Martin Rychlík

Světové události
Martin Rychlík|13.04.2014

Další důkaz, že čínská věda letí vzhůru

Časopis Nature vydal zajímavou přílohu. Jmenuje se Nature Publishing Index 2013 Asia-Pacific. Na základě publikovaných článků v osmnácti žurnálech celého nakladatelství sestavili editoři žebříček „nejvýkonnějších“ institucí Asie a Oceánie. Na první příčku se v indexu NPI poprvé dostala instituce z Číny: Čínská akademie věd, jež díky 165 článkům v Nature předstihla kdysi nepokořitelnou Tokijskou univerzitu (128).

Reakcí:4
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|05.04.2014

Profesor Michl: Dejte mladým vědcům šanci dělat samostatnou a tvůrčí práci

„Tři králové“ české chemie. Když spolu seděli za jedním stolem, člověk by se dopočítal desítek tisíc citací jejich studií. Na Univerzitě Palackého v Olomouci se minulý týden setkali výjimeční muži: profesor Rudolf Zahradník a jeho žáci Pavel Hobza a Josef Michl, dva z nejcitovanějších českých vědců. „Citace nepočítám, ani jsem je nikdy nepočítal. Nemám na to čas,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Michl.

Reakcí:12
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|03.04.2014

Podaří se Stokinovi vybudovat z ICRC stabilní výzkumné centrum?

Jednoduchý neměl už nástup, nyní bude Gorazd B. Stokin řešit ohroženou spolupráci s elitní americkou Mayo Clinic. Ta totiž slovinského ředitele klinického střediska ICRC informovala o devadesátidenním „ultimátu“ na zaplacení dlužných 40 milionů korun, které jí od dubna 2012 neposlala brněnská Fakultní nemocnice u Sv. Anny, jež je součástí projektu ICRC. Ještě před událostmi posledních dní Stokin pro ČESKOU POZICI uvedl: „Mayo Clinic je dobrý spojenec a partner.“

Reakcí:30
SciTech
Martin Rychlík|30.03.2014

„Tohle je pěkná záhada, pojedeme tam a vyřešíme ji“

Jmenuje se Günther Kletetschka. Je to Čech, který se po revoluci vydal do světa. Zabývá se magnetismem, připravoval přístroje marsovského vozítka Curiosity, luštil záhadu „putujících kamenů“ a loni se s kolegy vydal na Ural, aby pátral po místě dopadu čeljabinského meteoritu do jezera Čebarkul. Nyní bádá – díky končícímu vládnímu programu Návrat – na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Reakcí:0
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|26.03.2014

PrimeCell: Až příliš odlišná hodnocení firmy na tkáně...

Reportáž České televize problematizovala byznys a výzkum společnosti PrimeCell. Popsala „privatizaci“ tkáňové banky zajišťující transplantáty. Národní centrum tkání a buněk v Brně už provozuje soukromá firma. Produkty, jimiž se v PR textech chlubí, však v konfrontaci s lékaři inovativně nevypadají. Snad se o tkáňovém byznysu, jenž se rozjel na předposledním zasedání Topolánkovy vlády v roce 2009, dozvíme informace, kterým lze veřit.

Reakcí:20
SciTech
Martin Rychlík|21.03.2014

Archeologie zvuku: Obor, který oživuje dávné rytmy

Přestože mnohé hypotézy týkající se pravěkých nástěnných maleb zvažovaly rozmístění zvířat jako symbolické ztvárnění mužského a ženského principu nebo projevy lovecké magie, muzikologové Reznikoff s Dauvoisem světu předvedli, že nejvíce obrazů bylo vymalováno na místech s nejlepší akustikou... Sloužily snad působivé síně jako koncertní sály, vyšperkované svatyně?

Reakcí:3
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|19.03.2014

Skandál ve vědě: Postup Grantové agentury bude řešit vláda.

Na počátku byl problematický výběr vědeckých projektů v soutěži Grantové agentury ČR. V kauze, v níž jde o desítky milionů korun, se objevují obvinění ze lži, někteří rektoři kvůli postupu agentury volají po odvolání jejího předsedy Petra Matějů a pět interních hodnotitelů již rezignovalo. Dva z nich v otevřeném dopise žádají o zbavení mlčenlivosti. Chtějí vysvětlit, co se stalo, a vyvrátit údajné polopravdy, jež případ doprovázejí.

Reakcí:28
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|18.03.2014

Když superlaser brzdí kafe, sušenky a jiné absurdity

Je to tak trochu střet dvou světů. Na jedné straně nejsložitější vědecká struktura, jakou kdy Česko budovalo. A na straně druhé asi až příliš striktní úředníci, které zajímá i to, kolik v projektu superlaseru Extreme Light Infrastructure projedli sušenek, vypili kávy a jestli dodali ústřižky z letenek hostujících fyziků. Už tak zpožděný projekt, jehož financování bylo „rozfázováno“ do dalšího programovacího období EU, to ještě více zatěžuje.

Reakcí:22
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|11.03.2014

Ředitel nakladatelství Academia: Autoři se někdy neumějí „prodat“

Jiří Padevět vede jedno z nejprestižnějších tuzemských nakladatelství. Academia sází na pečlivou redakční práci a především odborné a populárně-vědné tituly. „Co se týče našich čtenářů, myslím, že mají široký záběr. Od entomologických klíčů, přes chemii, fyziku po humanitní vědy, ale naši čtenáři vyžadují hlavně kvalitu. Nemohu si dovolit, co jiní, že vydají knihu skoro bez redakční úpravy,“ říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

Reakcí:1
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|07.03.2014

Doporučení vědcům: Pracujte pár dní z domova

Pro vědce, kteří píší grantové žádosti, články či knihy, není práce z domova něčím úplně novým, ale odborný magazín Nature připomíná, že pokroky v technologiích trend home-officu ještě zrychlují.

Reakcí:19

Vzkazy

Vážený pane Rychlíku,

GA ČR vypsala soutěž o podporu bilaterálních projektů také s Německem (DFG). Problém je, že, podle zpráv z Německa, německá strana údajně ještě neuzavřela rozhodování o tom, zda letos do spolupráce půjde. A to především kvůli nedobrým zkušenostem z minula, nekompatibilitě hodnocení a termínovým nesouladům. 

Snadno ověříte.

 

http://www.dfg.de/en/research_funding/international_cooperation/partners...

 

GA ČR potřebuje personální změny vedení, audit a postihy zodpovědných.

ad GAČR a komentáře

Vážený Čtenáři ČP,

díky za Vaše ohlasy. Přiznám se, že už dlouho na našich stránkách nediskutuji a někdy ani nečtu diskuze... Pokud budete mít tipy či nápady, napište mi prosím na rmt@email.cz nebo přímo volejte na 724 913 916. Nezměnilo se něco, že bychom se také sešli, jak jsem Vám již dříve navrhoval? ;-) Srdečně, rmt

Vážený pane kolego,

moc děkuji. Docela vážně, nyní jde trochu i o život. Ale pamatuji, co jsem Vám napsal v minulosti. A velmi rád Vás jednou vyhledám. Především chci Vám i redakci poděkovat. Děláte dobrou práci. Fandim vám nejen já. To jistě pozorujete. Držte se. A jen pro zajímavost:

 

http://news.sciencemag.org/people-events/2014/04/former-u.s.-research-fr...

 

Věrný čtenář

Péťa, Cyril a NÚDZ

Pane kolego Rychlíku,

 

"administrátoři" GAČR se dostali na sestupovou dráhu, které připomíná naprosto věrně terminální fáze totalitních režimů, jak jsme je poznali v roce 1989 a v současnosti známe z Lukašenkova Běloruska, aktuálně z Ukrajiny. Janukovyčova vila, Hoschlův NÚDZ.

 

 

www.gacr.cz :

 

"S využitím zahraničních zkušeností a po rozsáhlých diskusích v odborné komunitě se v zájmu vytvoření podmínek pro kvalitní práci expertních orgánů předsednictvo GA ČR rozhodlo přistoupit k tomuto opatření:

*Navrhovatel nebo spolunavrhovatel*, jehož návrh projektu bude v letošním roce v jakékoli soutěži GA ČR vyhodnocen jako projekt nedoporučený k financování v první fázi posuzovacího řízení, nebude moci v roli navrhovatele nebo spolunavrhovatele v příštím roce předložit návrh projektu do žádné z veřejných soutěží vyhlašovaných GA ČR v rámci téže skupiny projektů (standardních, juniorských, mezinárodních).

Toto opatření je vedeno snahou vytvořit navrhovateli a spolunavrhovateli dostatečný časový prostor pro přípravu a vytvoření kvalitního návrhu."

Krácení peněz na postdoktorské projekty

Dobrý den, 

 

možná by byl zajímavý komentář k informaci GAČR o plánovaném zrušení financování postodoktorských projektů pro tento rok z důvodu pozměňovacího návrhu rozpočtového výboru PČR. Viz.:

 

http://www.gacr.cz/cerny-patek-13-pro-ceskou-vedu/

 

Od stran slibujících podpoření vědy v ČR je to zarážející a zároveň jde o extrémně negativní signál pro mladé vědce.

 

S pozdravem, 

 

DH

ad GAČR / -57 mil. Kč.

Dobrý den, díky, sleduji to, uvidíme ve čtvrtek 19/12, jak se to v PSP vyvrbí... Mějte se pěkně, rmt

Dobrý den, viděli jsme, jak

Dobrý den,

viděli jsme, jak to včera dopadlo. Připojuji se k Davidovi s žádostí, jestli byste se zde nemohl trochu zaangažovat. Proč strany (i ty z rodící se nové koalice) slibující podporu vědy a to i základního výzkumu smetou ze stolu návrh na vrácení takové relativně drobné částky. 

Zdraví K. M.

Who's Afraid of Peer Review?

http://www.sciencemag.org/content/342/6154/60.full

 

A podobné je to se státní podporou "inovací".

RIV

Vážený pane Rychlíku,

 

slyšíte to ticho, kolem následující zakázky?

 

https://zakazky.vlada.cz/contract_display_128.html

 

Tím pádem se nekoná 3. etapa hodnocení

http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=685899

 

TICHO, TICHO, TICHO ...

Navrat

Zdravim,

 

vite o tom, ze Navrat v letosnim roce nebude vyhlasen? Zajimalo by mne proc.. MSMT mlci a koncepcni mi to opravdu neprijde..

 

DS