HOT TOP|Finance
István Léko|13.02.2014

Sisákova finta s insolvencí Via Chem Group

Kdyby se jednalo o běžnou podnikatelskou kauzu, mohla by to být neutrální zpráva: Upadající společnost Via Chem Group, která věřitelům dluží dvě miliardy korun, zkusí uniknout krachu. Navrhuje Krajskému soudu v Českých Budějovicích, aby se její insolvence řešila formou reorganizace. Jenže nepíšeme o běžné podnikatelské kauze, píšeme o kauze Key Investments. ČESKÁ POZICE analyzovala, komu rýsující se změna vyhovuje a proč.

Reakcí:14
HOT TOP|Finance
István Léko|02.10.2013

Via Chem Group bondy nevyplatil. Jak v kauze Key Investments dál?

Co teď budeme dělat? Tuto otázku si kladou klienti zkrachovalého obchodníka s cennými papíry Key Investments, kteří 1. října nedostali výplatu dluhopisů firmy Via Chem Group za více než 300 milionů korun. Postiženým investorům, zejména městským částem Praha 6 a Praha 10, se naskýtají tři varianty řešení – a všechny znamenají finanční riziko.

Reakcí:30
HOT TOP|Finance
István Léko|30.09.2013

Další náhoda: Šéf kabinetu ministra Chalupy získal funkci na radnici Prahy 6

Vladislav Dykast se stal ředitelem odboru, který má v agendě i vymáhání stamilionů ze smutného dědictví Prahy 6 po dobrodružství s neprůhlednou firmou Key Investments. Strýc tohoto blízkého spolupracovníka Tomáš Chalupy, tedy bývalého starosty Prahy 6, je přitom spolumajitelem společnosti Auditing Dykast. A ta auditovala prakticky všechny firmy, které figurují ve skandálu kolem Key Investments…

Reakcí:11
HOT TOP|Finance
István Léko|27.09.2013

Key Investments: Stane se na Praze 6 opět finanční zázrak?

Městská část Praha 6 drží v dluhopisech Via Chem Group zhruba 187 milionů korun. Ty jsou 1. října splatné, jenže Praha 6 netuší, zda peníze z majetku radnice dostane zpět. Ve středu 25. září však překvapivě obdržela od společnosti Cyrrus nabídku, že odkoupí dluhopisy Via Chem Group za poloviční cenu. Vzhledem k takřka nulové reálné hodnotě dluhopisů jde o skvělou nabídku. Ale právě proto i o extrémně podezřelou.

Reakcí:18
HOT TOP|Finance
István Léko|17.09.2013

Zaplatí finančník Petr Sisák klientům Key Investments přes 300 milionů korun?

Říjen 2013 bude pro klienty Key Investments, kteří již několik let mají svoje stamiliony zablokované v neprodejných cenných papírech, osudovým měsícem.  V říjnu jsou splatné dluhopisy Via Chem Group, jež mají ve svých portfoliích. Jde o stamiliony a lze pochybovat o tom, že Via Chem Group včas zaplatí. Nestane-li se „zázrak“ (a nebyl by v kauze Key Investments první), na postižených radnicích mohou začít padat politické hlavy.

Reakcí:4
HOT TOP|Finance
István Léko|04.09.2013

Profesor Daňhel a jeho dlouhá pouť ve službách Key Investments

Vlastně trochu nečekaně jsme narazili osobu, která by mohla poskytnout některá vysvětlení v příběhu společnosti, jejíž napálení klienti přišli o miliony a jejíž aféru podrobně sledujeme. Jaroslav Daňhel se pohyboval ve vysokých postech skupiny firem kolem Key Investments řadu let. Musel být zasvěcen do několika nejpodivnějších obchodů a projektů a musí též znát skryté vlastníky.

Reakcí:8
HOT TOP|Právo a bezpečnost
István Léko|23.08.2013

Strašák Key Investments opět zabušil na dveře Davida Vodrážky

Před dvěma lety se politik ODS David Vodrážka cítil jako king. Na rozdíl od ostatních postižených se jeho městské části Praha 13 vrátily všechny peníze, které svěřila pochybné společnosti Key Investments. Netrápil se otázkami, kde krachující firma takovou sumu vzala, proč nevyplatila i ostatní věřitele a zda se náhodou Praha 13 nezaplétá do praní peněz. Nyní reálně hrozí, že bude muset polovinu sumy vrátit.

Reakcí:5
HOT TOP|Právo a bezpečnost
István Léko|14.08.2013

Pražští žalobci vstoupili do insolvenčního řízení firmy Key Investments

Sokolovská uhelná, jeden z velkých klientů, který přišel o peníze v dobrodružství s Key Investments, se obává o zákonnost probíhajícího řízení s touto firmou. Zástupce věřitelů je údajně napojen na dlužníka. Státní zastupitelství se do řízení proto vložilo. Zdá se, že trestněprávní orgány po více než dvouletém tápání konečně začínají kolem Key Investments pomalu utahovat smyčku.

Reakcí:5
HOT TOP|Podnikání a trhy
István Léko|16.07.2013

Stadion Slavie vyveden do nové firmy. Klientům Key Investments pomalu umírá naděje.

Firma E Side Property, jejíž dluhopisy za stamiliony vlastní napálení klienti Key Investments, de facto převedla veškerý svůj majetek, tedy pražskou arénu, na nově založenou společnosti Vinet Invest. Očekává se, že stadion v budoucnu ovládne strategický investor. Držitelé cenných papírů jsou tím postaveni před novou situaci a někteří ji mohou řešit tak, že se rozhodnou dluhopisy prodat pod cenou.

Reakcí:2
HOT TOP|Podnikání a trhy
István Léko|27.06.2013

Rasputinovi chtějí sebrat Slavii. Že by opět někdo z Key Investments?

Neuplynuly ani dva roky od chvíle, kdy se Aleš Řebíček stal majitelem fotbalové Slavie, a už musí svádět boj o akcie klubu. V rámci jednoho velice podivného insolvenčního řízení v Českých Budějovicích mohl bývalý ministr dopravy a dnes miliardář přijít o kontrolu nad klubem. Do téměř neuvěřitelného příběhu vstoupilo dokonce státní zastupitelství, což znamená, že existuje podezření z nezákonného postupu.

Reakcí:17