Rozdělování eurodotací na severu Čech? Mafie IV. cenové!

Bývalý šéf odboru Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner si za kritiku poměrů vysloužil příslib trestního oznámení, ale i podporu.

Martin Shabu | 23.05.2012
Za 83 dní ve funkci ředitele odboru, který řídí Regionální operační program (ROP) Severozápad, dospěl Leo Steiner k jednoznačnému závěru — rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládla mafie.

Za 83 dní ve funkci ředitele odboru, který řídí Regionální operační program (ROP) Severozápad, dospěl Leo Steiner k jednoznačnému závěru — rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládla mafie. Projekty financované Bruselem si podle něho mezi sebe dělí úzká skupina podnikatelů, kteří mají zastání u tamních politiků a úředníků. Steiner to v úterý prohlásil před udivenými členy monitorovacího výboru ROP Severozápad a ve středu zopakoval pro ČESKOU POZICI. Zároveň upozornil, že spolupracuje s policií, která některé podezřelé projekty šetří. Z postu šéfa odboru řízení programu odstoupil.

Z úst vysoce postaveného úředníka a zároveň politika (Steiner je předsedou krajské organizace KDU-ČSL) zazněla takto vážná obvinění poprvé. Dle Steinera, jenž se problematikou čerpání evropských projektů zabývá dvanáct let, jde o systémové selhání.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Úřad regionální rady se chystá podat na bývalého zaměstnance trestní oznámení pro pomluvu. Tisková mluvčí úřadu Marcela Klíchová označila Steinerův výstup za „pomlouvačný útok, který se nezakládal na pravdě a neopíral se ani o minimální fakta“. „Jeho vystoupení mělo vzhledem k používanému slovníku charakter politické kampaně, jelikož se angažuje jako jeden z lídrů v politickém hnutí PRO kraj, které se bude ucházet o přízeň voličů v nadcházejících krajských volbách,“ uvedla Klíchová v tiskové zprávě.

ČESKOU POZICI zajímalo, jak Steinerovo vystoupení hodnotí lidé, kteří sledují veřejné zakázky a systém rozdělování dotací na severu Čech.

Osobní statečnost v prostředí kmotrů

Jedním z nich je senátor Jan Horník, který dlouhodbě kritizuje systém čerpání dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Steinerovo úterní vystoupení vyzdvihl: „Prokázal neuvěřitelnou odvahu. Ví, o čem mluví. Jde o kraj s nejvyšším výskytem kmotrů. To máte Oulický, Benda a bývalý senátor za ODS Novák. Korupce je tam prorostlá společností.“ Politická příslušnost Steinera je dle něho zástupným argumentem. „Vždyť na kraji v důležitých funkcích přeci sedí také krajští politici ODS a ČSSD,“ doplnil senátor zvolený za hnutí Starostové a nezávislí.

Trestní oznámení na kritiky fungování ROP Severozápad je podle senátora Jana Horníka standardním postupem, jakým se krajští politici bráníTrestní oznámení na kritiky fungování ROP Severozápad je podle Horníka standardním postupem, jakým se krajští politici brání. „Podávají je na všechny, kteří se snaží rozkrýt rozdělování dotací. Podali ho i proti mně za výroky před soudem v procesu s Petrem Kušnierzem, bývalým šéfem Úřadu regionální rady. Trestní oznámení na mě podal druh hejtmanky Jany Vaňhové Roman Houska z ČSSD,“ řekl ČESKÉ POZICI senátor, který je zároveň starostou Božího Daru.

O propojení krajských politiků a úředníků se rozmluvil i spoluzakladatel hnutí PRO kraj Filip Ušák. „Podívejte se na ředitele Úřadu regionální rady Pavla Markvarta. V komunálních volbách před dvěma lety byl lídrem ODS v Chomutově. Kategoricky odmítám, že by vystoupení pana Steinera byla politická provokace hnutí PRO kraj. Ačkoli KDU-ČSL je součástí našeho hnutí, od svého nástupu do úřadu se pan Steiner schůzek vedení hnutí neúčastnil,“ sdělil ČESKÉ POZICI Ušák, který vyzdvihl osobní statečnost Steinera. V kmotrovských strukturách kraje podle něho není vůbec snadné se takto zachovat.

Steinerova slova vítá i Jan Kvapil z protikorupční iniciativy Stop tunelům. „Kritika fungování ROP Severozápad není novinkou. Objevila se například v souvislosti s nedávno zveřejněnými audity. Hodnotitelé jsou dle auditů pod politickým tlakem. Poprvé to však zaznělo zevnitř kraje. Zdá se, že se hýbou ledy,“ naznačil mírný optimismus Kvapil, jehož iniciativa mapuje manipulace s veřejnými zakázkami v Ústeckém kraji.

Systémová selhání

Na selhávání programu ROP Severozápad naposledy upozornil audit společnosti Deloitte, jejž si objednalo ministerstvo financí. Auditoři při kontrole projektů a způsobu jejich výběru narazili na řadu nesrovnalostí. Odhalili například špatné matematické výpočty při hodnocení projektů. Jedním z nich byla i rekonstrukce městského muzea v Ústí nad Labem za půl miliardy korun. Soutěž vyhrála společnost EDS Holding, kterou podle neoficiálních informací kontroluje severočeský podnikatel blízký ODS Patrik Oulický.

Až dosud se kritika fungování ROP Severozápad ozývala zpravidla od představitelů protikorupčních inicitativ. V kauze Kušnierze došlo i na soud. „Řekl jsem jen to, na co občas poukazovala média. Prezentoval jsem manipulace na několika konkrétních případech. Je to systémová chyba na objednávku podnikatelů. Jejich praktiky se podobají jednání mafie čtvrté cenové skupiny. Je to špatně od začátku do konce,“ řekl ČESKÉ POZICI Steiner.

Na otázku, v jakých konkrétních případech spolupracuje s policií, nechtěl Steiner odpovědětNa otázku, v jakých konkrétních případech spolupracuje s policií, však nechtěl odpovědět. Uvedl pouze, že s policisty začal spolupracovat až po nástupu do úřadu, tedy před necelými třemi měsíci. Steiner dodal, že jediný, kdo se ho na úterním zasedání monitorovacího výboru zastal, byl Radan Večerka, právník a místopředseda Spolku pro obnovu venkova. Od krajských politiků a nadřízených v úřadu však podporu dlouhodobě neměl.

Ve čtvrtek 24. května se chystá Steiner prezentovat, v čem vidí systémové selhání programu, na tiskové konferenci v ústeckém hotelu Bohemia. A zřejmě bude co poslouchat i na co se ptát. Doufejme, že podobně odvážných úředníků, kteří nebudou „poslušnými“ vykonavateli vůle politiků a úzké skupinky podnikatelů, po „kauze Rath“ přibude. 

Show comments
Comments:6

Comments

Czech Position values democratic discussion. Please respect the Terms of Service, which are intended to encourage correct and meaningful communications.

By entering your comment, you agree to these rules. We reserve the right to remove improper comments.

Thank you for your cooperation.

politická naivita nebo vypočítaný kalkul?

Pane Filipe Ušáku - jste blb, a já doufám že se Vám to donese. (Nebo to jen hrajete?) Jasně, oni 23 letého (!) politického zajíčka budou zasvěcovat do naprosto přesně vypočítaného scénáře!! Jasně, že Steinerovo vystoupení souvisí s krajskými volbami a politickým uskupením Hausenblasova PRO Kraj(e)! Každý tu v Ústeckém kraji ví, už léta (!!), jak to na ROPu SZ chodí! Proč to vystoupení až teď?? Od někoho, kdo se "čirou náhodou" vyskytuje na kandidátce za PRO Kraj - který tepe ODS a ČSSD - i když oprávněně. Nemylme se ale: Ty, které si nasadili, jsou prospěcháři. Zkrátka jedni vystřídají jiné. A koho volit, kdo jste z Ústeckého kraje? Já osobně budu v kraji volit Svobodné. Neučastní se těhle špinavostí. (A PRO Kraj? Vždyť to jsou zakuklení zběženci odevšad, třeba Rabas od Zelených, Hausenblas z TOP 09 atd.apod.) NESNÁŠÍM, KDYŽ SE Z LIDÍ DĚLAJÍ PITOMCI!!

Rath

To, ze ODS a CSSD jedno jsou a doji nas vsechny. Nakonec to dopadne tak, ze zvyseni dani nezalata diru ve statni kase zpusobenou vypadkem penez z EU. Jestli si nekdo mysli, ze v evrope jsou zvedavi na ceske zlodeje tak se myli. Bude to tady jeste docela horke, cim vic lidi zavrou tim lip.

Horník je podle zpráv jedním

Horník je podle zpráv jedním z prvních, který pomáhal odkryt poměry na ROP, viz článek cca rok starý......http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/nabytek-z-ikea-politicke-kamaracofty-aneb-jak-se-rozkradaji-evropske-fondy?page=37%2C1... připadá mi celkem nelogické, že by v pozici, kdyby měl máslo na hlavě, kritizoval poměry v ROP, byl by sám proti sobě, výnosnější by přeci bylo do kolotoče se zapojit, nemyslíte? Ústecko a Karlovarsko je echt Klondike... a zase, soudím podle informarmací, které znám jinak než jen z médií, takže se spíše přikláním k tomu, že Horník někomu hodně vadí, krom toho článek je také o jiné osobě, pookrávajícíc praktiky ROP severozápad, zdaleka není jediná, která má problém, a to SYSTÉMOVÝ, zažil jsme to na vlastní oči, pár jedinců si dělí prachy pro sebe, přidělování dotací a nastavení parametrů pro žadatele, na místo, aby vyhlásili jednoznačné podmínky vám sdělí, udělejte si projekt, ještě vám případně "doporučí" zaručenou firmu, a takhle si tam hrají s hlupáky, co doufají, že uspějí  bez podplácení

Re

Selinuxi, pokud víte o konkrétním případu manipulace, dejte mi vědět prostřednictvím emailu martin.shabu@ceskapozice.cz. Díky a zdravím, MS

Každý měsíc jeden Hejtman!

Každý měsíc jeden hejtman zaznělo nedávno v TV od jednoho člověka a si měl informace, že se rozjíždí generální "Debordelizace" v této Banánové republice! Tak se můžeme těšit na další mediální masáž. Pán Bůh s námi!

Hide comments

Popular content