraticky a sovětsky smýšlejících ukrajinských občanů. Myslí-li Evropská unie pomoc Ukrajině vážně, měla by si ujasnit, co pro ni demokratické hodnoty představují. Pokud si otázku o jejich významu přestane klást, může se z ukrajinských událostí stát předehra ke krizi celé Evropy. Píše Martin Kočí.

Reakcí:63
HOT TOP|Evropa
Jan Schneider|03.04.2014

Někdo hraje špinavou hru s ukrajinskými Židy

Ukrajinsko-ruský konflikt poznamenal i vztahy mezi židovskými komunitami obou zemí. Skrytý nesoulad nastal hned po propuknutí nepokojů v listopadu, avšak veřejně známým se stal až v březnu. Podle agentury JTA se tak stalo „až poté, co Rusko rozmístilo své jednotky na Krymu v odpověď na to, co Vladimir Putin nazval běsněním antisemitských a nacionalistických skupin na Ukrajině“. Zamýšlí se nad tím Jan Schneider.

Reakcí:59
HOT TOP|Evropa
Zuzana Lizcová|01.04.2014

Německo: Dvakrát víc azylantů, dvakrát víc útoků na azylové domy

Ve srovnání s předchozím rokem narostl loni počet žadatelů o azyl ve Spolkové republice Německo téměř dvojnásobně. Srovnatelně s tím se zvýšil i počet xenofobně a rasisticky motivovaných útoků na azylové domy. Některé z nich již způsobily značné škody. A to se dá hovořit o štěstí, že se dosud nestala opravdu velká tragédie. Oficiální místa navíc počítají s tím, že útoky proti přistěhovalcům v příštích měsících nepoleví. Píše Zuzana Lizcová.

Reakcí:14
HOT TOP|Evropa
Milan Žitný|31.03.2014

Andrej Kiska: Ani nezávislý, ani prezident se silným mandátem

Slovenské prezidentské volby 2014 jaksi mimoděk opět obnažily klíčový problém slovenského politického života – rozdělení společnosti na dva nesmiřitelné tábory. Proto i když Andrej Kiska jako nový prezident stále je velkou neznámou, stačí, že porazil „rudého ďábla Fica“, tudíž je to náš přítel. Na druhou stranu premiér Fico nemá sebemenší důvod k demisi, i když prohra pro něho znamená novou situaci, píše Milan Žitný.

Reakcí:3
HOT TOP|Evropa
Zuzana Lizcová|25.03.2014

Budoucnost je v tom, co může vzniknout z Evropské unie

Robert Menasse patří už k téměř vyhynulému druhu kritického, angažovaného intelektuála. Polemikou se vysloveně baví, při mluvení šermuje rukama, nebojí se ostře formulovat své názory. Ani přiznat, že něco prostě neví, stejně jako v rozhovoru pro ČESKOU POZICI, který se točil především okolo Evropy a budoucí role Evropské unie, v níž rakouský spisovatel vidí ten nejsilnější motor.

Reakcí:77
Evropa
Přemysl Houda|23.03.2014

Byl ukrajinský nacionalista Stepan Bandera rytířem smutné postavy?

Server Aktuálně.cz před několika dny zveřejnil rozhovor s českým ukrajinistou Davidem Svobodou. Ten se v něm pokouší o objektivní názor na kontroverzního zakladatele ukrajinských banderovců a o odstranění mytického nánosu ze Stepana Bandery. Svoboda však některá podstatná fakta o tomto ukrajinském nacionalistovi zamlčuje. Nevytváří tím základ pro jiný mýtus?

Reakcí:56
HOT TOP|Evropa
Zuzana Lizcová|23.03.2014

Arménský památník v Ženevě: Výmluvný střípek složité mozaiky vztahů

Proč Turecku vadí arménské památníky, jež stavějí soukromé osoby ve vzdálených zemích? Protože údajná genocida Arménů stále rozděluje státy a ovlivňuje jejich postavení na mezinárodní scéně. Ankara a Jerevan spolu neudržují diplomatické styky a nadále se rozcházejí v otázkách společných hranic i historie. Ženevský příklad ukazuje, jak živá a aktuální může být bezmála sto let stará historie, píše Zuzana Lizcová.

Reakcí:2
HOT TOP|Evropa
Pavel Kohout|22.03.2014

Monsieur Riziko kráčí za mříže

Jak to, že Jérômu Kervielovi procházelo falšování obchodů ve velkém? Finanční instituce se snad nikdy neponaučí.

Reakcí:0
HOT TOP|Evropa
Milan Žitný|19.03.2014

Referendum o Ficovi

Slovensko si 29.března vybere ze dvou možností – z jedné neznámé jménem Andrej Kiska a ze druhé až notoricky známé – Roberta Fica. Stane-li se prezidentem Fico, jemuž nyní sázkové kanceláře nedávají velkou naději, rýsuje se na obzoru válka podnikatelských klanů v jeho mateřské straně o dominanci a o to, kdo bude ovládat nového premiéra. U podnikatele Kisky je na místě otázka, zda náhodou není bílým koněm scientologů. Píše Milan Žitný.

Reakcí:5