Gábor Stier

Světové události
Gábor Stier|18.03.2014

Ukrajinský politolog: Krymský scénář má na východě země malou šanci

Po připojení Krymu k Rusku, k čemuž  formálně zbývá ještě ratifikace příslušného zákona ruskými poslanci, by se ukrajinská vláda měla spíše snažit o nápravu fungování státu než o zachování územní celistvosti Ukrajiny. Jejím hlavním by měla být snaha zabránit tomu, aby ruský prezident Vladimir Putin nezašel ještě dále, říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI ředitel kyjevského analytického centra Penta Volodymyr Fesenko.

Reakcí:18
HOT TOP|Světové události
Gábor Stier|16.03.2014

Zástupce krymských Tatarů: O budoucnosti Krymu referendum nerozhodne

Čtvrt milionu krymských Tatarů je pro zachování územní celistvosti Ukrajiny a nedělní referendum na Krymu odmítalo. Situaci, jež po něm nastane, krymští Tataři vyhlížejí se sobě vlastní rezervovaností vyplývající z historických příčin, a zaujímají vyčkávací postoj. O osudu poloostrova rozhodne jednání Ruska, USA, EU a Ukrajiny, říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI místopředseda krymskotatarského parlamentu Nariman Dželjal.

Reakcí:27
HOT TOP|Světové události
Gábor Stier|02.03.2014

Stane se z Krymu sud střelného prachu?

V důsledku absence státní moci, která by se dokázala soustředit i na něco jiného než na Kyjev, na perifériích Ukrajiny narůstá chaos. Což je pro Krym obzvlášť nebezpečné, protože na něj má zacíleno nejen Moskva, ale i Ankara. A také čím dál markantnější fundamentalistický islám. Pokud by „černomořské Kosovo“ explodovalo, znamenalo by to kromě začátku rozpadu Ukrajiny i destabilizaci celé eurasijské oblasti. Píše Gábor Stier.

Reakcí:7
HOT TOP|Světové události
Gábor Stier|02.03.2014

Ruský Majdan na Krymu

Na Krymu převažuje ruské smýšlení, disponuje pouze slabou ukrajinskou identitou a situace na něm je napjatá k prasknutí. Poloostrov, který inklinuje k Moskvě a chystá se na referendum o autonomii 25. května, by v budoucnu mohl být jedním z nástrojů, s jehož pomocí může Rusko vyvíjet na Ukrajinu tlak. I Kremlu však musí být jasné, že atmosféra na Krymu není ani tolik proruská jako spíše prosovětská, píše Gábor Stier.

Reakcí:17
HOT TOP|Evropa
Gábor Stier|26.02.2014

Ukrajina po bitvě: Evropa se z vítězství Majdanu raduje předčasně

Dnes už nikoho nezajímá, že ulice hravě smetla politický kompromis, jehož bylo v Kyjevě dosaženo s pomocí ministrů zahraničí Polska, Francie a Německa. A stejně dopadne každý, kdo se znelíbí Haliči. Vítězství Majdanu tedy kromě útěku prezidenta Janukovyče znamená i to, že už si nikdo nic nedělá ani z evropských vyjednavačů. Současná radost tudíž může vyprchat stejně rychle jako spokojenost Moskvy po Vilniusu, analyzuje Gábor Sier.

Reakcí:27
HOT TOP|Geopolitika
Gábor Stier|20.02.2014

Ukrajina na eurasijské šachovnici

Ukrajina je jen nástrojem v geopolitickém klání Východu se Západem. Ve skutečnosti se hraje o Rusko, pro které je důležité, aby si svého slovanského souseda udrželo v područí. Hraje se o klíčový vliv v Eurasii, jejž v důsledku převratné transformace v posledním desetiletí 20. století nabyly Spojené státy americké. Washington dělá vše v zájmu toho, aby v oblasti nevzniklo mocenské centrum, které by postavení USA ohrožovalo, analyzuje Gábor Stier.

Reakcí:33
HOT TOP|Evropa
Gábor Stier|19.02.2014

Koncovka v Kyjevě

Za situace, která momentálně panuje v Kyjevě, by stálo za to, kdyby si obě strany za barikádami dopřály přestávku k nabrání dechu a zamyslely nad tím, co je vlastně může potkat, až opustí často tak nevlídné a dočasné bezpečí zákopů. Už dávno přece nejde o osud Janukovyče a lidí z jeho okruhu či o Kličkovy ambice, nýbrž o samotnou Ukrajinu. Apeluje Gábor Stier.

Reakcí:19
HOT TOP|Evropa
Gábor Stier|12.02.2014

Ukrajina: Majdan přechází z oranžové do hnědé

Převážná většina západních představitelů se zřetelem na geopolitické zájmy nesměle přivírá oči nad tím, že na oprávněné protesty proti vládnoucí moci se na Majdanu nabalili extremisté a hněv Haliče už nemá nic společného s evropskou integrací. Pokud se Evropa včas nevzpamatuje, může se stát, že na Ukrajině bude muset volit mezi zkorumpovaným režimem Viktora Janukovyče a neonacisty. Píše Gábor Stier.

Reakcí:13
Světové události
Gábor Stier|09.02.2014

Válka v prezidentské rodině: Pád uzbecké „princezny“ a pomsta přes Twitter

Bohatství, moc a pomsta přes Twitter. V Uzbekistánu se rozhořel boj v rodině dlouholetého autoritářského prezidenta Islama Karimova. Hlavní roli v něm hrají jeho dcera Gulnara, jeho manželka a mladší dcera, tajná policie a nenávistné vzkazy posílané přes sociální sítě. Dlouho byla Gulnara považována za možnou Karimovu nástupkyni. Nyní se ji rodina snaží umlčet.

Reakcí:3
Světové události
Gábor Stier|07.02.2014

Olympiáda v Soči: Putinův surreálný sen

Zimní olympiáda v Soči je výjimečná hned z několika hledisek. Unikátní je už samotné její dějiště, neboť zatímco dole na pobřeží se fanoušci mohou v 15 stupních procházet pod palmami, nahoře v horách čeká na závodníky mráz a sníh prvotřídní kvality. Jedná se o nejdražší akci v historii sportu, jejímž hlavním posláním je dokázat světu, jak se Rusko změnilo. Putinovy hry v Soči symbolicky korunují veškeré dosavadní úsilí ruského prezidenta, píše Gábor Stier.

Reakcí:16

Vzkazy

Život plynového krále

Vážený pane Stiere,

dovolte mi, abych se stručně představil.

V letech 1992-99 jsem byl obchodním náměstkem, 1999-2001 ředitelem Transgasu. Měl jsem na starosti nákupní a tranzitní kontrakty a tím pádem příležitost poznat blíže Gazexport i Gazprom.

Rem Vjachirev navštívil Prahu oficiálně v říjnu 1998 při podpisu dosud platného dovozního kontraktu s Gazexportem, na jaře 2001 přijal k mému překvapení pozvání k oslavě 40 let Tranzitního plynovodu. Tehdy jsem ho doprovázel mj. na jednání s premiérem Zemanem. V r. 1999 jsem se zúčastnil oslavy jeho 65. narozenin v Gazpromu. V r. 1999 jsem podepsal s Jurijem V., s nímž jsme si dobře rozuměli a dokonce si tykali, dlouhodobý tranzitní kontrakt. Nepíšu Vám to proto, abych se chlubil, ale abych ospravedlnil, že si dovoluji Váš článek hodnotit.

Považuji Váš článek za mimořádně věcný, objektivní a skvěle napsaný. Toť vše.

S pozdravem,

Tomáš Tichý