Petr Matějček

Podnikání a trhy
Petr Matějček|14.12.2013

Wikipedia ví, jak vydělat na burze

Tým okolo socioložky Suzy Moatové zjistil, že pokud je veřejně obchodovaná společnost na Wikipedii vyhledávána častěji než normálně, její kurz by co nevidět mohl započít strastiplnou pouť na jih. Informace o tom, jak se na internetu chováme, jsou totiž předzvěstí našeho budoucího rozhodování v reálném světě. A již dřívější studie ukázaly, že se obávají spíše eventuality, že pět eur ztratíme, než rizika, že přijdeme o možnost pět eur vyhrát.

Reakcí:1
Kultura
Petr Matějček|12.12.2013

V totalitním režimu subkultury představovaly ostrovy svobody

Květiny na hnoji vzrostlé – tak Vladimír Brož, člen legendární skupiny Peneři strýčka Homeboye známý pod pseudonymem Vladimir 518, nazývá nezávislé a často podzemní předrevoluční společenské proudy. Zmapoval je ve své nové knize KMENY 0, o níž říká: „Kniha je důkazem toho, že ne všichni prožívali své životy v oné šedivé době. Tento přehled jasně demonstruje touhu člověka po opravdovém prožitku bez ohledu na vnější podmínky.“

Reakcí:2
Právo a bezpečnost
Petr Matějček|10.12.2013

Kauza MUS: Zřejmě se vrací období ticha. Boj o peníze ale pokračuje.

Třináct miliard korun z kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS) zůstává ve Švýcarsku. Pokud chce Česko odškodnění, musí se ho domáhat v občanskoprávním řízení nebo diplomatickou cestou. „Nepůjde to jednoduše ani rychle,“ varuje zástupce českého státu Marek Procházka. Připravit bychom se měli především na jedno: poté, co okolo MUS bylo poslední dobou velmi rušno, teď nastane opět období ticha – až na českou větev vyšetřování.

Reakcí:2
Podnikání a trhy
Petr Matějček|08.12.2013

Svět módy objevuje budoucnost: První bitcoiny v pražských prodejnách

Je to trochu paradox. Nikdo nás v uplynulých sto letech nezahrnuje trendy natolik jako svět módy. Jde-li však o vlastní inovaci, pařížské, londýnské a milánské továrny snů stagnují. Proto minimálně překvapuje, že pravděpodobně prvním pražským obchodem, který od tohoto týdne přijímá platby i v elektronické měně bitcoin, se stala prodejna s tradiční ručně šitou pánskou obuví Classic Shoes. Tu si nyní můžou koupit i hackeři.

Reakcí:1
Světové události
Petr Matějček|03.12.2013

Sto nejvlivnějších světových myslitelů: Vítězí USA a filozofové

Které světové osobnosti nejvíce ovlivňují dnešní diskusi o budoucnosti ekonomiky a společnosti? Čí nápady utvářejí a mění naše životy? Odkud přicházejí podněty pro inovaci a společenskou změnu? Na tyto a další otázky se v uplynulých měsících pokusil odpovědět curyšský Gottlieb Duttweiler Institute. Výsledkem je žebříček sta nejvlivnějších světových myslitelů „Global-Thought-Leader“.

Reakcí:6
Podnikání a trhy
Petr Matějček|30.11.2013

Platy českých manažerů se zatím omezovat nebudou, Švýcaři ale inspirují Evropu

Švýcaři koncem minulého týdne v referendu odmítli mezinárodně ostře sledovaný návrh na omezení manažerských platů. Iniciativa, dle které by nikdo ve vedení firmy neměl měsíčně vydělávat víc než nejhůře placený zaměstnanec společnosti ročně, ale nebyla zbytečná. K debatě inspirovala německé politiky, a ledy se začaly hýbat i v Česku. I když zatím velmi opatrně.

Reakcí:8
Podnikání a trhy
Petr Matějček|29.11.2013

Odškodnění v kauze MUS: Česko i Tykač zatím ostrouhali

Česká republika ani Czech Coal Services (nástupnická společnost Mostecké uhelné) nemají nárok na peníze zablokované ve Švýcarsku při vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS). V pátek odpoledne tak rozhodl soud v Bellinzoně. Nárok na část z asi 661 milionů franků (přibližně čtrnáct miliard korun), které Švýcaři zablokovali, mohou uplatnit ještě v občanskoprávním řízení.

Reakcí:0
Podnikání a trhy
Petr Matějček|24.11.2013

Držitel první licence na dovoz léčebného konopí? Srdcař ze Slušovic!

Ministerstvo zdravotnictví udělilo tento týden první licenci na dovoz léčebného konopí do České republiky – společnosti Elkoplast Slušovice. „Je to srdeční záležitost. Chci pomoci lidem, kteří to opravdu potřebují. Byznys v tom rozhodně nevidím,“ uvedl pro ČESKOU POZICI její majitel Ladislav Krajča, pro kterého se z kontroverzní rostliny stal celoživotní koníček.

Reakcí:2
Podnikání a trhy
Petr Matějček|23.11.2013

Ďábel alkohol má nového „neškodného“ sourozence

Do zvláštního boje s alkoholem vyrazil bývalý protidrogový expert britské vlády David Nutt. Chce navždy změnit pijanské návyky. Pracuje na „kořalce 2.0“ a slibuje rauš bez zdravotních rizik a kocoviny.

Reakcí:4
Právo a bezpečnost
Petr Matějček|19.11.2013

Čekání na konopí

Už to vědí i v Americe: Zavedení léčby konopím do lékařské praxe po přijetí zákona v dubnu 2013 připomíná v českém provedení absurdní drama z padesátých let minulého století. S ohledem na pacienty zatím nezbývá než doufat, že to s příchodem této léčebné byliny do tuzemských lékáren nedopadne jako s Godotem.

Reakcí:1

Vzkazy

od Pacifiku

Ahoj Petre,

  zdravim z mist, kde se slunicko za mraky tak casto neschovava, az na tech par zimnich mesicu, za coz je povdecny nadseny lyzar:), oblast San Francisco.

 

Ceskapozice.cz, "dobry/osvezujici" ~ a vas jsem si zaradil jako oblibence.

 

Jak jsem prave zjistil, mate "domovske" napojeni v Nemecku, zajimava to krajina.

 

Prikladam kontakty na spolecnost/komunitu velice zajimavych, tvorivych,  akcnich a nekonvencnich budovatelu, ktera me hodne laka. 

 

www.tempelhof-directory.ic.org/23191/Tempelhof

www.schloss-tempelhof.org

www.nextculture.org

 

Prave jsem zacal cist knihu jimi doporucovanou ~ Directing the Power of Conscious Feelings, Clinton Callahan

Kontakty prikladam jako tip spojeny s prosbou, mrknete o co se jedna a kdyz vas material zaujme, treba i  inspiruje napsat clanek "Jak to delaji jinde jinak", moc me tim potesite a verim i dalsi ctenare.

Rad ctu clanky, ktere se zabyvaji aplikacemi "dobrych myslenek".

Dekuji a preji zajimave dny.

S velice pozdnim casem  (4:40) se loucim,

 

Jindra   ( ecolive@live.com)

PS: brzy planuji setkani s lidmi z portalu  www.shareable.net, moje srdecni zalezitost:)

No a kdyz se vam to hodi, zvu na navstevu (jako domu:).