Politika
Ondřej Koutník|14.05.2013

Davide Rathe, díky za tvé zatčení!

Kauza exstředočeského hejtmana pomohla řadě osob v kariérním růstu či obnově politické síly. Například tehdejší ústecké státní žalobkyni Lence Bradáčové, která zpočátku jeho případ dozorovala, nebo bývalému ministru a obchodu Milanu Urbanovi (ČSSD). A pokud se nepotvrdí Rathovy loňské náznaky, že něco nepěkného ví o financování ČSSD, ani pro tuto stranu by jeho kauza nemusela mít zničující důsledky.

Reakcí:3
Politika
Ondřej Koutník|20.07.2012

Kauza Rath otřásá lukrativním byznysem v nemocnicích

V korupční aféře Davida Ratha už ani zdaleka nejde jen o bývalého středočeského hejtmana a jeho tým „spolupracovníků“ okolo Kateřiny Pancové a Petra Kotta. Figurují v ní totiž tři firmy – Hospimed, Puro-klima a B. Braun Medical –, které v celé České republice získaly zakázky za víc než devět miliard korun. Přitom ve Středočeském kraji neměly nejvyšší obrat.

Reakcí:2
Politika
Petr Nováček|09.06.2012

Náš „politický vězeň“ David Rath

Rathovo strašení „policejní demokracií“ je mrzce účelové. Jestliže, jak tvrdí, je stíhán z politických důvodů a je-li podle něho toto stíhání „neférové, nestandardní a nezákonné“, musí být vadný systém, na jehož provozu se sám podílel. Buď je režim policejní, a pak je autoritářský, despotický či totalitně diktátorský, nebo naopak demokratický, včetně kontrolního působení represivních složek státu.

Reakcí:26
Právo a bezpečnost
Jan Schneider|07.06.2012

Je kauza Rath zmanipulovaná?

Obhájci Davida Ratha budou zřejmě argumentovat příznaky různých manipulací kauzy. Po pravdě však nutno za současného stavu poznání konstatovat, že ani kdyby se v celé šíři potvrdily, neutvoří ucelený řetěz nepřímých důkazů o totálním zmanipulování případu. Na druhou stranu se však ve svém souhrnu jistě nedají přejít a nelze se tvářit, jak je všechno vzorově korektní, upozorňuje bezpečnostní expert ČESKÉ POZICE Jan Schneider.

Reakcí:34
Politika
Ondřej Koutník|05.06.2012

Na ČSSD dopadl Rathův granát: Žádný úplatek, ale peníze na volby?

Sociální demokraté možná litují toho, že jejich někdejší řečnické beranidlo David Rath v úterý 5. června ve sněmovně vůbec otevřel pusu. Bývalý hejtman totiž během svého projevu uvedl zásadní a dosud neznámou věc: v policejním spisu jsou prý zmiňovány „peníze na volby, financování voleb“. Co tím mohl myslet? Teprve teď pro ČSSD může začít opravdová „legrace“.

Reakcí:14
Politika|Právo a bezpečnost
Zdeněk Ondráček|05.06.2012

David Rath byl na svůj projev pečlivě připraven

Vazebně trestně stíhaný poslanec Rath položil dvě zásadní otázky: Jde o stíhání za jeho činnost v Poslanecké sněmovně? Jde o legitimní, standardní proces? Na první odpověděl ano, na druhou ne. Sněmovna však odhlasovala jeho vydání k trestnímu stíhání. Nyní je na orgánech činných v trestním řízení, aby předložily soudu nezpochybnitelné důkazy. Pokud se to nestane, dočkáme se politické kauzy, píše Zdeněk Ondráček.

Reakcí:34
Právo a bezpečnost
Martin Shabu|01.06.2012

Zvrat v případu Rath: Dozorují jej žalobci ze středních Čech

Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která dozoruje případ Davida Ratha, předala v pátek 1. června spis týkající se kauzy kolegům ve středních Čechách. Údajná úplatkářská aféra, při níž byl Rath zatčen spolu s dalšími sedmi osobami, má silnou vazbu na Středočeský kraj. V obci Rudná totiž byl spáchán trestný čin, jenž má nejpřísnější trestní sazbu.

Reakcí:3
Právo a bezpečnost
Zdeněk Ondráček|31.05.2012

Teď vidíme, proč se na Ratha muselo jít potichu

Ze všeho, co nyní o kauze Rath víme, je zřejmé, že některé postupy ze strany státního zastupitelství i policie byly nestandardní. Odpověď na otázku, proč tomu tak bylo, je smutná, ale jednoduchá: Protože běžné postupy fungují jen na někoho. Protože nefunguje systém; za těch dvacet let je prolezlý korupcí, klientelismem a nepotismem.

Reakcí:17
Hlas elity
Luděk Bednář|28.05.2012

Případ Rath: Ojedinělý úkaz, nebo nebude pro politiky stačit kapacita věznic?

Zadržení, obvinění a vzetí do vazby Davida Ratha vyvolaly očekávání, že podobných odhalení bude víc. Dle 69,8 procenta vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ jde sice o signál zlepšení práce policie a státního zastupitelství, ale mnoho z nich je značně skeptických. V tomto ohledu je možná nejvýstižnější odpověď: „Třeba z té naší korupce budou profitovat alespoň výrobci krabic na víno.“

Reakcí:0
Právo a bezpečnost
Martin Shabu|28.05.2012

Hrátky s hodnotiteli Rathových losovaček

Co má společného výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku za 214 milionů korun, v jehož souvislosti byl zatčen ex-hejtman Středočeského kraje David Rath, a tendr na rekonstrukci gymnázia v Hostivici za 26 milionů? U obou je mimo jiné zvláštní, že v hodnotících komisích seděli nakonec většinou náhradníci, vesměs pouze řadoví referenti. ČESKÁ POZICE přináší jména všech úředníků, kteří v obou případech rozhodovali o vítězných firmách.

Reakcí:4