Herci se perou, kdo bude hrát Ratha

Divadelní autoři nestíhají dohánět politiky, kteří jsou v psaní scénářů trvale v předstihu. Rathovský kabaret bude mít premiéru koncem května.

Kultura
Marie Reslová | 17.05.2012
Z představení Politický kabaret aneb Seber si to hovno (premiéra 17. května 2012).

O možnost zahrát si roli Davida Ratha v novém díle politického kabaretu A Studia Rubín proběhne losovačka. Původně měla bývalého středočeského hejtmana hrát na premiéře 29. května v sále Baráčnické rychty na Malé Straně herečka Bára Poláková. Ta už proslula brilantním ztvárněním poslankyně Kristiny Kočí v předcházejících dílech: Blonďatá bestie a Blonďatá bestie vrací úder.

Včera se ale na repríze „Bestie“ režisérovi Tomáši Svobodovi do role Ratha vnutil herec Národního divadla Ondřej Pavelka. Prý si nenechá vzít příležitost zjistit, jaké to je v Rathově kůži. Místo anoncované Polákové si tak včera večer zahrál slavnou „krabicovou scénu“ v ukázce z připravované premiéry. Ale jistotu, že bude hrát hlavní roli, podle slov režiséra ještě nemá. Až jak dopadne losovačka.

V Baráčnické rychtě se určitě odehraje „kouzlo s krabicí a scéna z hospody v Hostivici, jak na Ratha chlapi u piva a automatů vzpomínají, že si tam chodil pro levicové názory, a slibují, že za něj budou pálit dvanáct let svíčku, jako to lidi dělali za Havla,“ řekl Svoboda ČESKÉ POZICI. Láká ho i postava tiskové mluvčí Berill Maschekové.

Divadelní autoři nestíhají v poslední době dohánět politiky, kteří jsou v psaní scénářů stále v předstihu

Svobodovi se nelíbí, že divadelní autoři nestíhají v poslední době dohánět politiky, kteří jsou v psaní scénářů stále v předstihu. Rád by to obrátil a jeden, který by si naopak mohli zahrát oni, jim nabídl: „Společně s Karlem Steigerwaldem napíšeme hru o tom, jak jsou politici na výletě v Moravském krasu. Cestou dostanou zajímavý nápad. Různě ho mezi sebou probírají a pak ho opravdu uskuteční: v poslední scéně se vezmou za ruce a skočí do Macochy.“

Až chytnou velkou rybu zprava...

Ještě dříve, ve čtvrtek 17. května, má v Meetfactory na pražském Smíchově premiéru Politický kabaret aneb Seber si to hovno, jehož autoři, dramaturg Jan Tošovský a režisér Braňo Holiček, do něj Rathovu story zařadit nestihli, ale prý by ani takovou ambici neměli.

Konkrétní kauzy je zajímají jen jako materiál, z něhož je možné poznat, jak funguje politika od nejnižší úrovně po tu nejvyšší. Soustřeďují se v kabaretu na ta místa, kde může do systému zasáhnout moc nebo korupce.

Společně s herci Marií Štípkovou, Radovanem Klučkou a Ivanem Luptákem absolvovali desítky schůzek s politology, poslanci, píáristy politických stran a kampaní… Pokoušeli se pochopit i věci pro divadlo tak odtažité jako je legislativní proces, aby zjistili, kdy a jak se vlastně do zákonů dostávají změny, na nichž má někdo konkrétní zájem.

K Rathově kauze režisér Holiček pro ČESKOU POZICI poznamenal: „Až chytnou velkou rybu zprava, uvěřím, že je někde někdo, kdo se opravdu nebojí. Jsem opravdu rád, že Ratha chytili, ale ty skutečně velké prachy se kradou mimo politiku. Ta je jen divadlem, které má zaměstnat naši pozornost.“ 

Zobrazit diskusi
Reakcí:10

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Mně tahleta malá bulvární

Mě tahleta malá bulvární "angažovaná kultura" velmi unavuje, špatná činohra - řachanda na aktuální témata, agitační havlistická kaplička v Doxu, plytký sprostonárodní popík Tomáše Kluse. Je to myslím především forma nejobecnější promotion a cesta, jak se dostat do bulvárních periodik bez ohledu na pitomost vlastní tvorby. Guy Debord to opravdu není, spíš jarmareční divadlo.

únava?

Souhlasím s Vámi, ale nechápu, proč se tím necháváte "unavovat". Klauni si také musí vydělat na chleba a každý pokus o satiru je chvályhodný.

Obecní šašci většinou

Obecní šašci většinou nedostávají prostor v celoplošných médiích, u nás je bohužel takových "angažovaných šašků s názorem", různých Krausů, Bubílkových, třetiřadových seriálových herců, celá řada.

Jak vám rozumím!

Taky mne unavuje se tím zabývat, ale když čtu váš názor, spěchám ho podpořit. Je to šmíra, jev, který je zřejmě nejblíže původnímu významu onoho slova (namatlat, očernit něco, někoho). Připomíná mi to "angažované umění" za minulého režimu, kdy spousta "umělců" (ano, těch, kteří nám pak "vybojovali svobodu" /promiňte ten atak na bránici/) se ruče chopila aktuálního tématu a "satiricky" se mu vysmála, zaštítěna stranou a vládou ...

Vždyť tito dnešní šmendrikové ani nevědí, co se vlastně stalo, ale už zpeněžují své (jistě "nezávislé") názory, dokud je téma prodejné. Že by se ty jejich "opusy" četly po půl roce, v to ani nedoufají. Žádná reflexe, žádné myšlení. Jen opakování připitomělých žvástů, dokud se z toho lejna ještě kouří.

Ano, pane ministře/premiére - to je však lákavá a poučná četba i po desetiletích. Tak vysoko ambice těchto příštipkářů nesahají. Holt šmíra.

nevím na co, ale hlavně, že mám jasný názor

Pánové, ono se fakt blbě polemizuje s předsudky. Až zajdete do Meetfactory ráda se s vámi budu přít.  

Právě, že s předsudky se špatně polemizuje.

A o moc víc, než předsudky, chýry, táčky, zvěsti a pověsti, není o této kauze známo. A to ani těm hercům.

O čem to jejich hraní tedy je? O předsudcích. A s tím, jak vidno, my těžko polemizujeme.

Někdo je zřejmě přesvědčen, že ví, jak to je - a to ať už se skutečnost prokáže být jakoukoliv. Jak říkáte: hlavně, že mám jasno, jak to je.

Proto je předčasné chodit kamkoliv, protože je předčasné hrát cokoliv. Tedy hrát bez předsudků.

Bože, vždyť je to celé

Bože, vždyť je to celé legrace. Se Svobodou píše ty politické kabaretní mystifikace do Rubínu i Karel Steigerwald. To je, jakobyste vytýkal faktické nepřesnosti Vereckému nebo Zelenému Raulovi. Neděste mě :-)

Jak z které strany.

To je velmi relativní. Děsí mne naopak, že si to někdo neuvědomuje. Děsí mne ten hon na ty, na něž se může. Děsí mne absence sebereflexe. Půjdu se podívat, až Steigerwald udělá kabaret na téma přepjatého pozdního antikomunismu. Koupím si celou první řadu!

V tom případě vás požádám o

V tom případě vás požádám o lístek :-)))

Půjdem tam spolu.

Protože v hlavních rolích budou hrát Štětina ("Jak jsem plul vždy nahoře jako korek v klozetu") a Žáček ("Vzpomínky svazáckého funkcionáře"). Na závěr kabaretu Hučín odpálí divadelní vývěsku a nás vykouří slzným plynem.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah