Dan Macek

HOT TOP|Politika
Dan Macek|16.04.2014

Do eurovoleb jde řada zasvěcenců do „ukrajinské otázky“

Je pochopitelné, že se vůči evropské reakci na ruský postup na Ukrajině vymezují i čeští kandidáti do Evropského parlamentu. Ne vždy tak činí v souladu s partajními sekretariáty či s kolegy s vládní odpovědností. Na kandidátkách se najdou jednotlivci, kteří mají na problematiku buď „neortodoxní“ pohled, anebo jsou do dění na Ukrajině, respektive do problematiky obchodu s Ruskem, zasvěceni lépe, než voliči asi obecně tuší.

Reakcí:1
Politika
Dan Macek|08.04.2014

Výběr nového českého eurokomisaře: Partajní rošáda, či obecný zájem?

Nejprve vybrat resort, o který by měla země zájem, a teprve potom najít vhodného člověka. Nejlépe takového, jehož kvalifikace ho pro vytipovaný resort natolik zjevně předurčuje, že i předseda Evropské komise bude chtít zodpovědnost za danou agendu svěřit právě jemu. Takový by měl být ideální postup. Jenže české politické strany postupují přesně opačně.

Reakcí:6
Politika
Dan Macek|27.03.2014

Přijede Obama kvůli Temelínu?

Čtvrtstoletí poté, co Praha přešla zpoza železné opony do sféry vlivu Washingtonu, pozbyla dvoustranná relace výjimečnost. Není ale od strategicky nezajímavé středoevropské zemičky vlastně trochu domýšlivé předpokládat, že s ní bude světová supervelmoc udržovat zvláštní styky? Nešlo jen o polistopadový románek Washingtonu s Havlem? Ne tak zcela, píše Dan Macek.

Reakcí:21
Politika
Dan Macek|27.03.2014

Ukrajina dělí eurokandidátku ČSSD. Zmate voliče?

Květnové volby do Evropského parlamentu budou prvním přímým měřením sil v české politice od loňských voleb do Poslanecké sněmovny. Lídr sociální demokracie eurokandidátky Jan Keller míní, že chvála, jíž se ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) dostalo od opoziční pravice za jeho postoj k ukrajinské krizi, poškodí sociální demokracii u volebních uren.

Reakcí:9
HOT TOP|Politika
Dan Macek|23.03.2014

Přítel Ruska Jiří Vyvadil: „Čekají nás velké úkoly. Doba je těhotná změnami.“

Exsenátor za ČSSD a také nedávný národní socialista Jiří Vyvadil, zakladatel občanského sdružení Přátelé Ruska v České republice, svolává demonstraci proti „manipulaci médií“ o dění na Ukrajině. Promluví na ní zástupci levice i pravice.

Reakcí:13
HOT TOP|Evropa
Dan Macek|18.03.2014

Ruská ruleta na Ukrajině? Spíš poker.

Tím, že kremelská diplomacie Západu naznačila, že musí počítat i s možností ruského vpádu do pevninské Ukrajiny, přiměla ho schovat si opravdové sankční trumfy do rezervy. Nedojde-li k ruské invazi na Donbas, bude to vnímáno jako Putinův „ústupek“: Sankce Evropské unie se tím rozklíží a anšlus Krymu Putinovi projde, píše ve svém komentáři Dan Macek.

Reakcí:28
HOT TOP|Evropa
Dan Macek|10.03.2014

Referendum na Krymu: Podobnost spíše s anšlusem než se záborem Sudet

Kvůli událostem na Ukrajině si den před krymským referendem 16. března leckterý Čech možná připomene letošní 75. výročí nacistické okupace se zvýšenou vážností. Opakovaný posun data hlasování, změna otázek v referendu a předjímání jeho výsledku však upomíná na jinou událost z konce třicátých let, jejíž výročí si tento týden také připomínáme: připojení Rakouska k nacistickému Německu 12. března 1938.

 
Reakcí:21
HOT TOP|Evropa
Dan Macek|09.03.2014

Putinův nový precedent: Invazí ke změně hranic

Jako historik se Timothy Snyder věnuje už dvě desetiletí podílu Ukrajinské povstalecké armády na holokaustu a novodobé snahy dělat z povstaleckých vojevůdců ukrajinské národní hrdiny označil za pohromu. V posledních měsících ovšem publikuje články vyvracející kremelskou tezi o údajné hrozbě nástupu fašismu na Ukrajině. O tamním dění a jeho historických souvislostech poskytl ČESKÉ POZICI krátký rozhovor, v něm,ž mimo jiné říká: „Být Čechem, nechci opakování Mnichova.“

Reakcí:8
HOT TOP|Světové události
Dan Macek|04.03.2014

USA do převratu na Ukrajině nalily miliardy! Opravdu?

Apologeti Kremlu našli „důkaz“ amerických piklů za Euromajdanem: USA prý přiznaly, že do jeho příprav investovaly 5 miliard dolarů. Z čeho tak usuzují? „Investovali jsme (od roku 1991) přes 5 miliard dolarů, abychom Ukrajině napomohli s těmito a dalšími cíli, které zajistí zabezpečenou, prosperující a demokratickou Ukrajinu,“ uvedla náměstkyně ministra zahrnaičí Victoria Nulandová 13. prosince v rámci projevu na setkání nadace US-Ukraine Foundation.

Reakcí:42
HOT TOP|Evropa
Dan Macek|27.02.2014

Bez ozbrojeného odporu by Euromajdan možná selhal

Bez kladení ozbrojeného odporu pořádkovým silám by původně nenásilní demonstranti sotva uspěli. Nezapírají to už ani někteří umírnění ukrajinští politici. Jako svěže ukotvený v realitě se projevil například opoziční předák Jurij Lucenko, ministr vnitra někdejší vlády Julije Tymošenkové, když vyzdvihl důležitost násilné obrany Euromajdanu.

Reakcí:37

Vzkazy

Krasnojarsk není Krasnodar

Váženýy autore,

takové elementární chyby Vás nectí, jak Vám potom mohou čtenáři věřit?

Pozvání do ČRoPlus

Dobrý den,

využívám této cesty, abych Vám pozval do pořadu Týden ve světě, ČRoPlu, kde bych s Vámi rád rozebral vztah Rusko#Sýrie. Jde o rozhovor na cca 6-7minut osobně ve studiu,nebo po tlf. Dík, dejte vědět. Natáčím ve čt a pá kolem poledne. Živě v neděli od 17.10. 

S pozdravem 

D.Šťáhlavský

publicista&moderátor

david.stahlavsky@rozhlas.cz