Vrtochologie

Richard Wiseman

Věda o klamech, sebeklamech, šťastných náhodách, humoru, astrologii, rozhodování a o všeličems nenormálním, abnormálním a paranormálním.

Recenze
Benjamin Kuras | 22.08.2012

Napište si prstem na čele písmeno Q. Píšete je, jako byste se na ně dívali zevnitř, s čárkou vpravo, nebo zvenku, tedy s čárkou vlevo? Leccos se podle toho o sobě dozvíte. Takovými bizarními vědeckými studiemi se zabývá kniha Quirkology: The Curious Science Of Everyday Lives (Vrtochologie. Podivná věda o každodenním životě) od Richarda Wisemana, profesora psychologie či přesněji „veřejného chápání psychologie“.

Anglické slovo quirk znamená bizarní podivnost, osobitost či neobvyklost, česky možná vrtoch, proto „vrtochologie“. A užijme si s tímto titulem zábavné počtení o „podivné vědě o každodenním životě“. Na vědu, třebaže „podivnou“, Wiseman povyšuje věci, jako jsou klamy, sebeklamy, šťastné náhody, humor, astrologie, rozhodování a všelicos nenormální, abnormální a paranormální.

A také „chronopsychologii“ – studium psychologických souvislostí s dobou narození. Neplést si ji však s astrologií, kterou Wiseman staví vzhůru nohama investičním experimentem, v němž účinkovali tři investoři: zkušený investiční analytik, finanční astrolog a čtyřletá dívenka Tia. Jejich soutěž posuzovali burzovní experti banky Barclays.

Sledujte trh hraček

Tři soutěžící si mohli vybrat ze sta firem, do nichž budou investovat. Astrolog důkladně prostudoval data založení firem a podle toho vybíral. Investiční analytik pečlivě studoval burzovní grafy. A Tina namátkou vyhmatávala ze vzduchu lístečky s názvy firem, jak jí je Wiseman sypal z vysokého žebříku.

Myslíme si, že jsme takoví, jací si myslíme, že bychom být měli

V prvním pokusu všichni prodělali – astrolog 10,1, investor 7,1 a Tia 4,6 procenta. Pokusy se opakovaly a v konečném součtu investor prodělal 46,2 a astrolog 6,2 procenta, Tia naopak vydělala 5,8 procenta. A to na klesajícím trhu. Na senzacechtivé dotazy britských novin, jak investovat, Tia odpověděla: „Peníze nejsou všechno, cukroví je důležitější. Choďte spát časně a sledujte trh hraček.“

Wiseman se ale nenechal negativními výsledky astrologie odradit a studoval dál, jak astrologické popisy osobností odpovídají skutečnosti. A zjistil, že odpovídají. U těch, kdo v astrologii věří. U těch, kdo nevěřili, popisy neodpovídaly. Wisemanův závěr: myslíme si, že jsme takoví, jací si myslíme, že bychom být měli.

Psychologie a čas

Nakonec si ze svých pokusných králíků (vysokoškoláků) udělal šprťouchlata. Sestavil astrologický popis osobnosti s různými větami z různých zodiakálních znamení neznamenajícími nic obzvlášť konkrétního. Všem řekl, že popis se snaží odpovídat tomu či onomu jejich datu narození a otázal se jich, zda jim připadá pravdivý. Skoro všichni mu naletěli a v astrologickém popisu osobnosti se poznali.

Větší štěstí mají podle Wisemana – ze statistiky 40 tisíc lidí – ti, kteří se narodili spíš na jaře a v létě než na podzim a v zimě

Do chronopsychologie – nové a dosud neprobádané vědecké discipliny – patří vše, co zkoumá souvislost psychologie s časem včetně třeba cestovního jetlagu neboli přeletu do jiné časové zóny, změny dne a noci či různých talentů podle roční doby narození – nejlepší angličtí fotbalisté se narodili mezi zářím a listopadem. Že by tedy přece jen astrologie? Nikoli. Je to tím, že fotbalová sezóna začíná v srpnu a kluci narození na podzim předchozího roku, ale stejného věku jako kluci narození mezi prosincem a srpnem jsou o ten rok, půlrok či čtvrtrok vyspělejší, a proto mají tedy lepší „odpich“ do fotbalové kariéry.

Patří sem i psychologie šťastných náhod. Větší štěstí mají podle Wisemana – ze statistiky 40 tisíc lidí – ti, kteří se narodili spíš na jaře a v létě než na podzim a v zimě. Jsou připraveni víc riskovat a experimentovat, protože se v nejútlejším věku nemuseli balit před chladem a jsou navyklí většímu pohybu a prozkoumávání okolí.

Pravda a lež

Co se tedy o sobě dozvíte z toho, jak jste na své čelo napsali písmeno Q? Jestli jste si je napsali, jak je vidíte zevnitř, čili jako byste je psali na papír, s čárkou vpravo, jste více méně stabilní osobnost, stejná osoba ve všech situacích, řídící se vlastními vnitřními city a hodnotami a méně vnímáte, jak působíte na své okolí. Také moc neumíte lhát a klamat.

Jestli jste Q načrtli s čárkou vlevo, jako byste se na svoje čelo dívali zvenku, jste zvyklí se přizpůsobovat různým situacím a požadavkům jiných lidí, záleží vám víc na jejich názoru a dokážete jej manipulovat ve svůj prospěch. A také umíte líp lhát a klamat.

Poznávat lež je prý možné dokonaleji spíš čistým poslechem než vizuálním sledováním, protože tím leccos přeslechneme

Ale pozor! Jestli jste si Q nenačrtli předtím a chcete to udělat teď, raději se už neobtěžujte, protože Wiseman také zaznamenal, že mnozí z těch, kdo toto předem vědí, si nečrtají svoje Q, jak jim přirozeně přijde, ale jak si myslí, že by to mělo být správně, což není vždy stejné. A jde o osobnosti, jež samy sobě překrucují fakta a žijí v sebeklamech.

Z toho Wiseman vypracoval metodu, jak poznávat lež. Dokonaleji to prý je možné spíš čistým poslechem než vizuálním sledováním, protože tím leccos přeslechneme. Jestliže jen bedlivě posloucháme, zjistíme, že pravdiví lidé se ochotně rozpovídají do detailů a popisů, které si pamatují. Lháři toho sdělují méně s menšími podrobnostmi a jejich řeč je plná abstraktních všeobecností z obav, že by se zapletli do detailů, které by později zapomněli a dali se na ně nachytat.

Zobrazit diskusi
Reakcí:3

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Coach Outlet Online

the opportunity to

Coach Outlet Online

demonstrate that it can play a moderate and constructive role internationally. That includes responsible action on the nuclear program

Coach Outlet Online

which is among the top concerns of the international community," Ban said.Iran's nuclear aspirations have been a top issue

Coach Outlet

for the United States and other Western The United States, along with other permanent members of the U.N. Security Council,

Coach Outlet Store

have engaged in discussions with Iran this year about its nuclear program. Western countries believe Tehran is intent on building nuclear

Coach Factory Online

weapons. Iran claims the program is only for civilian medical and energy purposes.

Coach Outlet Online

"For the sake of peace and security in this region and globally, I urge the government of Iran to take the necessary measures to build international

Gucci Belts

confidence in the exclusively peaceful nature of its nuclear program," Ban said.Earlier at the summit, Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei defended

Louis Vuitton Belts

his country's right to produce nuclear energy for peaceful purposes."The Islamic Republic of Iran considers the use of nuclear, chemical

Coach Outlet

and similar weapons as a great and unforgivable sin," Khamenei said.This does not mean forgoing our right to peaceful use of nuclear power and production of nuclear fuel," he said.

Louis Vuitton Handbags

"On the basis of international laws, peaceful use of nuclear energy is a right of every country."While defending his nation's nuclear program, Khamenei took jabs at the United States.

Coach Factory Outlet

"A bitter irony of our

Louis Vuitton Bags

era is that the U.S.

Děkuji,

prima informace.

Navrhuji příště prostudovat knihu Chyby se dělaly

ale nedělal jsem je já.

Mistakes Were Made (But Not by Me) is a non-fiction book by social psychologists Carol Tavris and Elliot Aronson, first published in 2007. It deals with cognitive dissonance, self-serving bias and other cognitive biases, using these psychological theories to illustrate how the perpetrators of hurtful acts justify and rationalize their behavior. It describes a positive feedback loop of action and self-deception by which slight differences between people's attitudes become polarised.

 

 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah