Finance
Jan Schneider|21.03.2014

Nástroj proti zlobivým

Všechny relevantní námitky proti zřízení centrálního registru účtů již byly vypořádány v roce 2010. Najde se někdo, kdo tento materiál dárkově zabalí a pošle jménem ministra financí Andreje Babiše guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi, aby se ten trapas zbytečně neprodlužoval? Sledovat tutéž přihlouplou debatu po každých volbách totiž už opravdu není vtipné, píše Jan Schneider.

Reakcí:60
SciTech
Martin Rychlík|05.02.2012

Je korupce v biologické povaze člověka?

Vlády budují protikorupční úřady, zřizují antikorupční linky a kdekdo populisticky slibuje, že s touto zhoubou skoncuje. Je to vůbec možné? Anebo je to prostě přirozený jev, jemuž se nedá čelit? Je v biologické povaze člověka, nebo souvisí s uspořádáním společnosti a odlišnou kulturou? Magazín New Scientist se na korupci a podvádění podíval z vědeckého hlediska.

Reakcí:4
Právo a bezpečnost
Kateřina Menzelová|23.12.2011

Úspěch protikorupční policie: obvinění bývalých manažerů ŘSD

Těsně před Vánocemi otevřela protikorupční policie novou kauzu. Týká se nevýhodných pronájmů pozemků, které Ředitelství silnic a dálnic uzavřelo se dvěma obchodními společnostmi. Škoda se odhaduje na více než čtvrt miliardy korun. Mezi podezřelými figuruje dle spekulací médií i jméno bývalého šéfa státní organizace Petra Laušmana.

Reakcí:5
Právo a bezpečnost
Jana Drlíková|12.12.2011

Vladimíra Glatzová: „Svlékání donaha“ se poctivé firmy bát nemusejí

Polemika právníků: Daniel Weinhold nedávno v rozhovoru pro ČESKOU POZICI kritizoval dodatek Nadačního fondu proti korupci k navrženému zákonu o veřejných zakázkách. Vladimíra Glatzová, která se na dodatku podílela, nyní vysvětluje, proč se jej není třeba bát. „Je pořád lepší zakázku vyhrát a muset rozkrývat vlastnickou strukturu, než aby ji vyhrál předem vybraný vítěz,“ říká advokátka.

Reakcí:10
Právo a bezpečnost
Ondřej Koutník|09.12.2011

Odstartoval projekt WANTED. Chyťte korupčníka, získáte milion!

Co z toho budu mít, když oznámím korupční jednání? Na tuto otázku odpověděl Nadační fond proti korupci vyhlášením projektu WANTED, který nabízí milionovou odměnu za dopadení korupčníka. U příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci fond také předal finanční odměnu v hodnotě 300 000 korun Renatě Horákové, úřednici, která upozornila na korupční jednání na znojemské radnici.

Reakcí:6
Politika|Hlas elity
Luděk Bednář|02.12.2011

Válka s korupcí ještě nezačala! Jsme před březnem 1939!

Pan premiér většinu předních českých byznysmenů kapku nadzvedl. Jeho výrok, že protikorupční iniciativy jsou jako partyzáni z dubna 1945, komentují v průzkumu ČESKÉ POZICE víc než šťavnatě. Zamiloval se, nebo zbláznil? Argumenty jsou ale pádné a závěr smutný: „Pan premiér by měl hodně rychle ,sestoupit zpět na zem‘, aby viděl naštvanost lidí a (poctivých) firem a podnikatelů a jejich současný pocit bezmoci.“

Reakcí:0
Právo a bezpečnost
Jana Drlíková|01.12.2011

Daniel Weinhold: „Svlékání firem donaha“ spíš šikanuje poctivé, než brání korupci

Právník Daniel Weinhold získal Cenu AmCham Wings Award udělovanou Americkou obchodní komorou za svoje angažmá v rámci Platformy pro transparentní zakázky, v níž se rodily návrhy k novele zákona o veřejných zakázkách. Weinhold má jasný názor, jak bojovat s korupcí, a ČESKÉ POZICI popsal protikorupční mozaiku, která by očistila českou politickou scénu.

Reakcí:3
Právo a bezpečnost
David Kasl|24.11.2011

Jakže, pane premiére? Protikorupční iniciativy jsou jako partyzáni v dubnu 1945?

„Všechny ty teď najednou se rodící antikorupční iniciativy mi připomínají situaci z konce dubna 1945, kdy už bylo jasné, že válka bude vyhraná,“ prohlásil po středečním jednání vlády premiér Petr Nečas. Skutečně je čas k oslavám velkého vítězství? Karel Janeček z protikorupčního fondu nesouhlasí, například „v novém zákoně o veřejných zakázkách chybí zásadní věc – doložení vlastníků klíčových beneficientů veřejných zakázek“.

Reakcí:18
Podnikání a trhy
Miloslav Kala|31.10.2011

Argumenty pro povinné zveřejňování smluv

Diskuse nad novelou zákona o veřejných zakázkách se točí i kolem povinnosti zveřejňování uzavřených smluv, včetně přijatých dodatků. A jak to bývá, v diskusi si většina aktérů vystačí s rétorickým uměním bez tvrdých dat. Studie Charlese Kennyho dokumentuje analýzou nákladů na rekonstrukce silnic, jak transparentnost a vnější dohled občanů snižují veřejné výdaje.

Reakcí:0
Politika
Ondřej Koutník|29.10.2011

Martin Hausenblas: Jeden podnikatel za druhým by měl povstat

Po Karlu Janečkovi či Andreji Babišovi je Martin Hausenblas dalším úspěšným podnikatelem, který vystoupil s kritikou korupce. Charismatický podnikatel a filantrop, který je předsedou iniciativy Podnikáme bez korupce, v rozhovoru pro ČESKOU POZICI říká: Dosáhneme renesance hodnot podnikatelské obce. Nestačí jen tiše nekrást, musíte nekrást nahlas.

Reakcí:16