HOT TOP|Personálie
Petr Havel|19.03.2014

Agrární komora po letech změní své vedení

Zemědělci nemají po odchodu Jana Veleby z čela Agrární komory ČR k dispozici silnou a mediálně zdatnou osobnost, píše Petr Havel. Takovou osobností podle něho ale nepochybně je současný prezident Potravinářské komory ČR a exministr zemědělství Miroslav Toman, který Velebu v prezidentském postu vystřídá.

Reakcí:4
HOT TOP|Podnikání a trhy
Petr Havel|28.01.2014

Co je to vlastně „česká potravina“?

Na první pohled praktická povinnost, aby řetězce zveřejňovaly u vstupu do svých prodejen údaj o pěti hlavních zemích, z nichž pochází zboží v jejich nabídce, skýtá řadu rizik. Nastávající ministr zemědělství Marian Jurečka jistě ví, že základní tezí Evropské unie je volný pohyb zboží, služeb, lidí a kapitálu, tudíž taková povinnost může v Bruselu narazit. Klíčovým problémem je ale definice pojmu původu potravin. Vysvětluje Petr Havel.

Reakcí:4
HOT TOP|Podnikání a trhy
Jan Čuřík|14.01.2014

Co ovlivňuje světový trh se zemědělskými komoditami?

Zemědělské komodity jsou sice investičním cílem, ale pravděpodobně nikoliv v takovém objemu, aby virtuální investice vyvolaly kolísání cen a přímé škody. Potravinová inflace není abstraktní pojem. Všichni se s ní setkáváme už několik let při každodenním nákupu potravin. Rozumíme jí však jen málo, a proto bychom ji měli zkoumat. Navíc může o budoucím vývoji Česka prozradit více, než se na první pohled zdá, píše Jan Čuřík.

Reakcí:5
HOT TOP|Podnikání a trhy
Petr Matějček|16.11.2013

Jak chtějí čeští politici řešit obezitu?

Rozruch kolem tloustnoucí populace pomalu dosahuje stejných rozměrů jako třeba strach z globálního oteplování. Při pohledu do prázdných státních pokladen nakonec politici docházejí k názoru, že je načase s otylostí zatočit, byť jen proto, že ročně stojí zdravotní systémy po celém světě miliardy eur. V Německu zvažují zavedení mimořádné daně na vysoce kalorické potraviny. Dorazí tento trend i do České republiky?

Reakcí:5
HOT TOP|Podnikání a trhy
Petr Havel|11.10.2013

Český fígl pro Brusel: Povinnost označovat potraviny místem výroby

Záměr ministerstva zemědělství nestanovovat povinnost uvádět zemi původu, ale adresu výrobce, lze považovat za jakousi „třetí českou cestu“. Ta může být inspirací i pro další země. V EU se sice o rozšíření povinnosti uvádět zemi původu na obalech některých potravin léta diskutuje, v praxi ale ke změnám nedochází. Označování země původu místem, kde bylo naposled provedeno například zpracování masa, ale unijní legislativa povoluje. Píše Petr Havel.

Reakcí:5
HOT TOP|Podnikání a trhy
Petr Havel|02.09.2013

Vznik národního obchodního řetězce? Naivní představa Miloše Zemana.

Prezident Miloš Zeman se při zahájení výstavy Země živitelka vyslovil pro vytvoření českého maloobchodního řetězce. Bohužel tím podle Petra Havla projevil absenci odbornosti, na které sám tak lpí, byť se teze může mnohým líbit. V uvedené myšlence nepřímo vyslovený apel na zvýšení aktivit vedoucích k vyššímu podílu českých potravin v českých obchodech je sice správný a žádoucí, cesta k tomu ale musí vést přes jiné mechanismy.

Reakcí:24
HOT TOP|Světové události
Petr Matějček|01.09.2013

Útok na masožrouty zahájen

Některá zvířata jsou našimi nejlepšími kamarády, jiná končí na talíři. Nedávný skandál kolem koňského masa v hovězích hamburgerech a lasagních názorně předvedl, že pokud nám někdo naservíruje to špatné zvíře, výkřik je veliký. I tato skutečnost přiměla americkou autorku Melanii Joyovou k provokativní tezi: Žijeme v karnismu, brutálním systému, který považuje vraždění jistých zvířat za naprosto normální, a dokonce nutné.

Reakcí:58
HOT TOP|Ekologie
Jan Charvát|30.07.2013

Evropa chce mít potraviny bez pesticidů

Od příštího roku budou muset i čeští zemědělci pod hrozbou sankcí dodržovat pravidla takzvané integrované ochrany rostlin, jak nařizuje směrnice Evropské unie. Především jde o to maximálně se vyhýbat pesticidům. Vinaři už tyto zásady částečně dodržují, problém mohou mít pěstitelé polních plodin. Výsledkem má být lepší životní prostředí a zdravější, byť zřejmě kvůli přísnějším pravidlům dražší potraviny.

Reakcí:9
HOT TOP|Podnikání a trhy
Petr Havel|26.07.2013

Image českých potravin je v cizině daleko lepší než u nás doma

Čeští spotřebitelé jsou zvyklí číst o potravinách především negativní informace. Výsledkem je převažující názor veřejnosti, že jsou potraviny v ČR vyráběné, případně zde prodávané, oproti zahraničí nekvalitní, a ještě často předražené. Podle Petra Havla to není pravda. Jeho názor dokládá i právě zveřejněný průzkum pro britský The Economist. Z něho vyplývá, že Česká republika má ze všech postkomunistických zemí potraviny nejlepší.

Reakcí:10
HOT TOP|Světové události
Petr Matějček|22.07.2013

Nebezpečné potraviny z USA. Již brzy i ve vašich obchodech?

Evropská unie a USA relativně nenápadně zahájily jednání o vzniku největší světové zóny volného obchodu – Transatlantického obchodního a investičního partnerství. I v Evropě bychom si tak co nevidět mohli pochutnat na chlórem dezinfikovaném drůbežím mase, pečínkách z klonovaného hovězího dobytka anebo geneticky modifikovaných potravinách. Varují před tím jak ochránci životního prostředí, tak spotřebitelů.

Reakcí:13