I Rakousko je teprve na začátku boje s korupcí

Kurt Kuch

Rakouský politický systém umožňuje okrádat stát, zajišťovat beztrestnost a vést soudní spory tak dlouho, až jsou trestné činy promlčené.

Recenze
Petr Pietraš | 13.02.2013

„Existují země, které se stále nacházejí na začátku boje s korupcí. Policie a státní zastupitelství jsou v nich zpolitizované, nedostatečně personálně obsazené a jejich nezávislost omezovaná. Politický vliv pomáhá kariérám v justici a exekutivě, osobní přátelé bez jakékoli kvalifikace se dostávají do nejvyšších postů. Ministři se obohacují a politici všech stran se zručně a nestydatě vyhýbají trestnímu stíhání. Občané jsou systematicky okrádaní.“

O jižním sousedovi České republiky Rakousku se takto píše na záložce knihy Land der Diebe (Země zlodějů) rakouského investigativního novináře Kurta Kucha. Ten se vydal na cestu rakouskou korupční krajinou a popisuje chobotnici, jejíž chapadla sahají od rozhodování o řediteli vesnické školky až po milionové úplatky v bankovnictví nebo ve zbrojním průmyslu. Korupce zasahuje všechny oblasti společnosti, všechny případy však mají společné to, že nakonec není nikdo trestně stíhán.

V Rakousku se postupně stírají hranice mezi lobbingem a korupcí. Dříve se při korupci předávala jen obálka, dnes je na ní navíc napsáno: honorář za poradenské služby. Státní zastupitelství podléhají vyšším instancím a vrchol představuje politika.

Finanční nenasytnost politických stran

Podle Kucha je hlavním rakouským problémem finanční nenasytnost politických stran – jejich financování od roku 1980 čtyřnásobně narostlo. Navíc zákon o financování politických stran chrání jak je, tak dárce. Finanční příspěvky nemusejí být rozdělené na nižší částky, protože žádné limity pro ně neexistují. Kdokoliv může dát jakékoli politické straně libovolnou finanční částku, aniž by se musel obávat zveřejnění.

Financování politických stran od roku 1980  narostlo čtyřnásobně

Tento zákon také postrádá trestní postihy, což představuje pojistku pro nepředvídatelné situace. Je tedy prakticky nemožné jej porušit a pro justici dokázat, že konkrétní finanční příspěvek souvisí s rozhodnutím konkrétního státního zaměstnance. Systém podporuje korupci a současně paralyzuje všechny kontrolní mechanismy zajišťující transparentnost. Odvolávání se na národní bezpečnostní zájmy u vojenských zakázek může sloužit jako příklad omezování přístupu k informacím.

Kontrola osobních financí a střetu zájmů u politiků a vrcholných státních zaměstnanců v podstatě neexistuje. To pak například umožňuje, aby pracovník ministerstva vnitra, který měl na starosti tendr na velký infrastrukturní projekt, na dobu jeho provádění odešel ze svého postu a nastoupil za nadprůměrný plat k firmě, jež v soutěži zvítězila. A poté, co byl projekt dokončen, se na post vrátil a podílel se na jeho kolaudaci. Proto nepřekvapuje, že studie z listopadu 2007 provedená Skupinou států pro boj s korupcí (Greco) na vzorku 48 členských zemí byla pro Rakousko katastrofou.

Investice bohatých Rusů

Bohatí občané Ruské federace se vždy zajímali o občanství v některé členské zemi Evropské unie, protože jim to umožňuje bezvízový pohyb a pobyt v ní. A po odsouzení jednoho z takzvaných oligarchů a nejvýraznějších představitelů ruské ekonomiky v devadesátých letech Michaila Chodorkovského tato snaha pojistit se před ruskou justicí ještě zesílila.

V rakouském zákonu o státním občanství jsou jasně definované podmínky pro jeho získání. Existuje v něm však výjimka, jež se týká výjimečného přínosu pro Rakousko. V praxi to vypadá tak, že cizinec, který chce v Rakousku investovat, požádá některou spolkovou zemi o podporu investice, většinou na regionální projekty. Ty mohou získat subvenci, jejíž část dostane jako finanční dar některá politická strana.

Investor nemá s tímto finančním darem žádné další výdaje – ty zůstanou na daňovém poplatníkovi. Vláda spolkové země pak investora odmění podporou jeho žádosti o státní občanství.

Karl Habsburg a pomoc dětem třetího světa

Charitativní společnost World Vision shromažďuje peníze na podporu dětí v zemích třetího světa a v jejím představenstvu byl i Karl Habsburg, vnuk posledního rakousko-uherského císaře Karla I. V listopadu 1998 se na veřejnosti objevila informace, že část darovaných peněz, tehdy 15 milionů šilinků, byla použita na financování Habsburgovy předvolební kampaně do Evropského parlamentu. Politik nařčení popřel a jeho Rakouská lidová strana (ÖVP) se od aféry distancovala.

Trvalo dalších šest let, než byla hlavní obviněná Taurerová-Kronesová odsouzena ke třem letům nepodmíněně

Mezitím však byla uvalena vazba na šéfku World Vision Martinu Taurerovou-Kronesovou a jejího manžela, v té době manažera Habsburgova předvolebního týmu. Společnost nakonec musela přiznat „nekorektní finanční toky“ a Habsburg byl šokován. V lednu 1999 ho ÖVP stáhla z kandidátky a jeho následný pokus kandidovat s vlastní Křesťansko-sociální aliancí byl odsouzen k nezdaru. Tím však aféra teprve začala.

Trvalo dalších šest let, než byla hlavní obviněná Taurerová-Kronesová odsouzena ke třem letům nepodmíněně. Do výkonu trestu však nikdy nenastoupila. A po Kuchově dotazu u příslušného soudu vyšlo najevo, že jí nikdy nebyla poslaná obsílka k nástupu. Trest pak byl na popud ministerstva spravedlnosti změněn v takzvaný otevřený trest, což ve skutečnosti znamená jen přespávání ve vězení.

Zrušená obvinění

Učebnicový příklad nevýhodné smlouvy pro stát představuje nákup letadel Eurofighter od společnosti EADS, k němuž se Kuchovi podařilo získat přísně tajnou smlouvu. Ta byla uzavírána po zveřejnění studie německých úřadů, dle níž letouny Eurofighter za špatného počasí fungují jen částečně. Navzdory tomu se rakouská strana zavázala za objednaná letadla zaplatit za všech okolností, dokonce i v případě zrušení smlouvy. Řečeno jinak, i kdyby EADS nedodal ani jediný letoun, Rakousko slíbilo, že zaplatí celou dohodnutou částku.

Zobrazit diskusi
Reakcí:5

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Rakouská republika dlouho

Rakouská republika dlouho těžila z "mostu" k východním trhům, zejména v oblasti technologií a produktů, na něž ostatní západní země uvalovaly vůči komunistickým státům embargo. Rakouská republika vzhledem k vyjímečnému postavení, jemuž se těšila hlavně díky povinné neutralitě, inkasovala tučné přirážky za veškeré komodity, které mohly na Východ proudit pouze jejím prostřednictvím.

 Masívní korupce (posledním případem byla odhalení v hejtmanství J. Haidera poté, co zahynul na silnici při cestě z gay clubu (!), kde byla zjištěna obdobná korupce a plýtvání prostředky jako např. u českého MUDr. Ratha) byla jištěna dlouholetým kartelem mezi lidovci a socialisty (něco jako oposmlouva v České republice). Náskok v příjmech na osobu v Rakouské republice je dán tím, že tam nevládl železnou pěstí po čtyři desetiletí žádný nosáč z Kremlu a země byla otevřená liberálnímu světovému trhu. Ne volební vítězství komunistů u nás v ČR, ale naopak vítězství komunistů ve volbách v RR může jako jediné tento hospodářský rozdíl eliminovat! Proto prosím, agitujte za Bolševickou partaj mezi Rakouskorepublikovými voliči!

Připomíná mi to tezi pana prezidenta

že u nás je vše vlastně v normě, tzn. krade se i jinde a není potřeba s tím nic dělat, jen novináři dělají blbou náladu. Do Rakouska jezdím často a pořádek tam a u nás je nesrovnatelný.........neříkám že je tam naprostý pořádek ale pořádek tam je......

Jsem v Rakousku pečený vařený a

stav korupčního prostředí tam znám od přátel velmi dobře. Existenci bych viděl za dlouhodobě dobrým bydlem Rakušanů. Nebyl motiv s tím něco dělat. Rozhodně ne takový jaký je dnes u nás. S bojem proti korupci se u nás roztrhl pytel až když začal Brusel utahovat kohouty a občan si dal do souvislostí vztah mezi svým srabem a mizejícími veřejnými prostředky kdesi v daňových rájích za poradenské služby. V HDP na hlavu jsou na tom Rakušané pomalu jednou tak jako my a navíc příjmová diferenciace je u nás hlubší než u nich.

 

Ono je to hlavně o tom, že u nás odkloní politik nebo úředník 1-5% pro sebe, 45-49% dá straně a kmotrům, a za zbylých 50% nechá postavit hrbolatou dálnici. Při převzetí se přikreje očičko a manželka někoho dostane auto na rok zdarma i s kartou na benzín. A teď konkrétní případ : V Rakousku dostal starosta provizi ( legálně za poradenství), firma dále postavila školku v obci, kde je třeba na dálnici přivaděč takže politický kapitál taky starosta vytřískal, a na závěr je poptávaná dálnice celkem kvalitní.

 

Osobně to vidím takto : ODS krade a ještě umí h-vno. To se pak člověk brzkému pádu ODS nediví. 

Když nejsou další plátci mezd,

končí se jako ČEZ v Albanii.  Peníze je úžasný prostředek směny, tragedie v tom, že další a jiná směna skoro možná není. Zda by vítězství pomohlo dětem v Africe víc, než jen peníze základní sebrané, ví svědomí jednotlivce. Zda v nedostatku hotovosti lze sáhnout do jiného šuplete, ví, kdo je v těch mokasínách.

 

Paradoxně malé peníze neplatí nic, lze snadno vyzkoušet nabídkou tisíc kč den. Oslovený se poptá, kolik měsíců to bude fungovat; den? týden? trapné i pro ukrajince. Tak i objednávka práce firmě, to nestojí za startování auta. Nákup? V síti máte k produktu návod, zkuste to. Jistě jsou i politici jen kradláci, zejm. pokud v česku nejsou lidi, kdo by to dělal? Ale je lepší do mletého namlít kafilerii koňskou, ušetříte za kafilerii skutečnou.

 

JCKAV Franci na jednu stranu hodnotu měnové jednotky musel zřejmě chvíli zkoumat,na tringelt měl komorníka,  na druhou stranu dokázal císařské investice, ale nikdy jindy nebyl podobný rozvoj, ani v době PC. Co stojí tablet? Výrobní náklady bez software? Bez marketingu? Bez marže? Finančníky tedy s rezervou. Dobré peníze jsou jen ty půjčené nebo utracené.

V Rakousku zkrátka nemají

V Rakousku zkrátka nemají třeba fond pana Janečka, aby zatočil se vším záporným. On už se ovšem někdo najde, kdo začne křičet  a tvořit "hodnoty". Prima článek, děkuji.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah