Digitální technologie všechny problémy nevyřeší

Evgeny Morozov

Ideologie solucionismu a internetcentrismu chtějí změnit demokracii, zlepšit transparentnost, zefektivnit kulturu a potírat kriminalitu.

Recenze
Petr Pietraš | 18.12.2013

V nepříliš vzdálené budoucnosti budou digitální technologie schopné díky sběru dat optimálně řešit politické, kulturní i každodenní lidské problémy. Digitální přístupy zásadně změní náš život – od kriminality, přes korupci až po obezitu.

Toto přesvědčení však tvrdě kritizuje Evgeny Morozov, americký výzkumník běloruského původu, který se zabývá politickými a společenskými dopady digitálních technologií. Ten se ve své knize To Save Everything, Click Here: The Folly of Technological Solutionism (Chceš-li vše uložit, klikni zde. Pošetilost technologického solucionismu) vydal na křižácké tažení proti víře, že digitálními technologiemi lze vyřešit všechny problémy. A ve svém svatém zápalu nešetří nikoho.

Původ v Silicon Valley

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v jedné přednášce prohlásil, že jeho skutečnou motivací jsou obrovské globální problémy, přičemž jeho firma nabízí potřebnou infrastrukturu k jejich řešení. Dle Morozova jde o projev dvou ideologií – solucionismu a internetcentrismu. Obě mají původ v Silicon Valley a jejich cílem je změnit demokracii, zlepšit transparentnost, zefektivnit kulturu a potírat kriminalitu.

Morozov definuje ideologii solucionismu jako pokus vyřešit s pomocí digitálních technologií všechny problémy světaMorozov odvozuje název solucionismus od anglického slova solution (česky řešení) a definuje tuto ideologii jako pokus vyřešit s pomocí digitálních technologií všechny problémy světa. Za příklad může posloužit německo-britský projekt BinCam, který usiluje o modernizaci vyhazovaného odpadu.

Na vnitřní straně poklopu odpadkového koše je umístěna kamera, která po každém jeho uzavření zachytí, co bylo vyhozeno. Na základě těchto snímků je pak tento odpad vyhodnocen například dle toho, zda by jej bylo možné recyklovat nebo kolik z něj bylo potravin. Tyto informace se následně společně se snímkem objeví na facebookové stránce majitele odpadkového koše. Dle tvůrců projektu BinCam by s pomocí Facebooku mohla vzniknout soutěž v třídění odpadků, jež by přispěla k jejich uvědomělejšímu vyhazování.

Internet jako náboženství

Druhá ideologie – internetcentrismus – nejenže dává internet do centra všeho dění, ale činí z něj i náboženství. Ten se totiž podobá Božímu daru, který může vše zničit, ale sám je nezničitelný. Internet dokáže vyřešit všechny problémy, a pokud zanikne privátní sféra, je to v zájmu dobra. Problém spočívá v tom, že posvátný internet nelze uchopit tradičními demokratickými nástroji a že si mnozí dokážou představit spíše konec světa než jeho zánik.

Oblíbeným mýtem internetcentrismu je, že se z internetu stal revoluční nástroj, který promění dějiny stejně, jako Guttenbergův objev knihtisku pomohl šířit reformaci křesťanství, což následně změnilo společenský řád. Reformace zcela vyhovuje tomu, jak internetcentristé nahlížejí na svět – státní zřízení je monarchie, velké koncerny katolická církev, laická veřejnost nevědomé stádo a oni protestantští reformátoři.

Ideologie internetcentrismu nejen dává internet do centra všeho dění, ale činí z něj i náboženstvíDle internetcentristů tvoří transparentnost jeden ze základů svobodného šíření informací na internetu. Morozov však tvrdí, že transparentnost může změnit chování v politice. Kalifornský zákon Political Reform Act z roku 1974 nařizuje zveřejňovat jména, adresy a zaměstnavatele dárců nad sto dolarů. Dříve končily tyto informace v archivech, ale s nástupem internetu se objevily webové stránky, které je zveřejňují.

Oběť transparentnosti

Na jedné takové webové stránce se objevilo i jméno profesora Kalifornské univerzity, který daroval sto dolarů na kampaň iniciativy proti legalizaci sňatků partnerů stejného pohlaví – Proposition 8. A následně začal dostávat nenávistné e-maily a stal se cílem pomluv kolegů a nadřízených. Stoupenci iniciativy cenu za toleranci alternativních způsobů života pravděpodobně nedostanou, ale tento případ ukazuje, že transparentnost ovlivňuje svobodu projevu.

Málokdo totiž asi bude finančně podporovat islámské nebo homosexuální organizace, může-li být po zveřejnění svého jména veřejně pranýřován. Podobně je tomu v případě digitalizace soudních jednání. Bude-li je možné vyhledat na internetu, může to mít dopad na ochotu vypovídat před soudem i spolupracovat se státními úřady. V politice požadovaná transparentnost může také vést k nevyčnívání v diskusi a opatrnějšímu vyslovování názorů.

Podle Morozova má transparentnost dopad na kvalitu diskuse. Ta se stává její obětí.V roce 1993 začal Federal Open Market Committee, nejdůležitější výbor Fedu, zveřejňovat po nátlaku Kongresu výsledky hlasování jeho členů. A studie z roku 2008 ukázala, že od tohoto zveřejňování se častěji neodchylovali od většinového názoru a méně projevovali odlišné názory než před rokem 1993. Podle Morozova má transparentnost dopad na kvalitu diskuse. Ta se stává její obětí.

Open government

Nejasný je i obsah transparentního vládnutí – Open Governmentu. Týká se zveřejňování všech státních dokumentů, nebo jen jejich nižšího utajování? Podle stoupenců Open Governmentu by měly být například aktuální, úplné či ničím omezované.

Pokud však Severní Korea elektronicky zveřejní nezkrácené propagandistické prohlášení ústředního výboru komunistické strany ve stejný den, kdy bylo vydané, splňuje rovněž požadavky na transparentnost. Obamova vláda si vzala transparentní vládnutí za své, ale žádná před ní nepronásledovala únik informací a whistleblowery stejně nekompromisně jako ona.

Zobrazit diskusi
Reakcí:3

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Dárek Bestii.

DÁTE-LI BESTII MOŽNOST KONAT DOBRO, SKONČÍ TO ZÁHUBOU CELÉHO SVĚTA.

Jinak:

 Nezáleží na tom jak dobré je to či ono, záleží na "konateli dobra."

titulek knihy ...

... soudě dle kontextu, očekávál bych, že překlad názvu knihy bude spíše "chcete-li vše ZACHRÁNIT ..."?

IT si prožije ještě

dekádu slávy a s další generací se stane takovou zvláštností asi jako toaleta.
Největší souboj bude pravděpodobně o to, zda výsledná síť bude striktně centralizovaná pod kontrolou vlád. Nebo decentralizovaná s možností oficiální validací historie.  Něco jako kontrolní součet.
Je jasný , že směr ve kterým se stále něco děje je populární a hodně popularizovanej. Ale je to dočasná záležitost. Teda podle mého názoru.
Taď vlastně v IT probíhá největší nábor uživatelů nováčku. A to je konečná záležitost.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah