Právo a bezpečnost
Martin Shabu|18.08.2013

Výslechy v kauze Casa: Když ministerstvu obrany chybí orgán na oceňování

Ze záznamu výslechů v trestním případu pořízení letounů Casa pro českou armádu se musejí o právního laika pokoušet mdloby. Zatímco obviněná exministryně obrany Vlasta Parkanová zřejmě zveřejnění dokumentů pojala jako způsob obhajoby, ČESKOU POZICI zaujala hlavně debata o způsobu stanovení ceny zakázky. Například věta „to bude psaní Ježíškovi, akorát nevím, jestli to ministerstvo financí skousne“ hovoří za vše.

Reakcí:9
Právo a bezpečnost
Martin Shabu|01.10.2012

Nový dokument: Jak se rozhodovalo o letounech Casa

V dubnu 2009 se na ministerstvu obrany odehrála klíčová porada o nákupu letounů Casa. Její nahrávku nyní získala ČESKÁ POZICE. Vyplývá z ní, že tehdejší ministryně Parkanová se nezajímala o cenu kontraktu. A spolu s náměstky Bartákem a Kopřivou zřejmě zatajili zajímavou nabídku od výrobce konkurenčních letounů Spartan. Přizvaný expert generálního štábu konstatoval přednosti Spartanů, navzdory tomu vojáci posvětili nákup letounů Casa.

Reakcí:5
Politika
István Léko|01.08.2012

Používá Kalousek v kauzách ProMoPro a Casa dvojí metr?

V kauze ProMoPro bylo Kalouskovi jasné, že došlo ke zlodějně, a dožadoval se rezignace ministra obrany Alexandra Vondry. V kauze Casa je ministrovi financí jasné, že vše bylo v pořádku, a někdejší ministryni Parkanovou brání zuby nehty. Policie to neví, o soudu ani nemluvě, ale ministr financí ví. Co může být zdrojem jeho jistoty? Že by měl nějaké informace, které policie teprve shání?

Reakcí:10
Podnikání a trhy
István Léko|27.07.2012

Když se miliardář Richard Háva rozhodne promluvit

Je to další opus ze série mediálních aktivit politických příznivců Vlasty Parkanové a hlavně klíčového hráče v kauze kolem nákupu letadel Casa Miroslava Kalouska. Rozhovor, který přinesla MF Dnes, pravděpodobně nevznikl tak, že by investigativní reportérka listu zavolala Hávovi a požádala ho o termín. Interwiev si podle všeho přál Háva. Bohužel nedostal některé zásadní otázky, anebo často odpovídá neuspokojivě.

Reakcí:12
Podnikání a trhy|Právo a bezpečnost
Martin Shabu|16.07.2012

Dokument z roku 2005: Česko koupilo tři Casy za cenu čtyř

Aktualizováno. Exministryně obrany Vlasta Parkanová při své obhajobě tvrdí, že nelze ocenit vojenskou verzi letadel Casa, respektive jednotlivé prvky, které z civilního dopravního letounu činí vojenský materiál. Dokument z roku 2005, který má ČESKÁ POZICE k dispozici, ocenění jednotlivých vojenských prvků obsahuje. Je součástí policejního spisu a těžko lze uvěřit, že by detektivové neznali konfiguraci letadel Casa, která se nakonec pořídila v roce 2009.

Reakcí:18
Politika
Zdeněk Ondráček|11.07.2012

Sněmovna vydala Vlastu Parkanovou. Teď přijdou další. Tedy doufejme...

Bývalý vyšetřovatel Zdeněk Ondráček vysvětluje, proč by vydání poslankyně Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání mohlo v konečném důsledku vést ke zvýšení míry odpovědnosti politiků za správu země.  Podle Ondráčka je evidentní, že si policie v této kauze potřebuje otestovat svoji pozici a současné klima, aby se mohla pustit do dalších případů.

Reakcí:33
Právo a bezpečnost|Hlas elity
Pavel Pokorný|09.07.2012

Případ Casa: Demokratická společnost kolektivní vinu odmítá

Naprostá většina právníků míní, že vláda jako celek nemá mít trestní odpovědnost za svá rozhodnutí. Jak konstatuje jeden z nich: „Vláda není právnickou osobou, je to sbor osob. Trestně právní odpovědnost musejí mít konkrétní osoby.“ Tento respondent dodává: „Demokratickým řešením je politická odpovědnost – tj. pokud by měl být stíhán někdo z členů vlády, ta by měla podat demisi a případně by měly být vypsány nové volby.“

Reakcí:7
Politika
Kateřina Menzelová|04.07.2012

Absurdní varianta: Kauza Casa skončí bez trestu, i když stát je oškubaný

Představme si možný výsledek případného projednávání kauzy armádních letadel před soudem: Navzdory mnoha nesrovnalostem, jichž je v kauze mnohem více než „jen“ údajně přemrštěná cena, nebude nikdo potrestán. A to přesto, že státu vznikla ztráta. Je to modelový příklad. V řadě tendrů lze jen obtížně nalézt krok, který by nebyl v souladu se zákonem. Vše v pořádku. Jen na konci řetězce zbývá podezření, že vše mohlo být nakoupeno účelněji a levněji.

Reakcí:8
Právo a bezpečnost
Martin Shabu|02.07.2012

Jak se bránit usvědčení? Připrav svědky o prověrku.

Zdá se, že vojáci i úředníci ministerstva obrany by se měli připravit na to, že rozhodnou-li se svědčit v citlivých korupčních případech, v nichž figurují bývalí ministři a náměstci, nejspíš jim Národní bezpečnostní úřad s pomocí Vojenského zpravodajství pozdrží vydání prověrky, nebo o ni rovnou přijdou. Po kritikovi podezřelých armádních nákupů Jaroslavu Štefcovi se s takovým přístupem setkal i Karel Daňhel, hlavní zpracovatel projektu na pořízení  letounů Casa.

Reakcí:4
Politika
Petr Nováček|29.06.2012

S Parkanovou v pasti

Kalouskova taktická ofenzíva, jež má přesvědčit poslankyně a poslance, aby Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání nevydali, nejspíš nezabere. A kdyby i zabrala a policie vyhlédnutou „kořist“ nedostala, pro ministra financí Kalouska, „topku“ a nejspíš pro samotnou JUDr. Parkanovou to může být leda z bláta do louže.

Reakcí:9