Komunisté obdobou středověkých duševně chorých

Rituální akty exkomunikace patří k lidstvu od nepaměti.  Nyní jsou z „dobré“ společnosti vylučováni komunisté, i ti bývalí.

Politika na ulici
Přemysl Houda | 06.12.2012

V představách středověkých lidí se snoubila nemoc se zkažeností ducha, se zlem. Pokud měl někdo například lepru, myslelo se, že jej Bůh trestá za jeho špatné skutky, za zkaženost srdce a potrestáním dává najevo ostatním, aby se měli před takovým člověkem na pozoru. Byl vyobcován, vypuzen. Jak říká například Michel Foucault v Dějinách šílenství, kolem nakaženého byl opsán posvátný kruh – nesměl do něj nikdo vkročit.

Většinová společnost se tím, že tyto lidi vyhostila ze svého lůna, rituálně očistila a rekonstituovala se jako pevně spjatá entita. Podobně se o něco později vylučovali duševně choří. Pojem loď bláznů, Narrenschiff, má svůj původ právě tam – duševně nemocní daného města byli naloděni a vyvezeni po řekách a mořích pryč. Prostě řečeno: vymezením se vůči jinému, ve středověku vůči nemocným a bláznům, byla upevněna vlastní komunita, což v konečném důsledku posílilo vazby mezi jejími členy.

Pro nemalou část české společnosti zastávají roli bláznů komunisté – většinou ti současní, někdy instrumentálně, nebo mnoha antikomunisty upřímně i ti, kteří mají předlistopadovou komunistickou minulost. Společnost se sama stvrzuje ve svém morálně „neposkvrněném“ statusu a vykazuje pro tyto lidi jakýsi exil. Není si úplně jistá, že není taky tak trochu bláznivá sama (má přece svou minulost), proto potřebuje potvrzení, že není, aby si svou bláznivost mohla snáze udusit v nevědomí. Potvrzení svého zdraví se dočká právě oním vyloučením – „nejsme jako oni“.

Snahy komunistů veřejně se projevovat jsou napadány, dopředu devalvovány a umlčovány jako jakási neslušnost

Snahy komunistů veřejně se projevovat jsou napadány, dopředu devalvovány a umlčovány jako jakási neslušnost. Říká se: „Jak po tom všem, co nám způsobili, ještě mohou mít tu drzost vstupovat do veřejného prostoru?“ Oni sami by měli ve svém zájmu kolem sebe opsat posvátný kruh a nevycházet z něj.

Vyloučení z veřejného prostoru může mít sice očistné důsledky v medicíně (jako v případě, když bacilonosič nakažlivé nemoci je uzavřen do karantény), ale většinou mívá zhoubné následky v umlčování politického protivníka. Už jen z pragmatických důvodů – ten, který je ve skrytu, se radikalizuje. Není už pro něj podstatné být součástí veřejného konsensu, a komunisté se, byť někdo řekne instrumentálně, o konsenzus s majoritou snaží. Když je ale kdokoli z všeobecného konsenzu majoritou exkomunikován, začne přicházet s antipolitickými řešeními.

Ono vylučování je proto sice možná dost přirozenou reakcí na cokoli, co je konkrétnímu člověku nesympatické. (Komu by se líbily například výroky Marty Semelové, nebo aktuálně Václava Sloupa, který si myslí, že by Německo uvítalo obnovení ochrany hranic z doby před rokem 1989?), nicméně bychom se měli naučit, že svobodná společnost potřebuje co nejotevřenější diskusi, aby se bránila antisystémovým řešením – a pojmout do diskuse také současné a třeba i s minulé členy komunistické strany.

Miloš Zeman, Vladimír Dlouhý a Jan Fischer by si jistě zasloužili jinou kritiku než tu a priori diskreditující

Vyfotografovaný plakát pracuje s několika symboly – být komunistou je jako být černochem, nebo bělochem, nebo jako dříve pro nacisty narodit se jako žid (zůstanete jím až nadosmrti, je to jakási nevyléčitelná choroba duše), všichni komunisté jsou/byli stejní (přednormalizační členství Miloše Zemana se rovná normalizačnímu členství Jana Fischera a Vladimíra Dlouhého), kdo jednou byl v komunistické straně, měl by se vzdát veřejných funkcí (jakési paušálnější lustrace) a všichni komunisté, i ti bývalí, chtějí z principu návrat před rok 1989, spojení s Ruskem a více matrjošek.

Miloš Zeman, Vladimír Dlouhý a Jan Fischer by si jistě zasloužili podstatně jinou kritiku než tu a priori diskreditující, proti níž se nelze bránit. Když někdo prohlásí, že mu jeho oponent není roven, protože je komunistou, pak dopředu uzavře jakýkoli prostor k dialogu, ke vzájemnému sdílení, k argumentaci. Diskuse se promění ve dva monology neslyšících. K hlubší kritice zmíněných prezidentských kandidátů, založené na rovné diskusi s nimi, by to ale chtělo bystřejšího ducha, který by si nevypůjčoval matrjošky a nepracoval s banalitami. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:7

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Není komentář jako komentář.

Čína je , jak známo jistě všem,  komunistická země.  Jak to, že během několika desetiletí se z ní stala velmoc. Neměli bychom se od tohoto příkladu učit ?

Dnes většina výrobků nese název :vyrobeno v Číně i u nás! Jak to jen tam ti komunisti dělají ?

Komunistům bylo a je strašně ubližováno

Ano, jak si všichni dobře pamatujeme, po převratu byl všem bývalým komunistům bez výjimky konfiskován majetek se zdůvodněním, že má původ v kolaboraci s totalitním okupačním režimem.

Jak si všichni dobře pamatujeme, bývalí komunisté byli po převratu na ulicích napadáni a veřejně ponižováni.

Jak si všichni dobře pamatujeme, po převratu probíhalo intenzivní vyšetřování kolaborace vysokých komunistických funkcionářů s okupačním totalitním režimem. A většina jich dostala mnohaleté tresty vězení.

Jak si všichni dobře pamatujeme, po převratu byli bývalí komunisté násilně vystěhováváni z obecních bytů s odůvodněním, že by byli příliš zvýhodnění v jejich nadcházející privatizaci.

Jak si všichni dobře pamatujeme, po převratu byli bývalí komunisté vyloučeni z privatizace s odůvodněním, že privatizace je v rozporu s jejich přesvědčením, a dále, že by vzhledem ke svým konexím z bývalého režimu byli příliš zvýhodněni.

Dodnes mají bývalí komunisté pod hrozbou uvěznění zákaz opustit Českou republiku s odůvodněním, že to  je podle jejich ideologie. Pár slušných lidí sice založilo sbírku, která by bývalým komunistům umožnila vystěhování do Sovětského svazu, ale než sehnali dostatek prostředků, ten se rozpadl.

A co mi vadí nejvíc: Bylo uzákoněno, že nejnižší důchod bývalého politického vězně musí být alespoň 3-krát vyšší než nejvyšší důchod bývalého okresního tajemníka.

Tak se nedivte, že to dopadlo jako ve středověku.  Chystá se prý zákon, že bývalí komunisté budou mít zakázáno vlastnit cokoliv, co nebylo vyrobeno v Severní Koreji. V Číně totiž prý už není ten pravý komunismus.

Něco bychom ale snad přece jen mohli. Zrušit ty ostudné dotazníky, díky kterým děti bývalých komunistů nemohou studovat na vysokých školách. Ba někdy je jim bráněno i ve vstupu na školy střední. Mstít se na dětech je opravdu svinstvo.

Pěkně napsáno. :-) Komunisti své politické odpůrce likvidovali

systematicky: násilím, chudobou a různými metodami neslučitelnými s lidskou slušností. Proč by dnes měli požívat nadstandardní svobodu v šíření komunistické doktríny v demokratické společnosti? Indoktrinace mozku komunistickou ideologií je chorobou ducha, karanténa je nutnou součástí prevence před šířením morové nákazy.

Chapu a souhlasim,

ackoliv jsem rad, ze se prave tohle nestalo. Radsi se budu citit trochu jako blbec. Revanse se vetsinou zvrhnou, protoze se jich iniciativne ujmou ti nejhorsi...

To není o revanši,

ale o nastavení základních společenských pravidel. Dnes je většina společnosti otrávena zlodějinou a korupcí. A není mnoho těch, kteří si uvědomují, že současný stav je pouze důsledkem zafixování stavu, kdy zloději a vrazi zůstali nepotrestáni a nenesli zodpovědnost za své minulé činy. Nekrademe a nevraždíme, tio je základní pravidlo. Kdo ho porušuje, kdo krade a vraždí, bude přísně potrestán. To nemá s revanší nic společného. Nevím, jestli si to uvědomujete.

Teoreticky mozna,

ale prakticky si dovoluji nesouhlasit. Lide jsou proste takovi, jaci jsou, a trestajici by byli zase jen lide. Neni proti tomu obrany, stejne jako, zda se, prakticky neni obrany treba proti infiltraci uspesne strany bezpaternimi karieristy. "Ti nejlepsi budou ve strane" se brzy zmeni na "nejlepsi jsou ti, kteri jsou ve strane". Povedome, ze? Nekteri lide budou uspesni v kazdem systemu. Dovedeno do krajnosti, je to stejny duvod, proc jsem treba zcela zasadne proti trestu smrti, ac by si ho mnozi zcela jednoznacne zaslouzili. Jestli chcete mit dokonalou spravedlnost, musel byste mit dokonaleho arbitra. Jste-li verici, mozna si myslite, ze ho mate. Ja ho bohuzel nemam...

 

Je snad prosim jasne, ze nemluvim o konkretnich dokazatelnych zlocinech konkretnich osob (jejich nepotrestani je samozrejme vzdycky chyba a i ja se domnivam, ze mnozi vysoci funkcionari vyvazli bez trestu nepravem), ale o pausalech, ktere hlavne zminoval puvodni text.

Děkuji, mluvíte mi z duše.

Děkuji, mluvíte mi z duše.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah