Vladimír Franz

Politika
Vladimír Franz|22.09.2012

O nezbytnosti ideálu

„Ideálem by měl být myslící člověk. Nezní to převratně, ale vzhledem k tomu, kam se tato společnost dostala, to bohužel zcela převratné je,“ říká možný kandidát přímé prezidentské volby Vladimír Franz. ČESKÁ POZICE publikuje plné znění jeho proslovu při nedávné besedě v podnikatelském Golem Clubu, kdy rovněž prohlásil: „Stát by byl mravnější, kdyby občanům řekl: Nemáme na to, nedostanete nic, nic nám nedávejte a postarejte se sami o sebe.“

Reakcí:11
Politika
Vladimír Franz|25.08.2012

Vladimír Franz: Přímá volba prezidenta bude velkým testem nezávislosti médií

Bude se přímou volbou zvolená hlava státu „stavět na zadní“ víc, než prezident volený parlamentem? Naruší se silným mandátem rovnováhu moci například tím, že na Hradě vytvoří vlastní mocenské centrum? „Takové obavy jsou oprávněné v případě, že bude zvolen někdo, komu kryjí záda mocné finanční kruhy a vlivné figury s kontakty na klíčové mediální hráče,“ píše jeden z potenciálních kandidátů na prezidenta Vladimír Franz.

Reakcí:7
Kultura
Vladimír Franz|18.03.2012

Bohuslav Reynek aneb Putování od podzimu k jaru

Bohuslav Reynek (1892-1971) byl osobností souřadnou a celistvou. Proto nás jeho výpověď důvěrně oslovuje a může nám být úplně jedno, zda grafik používá prostředky nové či odvozené, zda se jedná o expresivně realistickou meditaci s ozvuky Chagalla a Rouaulta nebo něco jiného. Je nám s ním zkrátka dobře, neboť směnka jeho díla je vrchovatě kryta mírou žití. Píše Vladimír Franz.

Reakcí:1
Special report
Vladimír Franz|12.11.2011

Vyrostou další hnusné „Šumavy“?

Za posledních dvacet let se Šumava proměnila. Vladimír Franz přísahá na své svědomí, že zná málo tak zpustošených a vlastně smutných enkláv. To ovšem neplatí o vojenských pásmech. Ale i těm nyní hrozí vpád civilizačních požitků. Armáda se prý bude svých vojenských újezdů zbavovat. Podle Franze to jsou poslední větší celky zachované a poměrně netknuté přírody.

Reakcí:2
Kultura
Vladimír Franz|11.07.2011

Krajina uložená v trezoru

Jiří Salajka žije v krajině a krajina se ve svých proměnách stává energetickým zdrojem a zároveň mentálním polem vybízejícím k hravosti i výpovědi. Salajka je pohříchu i povýtce krajinář poodkrývající tajemství, která cítí. A přesto, že je grafikem, jeho doménou je barva, jejíž možnost – hledat si vlastní optimální tvar – se mu stává východiskem.

Reakcí:0
Kultura
Vladimír Franz|14.06.2011

Zemřel Jaroslav Hovadík, mistr tajně slavný

Jaroslav Hovadík (76), který zemřel letos 20. května, je z rodu oněch „mimoběžníků“ (F. Kupka, J. Váchal, J. Zrzavý, A. Diviš, K. Valter, A. Bělocvětov), jejichž práce se po čase ukázala pro české umění jakožto páteřní a směrodatná. A oni se tak po mnohých protivenstvích zařadili do pomyslného legionu Andělů strážných této nešťastné země.

Reakcí:0
Kultura
Vladimír Franz|12.03.2011

Klopotně ohřívaný operní kaštan

Co se Státní operou? Vladimír Franz se domnívá, že jejím opětovným sloučením s Národním divadlem lze jen získat. Nikoli však mechanickým. Sloučením dvou šlendriánů by vznikl jen další šlendrián. Cílem by měl být zrod instituce, jež bude produkovat špičkové umění. Proto je na místě radikální řešení, i když prováděné se znalostí smyslu a účelu, s citlivostí k fungování a profesionalitou.

Reakcí:0

Vzkazy

Otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi

Vážený pane Franzi,

 

jakožto člověka, který se veřejně vyjadřoval k opeře v Praze, Státní opeře a Národnímu divadlu, bych Vás chtěl upozornit na Otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi, http://richardkolar.blog.idnes.cz/c/213554/Otevreny-dopis-Karlu-Schwarzenbergovi.html

 

Přeji Vám pěkný večer.

 

Richard Kolář

nezávislý operní manažer