István Léko

Politics & Policy|Energy & Green Biz
István Léko|11.07.2012

Why Czech strategic fuel reserve body ‘special accounts’ remain secret

The Supreme Audit Office (NKÚ) has said that to comply with the government’s request to check the books of the Administration of State Material Reserves (SSHR) would be futile, even if it had the full capacity to do so. PM Petr Nečas’ cabinet wants state auditors to investigate the controversial extra-budgetary “special accounts” — but the NKÚ has already made clear the SSHR buys high and sells low with impunity, and MPs have de facto legitimized the practice. 

Comments:0
HOT TOP|Politics & Policy|Society
István Léko|03.07.2012

Key Investments files for insolvency, remains a threat to Czech elite

The opaque brokerage Key Investments — into which nearly Kč 1 billion of public funds has apparently been lost or embezzled — has filed for insolvency and will probably go into liquidation. This does not mean, however, that Key Investments will cease to be a threat to the myriad politicians who profited from deals with the brokerage over the past decade. The potential for blackmail and settling political scores is huge.

Comments:0
Politics & Policy|Society
István Léko|28.06.2012

‘Mr Clean’ sullies his reputation with Justice Minister’s recall

Justice Minister Jiří Pospíšil (ODS) was sacked without warning — and apparent provocation. It seems Prime Minister Petr Nečas caved in to pressure from those within his party (and the ‘godfathers’ behind them) who fear an effective prosecution service. But the public smell a rat, and this is the biggest mistake of Nečas’ political career thus far. Once seen as ‘Mr Clean,’ he is now thought to have dirtied his hands.

Comments:0
HOT TOP|Politics & Policy|Companies
István Léko|26.06.2012

Prague 10 politicians resign over Key Investments probe

The Czech police’s anti-corruption and financial crimes unit ÚOKFK has been investigating criminal complaints relating to the opaque brokerage Key Investments — into which nearly Kč 1 billion of public funds has apparently been lost or embezzled — for more than a year and a half. Finally, some politicians who had a hand in putting taxpayers’ money with the brokerage have been held to account.

Comments:0
Politics & Policy|Companies
István Léko|15.06.2012

Prague aims to finally take full control of trash firm

Prague City Council this week finally approved a resolution of intent to buy a minority stake in the murky municipal waste firm Pražské služby from the Cyprus-registered firm Soranus Limited. At the same time, Deputy Prague Mayor Pavel Richter (TOP 09) and Councilor Radek Lohynský (ODS) were charged with making it happen, with the latter to take the lead, according to a document obtained by Czech Position.

Comments:0
HOT TOP|Politics & Policy|Companies
István Léko|13.06.2012

Slavia football stadium: bankruptcy or another murky buyer?

E Side Property, which owns the Eden stadium in Prague, home to the Slavia football club, is in trouble — virtually bankrupt and with no money to pay off its debts. It faces insolvency proceedings, bankruptcy or the sale to another investor. In terms of uncovering the murky past of E Side Property, the Czech public would welcome either of the first two scenarios. But more likely, Prague districts will take a bath.

Comments:0
HOT TOP|Politics & Policy|Companies
István Léko|30.05.2012

Why are politicians covering up over Key Investments?

The Key Investments archives are a powerful weapon, both for those with something to lose and something to gain. The web of influence involved in the scandal around the dodgy brokerage goes to the summit of the Czech business-political power axes — and that’s the reason why only one token, and peripheral, culprit has been reeled in so far: former industry and trade minister Martin Kocourek.

Comments:3
HOT TOP|Politics & Policy|Companies
István Léko|30.05.2012

Another warning message for Key Investments’ clients

The Slovak Poštová banka, controlled by the financial group J&T, is buying up the loans of the chemical plant Spolchemie, the most valuable undertaking of parent company Via Chem Group, from Czech banks. Any transfer of Spolchemie’s property would significantly affect Via Chem Group’s creditors, i.e. Prague 6 and Prague 10, whose blithe politicians set off down the path of risky investment with the dodgy brokerage Key Investments a few years ago.

Comments:0
Politics & Policy|Companies|Energy & Green Biz
István Léko|23.05.2012

Why Čepro will be looking for a new CEO

Czech state fuel distributor Čepro chief Jiří Borovec is tired, de-motivated and will step down from the post in December. In political circles, there is talk of him having been pushed to leave, with the Industry and Trade Ministry looking to install one of their own as CEO. It could be he’s frustrated that PM Petr Nečas doesn’t share his vision for a strategic regional hook-up, as PKN Orlen, MOL and Total wait in the wings.

Comments:0
Companies|Society
István Léko|11.05.2012

Stadium share at rival beckons for unsuccessful Sparta Prague?

Sparta Prague football club will just be a spectator as the Czech league championship is played out this weekend. But the recent poor form and mounting financial losses must be getting to the owners with radical solutions rumored to be on the bench and ready to be brought into play.

Comments:3

Messages

Via Chem Group bondy nevyplatil. Jak v kauze Key Investments dál

Proč uvádíte lež v tomto článku, že v Praze 10 jde „jen“ 94 milionů, když jde o 200 milionů korun ??? Tuto vyšší částku jste uvěřejnili nejen u Vás několikrát, ale i mnoho dalších médií!?

Via Chem Group bondy nevyplatil. Jak v kauze Key Investments dál

Proč uvádíte lež v tomto článku, že v Praze 10 jde „jen“ 94 milionů, když jde o 200 milionů korun ??? Tuto vyšší částku jste uvěřejnili nejen u Vás několikrát, ale i mnoho dalších médií!?

Via Chem Group bondy nevyplatil. Jak v kauze Key Investments dál

Proč uvádíte lež v tomto článku, že v Praze 10 jde „jen“ 94 milionů, když jde o 200 milionů korun ??? Tuto vyšší částku jste uvěřejnili nejen u Vás několikrát, ale i mnoho dalších médií!?

jeden panák

Jeden panák tady řádí a straší víc a není to ten na vložené fotce.

Zdá se, že ten Vám nevadí!

"Politicky jsme přísně neutrální"

Vážený pane Léko,

 

na stránce Kdo je česká pozice píšete, že jste "politicky přísně neutrální". Věnujte tomu prosím minutu a projděte si seznam článků vašeho redaktora pana Mládka (toho času stínového ministra za ČSSD). Pak nám prosím napište, kde v tom můžeme hledat neutralitu. Případně jestli neutralitou nemyslíte spíše pluralitu. A má být vůbec médium neutrální (ve vašem případě pluralitní), je to vůbec dosažitelné a žádoucí? Nebo má mít čitelný světonázorový hodnotový koncept (jako má např. The Economist viz "What, besides free trade and free markets, does The Economist believe in")?

 

Jinak Českou pozici rád čtu, ale jen sekci věnovanou vědě. Zdravím tímto pány Chýlu a Rychlíka, kteří jsou skutečně kvalitními redaktory.

 

S úctou

 

Patrik Zima

 

Ahoj

Ahoj Istvane,

 

Skvele clanky!!

Ingrid 

 

Diskuse

Vážený pane Léko,

myslíte, že by bylo možné, aby Vaši autoři s Vámi v čele dodržovali vyšší kulturu diskusí pod články? Chápu, že není možné ovlivnit úroveň vyjadřování čtenářů často skrytých za anonymní přezdívkou, ale u Vašich autorů, a zejména u Vás samotného, to snad nebude problém. Věřím, že to prospěje celé ČP a zvýší nejen můj požitek ze čtení diskusí.

Na Vaši rétorickou otázku "Bože, jaké to máme čtenáře?" je totiž možné odpovědět pouze to, že máte takové čtenáře, jaké k sobě svým psaním a diskusemi přilákáte.

Předem díky a hodně úspěchů do další práce

 

Martin Hubinger

Smysl titulku

Dobrý den, když jsem viděla titulek Vašeho článku, opravdu jsem se vyděsila, že Fischer chystá nějaká speciální opatření pro své vlastní podniky (tedy Fischerovy), přemýšlela jsem, zda má nějaké podniky a co jsem o nich kdy slyšela. Až po chvíli jsem pochopila, že jste myslel na podniky vlastněné státem. Ty, doufám, dozajista nejsou Fischerovy, ale státu. Tedy titulek (který je dosti klíčovým vybídnutím k četbě a já skutečně začala číst právě s touhou zjistit, cože jsou ony Fischerovy podniky) je napsán chybně. Ministr Fischer chystá zásadní změny v dohledu státu nad jeho podniky -tak asi měl znít titul. I tak by byl poněkud matoucí, ale bezchybný. Omlouvám se za dlouhé vysvětlování, ale tento týden je to už druhá chyba téhož ražení na stránkách české pozice, takže jsem nevydržela.

Zdravím svého (ne jeho, ani mého) oblíbeného autora.

Eva Bednářová

výhružky p.Macka smazáním komentáře

Výhružka         " Fotoeditor převzal obrázek z agentury Reuters, která v popisku uvádí, že jde o oběti nedávného chemického útoku na předměstí Damašku. Pakliže své tvrzení, že jde o obrázek z Íránu po zemětřesení, nějak nedoložíte, Váš komentář smažu. Děkuji za pochopení."          je neuvěřitelná.                                                 Pokud k tomuto chování nezaujme ČP svou pozici, tak se znemožní taktéž. Pan Macek je diletant, ale ani diletant nemůže dělat takovéto excesy.  Jsem  šokován a zklamán. 

Kvalita autorů

Tedy, kde jste sebral Kalenského, Koutníka a Macka (řazeno abecedně), to by mne fakt zajímalo.... Co soudíte o větě "Následné zajištění chemických zbraní bude určitě relevantnější úkol než sekundování modropřilbatému kontingentu Fidžijců, Nepálců a jiných živých štítů."?

Zdraví spolubydlící z koleje... dávno tomu :-).