István Léko

HOT TOP|Podnikání a trhy
István Léko|22.04.2014

Fotbalové Euro 2020 v Praze nebude

Aktualizováno. Osmačtyřicet hodin před vypršením lhůty na dokončení přihlášek fotbalová asociace požádala ministra školství Marcela Chládka, aby vládě nepředkládal žádost o garance pro Euro 2020. Kolaps českého snažení o eurošampionát odstartovala pražská radnice. Odmítla podepsat smlouvu mezi hlavním městem, Fotbalovou asociací ČR a UEFA, která byla nutnou podmínkou kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy.

Reakcí:8
Podnikání a trhy
István Léko|15.03.2014

Česká pozice v Lidových novinách

Když jsme zakládali internetový magazín ČESKÁ POZICE, do podtitulu jsme napsali: „Informace pro svobodné lidi“. Ta čtyři slova jsme ale nepovažovali v první řadě za slogan. Spíše slouží jako kompas, a to dvojznačně – svobodní autoři jsou zbyteční bez svobodných čtenářů. Od 15. března získává ČESKÁ POZICE dvě různé podoby: průběžně aktualizovaný internetový magazín a sobotní přílohu v tištěném vydání LN. Slogan jsme zachovali. Jako signál důvěry i jako společný kompas.

Reakcí:4
Podnikání a trhy
István Léko|11.03.2014

ČESKÁ POZICE míří i do tištěné podoby

ČESKÁ POZICE získá od 15. března 2014 dvě různé podoby: průběžně aktualizovaný internetový magazín na současné adrese www.ceskapozice.cz a sobotní přílohu v tištěném vydání Lidových novin. Oba produkty bude vytvářet stejný tým, jenž bude součástí rozšířené redakce LN.

Reakcí:3
HOT TOP|Finance
István Léko|13.02.2014

Sisákova finta s insolvencí Via Chem Group

Kdyby se jednalo o běžnou podnikatelskou kauzu, mohla by to být neutrální zpráva: Upadající společnost Via Chem Group, která věřitelům dluží dvě miliardy korun, zkusí uniknout krachu. Navrhuje Krajskému soudu v Českých Budějovicích, aby se její insolvence řešila formou reorganizace. Jenže nepíšeme o běžné podnikatelské kauze, píšeme o kauze Key Investments. ČESKÁ POZICE analyzovala, komu rýsující se změna vyhovuje a proč.

Reakcí:14
Politika
István Léko|19.01.2014

Tannhäuser a jeho Pražané

Obě pražské premiéry Wagnerova Tannhäusera se povedly nad očekávání, míní István Léko, na rozdíl od některých kritiků. A chválí Národní divadlo, které byť trochu pozdě, ale přece jen důstojně a na vysoké úrovni oslavilo 200 let od narození geniálního skladatele. Proč ale byla na druhé premiéře v hledišti spousta neobsazených míst?

Reakcí:2
Politika
István Léko|01.01.2014

Kdo bude hrát první housle v roce 2014

Letos uplyne 25 let od sametové revoluce. Pokusme se z velké výšky a se značnou mírou nadsázky podívat, kdo hrál v České republice v tom či onom období první housle neboli kdo se smál nejvíce.

Reakcí:2
Podnikání a trhy
István Léko|08.12.2013

Petr Kellner na prodeji podílu v EPH vydělá miliardu eur

Finanční skupina PPF Petra Kellnera se chystá prodat svůj podíl (44,44 procenta akcií) v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH). Jeho hodnota se odhaduje na 1,2 miliardy eur. Nejbohatší Čech tak investici do EPH, kam vstoupil v roce 2009, může zhodnotit téměř desetinásobně. Od Kellnera se jedná o logické rozhodnutí: dokončí investici s parádním ziskem a pro jeho další byznys bude strategičtější držet hotovost než menšinový podíl v EPH.

Reakcí:9
Podnikání a trhy|Energetika
István Léko|07.11.2013

Shell prodal Unipetrolu svůj podíl v České rafinérské za půl miliardy korun

Dlouho očekávaný odchod z českého trhu je potvrzen. Následovat může i další z akcionářů České rafinérské, italský koncern ENI. Poté se očekává se ovládnutí trhu dvěma velkými středoevropskými hráči: PKN Orlen a maďarským podnikem MOL.

Reakcí:0
Energetika
István Léko|07.11.2013

Šestimiliardová akvizice Pražské plynárenské vyvolá válku politiků

Už rok a půl se vedou jednání o koupi podílů v plynárenských firmách od společnosti E.ON. Cena neustále stoupá a současně s tím jsou pražští politici čím dál rozhádanější. Nyní už nastal totální chaos a lze čekat, že do konce roku přeroste v nesmiřitelný střet mezi TOP 09 a ostatními stranami.

Reakcí:10
Politika
István Léko|26.10.2013

O koalici 111 rozhodne Babiš, ale rozzuřený prezident ji bude důsledně torpédovat

Nesloží-li vládu sociální demokracie, hnutí ANO Andreje Babiše a lidovci s pohodlnou většinou 111 poslanců, země se může na jaře těšit na nové volby. A do té doby bude vládnout prezident Miloš Zeman pomocí kabinetu Jiřího Rusnoka, což je absolutně nepřijatelné pro budoucnost našeho státu.

Reakcí:43

Vzkazy

Via Chem Group bondy nevyplatil. Jak v kauze Key Investments dál

Proč uvádíte lež v tomto článku, že v Praze 10 jde „jen“ 94 milionů, když jde o 200 milionů korun ??? Tuto vyšší částku jste uvěřejnili nejen u Vás několikrát, ale i mnoho dalších médií!?

Via Chem Group bondy nevyplatil. Jak v kauze Key Investments dál

Proč uvádíte lež v tomto článku, že v Praze 10 jde „jen“ 94 milionů, když jde o 200 milionů korun ??? Tuto vyšší částku jste uvěřejnili nejen u Vás několikrát, ale i mnoho dalších médií!?

Via Chem Group bondy nevyplatil. Jak v kauze Key Investments dál

Proč uvádíte lež v tomto článku, že v Praze 10 jde „jen“ 94 milionů, když jde o 200 milionů korun ??? Tuto vyšší částku jste uvěřejnili nejen u Vás několikrát, ale i mnoho dalších médií!?

jeden panák

Jeden panák tady řádí a straší víc a není to ten na vložené fotce.

Zdá se, že ten Vám nevadí!

"Politicky jsme přísně neutrální"

Vážený pane Léko,

 

na stránce Kdo je česká pozice píšete, že jste "politicky přísně neutrální". Věnujte tomu prosím minutu a projděte si seznam článků vašeho redaktora pana Mládka (toho času stínového ministra za ČSSD). Pak nám prosím napište, kde v tom můžeme hledat neutralitu. Případně jestli neutralitou nemyslíte spíše pluralitu. A má být vůbec médium neutrální (ve vašem případě pluralitní), je to vůbec dosažitelné a žádoucí? Nebo má mít čitelný světonázorový hodnotový koncept (jako má např. The Economist viz "What, besides free trade and free markets, does The Economist believe in")?

 

Jinak Českou pozici rád čtu, ale jen sekci věnovanou vědě. Zdravím tímto pány Chýlu a Rychlíka, kteří jsou skutečně kvalitními redaktory.

 

S úctou

 

Patrik Zima

 

Ahoj

Ahoj Istvane,

 

Skvele clanky!!

Ingrid 

 

Diskuse

Vážený pane Léko,

myslíte, že by bylo možné, aby Vaši autoři s Vámi v čele dodržovali vyšší kulturu diskusí pod články? Chápu, že není možné ovlivnit úroveň vyjadřování čtenářů často skrytých za anonymní přezdívkou, ale u Vašich autorů, a zejména u Vás samotného, to snad nebude problém. Věřím, že to prospěje celé ČP a zvýší nejen můj požitek ze čtení diskusí.

Na Vaši rétorickou otázku "Bože, jaké to máme čtenáře?" je totiž možné odpovědět pouze to, že máte takové čtenáře, jaké k sobě svým psaním a diskusemi přilákáte.

Předem díky a hodně úspěchů do další práce

 

Martin Hubinger

Smysl titulku

Dobrý den, když jsem viděla titulek Vašeho článku, opravdu jsem se vyděsila, že Fischer chystá nějaká speciální opatření pro své vlastní podniky (tedy Fischerovy), přemýšlela jsem, zda má nějaké podniky a co jsem o nich kdy slyšela. Až po chvíli jsem pochopila, že jste myslel na podniky vlastněné státem. Ty, doufám, dozajista nejsou Fischerovy, ale státu. Tedy titulek (který je dosti klíčovým vybídnutím k četbě a já skutečně začala číst právě s touhou zjistit, cože jsou ony Fischerovy podniky) je napsán chybně. Ministr Fischer chystá zásadní změny v dohledu státu nad jeho podniky -tak asi měl znít titul. I tak by byl poněkud matoucí, ale bezchybný. Omlouvám se za dlouhé vysvětlování, ale tento týden je to už druhá chyba téhož ražení na stránkách české pozice, takže jsem nevydržela.

Zdravím svého (ne jeho, ani mého) oblíbeného autora.

Eva Bednářová

výhružky p.Macka smazáním komentáře

Výhružka         " Fotoeditor převzal obrázek z agentury Reuters, která v popisku uvádí, že jde o oběti nedávného chemického útoku na předměstí Damašku. Pakliže své tvrzení, že jde o obrázek z Íránu po zemětřesení, nějak nedoložíte, Váš komentář smažu. Děkuji za pochopení."          je neuvěřitelná.                                                 Pokud k tomuto chování nezaujme ČP svou pozici, tak se znemožní taktéž. Pan Macek je diletant, ale ani diletant nemůže dělat takovéto excesy.  Jsem  šokován a zklamán. 

Kvalita autorů

Tedy, kde jste sebral Kalenského, Koutníka a Macka (řazeno abecedně), to by mne fakt zajímalo.... Co soudíte o větě "Následné zajištění chemických zbraní bude určitě relevantnější úkol než sekundování modropřilbatému kontingentu Fidžijců, Nepálců a jiných živých štítů."?

Zdraví spolubydlící z koleje... dávno tomu :-).