Politika
Martin Shabu|02.07.2012

Proč si Petr Nečas za ministra spravedlnosti vybral Pavla Blažka

Aktualizace. Novým ministrem spravedlnosti se v úterý stane místopředseda ODS Pavel Blažek (43). ČESKÁ POZICE zjišťovala, proč je vyvoleným Petra Nečase právě nevýrazný politik z Brna, s nímž premiér v nedávné minulosti údajně ani neměl dobré vztahy.

Reakcí:48
Politika
Jan Schneider|30.06.2012

Košík krabů aneb Co se povídá o odvolání Jiřího Pospíšila

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil byl překotně odvolán a za uplynulých několik dní se o tom napovídalo mnohé. Jan Schneider se neofrňuje nad různými vysvětleními, proč se to stalo, ať jsou jakkoli výstřední, ale v klidu a s odstupem se jimi kochá. Příliš dobře totiž ví, že jádro věci není skryté, ale je jen zasuto v množství dalších informací.

Reakcí:42
Politika|Hlas elity
Pavel Pokorný|30.06.2012

Hlas elit je jasný: Premiér odvoláním Pospíšila chyboval!

Středeční odvolání ministra spravedlnosti se setkává s nepochopením většiny českých vrcholných manažerů i předních právníků. Zaznívají i názory: „Odvolání Pospíšila je dokladem prorůstání organizovaného zločinu do nejvyšších pater politiky (včetně Hradu) a naznačuje, že boj za očistu a nápravu společnosti bude ještě hodně tvrdý.“ Nebo také: „Nečas dokázal učinit krok, který nechápou jak jeho příznivci, tak jeho odpůrci.“

Reakcí:10
Politika
István Léko|29.06.2012

Bradáčová: Jurečka jsem nikdy nepotkala, nikdy jsem s ním nemluvila!

Státní zástupkyně se ohrazuje proti slovům premiéra Petra Nečase, který v rozhovoru pero Lidové noviny naznačil její kontakty s vlivným členem ODS, plzeňským místopředsedou a členem výkonné rady strany Romanem Jurečkou, s Jiřím Paroubkem a politiky ČSSD.

Reakcí:9
Politika
Miroslav Bárta|28.06.2012

Otázka nad případem Pospíšil: Kdy končí stabilita systému?

Události poslední středy, kdy prezident na návrh premiéra Nečase odvolal ministra Pospíšila, vykazují některé rysy svědčící o tom, že končí společenská smlouva. Zamýšlí se nad nimi profesor Miroslav Bárta, který se mimo jiné zabývá tématem transformací složitých společností. Dospívá k závěru, že stávající společenské paradigma prochází svou závěrečnou fází. A možná je tedy načase změnit i naše vnímání a míru tolerance tam, kde cítíme, že se dějí nepochopitelné věci.

Reakcí:9
Politika
István Léko|27.06.2012

Krysy vítězí. Dostane Pan Čistý přezdívku Pan Špína?

Premiér Petr Nečas udělal zatím největší chybu ve své politické kariéře. Odvolání ministra spravedlnosti Pospíšila bude považováno za krok, jímž se postavil na stranu kmotrů ODS a různých podnikatelských skupin, které vysávaly a dále chtějí vysávat stát. Pro šéfa vlády boje proti korupci to je otřesné vysvědčení.

Reakcí:56
Politika
Jan Schneider|27.06.2012

Odvolání Pospíšila: Nečas zkouší, co si může dovolit za bílého dne

Činnost Jiřího Pospíšila se konečně začala pomalu stávat nikoliv politicky, ale ústavně konzistentní. Ve svých důsledcích to znamenalo, že policie otevřela resty z dob minulých, kdy ony choulostivé kauzy reálně nebylo možné vyšetřit. Znamenalo to ale i možnost (pro vládu nebezpečí), že by se státní zastupitelství začalo dostávat do nebývalé formy, komentuje ministrovo odvolání Jan Schneider.

Reakcí:25
Politika
Martin Shabu|27.06.2012

Prezident Klaus odvolal ministra spravedlnosti Pospíšila

Ačkoli motivem ministrova odvolání jsou podle premiéra Petra Nečase ekonomické důvody, nesouhlasí s tím ani odvolaný ministr, ani mnoho informačních zdrojů z prostředí vrcholné politiky. Podle důvěryhodného zdroje z ODS byla pravým důvodem pro odvolání Pospíšila skutečnost, že byl připraven potvrdit do funkce šéfky Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenku Bradáčovou.

Reakcí:39
Právo a bezpečnost
Martin Shabu|12.06.2012

Rampula skončí. Očista justice se znovu rozjela.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dosáhl odvoláním Vlastimila Rampuly z vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze dvojího vítězství. Může pokračovat v personálních změnách v klíčovém článku soustavy  státních zastupitelství a politické body mu mohou pomoci i uvnitř ODS. Dokonce se objevují spekulace o tom, že by mohl stranu vést.

Reakcí:12