Vyplňte seznam autorů oddělených čárkou.
Politika
Roman Joch|21.04.2014

Obrana parlamentarismu aneb Jak nastolit vládu oligarchie

Mnoho českých občanů ani po čtvrt století zkušeností s parlamentní demokracií parlamentarismu příliš nerozumí. Problémem nejsou projevy poslanců a senátorů, ale za prvé to, že neumějí mluvit, protože zanedbávají výuku rétoriky. A za druhé to, že nechtějí nikoho přesvědčit. O tom, až dnešní zastupitelé přestanou hovořit jen z nutnosti, ale snažit se přesvědčit své kolegy, a nebudou pouhými hlasovacími mašinériemi, sní Roman Joch.

Reakcí:0
Energetika
Vratislav Ludvík|21.04.2014

Dopis Janu Nerudovi aneb Povídky plynárenské

Pražan si již svůj plyn nebude nakupovat v plynárně, jak byl po 167 let zvyklý, ale od „strategického partnera“. V naší době si sice můžete vybírat, od koho si plyn – pokud jej má – koupíte. Jenomže tradice je tradice, to platilo i za Vašich časů. Pražská plynárna byla stále synonymem pro pražské plynárenství „se vším všudy“; dnes se má scvrknout jen na provoz městské sítě plynovodů, jehož cenu určuje stát. Věru trudný konec, nemyslíte?

Reakcí:0
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|21.04.2014

Budoucí „nobelisté“ se nemusejí nobelovky ani dožít

Časopis Nature upozornil na setrvalé „stárnutí“ nobelistů. Kde jsou ty časy, kdy stačilo pár let, aby byl objev rozpoznán jako převratný a vedl k brzkému ocenění. Zatímco fyzikové bývali počátkem 20. století nejmladšími nobelisty, dnes musejí čekat na ocenění ze všech nejdéle – průměrně asi 30 let.

Reakcí:1
HOT TOP|Geopolitika
Jan Schneider|20.04.2014

Velmoci hájí pouze své zájmy a prostředky, jak je prosadit

„Je potřeba si uvědomit, že Rusko se nechce bát Západu. Neuváženými kroky by totiž Západ mohl Rusko zahnat do kouta, před čímž varují všichni, kteří Rusko s respektem znají. Rusko v koutě je nebezpečné a tlačené ke spolupráci s Čínou,“ varuje občanský aktivista Stanislav Novotný v rozhovoru pro ČESKOU POZICI, v němž rozebírá situaci na Ukrajině, současnou geopolitickou situaci i české ekonomické zájmy.

Reakcí:110
Special report
Zuzana Lizcová|19.04.2014

Aby Berlín zůstal dostatečně cool

„Berlín je chudý, ale sexy,“ zní otřepaný, ale stále trefný výrok jeho dlouholetého starosty Klause Wowereita. Podle výtvarných umělců, jejichž iniciativy v poslední době hojně rostou, ale stále více platí jen první část zmíněné charakteristiky. Mnozí berlínští výtvarníci žijí na hranici životního minima nebo ze sociálních dávek. A město, které se prezentuje jako jejich ráj, pro ně ve skutečnosti dělá dost málo, píše Zuzana Lizcová.

Reakcí:2
Věda a vzdělávání
Přemysl Houda|19.04.2014

Adrian Portmann: „Postup rady ÚSTR byl amatérský. Budu se soudit.“

Švýcarský historik Adrian Portmann, neúspěšný kandidát na šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů, v rozhovoru pro ČESKOU POZICI konkrétně vypočítává, v čem rada ústavu podle něj pochybila při výběru ředitele. Členy rady označuje za skupinu amatérů a doporučuje jim právnický proseminář. Portmannův závěr je jasný: bude se soudit. A chce dosáhnout neplatnosti výběrového řízení a vyhlášení nového.

Reakcí:11
Světové události
Roman Joch|18.04.2014

Zoufalství amerických konzervativců: Prohrávají boj za svobodu a malý stát

Nejen česká, ale ani americká pravice na tom není příliš dobře. Vyplývá to z jubilejního 50. setkání konzervativní neziskové vzdělávací nadace The Philadelphia Society, jež proběhlo počátkem dubna v Chicagu. Nálada na něm byla značně pesimistická, až neamericky pesimistická. Dle většiny jeho účastníků ve střetu „všemocného státu a svobody“ se USA posunují od svobody k všemocnému státu, píše Roman Joch, jenž se setkání zúčastnil.

Reakcí:11
Věda a vzdělávání
Přemysl Houda|18.04.2014

Ševčík ve střetu zájmů? Rektorka VŠE si to nemyslí...

Děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík požívá i po aféře s majáčkem důvěry rektorky VŠE Hany Machkové. Vede diplomovou práci synovi spolumajitele společnosti Toma, v níž je sám předsedou představenstva – rektorce to nevadí, za střet zájmů to nepovažuje, a dokonce Ševčíka navrhuje do vědecké rady univerzity. Přestože je děkan i za svou vědeckou činnost tvrdě kritizován.

Reakcí:5
Ekologie
Petr Havel|18.04.2014

Jak uchopit sucho

Na rozdíl od vody, která sice obvykle za chvilku proteče mezi prsty, ale je si na co „sáhnout“, je nehmotné sucho neuchopitelné. Tato novinářská nadsázka je přitom docela symbolická pro postoj naší společnosti včetně politiků vůči suchu. Riziko sucha se až do letošního roku v České republice naprosto podceňovalo. Píše Petr Havel.

Reakcí:9
Právo a bezpečnost
Miroslav Uřičař|18.04.2014

Přestanou operátoři uchovávat naše údaje?

Soudní dvůr EU prohlásil Data Retention směrnici – o uchovávání provozních a lokalizačních údajů – za neplatnou. Na první pohled by bylo logické, kdyby byla z obdobných důvodů zrušen, či upraven i příslušný český zákon o elektronických komunikacích. Přijde s návrhem na jeho zrušení, či úpravu některý z poslanců, ministerstev, úřadů či Ústavní soud? Uvidíme… Píše Miroslav Uřičař.

Reakcí:7