Pavel Matocha

Ekologie
Pavel Matocha|04.02.2013

Řidiči mohou opět tankovat čistou naftu bez biosložky

Společnost Čepro oznámila, že od poloviny února najdou řidiči na jejích čerpačkách EuroOil i čistou naftu bez biosložky – Optimal Diesel. Jak je možné prodávat čistou naftu, když povinnost přimíchávat biosložku do paliv nařizuje zákon? Řešení je ve vedlejším stojanu, jenž nabízí čisté biopalivo. Zákon totiž neříká, že podíl biosložky musí být v každém prodaném litru, ale v celkovém prodaném objemu pohonných hmot.

Reakcí:2
Energetika
Pavel Matocha|26.12.2012

Válka ČEZ s Tykačem skončila

Válka mezi dvěma českými energetickými giganty skončila pár dnů před Štědrým dnem – společnost ČEZ se dohodla s těžařskou firmou Czech Coal na dlouhodobých dodávkách uhlí. Až do vyuhlení dolu Vršany, zhruba 40 let, z něj bude ČEZ dostávat pět milionů tun uhlí ročně. A to za cenu odvozující se od tržní ceny černého uhlí. Poraženým v této racionální dohodě je třetí vzadu – společnost EPH Daniela Křetinského.

Reakcí:11
Energetika
Pavel Matocha|21.11.2012

Mero dotáhlo akvizici. Mise TAL je splněna. Na řadě jsou rafinerie.

„Je to zajištění reálné nezávislosti dodávek ropy do České republiky,“ komentoval úspěšnou akvizici pětiprocentního podílu v ropovodu TAL generální ředitel společnosti Mero. Další strategicky zásadní operací by mohlo být získání podílu v České rafinérské od společnosti Shell. Stane se ministr Martin Kuba tím, kdo bude integrovat ropný průmysl v Česku?

Reakcí:0
Podnikání a trhy
Pavel Matocha|23.09.2012

Ubrečený Jan Svěrák. Kolik byste mu přispěli na další film?

Režisér Jan Svěrák si rozhovoru pro magazín Hospodářských novin stěžuje na všechno okolo a ze svých uměleckých výšin uráží, že jsme „nekultivovaný národ“ a „stádo bez vůle“. Kolik byste takovému ubrečenému režisérovi, který kolem sebe šíří naštvanost a depresi, přispěli na jeho další film? Ptá se Pavel Matocha.

Reakcí:18
Energetika
Pavel Matocha|18.09.2012

Mero se dohodlo s Shellem na koupi podílu v ropovodu TAL

Společnost Mero se dohodla s firmou Shell na odkoupení jejího podílu v ropovodu TAL, kterým proudí ropa z italského Terstu a na nějž v německém Ingolstadtu navazuje český ropovod IKL. Podle informací ČESKÉ POZICE má Mero získat v TAL šestiprocentní podíl, pokud o něj neprojeví zájem nikdo z nynějších akcionářů s předkupním právem. Získáním majetkové účasti v TAL by vzrostla energetická bezpečnost Česka.

Reakcí:0
Podnikání a trhy
Pavel Matocha|10.09.2012

Polsko versus Česká republika aneb O co se hraje v Unipetrolu

Je to spor, jehož vyústění se vyplatí sledovat. Na jedné straně Česká rafinérská ze skupiny Unipetrol, kterou ovládá polský koncern Orlen, na druhé straně tuzemská státní společnost Mero. Hádají se o výši poplatků za přepravu ropy. Jsou ale ceny opravdu tím skutečným důvodem rozepří? ČESKÁ POZICE se na základě rozhovorů s insidery z oboru pokusila sestavit a rozebrat tři možné hypotézy.

Reakcí:2
Podnikání a trhy
Pavel Matocha|09.09.2012

Český velmistr David Navara triumfoval na šachové olympiádě v Istanbulu

Český reprezentační tým na právě skončené šachové olympiádě v Istanbulu zrovna nezářil, přesto do dění právě skončených klání Česko svou stopu, a to hned dvakrát, výrazně otisklo. Velmistr David Navara získal nejvíce bodů ze všech 750 zúčastněných šachistů a velmistr Sergej Movsesjan, který již téměř dvacet let v České republice žije, zajistil vítězství zemi svých otců – Arménii.

Reakcí:3
Energetika
Pavel Matocha|03.09.2012

Czech Coal nabízí ČEZ za Chvaletice a Počerady celkem 24 miliard korun

Skupina Czech Coal finančníka Pavla Tykače nabídla společnosti ČEZ za elektrárnu Počerady zhruba patnáct miliard korun a za elektrárnu Chvaletice přibližně devět miliard. Nabídka zahrnuje nejen hodnotu elektráren, ale i ceny povolenek, ekologických zátěží a hotovosti na účtech. Kromě Czech Coalu nabídku podal ještě Energetický a průmyslový holding.

Reakcí:12
Politika
Pavel Matocha|13.08.2012

Jak Barbora Tachecí našlehala „aféru“ Franz

Po dvaceti letech se novinářka Barbora Tachecí pohoršuje, že dnešní prezidentský kandidát Vladimír Franz chodil tehdy na koncerty skinheadského Orlíku. Proč se Franze, který je mimo jiné vystudovaný právník, neptala třeba na fungování Ústavního soudu? Nebo proč ji nezajímaly jeho názory na otázky měnové, na přistoupení či nepřistoupení České republiky k eurozóně? Ptá se Pavel Matocha.

Reakcí:10
Světové události
Pavel Matocha|16.05.2012

2,5 milionu dolarů pro dva šachisty

Mezi hlavními zprávami momentálně šachy nefigurují, ale nemělo by uniknout, že právě v těchto dnech probíhá zápas o titul šachového mistra světa. A také o dva a půl milionu dolarů. V Tretjakovské galerii v Moskvě soupeří velmistři Viswanathan Anand a Boris Gelfand. Prvně jmenovaný, indický velmistr, je jednoznačným favoritem zápasu.

Reakcí:2