Martin Rychlík

Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|22.04.2014

Žaloby na ministerstvo školství: Spustí drtivou lavinu?

V situaci, kdy pravidla čerpání evropských peněz kolidují s českou legislativou, se akademické i vědecké instituce neváhají s ministerstvem školství soudit. Někteří příjemci dotací už podali žaloby. Vadí jim, že ke krácení přiznané dotace postačují pouze „domněnky“ žalovaného ministerstva, proti čemuž neexistuje soudní dovolání. Důsledkem může být i přezkum vedoucí k Ústavnímu soudu ČR.

Reakcí:1
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|21.04.2014

Budoucí „nobelisté“ se nemusejí nobelovky ani dožít

Časopis Nature upozornil na setrvalé „stárnutí“ nobelistů. Kde jsou ty časy, kdy stačilo pár let, aby byl objev rozpoznán jako převratný a vedl k brzkému ocenění. Zatímco fyzikové bývali počátkem 20. století nejmladšími nobelisty, dnes musejí čekat na ocenění ze všech nejdéle – průměrně asi 30 let.

Reakcí:2
Světové události
Martin Rychlík|13.04.2014

Další důkaz, že čínská věda letí vzhůru

Časopis Nature vydal zajímavou přílohu. Jmenuje se Nature Publishing Index 2013 Asia-Pacific. Na základě publikovaných článků v osmnácti žurnálech celého nakladatelství sestavili editoři žebříček „nejvýkonnějších“ institucí Asie a Oceánie. Na první příčku se v indexu NPI poprvé dostala instituce z Číny: Čínská akademie věd, jež díky 165 článkům v Nature předstihla kdysi nepokořitelnou Tokijskou univerzitu (128).

Reakcí:4
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|05.04.2014

Profesor Michl: Dejte mladým vědcům šanci dělat samostatnou a tvůrčí práci

„Tři králové“ české chemie. Když spolu seděli za jedním stolem, člověk by se dopočítal desítek tisíc citací jejich studií. Na Univerzitě Palackého v Olomouci se minulý týden setkali výjimeční muži: profesor Rudolf Zahradník a jeho žáci Pavel Hobza a Josef Michl, dva z nejcitovanějších českých vědců. „Citace nepočítám, ani jsem je nikdy nepočítal. Nemám na to čas,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Michl.

Reakcí:12
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|03.04.2014

Podaří se Stokinovi vybudovat z ICRC stabilní výzkumné centrum?

Jednoduchý neměl už nástup, nyní bude Gorazd B. Stokin řešit ohroženou spolupráci s elitní americkou Mayo Clinic. Ta totiž slovinského ředitele klinického střediska ICRC informovala o devadesátidenním „ultimátu“ na zaplacení dlužných 40 milionů korun, které jí od dubna 2012 neposlala brněnská Fakultní nemocnice u Sv. Anny, jež je součástí projektu ICRC. Ještě před událostmi posledních dní Stokin pro ČESKOU POZICI uvedl: „Mayo Clinic je dobrý spojenec a partner.“

Reakcí:30
SciTech
Martin Rychlík|30.03.2014

„Tohle je pěkná záhada, pojedeme tam a vyřešíme ji“

Jmenuje se Günther Kletetschka. Je to Čech, který se po revoluci vydal do světa. Zabývá se magnetismem, připravoval přístroje marsovského vozítka Curiosity, luštil záhadu „putujících kamenů“ a loni se s kolegy vydal na Ural, aby pátral po místě dopadu čeljabinského meteoritu do jezera Čebarkul. Nyní bádá – díky končícímu vládnímu programu Návrat – na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Reakcí:0
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|26.03.2014

PrimeCell: Až příliš odlišná hodnocení firmy na tkáně...

Reportáž České televize problematizovala byznys a výzkum společnosti PrimeCell. Popsala „privatizaci“ tkáňové banky zajišťující transplantáty. Národní centrum tkání a buněk v Brně už provozuje soukromá firma. Produkty, jimiž se v PR textech chlubí, však v konfrontaci s lékaři inovativně nevypadají. Snad se o tkáňovém byznysu, jenž se rozjel na předposledním zasedání Topolánkovy vlády v roce 2009, dozvíme informace, kterým lze veřit.

Reakcí:20
SciTech
Martin Rychlík|21.03.2014

Archeologie zvuku: Obor, který oživuje dávné rytmy

Přestože mnohé hypotézy týkající se pravěkých nástěnných maleb zvažovaly rozmístění zvířat jako symbolické ztvárnění mužského a ženského principu nebo projevy lovecké magie, muzikologové Reznikoff s Dauvoisem světu předvedli, že nejvíce obrazů bylo vymalováno na místech s nejlepší akustikou... Sloužily snad působivé síně jako koncertní sály, vyšperkované svatyně?

Reakcí:3
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|19.03.2014

Skandál ve vědě: Postup Grantové agentury bude řešit vláda.

Na počátku byl problematický výběr vědeckých projektů v soutěži Grantové agentury ČR. V kauze, v níž jde o desítky milionů korun, se objevují obvinění ze lži, někteří rektoři kvůli postupu agentury volají po odvolání jejího předsedy Petra Matějů a pět interních hodnotitelů již rezignovalo. Dva z nich v otevřeném dopise žádají o zbavení mlčenlivosti. Chtějí vysvětlit, co se stalo, a vyvrátit údajné polopravdy, jež případ doprovázejí.

Reakcí:28
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|18.03.2014

Když superlaser brzdí kafe, sušenky a jiné absurdity

Je to tak trochu střet dvou světů. Na jedné straně nejsložitější vědecká struktura, jakou kdy Česko budovalo. A na straně druhé asi až příliš striktní úředníci, které zajímá i to, kolik v projektu superlaseru Extreme Light Infrastructure projedli sušenek, vypili kávy a jestli dodali ústřižky z letenek hostujících fyziků. Už tak zpožděný projekt, jehož financování bylo „rozfázováno“ do dalšího programovacího období EU, to ještě více zatěžuje.

Reakcí:22

Vzkazy

Vážený pane Rychlíku,

GA ČR vypsala soutěž o podporu bilaterálních projektů také s Německem (DFG). Problém je, že, podle zpráv z Německa, německá strana údajně ještě neuzavřela rozhodování o tom, zda letos do spolupráce půjde. A to především kvůli nedobrým zkušenostem z minula, nekompatibilitě hodnocení a termínovým nesouladům. 

Snadno ověříte.

 

http://www.dfg.de/en/research_funding/international_cooperation/partners...

 

GA ČR potřebuje personální změny vedení, audit a postihy zodpovědných.

ad GAČR a komentáře

Vážený Čtenáři ČP,

díky za Vaše ohlasy. Přiznám se, že už dlouho na našich stránkách nediskutuji a někdy ani nečtu diskuze... Pokud budete mít tipy či nápady, napište mi prosím na rmt@email.cz nebo přímo volejte na 724 913 916. Nezměnilo se něco, že bychom se také sešli, jak jsem Vám již dříve navrhoval? ;-) Srdečně, rmt

Vážený pane kolego,

moc děkuji. Docela vážně, nyní jde trochu i o život. Ale pamatuji, co jsem Vám napsal v minulosti. A velmi rád Vás jednou vyhledám. Především chci Vám i redakci poděkovat. Děláte dobrou práci. Fandim vám nejen já. To jistě pozorujete. Držte se. A jen pro zajímavost:

 

http://news.sciencemag.org/people-events/2014/04/former-u.s.-research-fr...

 

Věrný čtenář

Péťa, Cyril a NÚDZ

Pane kolego Rychlíku,

 

"administrátoři" GAČR se dostali na sestupovou dráhu, které připomíná naprosto věrně terminální fáze totalitních režimů, jak jsme je poznali v roce 1989 a v současnosti známe z Lukašenkova Běloruska, aktuálně z Ukrajiny. Janukovyčova vila, Hoschlův NÚDZ.

 

 

www.gacr.cz :

 

"S využitím zahraničních zkušeností a po rozsáhlých diskusích v odborné komunitě se v zájmu vytvoření podmínek pro kvalitní práci expertních orgánů předsednictvo GA ČR rozhodlo přistoupit k tomuto opatření:

*Navrhovatel nebo spolunavrhovatel*, jehož návrh projektu bude v letošním roce v jakékoli soutěži GA ČR vyhodnocen jako projekt nedoporučený k financování v první fázi posuzovacího řízení, nebude moci v roli navrhovatele nebo spolunavrhovatele v příštím roce předložit návrh projektu do žádné z veřejných soutěží vyhlašovaných GA ČR v rámci téže skupiny projektů (standardních, juniorských, mezinárodních).

Toto opatření je vedeno snahou vytvořit navrhovateli a spolunavrhovateli dostatečný časový prostor pro přípravu a vytvoření kvalitního návrhu."

Krácení peněz na postdoktorské projekty

Dobrý den, 

 

možná by byl zajímavý komentář k informaci GAČR o plánovaném zrušení financování postodoktorských projektů pro tento rok z důvodu pozměňovacího návrhu rozpočtového výboru PČR. Viz.:

 

http://www.gacr.cz/cerny-patek-13-pro-ceskou-vedu/

 

Od stran slibujících podpoření vědy v ČR je to zarážející a zároveň jde o extrémně negativní signál pro mladé vědce.

 

S pozdravem, 

 

DH

ad GAČR / -57 mil. Kč.

Dobrý den, díky, sleduji to, uvidíme ve čtvrtek 19/12, jak se to v PSP vyvrbí... Mějte se pěkně, rmt

Dobrý den, viděli jsme, jak

Dobrý den,

viděli jsme, jak to včera dopadlo. Připojuji se k Davidovi s žádostí, jestli byste se zde nemohl trochu zaangažovat. Proč strany (i ty z rodící se nové koalice) slibující podporu vědy a to i základního výzkumu smetou ze stolu návrh na vrácení takové relativně drobné částky. 

Zdraví K. M.

Who's Afraid of Peer Review?

http://www.sciencemag.org/content/342/6154/60.full

 

A podobné je to se státní podporou "inovací".

RIV

Vážený pane Rychlíku,

 

slyšíte to ticho, kolem následující zakázky?

 

https://zakazky.vlada.cz/contract_display_128.html

 

Tím pádem se nekoná 3. etapa hodnocení

http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=685899

 

TICHO, TICHO, TICHO ...

Navrat

Zdravim,

 

vite o tom, ze Navrat v letosnim roce nebude vyhlasen? Zajimalo by mne proc.. MSMT mlci a koncepcni mi to opravdu neprijde..

 

DS