Dana a Alena

Food & Drink
Dana a Alena|09.05.2012

Il Convento needs to mature

 

December saw the official reopening of the former cloister wine bar, an event participated in by Cardinal Vlk amongst others. The establishment is now run by Coloseum Restaurants. Regulars of the original wine bar may be in for a surprise. Only the name – Il Convento, or cloister – is reminiscent of their original hangout, and even then you’d need a knowledge of Romance languages to realize it.

Comments:0
Food & Drink
Dana a Alena|30.04.2012

Coffee and a kaleidoscope of cakes

In Prague’s Náměstí Míru, one finds a café that’s been around for about a year and a half, and perfectly suited for when there’s only time for a small, quick snack. That café is called Deserterie, and serves not only desserts, but also soups and a variety of savory bites.

Comments:0
Food & Drink
Dana a Alena|17.04.2012

Sansho: Awesome. Which doesn’t equate to enthusiasm

The Anglo-Asian restaurant Sansho has already had a monument to its fame raised in the media, and for good reason. We visited it with one thing in mind: either to 1) festoon the monument with yet more flowers, or 2) furnish it with a more accurate inscription.

Comments:1
Food & Drink
Dana a Alena|25.08.2011

Mirellie: Plenty of other fish in the Prague sea

You needn’t be a gourmet to appreciate light Mediterranean dishes; Mirellie in Prague’s central Vinohrady is worth a summer visit

Comments:0
Arts & Leisure
Dana a Alena|08.08.2011

Dilli-Delhi: tasty and cheap, but once is enough

Venture inside the dark cave that Dilli-Delhi, but brace yourself for the ubiquitous odor of the cellar in which this Indian restaurant (and cocktail bar!) is situated.

Comments:0
Food & Drink
Dana a Alena|05.07.2011

Soup is good food. Color us impressed!

“What a pity that it wasn’t around sooner!” we said to ourselves with a little sigh the other day at Polévkárna, a new restaurant in Karlín (Prague 8) that has rocked our world with its selection of colorful soups. Adding to the experience is the charm of the improvised garden terrace on the sidewalk, and the talented women in the kitchen also know something about sandwiches — Georgian treats.

Comments:1
Arts & Leisure
Dana a Alena|24.06.2011

Like your Czech granny used to make. And Italy.

Those who know Prague’s Vršovice neighborhood certainly knew the Včelín restaurant. In its place, there’s a new establishment with the lovely odd name of La Jídelna (which translates as “The Eatery,” thanks to an article borrowed from a romance language), which as it happens was opened by the co-owners of our favorite sweetshop, Erhartovy.

Comments:0
Food & Drink
Dana a Alena|12.05.2011

Does Flo bungle it like this every time?

The menu at Florentýna Bistro was quite appealing, but the eatery itself had a few misses. The décor is little changed from when the same space was Kuře v hodinkách music bar. Worse, though, the duck was impossible to eat and still had traces of feathers. This is all the more disappointing since the Florentýna of the title is cookbook author and blogger Jana Florentýna Zatloukalová.

Comments:0
Food & Drink
Dana a Alena|03.05.2011

‘Picky Jackdaw’ gives vegetarians a reason to crow

Vegetarians often still find themselves having to make do with fried cheese or a bland salad when they go out. Options improve greatly with Mlsná kavka, a nonsmoking vegetarian restaurant that served Fair Trade coffee and hires the disadvantaged. The menu offers a refreshing blend of unusual ingredients at reasonable prices and the setting is quite relaxed.

Comments:0
Food & Drink
Dana a Alena|10.03.2011

Mistral Café: no delusions of grandeur

The space that used to house Bořek Šípek’s Arzenal has a new breeze blowing through it. Mistral Café has a light and uncluttered atmosphere matched with a sensibly priced menu that has more hits than misses. Some of the soups could serve as a full meal, but the Czech classic svíčková na smetaně was a bit disappointing.

Comments:0

Messages

Vyzkoušejte a sdělte svůj názor

Dobrý den ,vážené autorky rubriky,která bude vždy vyhledávaným žánrem. Zejména dnes, kdy je uměním najít dobré,kvalitní jídlo za přiměřenou cenu.Čínských restaurací a bister je v Praze nepřehledně, avšak téměř ve všech najdete standartní pokrmy. Stereotyp.A sjednocené ceny. Dovoluji si upozornit na jednu čínskou restauraci (zdůrazňuji,že jde o restauraci a ne o podnik sice s názvem restaurace, kde se však podávané jídlo od bistra neliší ), která je nejstarším ryze čínským gastronomickým podnikem  v Praze.Má stále tytéž majitele a změnilo se pouze její sídlo. Dříve byla na Pankráci v ulici Marie Pujmanové a nyní ji najdete na sídlišti Barrandov v ulici Voskovcově č.11. Z  principu odmítá podávat jídla  á la bistro a snaží se dodržovat, v rámci možností,pravou čínskou recepturu.Manžel majitelky se vyučil u jednoho z nejpřednějších pekingských kuchařů. Restaurace není velká, ale příjemná, s pravým čínským koloritem a personálem se domluvíte  velice dobře česky. A ceny přijatelné pro běžného zákazníka. O její kvalitě svědčí i to,že lidé

kteří si ji oblíbili v dobách,kdy byla ještě na Pankráci, za ní jezdí až na Barrandov. I dopravně je snadno dostupná díky metru a tramvaji. U Anděla nebo na nádraží Smíchov nasednete do tramvají jedoucích až do

konečné stanice Barrandov a odtud už je to jen pár kroků do Voskovcovy ulice. Jsem zvědav na váš názor.

Líbí se mi vaše články

Ahoj Dano a Aleno,

líbí se mi co děláte a myslím si, že vaše články a názory by se měli dostat mezi co nejvíce lidí.

Rád bych vás pozval do aplikace Storyous.com, kterou děláme s kamarádem Davidem. Je to projekt, kde můžete psát o tom, kde co mají dobrého, sledovat ostatní lidi nebo kamarády, kde si na čem pochutnali a když budete potom v situaci, že potřebujete najít nějaké zajímavé místo, budeme se snažit být vaším dobrým pomocníkem. :)

Velmi bych ocenil, kdybyste Storyous vyzkoušeli a napsali mi třeba i nějaký feedback co děláme špatně a co byste chtěli, aby to umělo. (hynek.husnik@storyous.com)

Děkuji a budu se těšit na vaši reakci

S přátelským pozdravem Hynek a David

Reakce na článek Café Amandine

Dobrý den, přečetl jsem si vaše hodnocení Café Amandine a s Vaším názorem tak úplně nesouhlasím. Možná proto,  že jsem zde pravidelným hostem a to hned od prvního dne co byla kavárna otevřena. S kuchařem, rozsahem jídelního lístku a kvalitou jídla, výběrem vína, obsluhou, výzdobou i celkovou atmosférou jsem naopak velmi spokojen. Cenová hladina je vážně trochu vyšší, ale pokud chce člověk kvalitu, tak si musí připlatit. Po dlouhé době jde v Praze o zajímavý koncept, kterému fandím. Příjemný protipól všem těm obyčejným "rádoby-kavárnám bez atmosféry", kde se až příliš často setkávám s neprofesionální obsluhou. Ne každý podnik s presovačem lze totiž nazvat kavárnou a o amerických "kelímkárnách" s kávou za 130 Kč se zde snad ani nemá cenu zmiňovat. S ohledem výše uvedené jde, v případě Café Amandine, o vysoký nadstandard, kterých je v Praze - bohužel pro nás zákazníky - pramálo.