Jana Máchalová

Móda & Luxus
Jana Máchalová|28.01.2014

Pohoupej mě v rytmu rocku. Tohle mají chlapi nosit!

Již před pár desítkami let prohlásil David Bowie, hudební legenda šedesátých let, že muzika a ohoz jsou spojené nádoby. Není tedy od věci, že Agostino Poletto, ředitel Pitti Imagine Uomo, se rozhodl 85. výročí tohoto nejvýznamnějšího světového veletrhu pánské módy spojit s hudbou: „Pitti hází virtuální minci do jiskřícího jukeboxu, který vydává zvuky, slova a obrazy.“ Reportáž Jany Máchalové.

Reakcí:0
Móda & Luxus
Jana Máchalová|13.01.2014

O současném stavu módního světa

Současné trendy se inspirují nejen minulostí. Po veletrzích přízí a materiálů je jasné, že na navrhování má vliv i technický pokrok. Nové technologie nicméně nezastíní touhu po ruční práci. Nestačí již znát odkaz na tradici, žádá se dotek lidské ruky. V předchozích sezonách se hovořilo o kusové výrobě v kontrastu k průmyslové, nyní se spíše zdůrazňuje rukodělnost, píše Jana Máchalová.

Reakcí:0
Móda & Luxus
Jana Máchalová|16.11.2013

Taková je síla hadru aneb Nekonečně složitý příběh punku

Co je příčinou toho, že se punk opět vznáší ve vzduchu? Nebo se vznáší ve vzduchu stále? „Punk je příběh nekonečně složitý. Vypovídá o jednotlivci, na kterém skutečně záleží a jehož křik proniká z nitra ven do ulic města... Kam zmizela brutálně rychlá muzika, frenetický řev zakódovaný do hadrů? Slyšíte jen kecy celebrit. Nestýská se vám po upřímnosti?“ ptá se Jana Máchalová.

Reakcí:1
Móda & Luxus
Jana Máchalová|28.09.2013

Svěcení jara: Barvitý příběh jednoho představení, v němž se mísí svět módy a umění

„Ticho, děvky ze šestnáctého!“ vykřikl hudební skladatel Florent Schmitt v divadle Champs-Élysées. Psal se květen roku 1913. Baletní představení Svěcení jara, k němuž hudbu napsal Igor Stravinskij, vyvolalo naprostou bouři. Od něj se pak odvíjejí příběhy mnoha osobností rozličných sfér tehdejší společnosti, které jsou jasnou ukázkou toho, jak móda žije v symbióze s uměním. Stojí za to si je připomenout...

Reakcí:1
Móda & Luxus
Jana Máchalová|30.03.2013

Nebereme v Česku módu příliš vážně?

Móda skutečně komunikuje. Naše země řeč módy z větší části doposud nepochopila. Zatím ji jen slabikuje ústy těch, kteří nemají nadání pro jazyky. Jak jinak si vysvětlit ty neuvěřitelné komentáře snesené na hlavy celebrit a vládních představitelů? Svět se změnil, je třeba ho sledovat, píše Jana Máchalová.

Reakcí:1
Móda & Luxus
Jana Máchalová|14.02.2013

Hitem v módním průmyslu se stává 3D tisk

Módní svět je v některých ohledech nevypočitatelný – po vlně nostalgie a retrománie se nyní upíná k novým technologiím a očekává třetí průmyslovou revoluci spojenou s digitalizací. Spolupracovnice ČESKÉ POZICE a historička módy Jana Máchalová identifikovala tři současné hity, které momentálně hýbou módním průmyslem. Nejvíce pozornosti poutá 3D tisk.

Reakcí:4
Móda & Luxus
Jana Máchalová|15.12.2012

Růže od Iriba: Parfém, v němž se zhmotňují příběhy slavných Pařížanů

Marie-Hélène Rogeonová v Praze představila nový parfém své firmy Les Parfums de Rosine. Je potomkem slavných parfumářů z jihu Francie, její dědeček Louis Panafieu dodával samotnému Napoleonovi III. kolínskou vodu a pomádu na knír. „Kromě vůní spojených se světem růží se mi při rozhovoru s Marie-Hélène Rogeonovou vybavovaly úžasné souvislosti se jmény Pařížanů, kteří do ,pohádky‘ o této madam zapadají,“ píše Jana Máchalová.

Reakcí:0
Móda & Luxus
Jana Máchalová|11.11.2012

Retrománie: Opravdu bychom si přáli návrat do úžasné minulosti?

Nostalgie vzdychající po minulosti a únik do idealizované budoucnosti jsou stěžejní náměty současných trendů, a to nejen v módě. Ukrást si kus ze života těch ještě nenarozených nebo si přivlastnit vzpomínky někoho, koho dávno polkla zem... Nejedná se spíše o neschopnost vyrovnat se se závratným tempem rozvoje technologií a hrozící ztrátou smyslu v sekularizovaném světě?

Reakcí:4
Móda & Luxus
Jana Máchalová|07.07.2012

Co se to stalo s módou? Efekt zvítězil nad praktičností.

Za mimořádně zdařilou instalací výstavy Louis Vuitton – Marc Jacobs v pařížském muzeu Les Arts Decoratifs se skrývá něco mnohem hlubšího. Jací byli zákazníci zakladatele firmy Louise Vuittona a jací jsou ti současní, které oslovil nový trend Marca Jacobse?

Reakcí:1
Móda & Luxus
Jana Máchalová|27.02.2012

Gentleman a švihák doporučují...

Prestižní lednový veletrh pánské módy Pitti Imagine Uomove Florencii nezklamal. Představil muže elegantního, dbajícího na kvalitu materiálu a zpracování, který si potrpí na řemeslně dokonalé doplňky. To vše uprostřed diskuse módního světa o rozpadu západní konstrukce mužství a půlstoleté snaze mužů o zviditelnění. Infantilní ochranný štít už se nenosí. Jedním z důležitých módních proudů je snaha obnovit úctu k předmětům každodenní potřeby.

Reakcí:0

Vzkazy

Odborná konzultace

Vážená paní Máchalová,

 

dovoluji si Vás tedy touto cestou oslovit s následující prosbou.

 

Jsem studentkou oboru Dějiny umění na Palackého univerzitě v Olomouci a bakalářskou práci na téma „Výtvarný surrealismus v módě“ bych měla psát pod vedením pana profesora Štěpánka. Ráda bych konkrétně zpracovala téma vztahu Elsy Schiaparelliové a Salvadora Dalího. Odborné konzultace v oblasti dějin umění mám již zajištěny, chybí mi však odborná rada v oblasti módy. Vzhledem k tomu, že Vás považuji za jednu největších odbornic v oboru, obracím se na Vás jako na autorku knihy Budiž móda, z níž jsem získala mnoho potřebných informací. Přesto bych Vás však ráda požádala o konzultaci.

 

Chápu, že jste jistě velmi vytížená, proto bych se v případě, že byste byla ochotna mi poskytnout konzultace, samozřejmě přizpůsobila Vašim časovým možnostem i formě komunikace.

 

Předem Vám velmi děkuji za jakoukoli reakci.

 

S přáním hezkého večera

Marika Hankiewiczová

k tomu punku

Dala jste si s tim stylovym zakotvenim punku velkou praci, oceňuji! Koukněte na www.stylesurfin.cz. Brzy tam pridam i muj pohled na tenhle stylovej podvod, zdravim, Kurt :)

Antonio Marras -Italy,moda

Děkuji za krásné a kultivované články o Itálii, Sardinii  a hlavě o modě od Antonia Marrase.Je vidět, že píše někdo, kdo má to nejlepší vzdělání v dané oblasti a orientuje se v problematice.Kvůli článkům od Vás,jsem si zřídila účet na České pozici.

Žila jsem v Italii a navštěvovala ji. Hlavně Toskánsko je krásné, okolí Carrary a Firenze-Florencie.Sardinii ještě neznám.Mohu potvrdit, že i v běžných domácnostech se dbá na vkusné zařízení a prosté denní oblečení je elegantní,jednoduché a vychází z tradic a není vždy drahé.Celý kraj i architektura inspiruje ke kráse a prolíná se do běžného života.Italové a Italky to mají v krvi.Ještě jednou dík.Zdravím...JK.

Charita a TIMEOUT

Dobrý den,

neměla byste zájem zveřejnit na vašem webu článek o projektu Mikina vrací do života, kterým značka TIMEOUT podporuje autismus v ČR?Jedná se o výměny obnošených mikin ze kterých budou postižení lidé tvořit nové designy, za mikiny nové s 50% slevou. Jedná se charitativní akci pro dobrou věc. Pokud vás téma zaujalo, pošlete mi prosím váš e-mail a já vám pošlu článek s fotkami. Děkuji za odpověď!Hezký denMichaela Králová(PR konzultace, Xantipa agency)