Také jste uvěřili? Ronaldově housce, zmutovaným dětem a zdivočelým médiím?

Tři prázdninové příběhy o tom, jak snadno se šíří fámy a lži.

Special report
Martin Rychlík | 06.07.2012
Zásadní zpravodajská bomba týdne se týkala geneticky „modifikovaných dětí“ z institutu sv. Barnabáše v New Jersey.

Média bývají hysterická. Vládne rychlost i strach, že snad „něco“ někomu uteče, respektive že to uteče mně, ale konkurenci ne. A tak se zprávy, potenciální pecky, přebírají v minutovém rytmu jen s odkazem na původní zdroj a v případě jeho dostatečné „autoritativnosti“ už další novináři nic neověřují – prostě se odkáží na Reuters nebo New York Times, a je to! Během posledních dní ale svět naletěl na opravdu výstavní kachny. Jistě jste je zaznamenali. Problém je v tom, že se stejnou razancí, jakou vyletěly do světa, je už dotyčná média nevyvrátila. Nestopnula. A neomluvila se.

Zásadní zpravodajská bomba týdne se týkala geneticky „modifikovaných dětí“ z institutu sv. Barnabáše v New Jersey. Podle serveru Daily Mail se dítka s trojí DNA narodila ženám, jež měly problémy s početím. Geny byly vloženy do jejich vajíček a nyní prý testy odhalily, že děti „zdědily DNA tří dospělých osob – dvou žen a jednoho muže,“ citovalo úterní Právo zprávu dokonce na titulní straně, přidaly se i Novinky.cz. Inu, něco takového se stalo prvně v dějinách. Geneticky modifikovaný člověk je na světě. Událost!

Rychle reagovala Česká televize, podle jejíž redaktorky na ČT1 jde o „průlom v řešení neplodnosti“ a v jejíž reportáži byl citován i šéf vědeckého týmu Jacques Cohen: „Je to první případ modifikace lidské genetické linie, jejímž výsledkem jsou normální zdravé děti.“ Na zpravodajském serveru ČT24 visí úterní zpráva i nadále, bez jakéhokoli doplnění.

Příběh první: Bulvár oživený po 11 letech

To bylo v úterý. Ve středu si takovou bizarnost, jakou jsou děti s DNA tří lidí, nenechal ujít Deník, který vychází v desítkách mutací od Benešovského deníku po Rakovnický deník – všechny články vyšly s titulkem „Děti se třemi biologickými rodiči: strach i naděje“, ale s dopracováním a doplněním, že se tak v USA stalo už před lety a že právě profesor Cohen vedl už v roce 2001 původní experiment v téže nemocinici – v institutu St. Barnabas. To středeční Blesk nic moc nerozpracovával a upozornil na „nevídaný experiment“ s narozením dětí tří DNA.

Počátkem týden svět naletěl zprávě o geneticky modifikovaných dětech

Před pár týdny se v televizi rozčílil šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek (jemuž se chtělo z „rathovské práskačsko-zlodějské“ obálky týdeníku Reflex zvracet) a vyzýval ke vzájemné kritice českých médií (což mu pak záměrně teatrálním vystoupením vrátil na ČT24 zástupce šéfredaktora Reflexu Jaroslav Plesl). Právě server Lidovky.cz zprávu o dětech s trojí DNA dodatečně upravil a přiznal, že „svět naletěl na zprávu o geneticky modifikovaných dětech“.

Jak správně upozorňuje, o podobném experimentu už totiž média informovala. Stalo se tak 5. května 2001, jak dokazují servery BBC či CNN. „Před jedenácti lety expert na embryologii Jacques Cohen publikoval v časopise Human Reproduction stať o metodě asistované reprodukce, při níž se do vajíček neplodných žen dodá buněčný materiál z vajíček zdravých dárkyň. Ani tehdy se tedy nejednalo o cílenou genetickou modifikaci,“ uvedly Lidovky.

Nagelovaného Cristiana Ronalda prý zapomněli portugalští fotbalisté na ukrajinském letišti.

Již dříve si toho všiml vědecký redaktor serveru Týden.cz, který uvedl, že jde o starou záležitost, navíc z bulváru, a že to je s genetickou modifikací maličko složitější. „Cohen s kolegy prokázali, že minimálně u dvou dětí cizí mitochondrie přenos přežily, takže buňky obsahují kromě genů zděděných od rodičů také mitochondriální DNA od anonymní dárkyně. Jde tedy o něco jiného než o cílenou genetickou modifikaci, při které vědci záměrně vnášejí do cílového organismu vybrané geny,“ napsal novinář Ondřej Vrtiška o transferu cytoplazmy, který se nejspíše provádí tak někdy od roku 1997. Revoluce se tedy (zase) nekoná.

Chlapsky se k fámě postavilo snad jen Aktuálně.cz; na úvod textu, který nestáhlo, přidalo poznámku redakce: „Tento materiál vyšel jakožto monitor článku, který se v červenci 2012 objevil na webovém portále britského deníku Daily Mail. Toto médium jsme také jasně uvedli a odkázali jako zdroj. Později během dne se ukázalo, že se text na britský web dostal omylem, ve skutečnosti byl napsán a publikován již v roce 2001. Tímto svou chybu neomlouváme, pokud jsme někoho z vás, vážení čtenáři, uvedli převzatým textem v omyl, mrzí nás to.“

Příběh druhý: O Ronaldově housce

Potíž je, když zprávu posvětí některá z nejváženějších světových agentur

S médii je prostě legrace. Tak jako s tou parádní historkou, jak nagelovaného Cristiana Ronalda zapomněli portugalští fotbalisté na ukrajinském letišti, protože si odběhl koupit housku. Četli jste to, že? Nešlo tomu uniknout; zpráva španělské agentury EFE prošla i „verifikací“ českou ČTK, takže zabodovala všude: na webech, v televizích, v denících. Bylo tomu tak i jinde na světě – na Fox Sports, ESPN Brazil, v dánském Politiken, nizozemském De Telegraaf, ale i v německém Bildu nebo ruské Pravdě. Prostě všude.

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Pokud bych mel popsat dnesni dobu

Ritime se dolu, popirame vse, a vubec nevime kde skoncime. To plati o cele civilizaci, i jednotlivych republikach

 

U medii je to videt snad nejlepe. Poprela ci popreli vsechno, nemaji jiz zadne zabrany. Strasidelne je to u verejnopravnich medii, ktera maji povinnost drzet si uroven a objektivne informovat obcany. Bohuzel CT24 si klidne da do (dez)informacniho radku "Iran do roka vyrobi atomovou bombu". A to bylo asi pred tremi lety...

 

Na Slovensku pred nekolika lety zavedli, ve vyspelych zemich celkem bezne, pravo odpovedi - dotceny ma pravo zadat odpoved v mediu. Byla to takova snaha posunout se k civilizovanym zemim. Zpatecnicka media drzena zahranicnimi financnimi skupinami zahajila takovou totalitni kampan, ze o neco pozdeji bylo pravo zruseno. Zpatky do stredoveku. Pry nikde ve svete takove pravo neexistuje - rikala media! Bud se narody vzeprou, anebo zaniknou. Nedemokraticky.

Některé zkratky nebo krátká slova.

Automaticky přitahují čtenáře. DNA, DPH, HDP,UFO. Tzn postavit né úplně pitomej článek tomto , je zárukou zájmu. V době kdy frčel hon na terroristy to byla zas CIA, FBI,USA,WAR,.
Všechny ty možný viry HN5,H5N1 , H1N1,HIV
Když tu frčela debata o radaru , stačilo by  někam fouknout BRD :-)

A k vašemu dotazu. Děti jsem nezaznamenal, Ronalda taky ne a o včelách se něco píše stále.

 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah