Redakce ČESKÉ POZICE

Podnikání a trhy|Hlas elity
Redakce ČESKÉ POZICE|21.03.2014

Případ XP: Zrada na uživatelích, nebo pokrok nezastavíš?

Fakt, že Microsoft 8. dubna ukončí po dvanácti letech podporu operačnímu systému Windows XP, způsobí dle výsledků ankety ČESKÉ POZICE problémy téměř třetině oslovených vrcholných manažerů a právníků. Dle jednoho z nich „je to nesolidní postup od firmy Microsoft, mají dost zisku i hotovosti, aby nekašlali na lidi, co si od nich něco koupili“. Žádnou tragédii v tom naopak nevidí tent respondent: „Člověk musí byt v moderní době kompatibilní s IT, ne naopak.“

Reakcí:11
HOT TOP|Světové události
Redakce ČESKÉ POZICE|20.03.2014

Poselství Vladimira Putina: Krym je náš

V úterý 18. března ruský prezident vystoupil v Kremlu s projevem před poslanci Státní dumy, členy Rady federace, vedoucími představiteli regionů Ruska a zástupci občanské společnosti. Mimo jiné v něm vyzval poslance, aby ratifikovali návrh zákona, jímž se do Ruské federace začlení dva nové subjekty – Krymská republika a město Sevastopol. Vzhledem k ukrajinské krizi a závažnosti Putinova projevu se ČESKÁ POZICE rozhodla jej zveřejnit v plném znění.

Reakcí:27
Podnikání a trhy
Redakce ČESKÉ POZICE|19.03.2014

Končí podpora Windows XP. Co vy na to?

Společnost Microsoft ukončí 8. dubna podporu pro operační systém Windows XP. Způsobí vám tím problémy? Hlasujte v anketě čtenářů ČESKÉ POZICE.

Reakcí:9
Energetika
Redakce ČESKÉ POZICE|16.03.2014

Rusové na Krymu a v Paksi. Orbán v pasti.

Proti maďarsko-ruské smlouvě o jaderné spolupráci smlouvě vystoupil (paradoxně na stránkách levicového deníku Népszabadság) konzervativní historik maďarského původu John Lukacs, který z USA, kde žije od roku 1946, varoval vládu Viktora Orbána před dobrodružstvím s Východem. Orbán na jeho článek reagoval otevřeným dopisem na stránkách pravicového listu Magyar Nemzet. Oba texty přinášíme v nezkrácené verzi.

Reakcí:5
HOT TOP|Hlas elity
Redakce ČESKÉ POZICE|12.03.2014

Slovo zpátky vezmete, zmáčknutí spouště už ne

V různých podobách zazněl v souvislosti s kritizovanou tezí Stanislava Křečka o násilí podobný názor typu: „Opravdu mě zarážejí takové výroky od zástupce ombudsmana. Na takovém místě by měl být asi člověk s trochu jiným mindsetem…,“ abychom citovali jednoho z většiny vrcholných manažerů, kteří s Křečkem nesouhlasí. Ale zástupce ombusmana má i zastánce. Například tento tvrdí: „V naprosté většině případů násilí nejde ani vysedět ani vyžvanit.“

Reakcí:18
Geopolitika
Redakce ČESKÉ POZICE|01.03.2014

Joachim Gauck: Role Německa ve světě

Letos se na přelomu ledna a února uskutečnila 50. mnichovská bezpečnostní konference, jež byla v jednom ohledu výjimečná. Při jejím zahájení 31. ledna německý prezident Joachim Gauck pronesl průlomový projev. Vyslovil se v něm pro větší angažmá Německa ve světě a nastínil v ní dilemata, jimž je vystavena nejen jeho země, ale i dnešní Evropa. Šlo o skutečně státnický projev, a proto se jej ČESKÁ POZICE rozhodla zveřejnit v plném znění.

Reakcí:4
Právo a bezpečnost|Hlas elity
Redakce ČESKÉ POZICE|21.02.2014

Zrušit lustrační zákon? Ne. I když se v dohledném čase stane „mrtvou“ normou.

Proč by lustrační zákon měl zůstat zachovám? Lidé, kterých se týká, by ani v budoucnu neměli mít místo v řízení státu; má svoji hodnotu jako symbol; postupně vyčpí tím, jak ubývá lidí, na něž se vztahuje. A proč ho zrušit? Problém je širší než otázka – byl evidován? Jestliže nebyla zakázána komunistická strana, je absurdní po 25 letech držet v platnosti lustrační zákon. Kdo po téměř 25 letech naší demokratůry může škodit víc? StB, nebo ODS a Kalousek?

Reakcí:5
Finance
Redakce ČESKÉ POZICE|24.01.2014

Časté daňové změny obhájily anticenu Daňový citron roku

Čtvrtý ročník soutěže Era Daňař & daňová firma roku 2013 potvrdil nespokojenost veřejnosti s častými změnami daňové legislativy. Neustálé novely zákonů dostaly stejně jako loni anticenu Daňový citron roku. Daňovou osobností roku 2013 ve státní sféře se stal Jan Knížek, ředitel Generálního finančního ředitelství. Za komerční sféru zvítězil v hlasování odborné veřejnosti Jiří Nesrovnal z N-Consult.

Reakcí:0
Finance|Hlas elity
Redakce ČESKÉ POZICE|20.01.2014

Ocenění Miroslava Singera? Nesmysl, výsměch a pouhé PR...

V průzkumu ČESKÉ POZICE 48 procent vrcholných manažerů firem nesouhlasí, že guvernér České národní banky je nejlepším evropským centrálním bankéřem pro rok 2014. A často jeho ocenění měsíčníkem The Banker přirovnávají k tomu Miroslava Kalouska nejlepším ministrem financí. Jeden z nich pak svůj nesouhlas zdůvodňuje následovně: „Miroslav Singer by měl být odvolán. Jeho devalvace z 25 na 27 korun vůči euru byla zbytečná.“

Reakcí:26
Právo a bezpečnost|Hlas elity
Redakce ČESKÉ POZICE|07.01.2014

Beztrestnost policistů? Natolik mimo realitu se snad judikatura nepohne.

Podle vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové hrozí situace, že policista spáchá trestný čin, jeho nadřízený jej od sboru propustí, a „zločinec“ se tak vyhne trestu. Je to možné? Ano, protože „naše soudy jsou ve svém rozhodování naprosto nepředvídatelné“, jak říká jeden z respondentů. Už jen to, že něco takového dokáže vrchní státní zástupkyně vůbec vyslovit, svědčí podle jiného právníka „o velmi tristním stavu společenského vědomí a demokracie v naší zemi“.

Reakcí:6