Lou Fanánek Hagen: Permanentní naštvanost lidí asi fakt něco znamená

S frontmanem kapely Tři sestry o tom, proč nevolil prezidenta, o „mafii“ v hudebním byznysu, ekologii i o „mistrovi“ Karlu Gottovi.

Kultura
Jan Brabec | 09.02.2013
„V rámci jakéhosi osobního hledání v textu mám například úvahu, že bych sice mohl být třeba muslim, což by přineslo mimo jiné i víc holek, ale zase si pak uvědomím, že bych kvůli nim neměl čas na hospodu. Takže se pokorně vracím do vlídného stínu kříže. Takže takové srandičky,“ popisuje svou tvorbu Lou Fanánek Hagen.

Patří k nejvýraznějším postavám české hudební popkultury. Aby také ne – má za sebou nejen vcelku pozoruhodný životní příběh, ale na české poměry zastává i hodně vyhraněné a nezávislé postoje a má hodně široký záběr. Na jedné straně totiž proslul jako autor osobitých drsně ironických textů kapely Tři sestry a pohyboval se v prostředí pražského undergroundu. Na straně druhé je autorem populárních muzikálů, pochvaluje si spolupráci s Michalem Davidem a za „svého“ mistra považuje Karla Gotta.

Šestačtyřicetiletý Lou Fanánek Hagen (občanským jménem František Moravec) je nakonec znám i jako břitký glosátor současných společenských poměrů. „Já už ani do té hospody chodit nemůžu. Všichni jsou tam prostě pořád otrávení. Byli otrávení, když byl prezidentem Klaus, budou otrávení, i když bude na Hradě Zeman. Jsou naštvaní, když je tam pravice, byli naštvaní, i když tam byla levice. Je to prostě jedno. A je to docela pozoruhodné, že jsou to přitom pořád titíž lidé, co jako takzvaní štamgasti chodí do té hospody každý den třeba už od revoluce. A třiadvacet let jsou permanentně naštvaní a asi to něco fakt znamená,“ říká mimo jiné v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ.

ČESKÁ POZICE: Jak jste prožíval volbu prezidenta republiky?

„Z možnosti přímé volby prezidenta jsem byl vždy tak trochu na rozpacích a už před deseti lety jsem v jistém smyslu upozorňoval na její nebezpečí“FANÁNEK: Vždycky jsem byl z možnosti přímé volby prezidenta tak trochu na rozpacích a už před deseti lety jsem v jistém smyslu upozorňoval na jistá nebezpečí takového aktu. Spolu se „zpívajícím právníkem“ Petrem Pečeným a Alešem Brichtou jsme proto podnítili aktivitu „Karel Gott for Prezident“. Tím jsme se snažili dát najevo, že v přímé volbě se může stát prezidentem prostě úplně kdokoliv, a proč ne tedy třeba právě Karel Gott. Je přece populární postavou a na kampaň má také dost peněz. To všechno jsme podnikali na základě té hysterie kolem zvolení Václava Klause za prezidenta, kdy se jasně ukazovalo, že je jako ostřílený a zkušený politik tím nejlepším kandidátem. A bylo tehdy vlastně víceméně jasné, že k přímé volbě jako nevyzrálému institutu a i vzhledem k tehdy nabízeným kandidátům ještě nenastal ten pravý čas. Od té doby se samozřejmě věci změnily: my zapálení aktivisté jsme trochu povyrostli a už nás to také tolik nebaví.

ČESKÁ POZICE: Proč nekandidoval Karel Gott?

FANÁNEK: Karel Gott už do toho podruhé jít nechtěl a my jiného kandidáta neměli. Takže jsem sledoval první volbu z povzdálí. Nicméně mezi těmi kandidáty mi byl osobně sympatický doktor Vladimír Franz, protože se známe. A to ještě z dob, kdy nebyl potetovaný a chodil za komunismu do pražské vinárny Orlík nedaleko Mánesa. Tam jako každý jiný vykládal své rozumy, a nebylo to hloupé. Tehdy to tam hodně vřelo: tam chodil kde kdo – od rockerů až po pankáče. Nicméně jsem si ho jako prezidenta představit neuměl, ta jeho maska je velký handicap a on s tím sám asi také dost bojuje.

Potom, když se to zúžilo na dva kandidáty, tak jsem si říkal, že by asi byl dobrý ten Karel. Držel přeci ochrannou ruku nad Ivanem Magorem Jirousem, kterého jsem měl rád. Pak jsem si ale zase říkal, jak je na nás na Češích vidět, že nám asi chybí ti Habsburkové, a přišlo mi to najednou absurdní.

Při natáčení videoklipu k písni V pekle nebo v ráji v pražském Futuru v březnu 2010.

ČESKÁ POZICE: A pro koho jste se nakonec rozhodl?

FANÁNEK: K volbám obecně už několik let nechodím a nešel jsem ani k té prezidentské. Nějak mě celý ten systém přestal oslovovat – k čemu mi ti místní politici či prezidentští kandidáti vlastně jsou? Pokud by byl volen kapelník v mé skupině či šéf hasičů nebo starosta v obci Františkov, kde bydlím, tak tomu rozumím. Dokážu si totiž představit, jak tito lidé, které dobře znám, mohou být pro občany konkrétně užiteční a prospěšní. Ve velké politice už o tom ale prostě pochybuji.

Spousta lidí mi to vyčítá, ale je to právě ta „moje“ vlastní, demokratická volba. Prostě se chci spoléhat jen sám na sebe a myslím, že současný život mě k tomu nabádá víc než dost. Mám dost co dělat se svojí dřevěnou nohou, život s ní mě stojí značné úsilí a vypětí. Měsíc co měsíc odvádím dvacet tisíc na zdravotním a sociálním pojištění, a přitom – podle toho, jak často chodím – si musím sám dokupovat a obstarávat opotřebené součástky. Já to ale přijímám: prostě se starám a spoléhám jen sám na sebe.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte výsledek prezidentské volby z odstupu?

„Z mého osobního a sobeckého hlediska je dobře, že je prezidentem Miloš, a já se na něj vyloženě těším“FANÁNEK: Miloš byl zřejmě považován za menší zlo, a tak to prostě dopadlo. Tak snad to tak opravdu je. Ovšem jak moderátora Jakuba Železného chytal za slovo a mentoroval, že nezná Ústavu, protože bude prezidentem, až složí slib, tak bylo hned jasné, že bude hodně jedovatou hlavou státu. Z mého osobního a sobeckého hlediska je dobře, že je prezidentem Miloš, a já se na něj vyloženě těším. Bude nepříjemný na novináře, a tak budeme mít – jak vidno – o zábavu zřejmě dostatečně postaráno.

ČESKÁ POZICE: Čím Miloš Zeman získal vaše sympatie?

FANÁNEK: Když to beru apoliticky, mám ho osobně prostě rád. Když jsme totiž dělali v devadesátých letech dávno už zapomenuté televizní skeče v rámci takzvaných „gumáků“, kde vystupovala řada tváří místních politiků a ke kterým jsem psal scénáře, tak na díly, kde vystupoval Miloš Zeman, Václav Havel a Václav Klaus, se psaly úplně nejlépe a bylo to pro mě hodně zábavné psaní. Třeba takového Petra Nečase si jako „gumáka“ představit neumím. Nemá žádnou vadu řeči, neříká nic, čím by se nějak vymykal běžnému normálu. Je to prostě nuda a šeď. Pro mě je Zeman prostě naprosto logický nástupce Klause, který je sice víc doprava, a tím je pro mě zajímavější, ale se Zemanem je zase víc zábava.

Zobrazit diskusi
Reakcí:9

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Příjemný je ten Fanánek

a třebaže se po tvorbě Tří sester nijak nepídím, když je náhodou zaslechnu, jsem v tu chvíli rád, že je tady taková kapela. Díky za rozhovor.

Pěkný rozhovor.

Taky mi to bodlo.

Permanentní naštvanost národa vypovídá

také ledacos o národu.

Hodně Čechů je charakterizováno konstantní ufňukaností a přáním, aby o jejich životě rozhodoval někdo jiný a bez jejich většího přičinění jim zajistil splnění všech jejich přání teď a tady. Namísto aby se učili cizí jazyky a třeba MS Excel většina čecháčků raději čumí na seriály a sosá pivo - a nadává na vládu, a to už od Rakousko-Uherska.

Tuhle poměrně nechutnou vlastnost nemá například většina Američanů - každý Američan ví, že svůj vlastní život má ve svých vlastních rukách.

Jen si říkám z čeho to asi pramení

a napadá mě, že vlastně jsme si zvykli, že za nás bývá rozhodováno, místo toho abychom se rozhodovali. A myslím tím nejen na úrovni občanské, ale i jako státu. Ti Amíci o kterých píšete v tom mají jasno že vedou a tak i takové věci jako sebevědomí a hrdost apod. jsou u občanů výše. Když jste hrdý, nemůžete být naštvaný. Otázka je ovšem ta, zda nežijí ve vylhané realitě.

Fragment česko nemá osobnosti, jen

komedianty. Komediant je nutná profese, v životě často uvízneme v slepé uličce a komediant je činidlem katarze. Zatímco v civilizovaných zemních v pondělí ženou komedianty na další štaci, u nás nějak vězí trvale. Nejen televize, ale potřeba celebrit místo legitimních autorit. Tak dnes na R2 i paní Paroubková, asi předzvěst další resuscitace, když nejsou lidi. V komunismu bolševismu socdemáctvu zemanismu leninismu paroubkismu klausismu..jak se ten náhradní život nálepkuje, aby z té nudy šedi stejnosti  jeden nevrhl, je komediant alespoň autentický. Prodává šmejd, ale přiznává to, slibuje modré z nebe, ale po děkovačce se na publikum vykašle. V mé generaci jsme ještě chodili do šaten, zatímco Olympic měl čertstvé sporťáky, všichni stejný typ, viděl jsem i ty špinavé fusekle sypající se z kufrů. To PP měli v Brabencovi alespoň nějakého pečovatele.  Odtud i odvíjející se národní kultura, konečně Smetana nebyl také příklad. Já si nestěžuji, jen mi chybí to vědomí, které si přizná brit, že je podkoní, ne spasitel, a jako dobrý podkoní je na sebe i hrdý. Panovnici nevolí, ta se přece narodí, tak ještě nezblbnul.

Ten rozhovor ma hlavu a patu.

I kdyz jeho muziku neposloucham, ten hoch to ma v hlave srovnany a premysli o tom, co rika. Navic je uprimnej a rada jeho nazoru jsou velmi vystizne postrehy...

Milé rozptýlení..

Fanánek je prostě svůj a nepatří k těm rádoby"umělcům" kteří se považují za arbitry v čemkoliv i na to, čemu vůbec nerozumí..Ono vnucovat lidem "dobro" podle jejich"umělecko-mediálního"  receptu, to slovy Fanánka obyčejné lidi pořádne"nas.re". Konečně článek, který si nevymýšlí a nic nevnucuje..

Díky, pane Brabče..

Fanánku, zůstaň svůj..

Takových lidí je víc,

ale prostor dostávají jiní, za kterými se honí novináři kvůli senzacím (prodejnosti, sledovanosti ) !

diky za fajn rozhovor

je mile v teto dobe precist si take neco jineho a pritom zaroven inspirujiciho, nez opet neco na tema "zeman vypil kefir" ;) diky, fananek nezklamal.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah