Politika
Roman Joch|21.04.2014

Obrana parlamentarismu aneb Jak nastolit vládu oligarchie

Mnoho českých občanů ani po čtvrt století zkušeností s parlamentní demokracií parlamentarismu příliš nerozumí. Problémem nejsou projevy poslanců a senátorů, ale za prvé to, že neumějí mluvit, protože zanedbávají výuku rétoriky. A za druhé to, že nechtějí nikoho přesvědčit. O tom, až dnešní zastupitelé přestanou hovořit jen z nutnosti, ale snažit se přesvědčit své kolegy, a nebudou pouhými hlasovacími mašinériemi, sní Roman Joch.

HOT TOP|Geopolitika
Jan Schneider|20.04.2014

Velmoci hájí pouze své zájmy a prostředky, jak je prosadit

„Je potřeba si uvědomit, že Rusko se nechce bát Západu. Neuváženými kroky by totiž Západ mohl Rusko zahnat do kouta, před čímž varují všichni, kteří Rusko s respektem znají. Rusko v koutě je nebezpečné a tlačené ke spolupráci s Čínou,“ varuje občanský aktivista Stanislav Novotný v rozhovoru pro ČESKOU POZICI, v němž rozebírá situaci na Ukrajině, současnou geopolitickou situaci i české ekonomické zájmy.

Reakcí:132
Věda a vzdělávání
Přemysl Houda|19.04.2014

Adrian Portmann: „Postup rady ÚSTR byl amatérský. Budu se soudit.“

Švýcarský historik Adrian Portmann, neúspěšný kandidát na šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů, v rozhovoru pro ČESKOU POZICI konkrétně vypočítává, v čem rada ústavu podle něj pochybila při výběru ředitele. Členy rady označuje za skupinu amatérů a doporučuje jim právnický proseminář. Portmannův závěr je jasný: bude se soudit. A chce dosáhnout neplatnosti výběrového řízení a vyhlášení nového.

Reakcí:13
Světové události
Roman Joch|18.04.2014

Zoufalství amerických konzervativců: Prohrávají boj za svobodu a malý stát

Nejen česká, ale ani americká pravice na tom není příliš dobře. Vyplývá to z jubilejního 50. setkání konzervativní neziskové vzdělávací nadace The Philadelphia Society, jež proběhlo počátkem dubna v Chicagu. Nálada na něm byla značně pesimistická, až neamericky pesimistická. Dle většiny jeho účastníků ve střetu „všemocného státu a svobody“ se USA posunují od svobody k všemocnému státu, píše Roman Joch, jenž se setkání zúčastnil.

Reakcí:11
Ekologie
Petr Havel|18.04.2014

Jak uchopit sucho

Na rozdíl od vody, která sice obvykle za chvilku proteče mezi prsty, ale je si na co „sáhnout“, je nehmotné sucho neuchopitelné. Tato novinářská nadsázka je přitom docela symbolická pro postoj naší společnosti včetně politiků vůči suchu. Riziko sucha se až do letošního roku v České republice naprosto podceňovalo. Píše Petr Havel.

Reakcí:9
Světové události
Zuzana Lizcová|16.04.2014

Být salafistou se jeví více „sexy“ než stát se katolíkem

V Německu se intenzivně diskutuje o stále častějších odchodech tamních muslimských radikálů do Sýrie. Budou po návratu hrozbou?

Reakcí:7
Energetika
Jakub Kučera|16.04.2014

Americký plyn svobody

Co brání Evropě podstatně snížit závislost na ruských dodávkách s pomocí americkému plynu?

Reakcí:14
Právo a bezpečnost
Jan Schneider|15.04.2014

„Lustrační“ proces Babiš versus ÚPN: Nastalo ticho veliké

Po výpovědi klíčového svědka Júlia Šumana zklamání auditoria vyvrcholilo. Oběť unikla, mediální tortura se nekonala, píše Jan Schneider.

Reakcí:69
Politika
Roman Joch|15.04.2014

Jan Keller může svou mrkev prodávat ve Frýdku-Místku i ve Vermontu

Pokud lídr kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu o svobodném obchodu nelže, je to takzvaný idiotus maximus, píše Roman Joch.

Reakcí:68
HOT TOP|Světové události
Břetislav Tureček|14.04.2014

Kdo se stane pro šíity příští náboženskou autoritou?

V zákulisní hře o nástupnictví po churavém iráckém duchovním Husajnu Alím Sístáním nejčastěji padá jméno íránského ájatolláha Šáhrúdího.

Reakcí:5
Právo a bezpečnost
Tomáš Jelínek|14.04.2014

Praha chce zpět vrácený židovský majetek

Hlavní město se u soudu domáhá zrušení smlouvy, na jejímž základě darovalo v roce 1998 původně arizovaný dům synovi zesnulé majitelky.

Reakcí:7
Politika
Jiří Táborský|13.04.2014

Snad Václav Klaus klasický liberalismus úplně nezničil...

Předpoklad, že se trestá překročení jasných, tvrdých pravidel, jež platí pro všechny stejně, nebyl v Česku devadesátých let často naplňován.

Reakcí:56
Politika
Vít Kučík|12.04.2014

Střet idejí na české pravici: Umírnění versus národovci

V Česku začíná proces, který se v západních zemích odehrává několik desetiletí. Významnou roli v něm hrají mantry obou uskupení na pravici.

Reakcí:29
Evropa
Zuzana Lizcová|11.04.2014

Výuka islámu v Německu: satisfakce pro muslimské starousedlíky

Někteří spoluobčané naopak průkopnický postup düsseldorfské zemské vlády vnímají jako zmařenou šanci religiózní výuku vůbec zrušit.

Reakcí:14
Politika
Roman Joch|11.04.2014

Zahraniční politika a lidská práva aneb Idealismus versus realismus

Jaký postoj zaujme ministr zahraniční Lubomír Zaorálek a jeho náměstek Petr Drulák, kteří kritizovali jejich dosavadní české prosazování?

Reakcí:18