Pavel Pokorný

Světové události
Pavel Pokorný|09.04.2014

Nejdražší stradivárky: Bude se na ně hrát nebo skončí v trezoru?

Aukční síň Sotheby’s vypustila v minulých dnech do světa zprávu, která opravdu stojí za to. Nabízí violu Macdonald od Antonia Stradivariho z roku 1719, jejíž odhadní cena prý je 45 milionů dolarů! Ta částka zní až neuvěřitelně, je téměř třikrát vyšší než rekord z veřejné aukce v roce 2011, kdy dražitel zaplatil za stradivárky Lady Blunt 15,9 milionu. Ale má jedinečná viola opravdu takovou cenu? A jaký osud ji po vydražení čeká?

Reakcí:2
Podnikání a trhy
Pavel Pokorný|08.03.2014

Na reprezentační lavičce hrají prim „velcí mágové“

Vsadili jste si na vítězství našich hokejových borců v Naganu? Předpokládám, že většinou ne. Já taky ne. Zdálo se to nepravděpodobné, tak proč vyhazovat zbytečně peníze do luftu. Ale něco se stalo, správná konstelace hvězd, hráče zašimral bůžek nesmrtelnosti, motýlí efekt vyvrcholil právě ve finále, nevím. Prostě se to Čechům občas přihodí. Bum, a udělají zásadní výsledek. Itálie 1934, Chile 1962, Nagano 1998… Jakou roli v tom hraje trenér?

Reakcí:0
Věda a vzdělávání
Pavel Pokorný|12.12.2013

Kolaps civilizace dohnal svého věrozvěsta – egyptologa Bártu

Něco se děje. Dva obory, jejichž prestiž přesahuje hranice České republiky, mají problém. Ve fungujícím státu by měly přežít právě ony japanologie a egyptologie, ne jejich méně úspěšní konkurenti. Máme tedy dva konkrétní příklady, že se stát se chová divně. Egyptologa Miroslava Bártu by to ale překvapovat nemělo.

Reakcí:4
Věda a vzdělávání
Pavel Pokorný|16.11.2013

První dáma cembala Zuzana Růžičková oceněna Granátovou hvězdou

Světoznámá česká cembalistka Zuzana Růžičková se stala historicky první nositelkou Granátové hvězdy Bohemian Heritage Fund za trvalé obohacení národní kultury.

Reakcí:1
Právo a bezpečnost|Hlas elity
Pavel Pokorný|17.09.2013

Co kdyby Nejvyšší soud prohlásil, že ztratil důvěru v prezidenta?

Miloš Zeman, krom jiného, svým působením vyvolává obecnější otázky. Pokud například hovoří o tom, že ztratil důvěru v Nejvyšší soud či jeho představitele, lze takové vyjádření chápat jako útok prominentního představitele výkonné moci na nezávislost moci soudní? Otázku na toto téma jsme položili respondentům našeho pravidelného průzkumu názorů předních českých právníků.

Reakcí:3
Právo a bezpečnost|Hlas elity
Pavel Pokorný|09.08.2013

Zeman by nešel do prohrané bitvy a nehnal by Sváčka hlavou proti zdi

Změnil se za rok soudce Jan Sváček? Nejspíš nikoli, zato se změnila osoba navrhujícího, což je – zdá se – nejpodstatnější. Předseda pražského městského soudu má nakročeno stát se ústavním soudcem. Aniž bychom brali ze zřetele, že je „respektovanou nepolitickou osobností české justice“, jak píše jeden z právníků v našem průzkumu, je těžké si představit, „že by pan Zeman střílel a neměl nabito“, jak se domnívá další z respondentů.

Reakcí:0
Special report
Pavel Pokorný|02.08.2013

Pražskou zoo lze proti vodě ochránit lépe, věří její ředitel

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v rozhovoru s ČESKOU POZICI rozebírá, jak by pražská zoo měla jako celek fungovat po červnových povodních dál, ať už s protipovodňovou ochranou, nebo bez ní. Bobek je ale přesvědčen, a má k tomu i odbornou analýzu, že zoo proti velké vodě ochránit lze. V tomto směru je na tahu pražský magistrát, který do zoo investuje nemalé prostředky. Investuje i do její lepší ochrany?

Reakcí:2
Politika
Pavel Pokorný|02.08.2013

Jednoho dne se na vratech Národního divadla objeví cedule: ZAVŘENO

Ať si myslíme o nastoupivším, odvolaném a znovu instalovaném řediteli Národního divadla Janu Burianovi cokoliv, upřít mu nelze jedno zásadní plus: on jediný byl ochoten se pustit do řešení megaproblému jménem Národní divadlo a vykazuje k tomu i jisté dispozice. Nejznámější česká scéna se nachází ve stavu chaosu a naděje na stabilizaci je pořád malá.

Reakcí:10
Podnikání a trhy
Pavel Pokorný|13.07.2013

Pražská zoo po další povodni: Možná by to chtělo změnit základní koncepci

Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka by se měla spodní část areálu v Troji, která není chráněna proti více než 20leté povodni, po zaplavení ze začátku června opět obnovit. Přijde to opětovně přinejmenším na desítky milionů korun, přičemž zřejmě jen málokdo zapomněl na katastrofu z roku 2002. Neměl by zřizovatel, pražský magistrát, i samotné vedení zoologické zahrady začít uvažovat o změně základní koncepce spodní časti areálu?

Reakcí:6
Hlas elity
Pavel Pokorný|21.06.2013

Obvinění „rebelů“: Je to hra o demokracii a o právní stát?

Nejspíš nepřekvapí, že se většina oslovených právníků v průzkumu ČESKÉ POZICE shodla, že o trestný čin v případě trojice Tluchoř, Fuksa, Šnajdr nejde, „možná o neetické jednání, ale zcela v souladu se zákonem“. Jeden z právníků však domýšlí kauzu dál, když nevylučuje, že „jde o pokus o ,puč‘, nikoli politický, ale o převzetí moci ze strany nevolených státních zástupců a některých představitelů policie“ Je to podle něj „hra o demokracii a o právní stát“.

Reakcí:73