Politika
István Léko|08.03.2013

Kam poroste Miloš Zeman? Záleží na soupeřích.

Působí sice v české politice již skoro čtvrt století, víme o něm a jeho okolí všechno, přesto musíme konstatovat, že bude nevypočitatelný. Doba přitom Miloši Zemanovi přeje. Zdaleka ne jen skoro tři miliony jeho voličů, ale většina obyvatel je dlouhodobě frustrovaná úrovní české politiky a hospodářskou recesí. A mnozí čekají zázrak od politika, který má momentálně vlastně pouze dva srovnatelné rivaly.

Reakcí:19
Politika
Milan Žitný|29.01.2013

Miloši Zemanovi ani Ivanu Gašparovičovi není levicový populismus cizí

Slovenská i česká společnost se v prezidentských volbách rozdělují spíš v linii politická kultura-hulvátství, nacionalismus-tolerance či zodpovědnost-voluntarismus než levice-pravice. Nově zvolená česká hlava státu a slovenský prezident vykazují překvapivě podobné znaky v politickém ukotvení. Na Slovensku už dávno vědí, že přímá volba prezidenta není žádnou zárukou kvalitního výběru, píše Milan Žitný.

Reakcí:12
Politika
Jan Schneider|28.01.2013

Nejlepší rétor se vrátil

Miloš Zeman sdělil veřejnosti hned v „den prvý“ své preference, a vydal se jí tím tak trochu v plen. Bude hodně záležet na lidech i na médiích, nakolik si Zemana budou hlídat. Tak starý není, aby se nemohl pokusit za pět let o repete. Na nás všech bude, aby ten veřejný screening při vší tvrdosti a důslednosti respektoval jisté meze a aby nebyl předpojatý, píše Jan Schneider.

Reakcí:50
Politika
Ondřej Koutník|28.01.2013

Lubomír Zaorálek: Zemanovo vítězství s ČSSD nezacloumá

Když Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby, média a politici začali spekulovat, co jeho triumf způsobí v ČSSD, se kterou se Zeman před deseti lety rozešel ve zlém. Posílí ve vedení strany Zemanovi sympatizanti? Zasáhne Zeman do březnového volebního sjezdu strany? Začne jeho SPOZ odčerpávat ČSSD hlasy? V rozhovoru pro ČESKOU POZICI odpovídal místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek.

Reakcí:3
Politika
Martin Shabu|27.01.2013

Zahradil: Euforie z TOP 09 díky prezidentské kampani nekopíruje nálady voličů

Člen nejužšího vedení ODS, europoslanec Jan Zahradil je přesvědčen, že o volbě prezidenta rozhodl výrok Karla Schwarzenberga o Edvardu Benešovi. O budoucí hlavě státu dle něho nerozhodovali novináři ani sociální sítě. A TOP 09 nemůže v parlamentních volbách zopakovat voličskou koalici na podporu Karla Schwarzenberga, včetně podpory kulturních celebrit a mainstreamových médií.

Reakcí:7
Politika
Jakub Kalenský|27.01.2013

Máme to pevně v rukou: Klauzemanův nový výklad pravdy a lásky

Dosluhující prezident Václav Klaus okomentoval výsledky prezidentské volby z návštěvy Chile. Vítězství svého opozičněsmluvního partnera Miloše Zemana uvítal natolik radostně, že okamžitě zadupal do země svého nemilovaného předchůdce Václava Havla a jeho příznivce, mezi nimiž jsou i Karel Schwarzenberg a jeho fanklub: Pravda a láska prý konečně zvítězily nad lží a nenávistí.

Reakcí:86
Politika
Přemysl Houda|27.01.2013

Zemanovo vítězství vypovídá o katastrofálním stavu české společnosti

Druhé kolo prezidentské volby doprovázela neuvěřitelná nízkost. Její na první pohled odpudivější, ale v kontextu volebního klání výrazně účelnější variantu zvolil Miloš Zeman. I proto Karla Schwarzenberga porazil. Občané však museli být kampaní obou kandidátů znechuceni. Lékem není zapomenout, ale pokusit se ponaučit.

Reakcí:122
Politika
Ondřej Koutník|27.01.2013

Sjednotí, nebo rozbije Miloš Zeman levici?

Poprvé od pádu komunistické režimu bude mít levice na Hradě svého zástupce. Až čas ukáže, jaký dopad to bude mít na levicové strany v roce 2014, kdy se budou konat nejen komunální, senátní a sněmovní volby, ale i do Evropského parlamentu. Bude-li levicová dvojice Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman postupovat umírněně a pragmaticky, čeká nás nejspíš vedle Zemana na Hradě i tento současný předseda ČSSD v postu premiéra.

Reakcí:8
Politika
István Léko|26.01.2013

Zeman prezidentem. Klausova éra pokračuje. Havlova doba dnes skončila.

S odstupem několika hodin už lze tvrdit: Při vší úctě ke Karlu Schwarzenbergovi – tato volba byla referendem o Miloši Zemanovi. Nebyl dobrý premiér, ale ti, kdo přišli po něm, byli jednoznačně horší. Nevyhrálo větší, ani menší zlo, vyhrála realita. Vedle Havla a Klause byl nejvýraznější osobností české politiky minulých 23 let. Pravicová politika dnes tak silného lídra postrádá. Republiku patrně čeká víc než pět levicových let.

Reakcí:107
Politika|Hlas elity
Redakce ČESKÉ POZICE|26.01.2013

Jak by volil byznys? Lepší Kalousek než Šlouf.

Tento text publikujeme v sobotu 26. ledna ve 14.00 hodin, kdy se zavřely volební místnosti. Bezprostředně před volbami jsme položili našemu panelu vrcholných manažerů a významných podnikatelů otázku, komu dají svůj hlas. Přesvědčivě zvítězil Karel Schwarzenberg. Zdá se být jisté, že takto příznivě pro knížete volba určitě neskončí, přestože dle jednoho z dotazovaných „vypadá důstojně, i když spí“.

Reakcí:4