Petr Nováček

Politika
Petr Nováček|08.02.2014

ODS antikomunismem Vojtěcha Filipa neskolí

Poslankyně za ODS Miroslava Němcová se ve sporu o „různé pohledy“ na zesnulého šéfideologa předlistopadové KSČ Vasila Biľaka mýlí. I člověk, jako je šéf KSČM Vojtěch Filip, který obhajuje sovětskou okupaci, může být místopředsedou demokratického parlamentu. Je jím totiž z vůle voličů. Mezi Biľakovou vlastizradou a privatizačními pochybeními však pro nás, demokratické prosťáčky, přece jen existuje kvalitativní rozdíl, píše Petr Nováček.

Reakcí:30
Politika
Petr Nováček|25.01.2014

Miloš Zeman versus Sobotkova vláda: Budou jejich vztahy korektní?

Prezident ví, že další natahování příběhu nové koaliční vlády by poškodilo jeho obraz u veřejnosti i pověst České republiky. Protentokrát je proto dohráno – 29. ledna se stane premiérem šéf ČSSD Bohuslava Sobotku a v kabinetu budou i ministři, k nimž měl Miloš Zeman výhrady. Kolik z těch, s nimiž nyní před jmenováním přátelsky hovoří, se dočká ve funkci konce čtyřletého mandátu Sobotkovy vlády? A bude opravdu čtyřletý? ptá se Petr Nováček.

Reakcí:13
Politika
Petr Nováček|17.01.2014

Je ODS odepsaná, nebo se ji podaří znovu nastartovat?

Mají-li občanští demokraté vybřednout z krize, a pokud se nechtějí zřítit pod pětiprocentní hranici volitelnosti a skončit, musí mimo jiné jejich politiku utvářet skutečná diskuse zdola nahoru a obráceně. Úkolem 24. kongresu tento víkend v Olomouci pak také bude rozseknout, zda má mít „nová ODS“, případně v čele Petrem Fialou, zcela nové vedení, anebo jsou přípustné i „staré tváře“ z minulé éry. Píše Petr Nováček.

Reakcí:18
Politika
Petr Nováček|14.12.2013

TOP 09 změkčuje politickou linii

TOP 09 po svém třetím celostátním sněmu jen málo obměnila vedení a sbírá síly pro příznivější časy. Pokud rýsující se vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL svou misi úplně nezpacká, takové časy pro dnes opoziční pravici hned tak nenastanou. Kdyby to s resuscitací ODS nedopadlo dobře, Schwarzenbergova a Kalouskova „topka“ sama pravicové voliče absorbovat nedokáže. Není to totiž žádná „catch-all party“! píše Petr Nováček.

Reakcí:2
Politika
Petr Nováček|07.12.2013

Mikulášská na Hradě: Jakýs takýs obraz Vladařových myšlenek

Miloš Zeman informoval o obsahu nejnovější rozmluvy s Bohuslavem Sobotkou. Vladař poskytuje lidu lyrická sdělení i „poezii všedního dne“ – pokud šéf ČSSD svými urputně opakovanými, z hradního pohledu nepřijatelnými návrhy prezidenta dopálí, mohl by Zeman Sobotkovi pověření jednat o vládě odejmout a přenést na někoho jiného, píše Petr Nováček.

Reakcí:3
Politika
Petr Nováček|30.11.2013

Poslaneckou sněmovnu čeká střet dvou světů

Brzy se otestuje, zda nová Poslanecká sněmovna dokáže jednat i věcně. Komunisté v ní totiž předložili návrh zákona, jenž by zrušil „velký“ i „malý“ lustrační zákon z roku 1991. Kalouskův klub TOP 09 a Starostů kontruje návrhem fiskální ústavy upravené podle připomínek ČSSD. Předseda sněmovny Jan Hamáček chce spolupracovat se všemi poslaneckými kluby, ale toto bude svým způsobem střet dvou světů, píše Petr Nováček.

Reakcí:2
Politika
Petr Nováček|22.11.2013

Sobotkova restituční blamáž

ČSSD slíbila svým voličům, že bude-li vládnout, otevře téma restitucí a pokusí se dojednat s církvemi jejich omezení. Zákon o majetkovém vyrovnání by teoreticky změnit šel, jenže restituce jsou už v běhu. Zdá se tedy, že šéf ČSSD Bohuslav Sobotka „válku“ o otevření restitučního zákona nevyhraje. Naznačil však možnosti, jak některé aspekty restitucí změnit. Má už například v záloze připravenu Filipovu KSČM? Píše Petr Nováček.

Reakcí:25
Politika
Petr Nováček|15.11.2013

Konečně naostro! Průvodce povolebním mumrajem.

Situační zpráva o koaličním vyjednávání: Proč je Sobotka mužem předurčeným ke kompromisům? V čem se liší Bělobrádkova pozice od situace jeho předchůdců? Proč usiluje ANO o post předsedy sněmovny? V čem se Miloš Zeman inspiroval u Václava Havla? Na tyto a další otázky odpovídá Petr Nováček.

Reakcí:5
Politika
Petr Nováček|28.10.2013

Česko po volbách: Neopustit voliče, neopustit stát

Je obtížně představitelné, že zatímco sociální demokracie se k účasti na vládní moci a tedy na správě státu hlásí, hnutí pana Babiše s nepatrně nižším volebním výsledkem by tuto spoluodpovědnost odmítlo. Se skóre, jehož ANO docílilo, se nedá sedět v opozičních lavicích a jenom sem tam si přihřát svoji polívčičku! S takovým úspěchem se pojí i méně příjemná povinnost zadat si při správě státu, takříkajíc namočit se. Píše Petr Nováček.

Reakcí:10
Politika
Petr Nováček|19.10.2013

Skončí volby „fifty-fifty“?

Pokud se během následujících pár dní nestane nic přelomového, je v nadcházejících sněmovních volbách velmi pravděpodobná remíza a ani levice, ani pravice nebude s to sestavit vládu podle svých představ. Kdyby „patový“ výsledek přispěl aspoň ke kultivaci zdejších politických mravů, „nevystřelili“ bychom sice vstříc prosperitě, ale k něčemu užitečnému by přece jen byly. Komentuje Petr Nováček.

Reakcí:6

Vzkazy

ještě větší hnidopich :-)

Dobrý den, jen zcela na okraj Vašeho jako obvykle výborného článku, tentokrát o kroužkování a ČSSD, podotýkám, že Jakub Patočka nebyl předsedou Strany zelených. A děkuji za roztomilou pointu!

 

 

Zdraví

 

Jiří Guth

Děkuji

Dobrý den, pane Nováčku. Umíte! Děkuji a těším se na další texty. Písmem je to ještě lepší než v rádiu. A to Vás poslouchám opravdu velmi rád. Zdraví Pavel Horák

Ruiny s krysami a plevelem

Vážený pane Petře Nováčku,

požádal jsem pana Karla Janečka  o reakci na Váš článek z 9.12.2012.  Jeho odpověď přístupnou i na chatu webových stránek Pozitivní evoluce přikládám. Očekávám i od Vás veřejnou reakci na jeho odpověď. Děkuji!

Beck

 

Vážený pane Karle Janečku,
prosím o Vaši reakci na článek komentátora Petra Nováčka, viz níže. Děkuji Beck

"Podobně nebezpečné je hnutí Pozitivní evoluce multimilionáře Karla Janečka, jenž jinak koná velmi záslužnou práci v boji proti korupci. Janeček objíždí kraje, pořádá „diskusní“ shromáždění a na nich lidi přesvědčuje, že je třeba odstranit všechny „zlojedy“, neboli současnou mocenskou garnituru a kompletně ji vyměnit.
Vzděláním matematik nabízí dokonce vlastní volební zákon (s nutnou změnou Ústavy), zavádějící pro každého voliče dva pozitivní a jeden negativní hlas. Vypadá to na první pohled velmi demokraticky, ale v praxi by takový zákon mohl i znemožnit zvolení plného počtu (podle Janečka) 162 poslanců, a tím zablokovat parlamentní mechanismy. Všechno to je ovšem velmi sugestivní a zejména úplně jiné než dosavadní praxe, a už jen proto pro mnohé lákavé, aby Janečkovu „pozitivní evoluci“ podpořili.
Naše demokracie včetně volebního systému nutně potřebuje opravit a vylepšit. Co jí však nepomůže, jsou noví Mesiášové. Kdyby získali masovější podporu, současný politický systém, jenž sice funguje nedokonale, ale dosud funguje, by se mohl obratem změnit v ruiny. A v těch se daří tak nanejvýš krysám a plevelům."

Nováček, Petr: Česká politika degeneruje. Snad se nezmění v ruiny s krysami a plevelem. In: web Česká pozice, 9.12.2012

„Zaprvé, nejsem žádný Mesiáš ani si na něj nehraju. Tvrzení o znemožnění zvolení plného počtu poslanců je naprostý nesmysl, to není ani teoretický možné.
Náš současný systém funguje špatně a pokud ho nezměníme, tak se obávám, že naše země se změní v ruiny, jakmile přijde další hlubší ekonomická krize. Krysám, plevelům a zlojedům se pravda daří, v tom současném systému. Doufáme, že už se jim dlouho dařit nebude :).

Podobné negativní komentáře jsou velmi smutné. Autora vyzývám k diskuzi. Věřím, že se mi podaří vysvětlit, proč je jeho názor zcestný.“
- Karel Janeček

 

 

 

 

 

  

K degeneraci české politiky

Dobrý den,

na to, jak je Váš článek o degeneraci české politiky dlouhý, mi v něm chybí podstatná část. A to je srovnání se světem - zejména se západní Evropou. Obávám se, že tam to není o mnoho lepší. Pokud mám pravdu, pak degenerace české politiky není zdaleka jen český problém a jeho případné řešení by nemělo jen vnitřní, ale i vnější kontext.

Na rozdíl od Vašeho pohledu (poslední část o úloze mesiášů) si myslím, že, pokud to nemá dopadnout moc zle, bude nutné něco podstatného změnit. Není moc jasné co, a už vůbec není jasné - jak. Proto bych byl k diskusi o tom, jak věci měnit, mnohem tolerantnější. Dokud zůstane diskusí a nestane se nátlakem.

Na p. Babišovi mi vadí zejména jeho minulost a úroveň jeho vyjadřování. P. Janeček je prostě svéráz a něco z toho, co dělá, je užitečné.

Na potřebu změny (systému) politiky dlouhodobě upozorňuje i "cestující ekonom" p. Zelený, kterého bych nepodezíral ani z populismu ani z naivity.

Světlo na konci tunelu: S Vaší kritikou souhlasím, ale nevylučuji, že obraz degenerace může být způsoben také tím, že jsme z nemocného těla sundali prostěradlo a popraskaly některé vředy. Je to nutný, i když ne postačující, krok k léčbě.

rozhlas

Dobrý večer, rád bych vám napsal, že vás velmi rád poslouchám v Českém rozhlase, vaše komentáře jsou mému uchu velmi příjemné..:-)

Chtěl jsem se vás, jakožto odborníka zeptat na jednu věc. Naše republika je na tom tak, jak to lidé, kteří se trochu zajímají o stav věci veřejných, vidí. Přesto mě dnes a denně překvapují věci, které se u nás v Absurdistánu dějí.. 

Hospodaření státu, územně správních celků se řídí rozpočtovým účetnictvím. V době, kdy stát bojuje o každou korunu snižováním důchodů, zvyšováním DPH apod. se na výdajové straně nic moc neděje. Nemusím chodit daleko pro konkrétní případ. Netuším, kolik stojí položení nového koberce na 4 proudou silnici v úseku cca 3 km, ale přijde mi zbytečné frézovat a pokládat nový koberec na silnici, která je ve velmi dobrém stavu ( jezdívám po ní obden ) a nejen já jsem se velmi divil, když jsem tam potkal mechanismy. Zřejmě ministerstvo dopravy potřebovalo vyčerpat svůj rozpočet, aby tento nebyl zkrácen pro příští rok. Ale k čemu to je ? Asi působím směšně, když tady zmiňuji případ, který může stát několik milionu korun, zatímco díky našim lídrům ve vládě unikají miliardy, ale někde  se přece začít musí.. 

Kam se obyčejný člověk může obrátit se svým podnětem? 

Přeju hodně štěstí, mnoho spokojených poluchačů a čtenářů a vůbec..

Chmiel.

Gratuluji

Pane Nováčku, sledoval jsem Vás v HydeParku, Vaše názory jsou z větší části i názory mými. Gratuluji, jste velmi dobrý autor.