Podnikání a trhy
Ondřej Koutník|01.04.2014

Camillus Braxator. Portrét muže ze stínu.

Pan Camillus Braxator veřejně nevystupuje, jak se na diskrétního privátního bankéře a právníka sluší. Kdyby však promluvil, mohl by vnést něco světla do série podnikatelsko-politických příběhů, v nichž figuruje. Mezi nimi vyčnívá případ privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), na níž český stát tratil miliardy korun. Není však jediný...

Reakcí:12
Právo a bezpečnost
Petr Matějček|10.12.2013

Kauza MUS: Zřejmě se vrací období ticha. Boj o peníze ale pokračuje.

Třináct miliard korun z kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS) zůstává ve Švýcarsku. Pokud chce Česko odškodnění, musí se ho domáhat v občanskoprávním řízení nebo diplomatickou cestou. „Nepůjde to jednoduše ani rychle,“ varuje zástupce českého státu Marek Procházka. Připravit bychom se měli především na jedno: poté, co okolo MUS bylo poslední dobou velmi rušno, teď nastane opět období ticha – až na českou větev vyšetřování.

Reakcí:2
Právo a bezpečnost
Jan Žižka|02.12.2013

Český stát v kauze MUS: Oběť, nebo viník?

Má stát právo na náhradu škody v řádu miliard korun, byť mu ji soud ve švýcarské Bellinzoně zatím nepřiznal? Jak už to bývá, jasná otázka „Kdo za to může?“, že soud nám nic nepřiznal, nemá v případě ochuzení českého státu žádnou jednoznačnou odpověď. Vina je rozprostřena do všech (politických) stran, každý obviněný může prohlásit, že bez pochybení toho druhého se nemohlo nic špatného stát, píše Jan Žižka.

Reakcí:1
Podnikání a trhy
Petr Matějček|29.11.2013

Odškodnění v kauze MUS: Česko i Tykač zatím ostrouhali

Česká republika ani Czech Coal Services (nástupnická společnost Mostecké uhelné) nemají nárok na peníze zablokované ve Švýcarsku při vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS). V pátek odpoledne tak rozhodl soud v Bellinzoně. Nárok na část z asi 661 milionů franků (přibližně čtrnáct miliard korun), které Švýcaři zablokovali, mohou uplatnit ještě v občanskoprávním řízení.

Reakcí:0
Právo a bezpečnost
Adam Junek|11.11.2013

Kauza MUS: Švýcaři nepustili Česko do spisů, aby nezkazilo žalobu

ČESKÁ POZICE získala informace o jedné podstatné fázi trestního procesu proti bývalým manažerům MUS. Z dokumentů švýcarského soudu a diplomatické korespondence vysvítá, že naše úřady se chtěly oficiálně dostat ke spisu, aby mohly přesně vyčíslit škodu, která měla jejich jednáním vzniknout. Švýcarský soud jim to však nedovolil. Není přitom vyloučeno, že znalost spisu mohla ovlivnit výši odškodného, které si Česko může nárokovat.

Reakcí:14
Právo a bezpečnost
Petr Matějček|01.11.2013

Právníci: V kauze MUS selhalo ministerstvo financí! Stačila jedna věta.

Švýcarská prokuratura, tamní český profesor, ale třeba i právnička Hana Marvanová jsou přesvědčeni: Tvrdí-li Miroslav Kalousek, že neměl dostatek informací, aby se Česká republika připojila ke švýcarskému trestnímu řízení v kauze MUS, jsou to jen výmluvy. Každý právník ví, že abych se jako poškozený připojil k trestnímu řízení, nemusím být přesvědčen, že byla spáchána trestná činnost. Získání části zabavených peněz se nyní Česku prodraží.

Reakcí:17
Právo a bezpečnost
Petr Matějček|24.10.2013

České peníze v kauze MUS: A co vaše role, pane Kalousku?

Co se týká kauzy Mostecké uhelné společnosti, respektive otázky, proč se Česko nepřipojilo ke švýcarskému trestnímu řízení jako poškozený, ví Miroslav Kalousek přesně, na koho ukázat. Jen o roli ministerstva financí v celém příběhu zatím mlčel. Na základě švýcarských dokumentů a vyjádření některých aktérů se ji pokoušíme specifikovat. I proto, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci aktuálně tento aspekt příběhu prověřuje.

Reakcí:28
Právo a bezpečnost
Petr Matějček|22.10.2013

Ustláno pro Koláčka: Vítejte v pětihvězdičkovém vězení Saxerriet

ČESKÉ POZICI se podařilo zjistit, ve které věznici by si Antonín Koláček s největší pravděpodobností mohl odpykat trest – a není to thajský Bang Kwang ani český Mírov. Ve Švýcarsku se totiž tresty odpykávají stejně, jako se tam srkají ústřice – stylově. Bývalý manažer MUS, jenž byl v Bellinzoně nepravomocně odsouzen k více než čtyřem letům vězení, by se dle slov ředitele výkonu trestů v kantonu St. Gallenmohl mohl „těšit“ na pětihvězdičkový žalář Saxerriet.

Reakcí:8
Ekonomika
Jiří Táborský|18.10.2013

Koláčkovy televizní počty nedávají smysl

Pořad České televize Události komentáře s bývalým manažerem Mostecké uhelné společnosti Antonínem Koláčkem zřejmě z řady důvodů vstoupí do historie. Mimochodem i díky brilantnímu faux pas v oblasti finančnictví, jehož se dopustil právě nepravomocně odsouzený Koláček.

Reakcí:14
Podnikání a trhy
Petr Matějček|11.10.2013

Kauza MUS: Tahanice o 661 milionů franků odstartovala

Žalobce z olomouckého vrchní státního zastupitelství Petr Šereda je přesvědčen, že bellinzonský soudce k rozsudku v kauze Mostecké uhelné společnosti dospěl i díky české spolupráci. Z informací ČESKÉ POZICE dokonce vyplývá, že právě díky práci tohoto vrchního státního zastupitelství má Česko stále šanci, že z peněz zabavených Švýcarskem ještě někdy něco uvidí.

Reakcí:5