Nejhloupější generace?

„Nevěřte nikomu pod třicet, s největší pravděpodobností je to blbec.“

Politika na ulici
Tereza Matějčková | 13.02.2012
Nápis v pražských Modřanech. Tenhle druh monotónnosti však hlavní problém mladé generace patrně není.

Go to school, find a job, get married, die. Nápis na zdi v pražských Modřanech shrnuje hlavní stanice lidského života. Podobné vypočítávání životních úkolů bývá provázeno povzdechem nad monotónností života. Nad jeho železnou vládou, která nás nutí dělat jakoby dobrovolně věci, které nás nenaplňují. „Odškrtávat“ životní úkoly. Jenže je otázkou, zda jakési duševní nenaplnění je hlavním problémem současnosti.

Diskuse, která se rozvinula v USA, spíše ukazuje, že pro generaci mladých lidí jsou podobné životní přechody stále obtížněji uskutečnitelné. Mnozí experti i publicisté nenacházejí mnoho pochvalných slov.

Proflákaná šance

Mark Bauerlein, americký vysokoškolský učitel, přišel v roce 2008 s prozatím patrně nejkrutějším, ale také nejdiskutovanějším odsouzením současné mladé generace. Sám název knihy je dosti výmluvný: Nejhloupější generace. Jak digitální věk činí mladé Američany hloupějšími a ohrožuje naši budoucnost. Neboli nevěř nikomu pod třicet (The Dumbest Generation: How the Digital Age Stupefies the Young Generation and Jeopardizes Our Future. Or, Don’t Trust Anyone Under 30).

Bauerlein tvrdí, že současní studenti netrpí nižším inteligenčním kvocientem. Problém však spočívá v tom, že ve věku, ve kterém mají vykonat největší intelektuální pokrok, se poddávají nicnedělání, o nic se nezajímají, nezajímají se ani o to, že je problém se o nic nezajímat, a především pohrdají největšími vzdělávacími možnostmi, jaké kdy byly jakékoli generaci nabídnuty. Generace, která by mohla patřit k nejvzdělanějším, ne-li být tou nejvzdělanější, proto vyniká hloupostí a klesající gramotností.

Rozptýlení, které je způsobeno soustavně zapnutým internetem, údajně páchá nevratné škody na schopnosti koncentrace

Rozptýlení, které je způsobeno soustavně zapnutým internetem, navíc páchá nevratné škody na schopnosti koncentrace. V důsledku toho nejsou současní mladí lidé schopní dlouhodobějšího pracovního nasazení. Není pak divu, že si své flákání rádi prodlouží do věku, ve kterém by měli být již dávno zapojení do běžného pracovního provozu. Jenže málokteří jsou výkonu běžného pracovního provozu schopní.

Vysoká škola se tím stává odkladištěm pro nezaměstnatelnou, nevzdělavatelnou a celkově tak nějak těžce zvladatelnou sociální skupinu. A zpráva dle Bauerleina nejhorší: Kdo čeká, až z toho vyrostou, bude tuze zklamán. Tihle mladí ze svého flákání nevyrostou. Svým nicneděláním si dávno zkazili vyhlídky na lepší budoucnost a nezvratně poškodili intelektuální schopnosti. Zkrátka nejhloupější generace.

Dokonalí sami od sebe

Stejně nesmířlivý je názor americké psycholožky Jean Twengeové. Nepochybuje, že vzdělání i zaměstnání jsou pro současnou mladou generaci těžkou výzvou. Není divu, jak popisuje ve své knize Generation Me (Generace Já), jde o nejsebestřednější generaci, která kdy byla zplozena. Její rodiče si zvykli naslouchat psychologům, že rodičovská úloha je vlastně jediná: chválit a chválit, a když dítě dělá problémy, nejspíš je to tím, že málo chválíte. Kritika totiž narušuje psychický vývoj. Jenže výsledky chválících rodičů jsou tristní. Vychválili nerealistické rozmazlence, kteří postrádají motivaci se zlepšovat, protože se domnívají, že jsou už tak sami od sebe dokonalí.

Generaci rodičů netrápí ani tak prázdné hnízdo jako spíš návraty dětí domů poté, co neuspěly v životních situacích

Široce diskutovaný příspěvek k tématu poskytla matka odrostlých dětí Kathleen Shaputisová. Ve své knize Syndrom přeplněného hnízda. Jak přežít návrat svých dospělých dětí (The Crowded Nest Syndrome: Surviving the Return of Adult Children) pojednala o soudobé obtíži mnoha amerických rodičů. Ti se dávno netrápí takzvaným prázdným hnízdem, tedy odchodem svých dětí do vlastního života, ale jejich návraty domů poté, co se rozešly s partnery, rozvedly s manželem či s manželkou, ztratily práci a nemohou si platit vlastní byt.

Následkem toho, že si rodiče pouští své děti zpět do svých domovů, je nezvládnutí klíčových životních přechodů. Místo toho, aby na sebe dospělý člověk vzal roli odpovědného samostatného člověka, dělá ze sebe za asistence svých rodičů jakési nedochůdče, které není dost dospělé na to, aby si vydělalo na nájem a udrželo partnerský vztah, ale dost hrdé na to, aby nesneslo jedinou kritickou připomínku ke způsobu vedení svého života.

Život, který pak vedou postižené rodiny, se vyznačuje rozplizlostí a neurčitostí. Nikdo neví, kam život přerostlého dítěte směřuje, ale všichni doufají, že to nějak přejde. A než „to“ přejde, musí 60leté matky snášet významné pohledy kroužící po kuchyni poté, co se jejich dospělé nezaměstnané dítě vyhrabalo kolem poledne z postele.

Budoucí vůdci jsou inteligentnější

S tímto přímo apokalyptickým obrazem rozhodně polemizuje americký demograf a historik Neil Howe, který v knize napsané společně s dnes již zemřelým historikem William Straussem Mileniální povstání. Příští generace. (Millenials Rising: The Next Generation) přichází – ve světle zmíněných názorů – s překvapivým tvrzením, že svět se budoucnosti nemusí vůbec obávat, neboť budoucí vůdci jsou nejinteligentnějšími lidmi, kteří kdy na tuto pozici aspirovali.

Howe přitom vychází z celoamerických průzkumů, ze kterých má vyplývat, že současná generace mladých lidí dosahuje ve srovnání s předchozími generacemi nejvyššího inteligenčního kvocientu. Jde navíc o skupinu lidí, na kterou bylo v minulosti vynakládáno – opět ve srovnání s předešlými generacemi – nejvíc prostředků.

Zobrazit diskusi
Reakcí:18

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Saturace atd.

Terezko,

já ty Vaše texty přímo žeru -  i s Vaší fotografií.  

 

Nebudu pitvat hlavní teze, ani oponovat, ani potvrzovat. Nabídnu jiný úhel pohledu. Nejdříve odkaz na obrázek:

 

http://www.ninger.com/dendrimer/01.gif

 

Populace je početná, prostor omezený, společnost, přes proklamovanou komplexnost a občanskou svobodu/provázanost je organizována pyramidálně ( ad Hnutí 99% ). Jak vidíte na schématu dendrimeru, v centru je nevyplněný prostor, na okraji je tlačenice. Tlačenice směřuje po určitou dobu k uniformitě - až dojde k dosažení kritického tlaku a ...

 

Zajímal by mě Váš názor na existenci výběrových univerzit a vymezení akademických svobod.

Souhlas

článek poněkud jednodušší, ale Terezka bezva!

Hmm

I Vy starí mlsouni!

Dobra, nebudu Vam verit.

Ale verte mne, prestoze mi take neni pres tricet let, ze internet dela z lidi blbce. Respektive, a to je mozna presnejsi, nedela z nich lepsi a chytrejsi ani vzdelanejsi lidi. Hlavne ten Fecesbook. Protoze hloupy clovek si na tech internetech proste nebude hledat neco, co by ho povzneslo. Ne, bude si hrat priblble hry, prihlasovat se na odber co nejvice reklam, a cist prispevky "kamaradu", kteri jsou stejne hloupi jako on. Vzdycky to bylo tak, ze lide cetli, co napsali chytri lide. Nyni ctou co "sami napisou", a to neni dobre.

 

Inu, ale tady se dostavame k hlubsim otazkam jako napriklad "existuje nejaky ideal vzdelaneho cloveka? Co by takovy clovek mel znat a co by nemel znat? A odkud se bere inteligence a racionalni uvazovani? Muze vzniknou samo od sebe v osamocenem jedinci? Nebo vznika sokratovskou metodou? Nebo jak vznika? A jak se siri?" A plno dalsich.

Tak asi záleží na člověku

Tak asi záleží na člověku bych řek. Například já už jsem se na internetu nehorázně vzdělal a každý den získám další nové informace, které mi k něčemu  jsou a budou. 

Kolotoč stereotypů

Je to furt dokola. Jak už tu někdo psal. Nikdo nemá přístup do všech společenských skupin a neví o co se mnoho lidí zajímá, protože tito lidé nepotřebují dávat najevo, že se zajímají o něco zajímavého. Prostě to dělají a zajímají se. A mnohdy i ve svém volném čase či jako dobrovolníci dělají mnoho záslužných věcí, které by právě oni kritici mladé generace nikdy nedělali. Vždy bylo určité procento lidí, kteří byli "hloupí" (masová kultura, obchoďáky, hloupé hollywoodské filmy...) a ti, kteří jsou nezávislí, alternativní, dělají zajímavé věci, zajímají se, navštěvují zajímavé kulturní akce a nenechají se ovlivnit každou blbou reklamou. Např. je spousta mladých lidí, kteří už nepoužívají TV a reklamami na internetu se nenechají ovlivnit (snad je jich hodně). Já sama jich znám dost...Takže přestaňme škatulkovat...

Přesně tak. Tolik mladých už

Přesně tak. Tolik mladých už vůbec nikdy nesleduje TV. Nenechávají si vymílat hlavu propagandou, ale sami si třídí informace na internetu a věří tomu čemu chtějí, ne tomu jedinému, co je jim nabídnuto.

Víte o čem to je celý? Teď

Víte o čem to je celý? Teď myslim to, proč my mladý jsme pro starý jen nemakačenka, co nikde nevydrží.

 

My už prostě nehodláme pracovat, na úkor zdraví, ani životní pohody. Stačí se podívat na vás, co to z vás udělalo za "roboty", bez citů, bez lásky, neustále přesouvající svoje negativní emoce na někoho dalšího, který už se kvůli tý práci, kterou nesnáší, přestali smát. Nehodláme si prostě zničit život, jen proto, aby se dali platit složenky. Žijeme jenom jednou a ničit si ten život nějakou stresovou prací, která nás absolutně nebaví, pro nás nemá smysl. A neznamená to, že nejsme schopný pracovat. Jak rádi bysme pracovali na něčem smysluplném, ovšem to by pracovní trh nesměla řídit smečka personalistů škatulkujících podle životopisů, místo aby hodnotili jakou má člověk v sobě energii tady a teď a dávali šance. Často práce nazýváte jmény, jak z jiný planety. Pak tam člověk přijde a zjistí, že by to zvládl úplně každej, jen stačí dát mu šanci. Potom taky nehodláme hrát ty vaše psychologický hry, já jsem šéf, ty si podřízenej, musíš zkousnout moje mindráky. Ne! Chováme se stejně ke všem, ať jseš generální ředitel nebo uklízečka, člověk jako člověk. 

Zkrátka něco se tady mění a my jsme generace, která je tím přechodem. Směr se ubírá k tomu, aby práce nezabila a neznechutila celej tvůj nejperspektivnější životní čas, a přitom, aby společnost mohla dále fungovat úplně stejně, ne-li líp. Každej ruku na srdce, co v tý práci děláte. Nestačili by 4 hodiny konstantní práce, než hrát divadlo, že tam 8 hodin pořád něco dělám? Mohl bych pokračovat, ale to už stačí, to hlavní jsem napsal.

 

Zkrátka - pracovat ano, ale ne za každou cenu. Zdraví psychické i fyzické je na prvním místě. V tom je ta změna. 

Zajímavé

Vy si myslíte, že všichni lidé, kteří dnes tvrdě pracují, tak činí snad jen proto, aby se udřeli? Řada lidí pracuje víc než osm hodin denně ne proto, že by byli nějakými workholiky, ale prostě proto, aby zaplatili nájem, jídlo, prostě kvůli živobytí. Nevím, jestli se zajímáte o mezinárodní situaci, ale to, jakou práci (jestli vůbec) seženete, nezávisí pouze na vás. Mimochodem, kdyby mohli všichni dělat nějakou příjemnou prácičku, u které se nepředřou, tak vám nikdo nespraví záchod, neodveze smetí, nenamarkuje zboží na pokladně etc.
Btw. Třicet mi ještě nebylo, ale takhle naivní představy jsem snad nikdy neměl.

Nejde o to se nepředřít...

Robertův příspěvek je na můj vkus sice příliš konfrontační, až nesnášenlivý, ale pořád s ním souhlasím víc, než s Vaším.

Já to chápu tak, že nám nejde o to se nepředřít, ale o to být v prvé řadě spokojený a prací se dál učit a realizovat.

Jsem hluboko pod třicet a za sebe můžu říct, že do práce, která mi kromě peněz nic nedá, prostě nepůjdu, protože si svého času a psychické pohody cením víc než peněz. Samozřejmě se pak může stát, že těch peněz nebudu mít jak želez, ale o to líp si uvědomím, že štěstí si za ně nekoupím.

na facebooku jsem schopen vést uměnovědné rozhovory,

které bych nikdy nemohl vést s tupci, kteří mne obklopují .Tyto teoretické rozhovory není možno koncentrovaně vést ani v hospodě, či kavárně pro rušení repro hudbou, navíc jsou tyto rozhovory na fb či google automaticky archivovány. (!)

Chyba! Nevěřte nikomu pod pětatřicet!

!

Zrovna Vy me presvedcujete,

Zrovna Vy jste pro me prikladem, ze na veku nezalezi.

Názor starých na mladé

a naopak je konstantní. Starej se kouká na mladého jako na blbého , neznalého nemakačenka, co akorát využívá a ničí co on těžce vytvořil.

Mladej se kouká na starého jako zabedněného idiota co mu brání využít jeho potenciál konzervativním přístupem a bylo by nejlepší kdyby přestal votravovat a odtáhl do důchodu.

Tak to bylo vždy a civilizace je tu neustále.

V devadesátých letech bylo módou na českých VŠ tvrdit studentům, že vše podstatné již bylo naprogramováno :-).

To je jak s tím Kalouskem a Drábkem kterých úředstava je, že někdo v 18 vleze do práce a v 78 do důchodu. To se určitě nestane.

Osobně bych to v budoucnu viděl spíš takto 30 let dětství a vzdělávání 30 let produktivní věk a vzdělávání a 30 let důchod a vzdělávání. 
Představa, že v budoucnu bude práce ve fungující společnosti pro víc než 25-30% populace je značně naivní a hlavně chybná mimo jakoukoliv realitu.

Další apokalyptický scénář člověka před smrtí...

It's the evolution, stupid...

 

Autor knihy by si měl dát ten čas, aby se hlouběji podíval na to, co mladí lidé na internetu dělají. Často je totiž za stránkami typu 9gag.com a reddit.com MNOHEM KVALITNĚJŠÍ OBSAH než ostatní zdroje kdy nabídly.

 

Zároveň bych mu doporučil podívat se na problematiku online prokrastinace v důsledku hraní na počítači. Dnešní strategické hry jsou totiž natolik složité, že si dítě hraním trénuje mozek mnohem více než u řešení příkladů algebry v matematice (viz. League of Legends, Startcraft 2, World of Warcraft).

 

Nic není černobílé, a vše má pro a proti. Jedno je ale jasné. Generaci nad 30 lze zmanipulovat debilním 30' televizním spotem. Mladá generace spot rovnou háže do koše.  Pokud je manipulativnost formou inteligence, pak bychom se měli zamyslet i opačným směrem...

Ano, ano.

Dnesni mlady clovek si trenuje tolik mozek na strategickych hrach, ze algebru jiz nepochopi. Bohuzel, i co se tyce manipulatovnosti nemate pravdu: mlada generace je stejne tak manipulativni jako ta stara. Staci si precist nektere mladsi autory Ceskeho deniku: Leko, Zelenka. Mainstream maji podkuzi stejne jako komunismem odchovany Studynka.

Dobre receno.

Vskutku!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah