Jan Žižka

Energetika
Jan Žižka|04.04.2014

Ministr energetiky USA: Cenu ropy manipulovat nesmíme

Kdo očekává, že USA použijí své objemné strategické rezervy ropy jako zbraň proti Rusku, bude zklamán. Vyplývá to z rozhovoru ČESKÉ POZICE s americkým ministrem energetiky Ernestem Monizem. „Strategické rezervy máme proto, abychom mohli reagovat na nouzové situace. Jejich smyslem není manipulovat ceny ropy,“ říká Moniz. A dále vysvětluje, že nové bloky Temelína se budou Česku hodit. Stejně jako temelínská elektřina Německu.

Reakcí:38
Podnikání a trhy
Jan Žižka|04.12.2013

Obří obchod na Urale se zadrhl. Čechům hrozí miliardové ztráty.

Modernizaci uralského závodu na výrobu železničních vagonů, na níž se podílela česká společnost Alta, komplikují problémy se subdodávkami. Potenciální problém má ale i český stát. Úvěr na projekt totiž poskytla Česká exportní banka a pojistila státní pojišťovací společnost Egap. V případě krachu jedné z firem, přes níž finance putovaly, by pojišťovna přišla o více než dvě miliardy korun. Češi však věří v politickou podporu prezidenta Miloše Zemana.

Reakcí:6
Právo a bezpečnost
Jan Žižka|02.12.2013

Český stát v kauze MUS: Oběť, nebo viník?

Má stát právo na náhradu škody v řádu miliard korun, byť mu ji soud ve švýcarské Bellinzoně zatím nepřiznal? Jak už to bývá, jasná otázka „Kdo za to může?“, že soud nám nic nepřiznal, nemá v případě ochuzení českého státu žádnou jednoznačnou odpověď. Vina je rozprostřena do všech (politických) stran, každý obviněný může prohlásit, že bez pochybení toho druhého se nemohlo nic špatného stát, píše Jan Žižka.

Reakcí:1
Energetika
Jan Žižka|29.11.2013

Prahu čeká další majetkový přesun. Jde o teplo na levém břehu Vltavy.

Teplárenská společnost Dalkia podle informací ČESKÉ POZICE do konce roku předloží závaznou nabídku na koupi části Pražské teplárenské – plynových kotelen na levém břehu Vltavy. Nutný je souhlas hlavního města jako minoritního akcionáře Pražské teplárenské, kterou většinově ovládá holding EPH. Z  politických kuloárů přitom zaznívá, že metropole by měla být opatrná.

Reakcí:5
Podnikání a trhy
Jan Žižka|26.11.2013

Jak Češi zatlačí na Moskvu kvůli pohledávkám?

O pořadatelství World Expo 2020 se bude rozhodovat elektronicky tuto středu poté, co jednotliví kandidáti v Paříži představí své prezentace. Kromě ruského Jekatěrinburgu kandidují tři města – turecký Izmir, brazilské Sao Paulo a Dubaj za Spojené arabské emiráty. Česká vláda by údajně měla o svém hlasu rozhodnout těsně před hlasováním. Ovlivní nějak její postoj nesplácené české pohledávky v Rusku?

Reakcí:2
Energetika
Jan Žižka|25.11.2013

ČEZ má zájem o vstup do Pražské plynárenské

Plány TOP 09, která chtěla pro hlavní město dokoupit veškeré podíly německé firmy E.ON v Pražské plynárenské, narazily na odpor ostatních stran. Nyní se jedná, jak Praha navýší podíl, aby získala mírně nadpoloviční většinu. Necelou polovinu by koupil další investor. Ve hře je Křetínského holding EPH, skupina KKCG podnikatele Komárka a další německá firma EnBW. Jako čtvrtý hráč se dle zjištění ČESKÉ POZICE hlásí ČEZ.

Reakcí:1
Energetika
Jan Žižka|23.11.2013

Rusnok a uhlí

Na místě je otázka, zda by aktivita Rusnokova kabinetu mohla zastáncům těžby uhlí vůbec vyhovovat. K prolomení územních limitů striktně vzato stačí rozhodnutí vlády. Ale například k vrácení takzvaných vyvlastňovacích paragrafů do horního zákona už je třeba souhlas parlamentu. A bez toho se může těžba uhlí za limity na Mostecku jevit nereálnou.

Reakcí:4
Podnikání a trhy
Jan Žižka|22.11.2013

Odchod trenéra do Plzně? Vyloučeno, říká majitel Dukly.

Petr Paukner jako většinový vlastník fotbalové Dukly Praha nehodlá jít cestou velkých „investic bez hranic“ majitele Sparty Daniela Křetínského. Ve svém rozletu je celkově střízlivější. Další investice v Dukle nejsou vyloučeny, ale zároveň jsou fakticky podmíněny předchozími úspěchy klubu. A při současné ekonomické konstelaci o to více záleží na trenérovi, který „ví, co dělá“.

Reakcí:0
Energetika
Jan Žižka|22.11.2013

Dukovany čelí riziku předčasné smrti. A hrozí jim role „rukojmího“ Temelína.

Nejistota v české energetice a sociální problémy na Třebíčsku – to jsou možné dopady rychlejšího uzavření současných bloků jaderné elektrárny v Dukovanech. Je totiž sporné, zda evropská pravidla umožní jejich přežití za horizont poloviny dvacátých let tohoto století. Už nyní vzniká diskuse, zda místo jednoho chystaného temelínského bloku nepostavit další reaktor spíše v Dukovanech.

Reakcí:17
Energetika
Jan Žižka|21.11.2013

Břidlicový plyn – argumenty pro bublinu, argumenty pro zázrak

Ekonomický boom, který těžba břidlicového plynu přináší, nebude nijak zázračný. Energetika je pouze jedno z řady odvětví, a ani navazující průmysl – například petrochemický – ekonomiku úplně nevytrhne. Tak zní jeden ze skeptičtějších argumentů vůči surovině, která v očích mnoha postavila USA na nohy. Lze však namítnout, že i malý každoroční dopad na růst ekonomiky může z dlouhodobého hlediska znamenat mnoho.

Reakcí:12

Vzkazy

Česko-Německá jednání o přetocích el. proudu

Dobrý den,

v článku "Česko ochrání před návalem proudu z Německa "elektrické" hranice" z 20.5.2013 píšete o německo-českých jednáních o phase shifters a jejich výsledcích. Chtěl bych se zeptat odkud jste čerpal tyto informace. Případně, zdali jsou zápisy z těchto jednání někde dostupné.

Předem děkuji.

Jiří Vlček

 

Martin Roman

prodal IaC Energo. I jako Instrumentation -měření a C jako Control -řízení. To nemůže udělat člověk s čistým svědomím, ledaže by žádné neměl, tedy ani hlavu. Ještě že to uměl zdůvodnit. Přirovnal bych to k výmluvám člověka, který se nastěhuje a prodá metr, kleště atd. s odůvodněním, že se teď soustředí jen na bydlení. Že se o něj nezajímají OČTŘ? (orgány činné v trestním řízení). Tož tak   Zdraví    Laco

Dobry den,   S velikym zajmem

Dobry den,

 

S velikym zajmem jsem precetla Vas clanek 'Plynové zásobníky hýbou Českem. Jako Dráb Fischerem.' Projekt v Rozne sledujeme jiz nekolik let a je opravdu podivny.

 

Take od roku 2010 sledujeme vyvoj na ceskem virtualnem obchodnim bodu pro obchodovani s plynem  a publikujeme denni ceny na over-the-counter trhu.

 

Budete-li nekdy mit nejake dotazy, nevahejte se na me prosim obratit.

 

S pozdravem,

Katya Zapletnyuk
Editor - European Gas Markets
ICIS
t +44 207 911 1947
f +44 207 911 1852
e katya.zapletnyuk@icis.com

www.icis.com

 

Biometan, bioplyn

Vážený pane Žižko,

dovolili jsme si ocitovat Váš článek na našem webu (s uvedením zdroje i autora). Pokud byste do budoucna měl odborné dotazy kolem biometanu či bioplynu, jsme Vám k dispozici.

Hezký den

Jan Jareš, člen představenstva České bioplynové asociace

tel. 602563348, e-mail: jan.jares@czba.cz

 

Situace z pohledu železniční dopravy

Dobrý den, jsem dopravním inženýrem a dělám již přes 30 let do nákladní železniční dopravy a po revoluci zjm.do přeprav rafinérských produktů. Dnes pracuji jako nezávislý konzultant pro fabriky. Celková situace Unipetrolu se totiž také velmi promítá do situace na české železnici, která má zase vliv na zdánlivě nesouvisející obory. Jsem přesvědčen, že je za minutu 12, Poláci jsou v Unipetrolu jednoznačně destruktivním elementem (vidím to třeba na situaci v Unipetrolu Doprava). Bohužel celá situace nahrává Rusům zvýšeným tlakem na  dovoz hotových produktů, protože  (přehnaně řečeno, ale v zásadě pravdivě)  nemají zájem na zpracování ropy v Česku. Vidím to na  zvýšené přepravě PHM ze zahraničí ( a to nemluvím o setrvalých poptávkách na dovoz Běloruska/ Slovinska, Rotterdamu - furt prostě Rusák :-)  ) , zastavením výroby řady chemických produktů v Litvínově apod,  nebo taky třeba na osudu Parama atd. Čili - pokud neudržíme rafinérie, tak je opravdu pravda, že je to skoro konec provázanosti  chemického průmyslu v Česku. A dělá dobře Babiš, když buduje alternativní zdroje čpavku, močoviny, anilínu , jenže v Duslu, ne v Čechách... Zdraví  Oldřich Sládek

co ovlivní tendr na dostavbu ETE a mluvit se o tom nebude

Dear Sir, dorogoj gospodin,

nevím do jaké míry, ale ovlivní to. Je to přirozené a prosté, ale mluvit se o tom nebude. Jak já to vidím: dostavba bude spojena s řadou služebních cest a cesty do USA jsou mnohem příjemnější a výhodnější, než do Ruska. Mně můžete věřit, zažil jsem ty i ony.

Yours very sincerely s najlučšimi poželanijani  Laco

Poslední potíže ČEZu

Hezký den,

v poslední době se otevřeli velmi nepříjemné potíže ČEZu.

Jaký je váš názor na vliv francouzské AREVy a tendru na dostavbu Temelína?

Může se bojovat i na takových to bojištích?

Děkuji za reakaci.

 Zdeněk

Ano

Dobrý den, myslím, že vyřazení Arevy může významně přispět k tomu, že nebude vybrán žádný vítěz temelínského tendru a že nakonec ani nebude žádná dostavba Temelína. Netvrdím, že to tak stoprocentně bude, ale považuji pravděpodobnost za poměrně vysokou - velmi zhruba padesát na padesát.

Posílám odkaz na starší články, ve kterých se tomuto tématu věnuji:

http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/projekt-dostavby-temelina-mu...

http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/spor-areva-versus-cesko-brus...

Zdraví Jan Žižka

O našem světě.

Lidéjsou u nás, ale i jinde ve světě, přímo zavalováni, mateni tak v úsudcích, obrázky, běžící 24 hodin za den, nazývané zprávami. Většinou, ale ty důležité pro jejich obyčejný život "sehnat, je velmi obížné. Důsledke je nedorozmění

o nutnosti takových událostí, nespokojenost většiny občanů.Výjimku z tohoto trendu, je mimo jiné, i článek s názory pana Gotta, známého zpěváka. Jeho názory se velmi liší od těch, které nám byly předkládány našimi mediemi.Tento článek je uveřejněný v Blesk TV magazinu , s programem TV od 4.1.2013 s názvem "Kdo ovládá tento svět"!

Je to velmi pravdivý popis příčin rozhodujících událostí , které se udály i u nás.

  Ještě podrobnější vysvětlení příčin vzniku těch skutečně závažných událostí, 

je popsán v útlé knížce s názvem "Sezame, otevři se!",vydané nakladatelstvím "Nová Forma" v Českých Budějovicích. (horak@novaforma,cz)

Tam se čtenář dozví  základní informace o obrovských silách, trendech, které tvarují náš svět. O existenci těchto sil, obvykle poháněných technologiemi, 

něco málo ví jen jeden člověk z tisíce.