Politika na ulici
Přemysl Houda|29.03.2014

Další fáze znechucení: Leták kutnohorský

Dnes je větší totalita než před rokem 1989, myslí si strana, která se pyšní podporou prezidenta republiky. Paradox?

Kutnohorská organizace Strany práv občanů Zemanovců si myslí, že dnes je větší totalita než před rokem 1989. Jak vysvětlit paradox, že strana, která se pyšní explicitní podporou prezidenta republiky, se prezentuje antisystémověji, než leckterá strana extremistická?

Politika na ulici
Tereza Matějčková|09.02.2014

Národ, rasa a hranice států znovu ve hře

Po druhé světové válce byl pojem rasa, který vznikl z lidské potřeby vytyčovat hranice, tabu. Nový život mu ale vdechly poplašné zprávy o budoucnosti bílé rasy. Na své meze naráží i odstraňování hranic. V tomto kontextu bychom se neměli obávat rehabilitace nacionalismu. Neexistuje totiž nadnárodní celek, který by dokázal vytvářet pocit sdílené identity. Ta je však podmínkou úspěšné spolupráce a důvěry obyvatel, píše Tereza Matějčková.

Reakcí:12
Politika na ulici
Martin Rychlík|03.01.2014

Zemanovy virózy 2013

Část společnosti, které se nelíbí rozkladné kroky prezidenta Miloše Zemana, se ozvala i v pouličním umění, jak ČESKÁ POZICE před časem zaznamenala v Praze i v Brně.

Reakcí:9
Politika na ulici
István Léko|15.10.2013

Portrét Agenta 009 TOP rozděluje pražskou graffiti scénu

Zohavení knížete vymalovaného na karlínské budově nemá na svědomí politická konkurence, nýbrž pobouření umělci. Pracovat na zakázku politické strany se prý nesluší…

Reakcí:4
Politika na ulici
Tereza Matějčková|26.09.2013

Město jako vězení, město jako laboratoř

Dnes žije ve městech více než polovina všech lidí a do roku 2050 to mají být až tři čtvrtiny veškeré populace. Už řadu století se přitom opakují varování, že městský člověk nevyhnutelně degeneruje. Je tomu ale doopravdy tak?

Reakcí:3
Politika na ulici
Tereza Matějčková|16.09.2013

Umíme vůbec odlišit válku a mír?

Válka se díky technologiím stala natolik kultivovaná, často nekrvavá a převážně tichá, že ji snadno můžeme pokládat za mír. Je však zákeřná a vyvolává řadu etických kontroverzí. Stačí připomenout strategii cílených zabití: Neexistují jen seznamy lidí na odstřel, ale i dlouhé seznamy těch, kteří jsou zatím „pouze“ podezřelí.

Reakcí:2
Politika na ulici
István Léko|02.09.2013

Pán panáků

Zeman jako Sauron, Česko jako Mordor a alkohol jako magická substance.

Reakcí:11
Politika na ulici
Bohumil J. Studýnka|13.08.2013

S USA na celém světě na věčné časy. Zatím na poštovní známce.

Americké „forever“ (navždy) známky, jako je ta poštovní služby US Mail se zeměkoulí, jsou trvanlivé. Horší je to u podobných evropských poštovních známek. Proto je třeba být v případě „A“ namísto přesného poštovného u české známky s novým prezidentem Milošem Zemanem opravdu, ale opravdu opatrný. Ani ta americká finta s celou zeměkoulí nemusí vyjít. Sovětský svaz měl ve státním znaku také celou zeměkouli, píše Bohumil Studýnka.

Reakcí:2
Politika na ulici
Martin Rychlík|09.08.2013

Když Bém zase stříká hněvem

Věru pozoruhodný projev přednesl v den, kdy se v poslanecké sněmovně hlasovalo o důvěře Rusnokově vládě, někdejší hvězdný politik a pražský primátor Pavel Bém (ODS-exODS-ODS). Kdo neviděl, neuvěří! Slovy svými a klasikovými: stříkal tam hněvem.

Reakcí:7
Politika na ulici
Tereza Matějčková|06.08.2013

Dost svobodní pro sebevraždu?

Postava Kirillova z Dostojovského románu Běsi spáchá jednu z nejvlivnějších sebevražd v dějinách literatury. Chce ukázat, že Boha se netřeba bát, neboť neexistuje, a člověk je tudíž zcela ve své vlastní moci. Z mnoha úvah na téma sebevraždy však pramení skličující poznání: Tváří v tvář tak dokonalé svobodě trpíme přímo nadlidskou odpovědností za svůj život.

Reakcí:7