Ondřej Hýbl

Světové události
Ondřej Hýbl|07.04.2014

Zákaz lovu velryb prospěje všem, i potrestanému Japonsku

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu 31. března vyzval Japonsko, aby okamžitě zastavilo jak vlastní lov velryb, tak vydávání kontroverzních povolenek k lovu kytovců „pro vědecké účely“. Takové jednoznačné vyjádření překvapuje. Nečekaná je i reakce „odsouzeného“ Japonska, jež se chystá názor soudu plně respektovat. Ve „velrybím sporu“ vláda Šinzó Abeho zřejmě hledí mnohem dál, píše Ondřej Hýbl.

Reakcí:0
Geopolitika
Ondřej Hýbl|04.02.2014

Odolá Japonsko i Čína pokušení vyříkat si své problémy bez USA?

Ve východoasijském regionu se zvyšuje síla armád. A to za mocenského rozložení, které v moderní historii nemá precedent. Bylo by dobře, kdyby druhá i třetí největší ekonomika světa, tedy čínská a japonská, dokázaly nepřeceňovat své schopnosti a nepodceňovat svého souseda. Důsledky případného střetu těchto dvou titánů by totiž byly hrozivé. I proto japonský premiér Šinzó Abe vyzval k omezení zbrojení v této oblasti, píše Ondřej Hýbl.

Reakcí:3
Special report
Ondřej Hýbl|02.02.2014

Bůh nás pozoruje očima našich dětí

Sadahiro Inoue již patnáct let provozuje na severu Kjóta franšízu řetězce „Gjóza no Óšó“. Takových krámků s japonskou verzí čínské kuchyně jsou jen v Kjótu desítky, v celém Japonsku pak tisíce. Podnik pana Inoueho je však zvláštní, stejně jako sám tento „Král knedlíčků gjóza“. Jeho příběh zachytil spolupracovník ČESKÉ POZICE v Japonsku Ondřej Hýbl.

 

Reakcí:2
Geopolitika
Ondřej Hýbl|27.12.2013

Modlitby japonského premiéra klid regionu nepřinesou

V posledních týdnech gradující územní spor Japonska a Číny nad souostrovím Senkaku má ke klidnému řešení daleko. Ideální diplomatické vazby však Japonsko aktuálně nemá ani s Jižní Koreou. Návštěva úřadujícího šéfa vlády Šinzó Abeho v kontroverzní svatyni Jasukuni vztahy s oběma zeměmi ještě zhorší. Proč tak Abe učinil? A proč právě nyní? Situaci v širších souvislostech rozebírá Ondřej Hýbl.

Reakcí:2
Světové události
Ondřej Hýbl|18.09.2013

Naděje pro Fukušimu? Volba Mezinárodního olympijského výboru.

Japonsko čelí s poškozenou elektrárnou ve Fukušimě ohromnému problému technického rázu, ale je vystaveno i komplikacím politickým. Více či méně kontaminovaná voda totiž tak jako tak skončí v Tichém oceánu na japonském pobřeží. V sázce je existence tamních rybářů, turistický ruch, ale i kredit celé země. Zvolení 220 kilometrů vzdáleného Tokia pořadatelem olympiády v roce 2020 by mohlo snahy o vyřešení problému jménem Fukušima urychlit, píše Ondřej Hýbl.

Reakcí:2
Světové události
Ondřej Hýbl|29.07.2013

Šinzó Abe definitivně ovládl Japonsko. Co to pro zemi znamená?

V roce 2007 se stal symbolem slabého politika a jeho Liberální demokratická strana Japonska modelem úpadku. Nyní, po dvou vyhraných volbách za sebou, má koalice vedená premiérem Šinzó Abem ústavní většinu. Jak je možné, že se Abemu povedl takový comeback? V Japonsku je to nekomentovaná záhada. A udrží Abe svou stranu jednotnou právě po takto mohutném vítězství? O nejbližším vývoji země to naznačí mnohé, píše Ondřej Hýbl.

Reakcí:0
Právo a bezpečnost
Ondřej Hýbl|22.06.2013

Uhlobaron Koláček ať mlčí, buddhista Koláček by však mluvit měl

Antonín Koláček, byznysmen, jenž se podílel na privatizaci MUS, minulý týden předstoupil před švýcarský tribunál. S odkazem na „psychofyzické stažení ve svém břiše“ však odmítl říci cokoli bližšího. V posledních letech je Koláček znám spíše jako buddhista a hlavně mecenáš. Myslí však své dobročinné a buddhistické projekty vážně? Očišťuje dobrý účel následného použití problematicky získané peníze?

Reakcí:2
Ekonomika
Ondřej Hýbl|05.06.2013

Abenomika – japonská cesta z dvacetileté krize?

Japonsko vykazuje pod vedením premiéra Šinzó Abeho impozantní výsledky. Po 20 letech stagnace či poklesu vzrostl v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt o 3,5 procenta, akciový index Nikkei dokonce za půl roku o úctyhodných 80 procent. Je Abenomika – jak už i svět ekonomická opatření populárního politika přezdívá – skutečně následováníhodnou terapií, nebo se blíží kolaps rozměrů Argentiny či Kypru? Popisuje Ondřej Hýbl.

Reakcí:7
Světové události
Ondřej Hýbl|11.05.2013

Japonci jsou první národ, který přirozenou cestou intenzivně vymírá

Nejstarší muž planety – Japonec – se v dubnu dožil úctyhodných 116 let. Země vycházejícího slunce a symbol dlouhověkosti, kde se v loňském roce prodalo více plen pro seniory než pro novorozence, však již dnes potřebuje demografický zázrak, neboť prokazatelně vymírá. Vláda se pokouší nejen o změnu neblahého trendu, ale musí se potýkat i nepříjemnými důsledky. Nad tématem se zamýšlí Ondřej Hýbl.

Reakcí:28
Světové události
Ondřej Hýbl|15.12.2012

Skutečný favorit voleb v Japonsku? Armáda a developeři.

Japonské předčasné volby mohou mít nečekaného vítěze. Do premiérského křesla patrně usedne staronový ministerský předseda Šinzó Abe. To se více méně čekat dalo. Absolutním vítězem však dle Ondřeje Hýbla nakonec možná bude japonská armáda a developerské firmy. A důsledek Abeho triumfu? Japonsko vybavené jadernými zbraněmi, jež se ještě více zadluží i kvůli dalším mamutím výdajům na výstavbu infrastruktury.

Reakcí:1

Vzkazy

dotaz

Dobrý den,

přečetl jsem knihu Sputnik, má láska od Haruki Murakamiho. Na dvou místech je tam zmínka o Čechchách: "Mám elánu jak Vltava zjara" a "Evidentní jak řeka Vltava". Zajímalo by mě, zda se tato přirovnání běžně v Japonsku používají nebo je to jen nápad autora? Předem Vám děkuji za odpověď.

Z.P.

Zen v Japonsku

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je na tom zen v současném Japonsku? Nepsal jste nějaký článek na toto téma?

Děkuji

Jitka

Olympus a čarokrásný Nippon

Dobrý den pane Hýbl,

 

dělám s Japoncema s přestávkama 30 let. Posledních 5, 5 roku

v Olympusu CZ resp. Olympus Europa Holding.

Rád bych se s Vámi sešel, zítra v 10 mám schůzku s panem Istvanem Leko. Moc mne zaujal článek o Olmpusu, konečně to prasklo.

 

S pozdravem LB