Michal Zděnek

SciTech
Michal Zděnek|30.10.2013

Nobelova cena: Ekonomický výzkum se také může uplatnit v praxi

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen a Robert J. Shiller. Švédská centrální banka je ocenila za přínos pro empirickou analýzu cenotvorby na trzích aktiv. Právě studium cen aktiv, jejich určení a pohyb je základem pochopení širšího fungování celé ekonomiky, píše Michal Zděnek.

Reakcí:1
Ekonomika
Michal Zděnek|20.10.2013

USA prozatím unikly bankrotu, ale destruktivní taktika vítězství nezaručí

Šestnáct dní balancovala americká ekonomika na hraně ekonomické propasti. Dohoda mezi republikány a demokraty o dluhovém stropu a federálním rozpočtu sice nakonec vznikla, ale způsob, jakým se vedla vyjednávání, připomínal spíše banánovou republiku než světovou mocnost. Na celém příběhu nejvíce fascinuje nepochopitelná destruktivní taktika amerických republikánů, píše ekonom Michal Zděnek.

Reakcí:6
Finance
Michal Zděnek|29.07.2013

Eurozóna postupuje k bankovní unii

Kolem finální podoby bankovní unie se ještě povedou spory a politická jednání. Dobrou zprávou je, že nynější koncept již obsahuje podstatné náležitosti fungování projektu – mechanismus regulace a dohledu nad finančními trhy, systém restrukturalizace ohrožených bank i pojištění depozit. Nezbývá než věřit, že tentokrát se eurozóna vyhne polovičatému řešení a výsledný kompromis bude dávat ekonomický smysl, píše Michal Zděnek.

Reakcí:18
HOT TOP|Finance
Michal Zděnek|31.05.2013

Daň Robina Hooda očekávání Bruselu nesplní

Zavedení daně z finančních transakcí navrhovala Evropská komise již v roce 2011, její plán však ztroskotal. Letos v lednu se o to pokusila podruhé. Aktuální plán je však mimořádně kontroverzní, nemá šanci uspět a bude se muset výrazně změnit. Žádné podstatné politické rozhodnutí ve věci takzvané daně Robina Hooda ale před zářijovými volbami v Německu nepadne, tvrdí ekonom Michal Zděnek.

Reakcí:0
HOT TOP|Finance
Michal Zděnek|21.03.2013

Nedokáže-li eurozóna zajistit úspory, nemá budoucnost

Eurozóna svým přístupem k řešení problémů malého Kypru mimo jiné dává najevo, že vkladatelé v různě významných členských státech si nejsou před právem rovni. Tento přístup je totiž odlišný od toho, který Evropa uplatňuje vůči větším zemím. Finanční stabilita eurozóny však musí být spojená s pravidly, která ochrání úspory vkladatelů bez rozdílu, píše ekonom Michal Zděnek.

Reakcí:13
HOT TOP|Ekonomika
Michal Zděnek|12.03.2013

Vznikne z eurozóny transferová unie? To spíš bude hladomor v Bavorsku.

Eurozóna je pod tlakem především v souvislosti s dluhovou krizí, která ovšem není příčinou problému. Potíž byla v tom, že příliš velká různorodost jednotlivých členských ekonomik nebyla vhodná pro vznik optimální měnové zóny, obzvlášť při absenci společné rozpočtové politiky. Může vůbec eurozóna bez fiskální unie existovat? A jaká forma fiskální unie je pro ni optimální? Odpověď nabízí ekonom Michal Zděnek.

Reakcí:2
Ekonomika
Michal Zděnek|25.10.2012

Potřebujeme finanční ústavu?

Vláda před dvěma týdny schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, jehož hlavním cílem je zabránit dalšímu nadměrnému zadlužování. Je vůbec takový zákon potřeba? Neměly by spíše stát a územní samosprávné celky dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance automaticky? Určitě ano, ale pokušení plnit nereálné předvolební sliby na úkor budoucích generací je prostě příliš silné, píše ekonom Michal Zděnek.

Reakcí:2
Světové události
Michal Zděnek|17.10.2012

Nobelova cena za ekonomii: Jaká pravidla vedou účastníky trhu k nejlepším výsledkům?

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii obdrželi američtí ekonomové Alvin Roth a Loyd Shapley za přínos v oblasti teorie her – interakcí lidí v rámci daných pravidel. Shapleyho výzkum měl a má přímé důsledky pro řadu praktických situací. Cenu konkrétně získal za takzvané párovací hry. Roth pak dokázal jejich teoretické fundamenty aplikovat a využít v řešení praktických problémů.

Reakcí:0
HOT TOP|Finance
Michal Zděnek|03.10.2012

Až se zhroutí platební systém eurozóny

Systém TARGET používají členské státy eurozóny k vypořádání transakcí mezi Evropskou centrální bankou, národními centrálními bankami a komerčními bankami. Jeho současná forma však není bez důsledků pro vývoj eurozóny. Je jen otázkou času, kdy evropští politici ze zemí s enormním počtem nezajištěných pohledávek za státy s nejistou platební schopností začnou volat po změně, píše ekonom Michal Zděnek.

Reakcí:6
Finance
Michal Zděnek|10.07.2012

Skandál Barclays: Stále stejný byznys model obřích bank

Skandál kolem manipulace úrokovou sazbou Libor, který minulý týden připravil o místo šéfa britské banky Barclays Boba Diamonda, má mnohem širší konotace, než se může na první pohled jevit. Zdá se, že vrcholní představitelé bank stále nejsou ochotni vzdát se podnikatelského modelu, jenž vedl k finanční krizi roku 2008. Jeho podstatou je maximalizace úzce definovaného vlastního profitu, a to za jakoukoliv cenu.

Reakcí:2

Vzkazy

Bilion vs. trilion

Vzhledem k Vašemu vzdělání v zahraničí chápu, že jste zvyklý na jiné názvy číslovek. Nicméně 1000 miliard je v češtině bilion.

stay tuned Mony ! :-)

stay tuned Mony ! :-)

No to je nahoda, kde jsem na

No to je nahoda, kde jsem na Tebe narazila :)